PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποτυχία Εγκατάστασης CONN-X TV



assimk
11-09-09, 13:11
Την Περασμένη εβδομάδα στις 3/09/09 έκανα αίτημα σε OTESHOP Αθηνάς για CONN-X TV.
Όπως ήταν λογικό έκανα και αναβάθμιση γραμμής μου απο 2 mbs σε 8. Πριν το αιτημά μου φυσικά ρώτησα αν η γραμμή μου θα έβγαζε μετά την αναβάθμιση τα 8 για να μην έχω πρόβλημα με την IP TV.
Μου επιβεβαίωσαν ότι δεν θα είχα κανένα πρόβλημα και ότι η γραμμή μου αντέχει.
Θέλω να υπογραμμίσω ότι ειμαι παλαιός συνδρομητης otenet χωρίς κανενός είδους πρόβλημα με την γραμμή μου των 2 mbs.
Έλαβα SMS απο OTESHOP ότι ολα ΟΚ και αμέσως με την "αναβάθμηση" της ταχυτητας άρχισαν και τα προβλήματα καθότι η πρόσβασή μου στο Ιντερνετ έιχε χαθεί .
Όχι μόνο το αναγκαίο για IP TV router της Sagem δεν συγχρόνιζε αλλά ούτε και το μεχρι τωρα router LINKSYS, οπότε δεν μπρούσα φυσικά και να εγκαταστήσω το IP TV decoder.
Φυσικά ανέφερα το προβλημα στο HELP DESK της conn-x TV το οποίο και έδωσε βλάβη στην τεχν. υπηρ του ΟΤΕ.
Ηρθε τεχνικός ΟΤΕ μέχρι το σπιτι μου στα Βριλήσσια, ελέγχοντας την γραμμή μου. Σε τηλεφωνική μας επικοινωνία μου ανέφερε ότι μέχρι το κουτί της πολυκατοικίας είχα σύνδεση adsl (χαμηλή ταχύτητα) και ότι μέσα στο σπίτι μου δεν συγχρονιζε η adsl, πιθανότατα μου προξενούσε πρόβλημα ο συναγερμός καθότι δεν είχε φίλτρο για την τηλεφωνική του σύνδεση. Το προβλημα του συναγερμού το έλυσα αλλά η adsl παραμένει off.
Τα γύρισα όλα πίσω και περιμένω υποβάθμιση της γραμμής μου για να παίξει. Ουεεεεε και αλλοίμονο. Δεν φτάνει που δεν μπορώ να παιξω ΤV έχασα και την adsl μου.
Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται. Ή που και πως θα μπορούσα να κανω αιτημα στον ΟΤΕ να μου παραχωρήσει κάποια καλύτερη γραμμή;
Ευχαριστώ.

(ΟΙΚΙΑ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ --- ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙ)

Σημειωση : Το οτι το conn-x tv θα μπορεί να παιζει στα 2mbps δεν λέει τίποτα. Μετά από συνεχείς τηλεφωνικές μου επικοινωνίες με το help desk της conn-x tv μου έιπαν ότι άσχετα από την ταχύτητα dsl που έχω η γραμμή μου θα πρέπει να μπορεί να στέλνει όγκο 8mbps και πάνω. οπότε.......................

@ ADSLgr.com All rights reserved.