PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρυπτογράφηση και εμβέλεια.



centopar
12-09-09, 09:01
Xαιρετώ σας. Έψαξα (λίγο γρήγορα είναι αλήθεια) και δεν βρήκα κάποιο ανάλογο θέμα στο φόρουμ, γι αυτό και ανοίγω νέο.
Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός Asus WL-600G με σκοπό να μπορώ να συνδέσω επάνω του σκληρό δίσκο σαν ftp server, αλλά και να αυξήσω την εμβέλεια του σήματος σε σχέση με το προηγούμενο που είχα (Sagem 1500WG), αφού το router μου υποχρεωτικά πρέπει να βρίσκεται 1 όροφο πάνω απ’ όπου το χρησιμοποιώ ασύρματα. Γι’ αυτό το λόγο πρόσθεσα μια εξωτερική κεραία (Αsus WL-ANT 150), αλλά δεν είδα κάποια διαφορά. Τα σημεία δηλαδή που το προηγούμενο router δεν μπορούσε να καλύψει παραμένουν χωρίς σήμα.
Το ερώτημα μου είναι αν η μέθοδος κρυπτογράφησης μπορεί να επηρεάσει την εμβέλεια του router. Σε δοκιμές που είχα κάνει με το παλιό router παρατήρησα ότι με WPA είχα καλύτερο σήμα σε σχέση με τις υπόλοιπες μορφές που υποστήριζε το Sagem. Ισχύει κάτι τέτοιο ή ήταν ιδέα μου? Στο νέο Asus έχω βάλει WPA/WPA2 με PSK. Δεδομένου τώρα ότι θα έχω σκληρό επάνω στο νέο router, ήθελα να ξέρω πια είναι το πιο «ασφαλές» authentication method?

panoc
12-09-09, 09:11
βασικα δε ξερω αν η κρυπτογραφηση επεηρεαζει την εμβελεια (δε νομιζω) αλλά αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι επηρεαζει τη μεγιστη διαμεταγωγη.

χωρις κρυπτογραφηση εχεις τη μεγιστη ταχυτητα, και μετα αναλογα με τη κρυπτογραφηση πεφτει απο λιγο εως δραματικα.

οσον αφορα την εμβελεια δεν ειναι θεμα μονο του router/ap, θα πρεπει και ο υπολογιστης με καποιο τροπο να εχει καλυτερη ληψη και αποστολη.
με λιγα λογια χρειαζεται και στα 2 μερη καλυτερη κεραια (και αναλογως μειωνεις την ισχυ εκμπομπης και των 2).

centopar
12-09-09, 09:22
Μάλιστα. Δηλαδή ο παρονομαστής είναι ίδιος, μειώνεται η ταχύτητα μεταφοράς. Απλά επειδή δεν είχα ιδέα συνέδεσα την εμβέλεια με την ταχύτητα μεταφοράς που ναι μεν έχουν σχέση αλλά είναι διαφορετικό πράγμα. Θα κάνω δοκιμές με το νέο ρουτερ να δω πως θα πάει και αν δεν γίνει τίποτα θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω το παλιό Sagem σαν access point. Thanks panoc!

nmakry
12-09-09, 11:37
Δεδομένου τώρα ότι θα έχω σκληρό επάνω στο νέο router, ήθελα να ξέρω πια είναι το πιο «ασφαλές» authentication method?

Το καλώδιο! Αν έχεις ευαίσθητα δεδομένα στο δίσκο, μην εμπιστεύεσαι την ασφάλειά τους σε ασύρματη κρυπτογράφηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.