PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για αλλαγή DSLAM (Κ. Τούμπα)



nicnt
12-09-09, 13:33
Μετά από πολύ γκρίνια για τη χαμηλή ταχύτητα-συγχρονισμό (συνήθως 9000-600) που έχω και μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ η HOL μου αποκάλυψε πως είμαι συνδεδεμένος στο DSLAM του ΟΤΕ της Βούλγαρη -απόσταση 1800μ- και όχι του ΟΤΕ στην Παπάφη -απόσταση 900μ- όπως θα ήταν φυσιολογικό αφού μένω Παπάφη με Κανάρη και από Παπάφη έρχεται η τηλεφωνική γραμμή..

Εξέφρασα την απορία μου γιατί εκεί και όχι στο ποιο κοντινό.
Επέμενα έντονα να με μεταφέρουν στην Παπάφη αλλά το αρνήθηκαν κατηγορηματικά.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να το απαιτήσω νομικά ή με άλλο τρόπο?

valen_gr
12-09-09, 13:48
Κατι δεν μας λες σωστα....η η χαραξη ειναι ως εχει, το σε ποιο DSLAM θα συνδεθεις το αποφασιζει ο ΟΤΕ και τα καλωδια που εχει ηδη στρωσει. τυχαινει πολλες φορες να παιρνεις σημα απο ΑΚ το οποιο δεν ειναι και το κοντινοτερο σου. ΔΕΝ αλλαζει αυτο, οσες καταγγελιες και να κανεις, ετσι ειναι το απερχομενο σου, απο το συγκεκριμενο ΑΚ. Δεν γινεται αυτο που λες, να ερχεται η τηλ. γραμμη απο ενα ΑΚ και το ADSL απο αλλο οπως λες. Η τηλ. γραμμη σου ΔΕΝ ερχεται απο παπαφη!

emeliss
12-09-09, 13:51
Τρελή αποκάλυψη ή τρελό δούλεμα; Δυστυχώς το δεύτερο.

gravis
12-09-09, 14:06
Μερικες φορες ακουγονται παραλογα πραματα, η χαραξη των καλωδιων ειναι συγκεκριμενη και δεν αλλαζει οτι και καταγγελια να κανεις

nicnt
12-09-09, 14:08
Το ότι παίρνω τηλεφωνική γραμμή από Παπάφη είναι σίγουρο.
1000μ μέτρησα με το αυτοκίνητο, 910 από το Α/Κ μέχρι το netmod μου είπαν από τον ΟΤΕ.

Και στο χάρτη της ΕΕΤΤ που έδωσα την διεύθυνσή μου βγάζει το πλησιέστερο τηλεπικοινωνιακό κέντρο "έως 1000μ"
http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/map.aspx


Τώρα αν με δουλεύει η Hol δεν μπορώ να το γνωρίζω.
Και δεν γνωρίζω ούτε τον τρόπο να το διαπιστώσω.
Γι' αυτό ζήτησα βοήθεια...

Στο test πάντως για την (υποθετική) ταχύτητα-απόσταση από το DSLAM βάσει του θορύβου της γραμμής (27db) μου δίνει 1955μ

emeliss
12-09-09, 14:18
Η γραμμή σου δεν γίνεται να αλλάξει κέντρο. Είναι πολύ εύκολο να το διαπιστώσεις. Ζήτα να σου δώσουν την "αποκάλυψη" γραπτώς.

valen_gr
12-09-09, 14:23
Σε καθε περιπτωση, σε οποιοδηποτε ΑΚ και να εισαι, ΔΕΝ αλλαζει, τωρα, απο ασχετιλα η κακη συννενοηση σου λενε αλλα αντι αλλων για το ποιο κεντρο εισαι, αλλο θεμα ειναι αυτο...Εκει που εισαι, εκει και θα μεινεις...(σε οποιο παροχο και να πας.)

guzel
12-09-09, 14:26
δεν προκειται να σε αλλαξουν

nicnt
12-09-09, 14:38
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αναρωτιέμαι όμως:
Έχουν Dslam στην Παπάφη ή το μοναδικό της περιοχής είναι στη Βούλγαρη?
Γιατί αν είναι το μοναδικό, δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς...

Αν έχουν όμως ποιο κοντινό σε μένα, στην Παπάφη πχ, δεν βλέπω το λόγο να μη με κουμπώσουν εκεί. Εκτός αν είναι "πίττα".

valen_gr
12-09-09, 15:57
Δεν εχεις καταλαβει ακομα. Δεν γινεται να σε κουμπωσουν εκει για τον απλουστατο λογο οτι το καλωδιο που ξεκιναει απο το σπιτι σου, καταληγει σε ενα συγκεκριμενο ΑΚ. Για να καταληξει σε αλλο ΑΚ οπως θελεις εσυ, πρεπει ο ΟΤΕ να αλλαξει την διαδρομη ολης της περιοχης σου, τα κεντρικα καλωδια, καφαο κτλ ωστε να καταληξει η γειτονια σου σε διαφορετικο ΑΚ. Κατι το οποιο, πολυ απλα, δεν γινεται..

nicnt
12-09-09, 16:11
Δεν εχεις καταλαβει ακομα. Δεν γινεται να σε κουμπωσουν εκει για τον απλουστατο λογο οτι το καλωδιο που ξεκιναει απο το σπιτι σου, καταληγει σε ενα συγκεκριμενο ΑΚ. Για να καταληξει σε αλλο ΑΚ οπως θελεις εσυ, πρεπει ο ΟΤΕ να αλλαξει την διαδρομη ολης της περιοχης σου, τα κεντρικα καλωδια, καφαο κτλ ωστε να καταληξει η γειτονια σου σε διαφορετικο ΑΚ. Κατι το οποιο, πολυ απλα, δεν γινεται..

...μάλλον δεν έγινε ακόμα κατανοητό πως το καλώδιο που ξεκινάει από το σπίτι μου
καταλήγει στο Α/Κ του ΟΤΕ στην Παπάφη και όχι στη Βούλγαρη!!!

valen_gr
12-09-09, 18:27
και που διαφερει αυτο που μολις ειπες με αυτο που λεω οτι σε οποιο ΑΚ και να εισαι, δεν προκειται να αλλαξει? Δεν με νοιαζει εαν ειναι παπαφη η βουλγαρη καθολου! Δεν ειναι θεμα αποφασης που θα σε κουμπωσουν οπως λες, οπου κουμπωνε η γραμμη σου παντα, εκει κουμπωνει τωρα, και εκει θα κουμπωνει και στο μελον!

ariadgr
12-09-09, 19:26
Το θέμα έχει εξαντληθεί... :lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.