PDA

Επιστροφή στο Forum : CANON PIXMA IP4600. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΦΤΑΣΕ !!



djT
12-09-09, 17:54
CANON PIXMA IP4600. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΦΤΑΣΕ !!

Ενώ ήταν σε διάθεση στο εξωτερικό το περίμενα τόσο καιρό στην Ελλάδα αν και το Πλαίσιο το είχε ανακοινώσει τόσο καιρό.

Τελικά εδώ και μια βδομάδα μου έχει αφήσει ΤΙΣ ΠΙΟ ΑΡΙΣΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ !!

Οι εκτυπωμένες φωτογραφίες ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΕΣ.

Εδώ και 5 χρόνια περίπου είχα τον CANON PIXMA IP4200. Χιλιάδες άριστες εκτυπώσεις σε PHOTO PAPER CD/DVD και κείμενα.

Ήρθε επιτέλους η ώρα του αντικαταστάτη του. Πιό ωραίο και πιο κομψό.

http://i237.photobucket.com/albums/ff97/djT_2008/CANONIP46001.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΡΟΟΙΟΝΤΟΣ:

H Canon παρουσιάζει το μοντέλο PIXMA iP4600. Είναι ενας εκτυπωτής που σας προσφέρει την δυνατότητα να εκτυπώσετε έγγραφα και φωτογραφίες εύκολα και γρήγορα ενώ διαθέτει και δυνατότητα εκτύπωσης σε δισκάκια CD/ DVD.

Τεχνολογία εκτύπωσης: Inkjet, 5 χρωμάτων, με μέγεθος ακροφυσίου 1pl. Με κεφαλή FINE high-performance print heads (Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineering).
Μέγιστη ποιότητα εκτύπωσης: 9600 x 2400 dpi.

Ταχύτητα έγχρωμης εκτύπωσης: Μέχρι 21 σελίδες ανά λεπτό, σε πρόχειρη ποιότητα.
Ταχύτητα ασπρόμαυρης εκτύπωσης: Μέχρι 26 σελίδες ανά λεπτό, σε πρόχειρη ποιότητα.
Ταχύτητα εκτύπωσης φωτογραφιών (10x15cm): 20 δευτερόλεπτα.
Χωρητικότητα εισόδου: Μέχρι 150 φύλλα συνολικά.

Μέσα εκτύπωσης: Απλό χαρτί, φακέλους, Photo Βιβλίο Pro Platinum (PT-101), Photo Βιβλίο Pro II (PR-201), Photo Βιβλίο Ιριδίζουσα Plus II (PP-201), Photo Βιβλίο Plus Semi-gloss (SG-201) γυαλιστερή Photo Βιβλίο «καθημερινή χρήση» (GP-501), ματ Photo Paper (MP-101), υψηλής ανάλυσης Βιβλίο (HR-101N), T-shirt Transfer (TR-301), Φωτογραφικά Αυτοκόλλητα (PS-101), δίσκάκια CD/ DVD.

Μέγεθος χαρτιού: Rear Tray: A4, B5, A5, Letter, Legal, Envelopes (DL size or Commercial 10), 10 x 15cm, 10 x 18cm, 13 x 18cm, 20 x 25cm, Credit Card (54 x 86mm)Cassette: A4, B5, A5, Letter.
Βάρος χαρτιού: Sheet Feeder/Cassette: 64 έως 105 g/m² και υποστηριζόμενα χαρτιά Canon έως 300 g/m².

Επιλογές εκτύπωσης δύο όψεων: Επιλέγεται αυτόματα με τη χρήση απλού χαρτιού σε A4, B5, A5, Γράμμα & 13 x 18 εκατοστά μεγέθη (μόνο για Windows)
Εκτύπωση χωρίς περιθώριο: Ναι (A4, 20 x 25 εκατοστά, 13 x 18 εκατοστά, 10 x 18 εκατοστά, 10 x 15 εκατοστά)
Σύνδεσιμότητα: USB 2.0 Hi-Speed (Δεν περιέχεται Usb καλώδιο), PictBridge.
Συμβατότητα συστήματος:Windows Vista (32bit, 64bit) / Windows XP SP2 / Windows 2000 Professional SP4Mac OS X v.10.3.9 - v.10.5 Mac OS X v.10.3.9 - v.10.5
Λογισμικό που περιλαμβάνεται: Windows: Easy-PhotoPrint EX,Mac: Easy-PhotoPrint EX Mac: Easy-PhotoPrint EX
Κατανάλωση: Αναμονή: 1.3W, Εκτύπωση: 14W.
Διαστάσεις (W x H x D): 431 x 296 x 153mm.
Βάρος: 5.7 kg.

Αναλώσιμα:PGI-520BK, CLI-521BK, CLI-521C, CLI-521M, CLI-521Y

http://i237.photobucket.com/albums/ff97/djT_2008/CANONIP46002.jpg

http://i237.photobucket.com/albums/ff97/djT_2008/CANONiP4600_100_301140k.jpg

ΚΑΛΕΣ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ

takaros
12-09-09, 22:23
Δεν πρέπει να ισχύει ότι έφτασε μόλις τώρα Ελλάδα, καθώς τον έχω αγοράσει απο το Μάιο. Ύστερα από 4 χρόνια εξαντλητικής λειτουργίας του ip3000 που τα έφτυσε, πήρα τον ip4600 και είμαι μεχρι τώρα υπερευχαριστημένος. :worthy:

προτείνεται ανεπιφύλακτα. ;)

djT
12-09-09, 23:07
Δεν πρέπει να ισχύει ότι έφτασε μόλις τώρα Ελλάδα, καθώς τον έχω αγοράσει απο το Μάιο. Ύστερα από 4 χρόνια εξαντλητικής λειτουργίας του ip3000 που τα έφτυσε, πήρα τον ip4600 και είμαι μεχρι τώρα υπερευχαριστημένος. :worthy:
. ;)

takaros,

τον έχεις από τον Μάιο? Τυχερός είσαι.

Από που το είχες αγοράσει τον Μαίο? (Εγώ μέχρι πρίν 10 μέρες μου λέγανε "διαθέσιμο σύντομα".


προτείνεται ανεπιφύλακτα. ;)

+1

takaros
12-09-09, 23:48
Από που το είχες αγοράσει τον Μαίο?

Από το E-Shop.

Χωρίς να κάνω καμία ερευνά τιμών σε αλλα μαγαζια.(Για να ξέρω αν το e-shop τον έφερε πρώτο στην Ελλάδα δηλαδή παραεισαγωγή, αν και δεν νομίζω γιατί και το e-shop προμηθεύεται από την επίσημη αντιπροσωπία) Τον είχα δει στην σελιδα του καταστηματος όταν έψαχνα άμεσα για εκτυπωτή, βλέπω πως είναι διαθέσιμος στο υποκατάστημα της περιοχής μου, και περνάω και τον παίρνω μετά από λίγη ώρα.

Simpleton
19-09-09, 00:23
CANON PIXMA IP4600. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΦΤΑΣΕ !!
(...)

Καλορίζικος, φίλε μου :)
Αν επιτρέπεται, ο 4200 από τί «πήγε»; Τον έχω 4 χρόνια και θέλω να γνωρίζω αν είναι κάτι που μπορώ να προλάβω/αποφύγω.

djT
19-09-09, 02:02
Καλορίζικος, φίλε μου :)
Αν επιτρέπεται, ο 4200 από τί «πήγε»; Τον έχω 4 χρόνια και θέλω να γνωρίζω αν είναι κάτι που μπορώ να προλάβω/αποφύγω.

Φίλε skaf, ακόμη δεν κατάλαβα ούτε εγώ

Ο τύπος που γεμίζει μελάνια μου είπε ότι μάλλον είναι το PRINT HEAD. (ίσως και να ήταν)

Περίμενα να βρώ print head γύρω στα 40 ευρώ να δοκιμάσω, αλλά δεν βρήκα. (τελικά πήρα ολοκαίνουργιο CANON iP4600)

Μετά κάποια στιγμή δεν άνοιγε. (dead)

το άνοιξα και έλεγξα το τροφοδοτικό και έδινε ρεύμα κανονικά.

Τώρα τι μπορεί να φταίει, ούτε αξίζει τον κόπο να το ψάξω. 5 ΧΡΟΝΙΑ τώρα μου έχει τυπώσει ΧΙΛΙΑΔΕΣ και ΧΙΛΙΑΔΕΣ σελίδες. τι να σου κάνει και αυτό.

Αν βρώ πάλι κανένα φτηνό iP4200 θα το αγόραζα ευχαρίστως, διότι μου έχουν μείνει ακόμα καμιά ντουζίνα μελάνια ολοκαίνουρια μα το chip.

Αν τυχόν σε ενδιαφέρουν στείλε μου PM.

tedd
23-09-09, 09:44
Πιθανον να "πηγε" όσο αναφορά την κεφαλή απο τα immitation μελάνια ή την χαμηλης ποιοτητας μελάνης που χρησιμοποιουν για την αναγόμωση. Καπου ειχα διαβάσει οτι η μελάνη που χρησιμοποιουν εχει μεγαλή περιεκτικοτητα σε οινοπευμα οπου κάνει τα ακριφυσια της κεφαλής να βουλώνουν απο το στεγνωμενο μελάνι, ειδικα αν εκτυπώνεις σπάνια.
Ειχα δοκιμάσει παλαιοτερα τα @work στον PIXMA 3000 που εχω και μετα απο λίγο καιρο αρχισα να βλέπω αλλ΄αντι αλλών χρώματα και "σπασίματα" στην εκτυπωση ουτε καθαρισμος κεφαλής ουτε κάτι άλλο το διορθωνε μέχρι που έβαλα τα original και λύθηκαν τα προβλήματα.

andreasp
23-09-09, 17:24
Πιθανον να "πηγε" όσο αναφορά την κεφαλή απο τα immitation μελάνια ή την χαμηλης ποιοτητας μελάνης που χρησιμοποιουν για την αναγόμωση. Καπου ειχα διαβάσει οτι η μελάνη που χρησιμοποιουν εχει μεγαλή περιεκτικοτητα σε οινοπευμα οπου κάνει τα ακριφυσια της κεφαλής να βουλώνουν απο το στεγνωμενο μελάνι, ειδικα αν εκτυπώνεις σπάνια.
Ειχα δοκιμάσει παλαιοτερα τα @work στον PIXMA 3000 που εχω και μετα απο λίγο καιρο αρχισα να βλέπω αλλ΄αντι αλλών χρώματα και "σπασίματα" στην εκτυπωση ουτε καθαρισμος κεφαλής ουτε κάτι άλλο το διορθωνε μέχρι που έβαλα τα original και λύθηκαν τα προβλήματα.

Τα @Work πρέπει να τα πληρώνεις στο ταμείο, και πριν βγεις απο την πόρτα, να τα πετάς εκεί δεξιά στον κάδο!
Στα 10, τα 5 είναι άδεια.
Τα 3 θα αδειάσουν εκτυπώνοντας 10 σελίδες
και τα 2 θα κρατήσουν λίγο παραπάνω, και θα παρουσιάζουν ακριβώς τα προβλήματα που περιγράφεις παραπάνω.
Ούτε τσάμπα δεν τα παίρνω! Οχι να τα πληρώσω κιόλας! :)

djT
23-09-09, 21:51
ε παίδες και οι εκτυπωτές έχουν κάποιο όριο ζωής, δεν είναι για πάντα !

5 χρόνια με χιλιάδες και χιλιάδες εκτυπώσεις, πόσο να κρατήσει.

Τελικά πήρα τον iP4600 με 86 ευρουδάκια ούτε για service στην Canon δεν θα μου φτάνανε.

Και πάλι δεν πρόκειτα να αγοράσω γνήσια μελάνια π-ο-τ-έ !

Μια χαρά είμαι με αυτά

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=325032

andreasp
25-09-09, 09:15
Και πάλι δεν πρόκειτα να αγοράσω γνήσια μελάνια π-ο-τ-έ !
[/URL]

Εγω συμφωνώ απόλυτα για τα ιμιτασιον μελάνια.
Αλλά όχι @Work!
Υπάρχουν ιμιτασιόν μελάνια που ειναι μια χαρά. Οχι αυτά τα σκουπίδια.

djT
14-10-09, 04:08
Εγω συμφωνώ απόλυτα για τα ιμιτασιον μελάνια.
Αλλά όχι @Work!
Υπάρχουν ιμιτασιόν μελάνια που ειναι μια χαρά. Οχι αυτά τα σκουπίδια.

Πολύ σωστά !

Συμφωνώ απολύτως εδώ και 5 χρόνια !

nikitas21
27-10-09, 22:13
Να κάνω μια ερώτηση, επειδή αυτόν τον καιρό ψάχνω για εκτυπωτή, τα μελάνια του 4600 περίπου πόσες σελίδες κρατάνε (πρόχειρη εκτύπωση) ?

djT
28-10-09, 15:18
Ο καλύτερος εκτυπωτής που είχα μέχρι τώρα μετά τον iP4200 !

Από ότι γνωρίζω γύρω στις 500 σελίδες με 5% κάλυψη

Δεν μου έχουν τελειώσει ακόμη για να ξέρω ακριβώς
πάντως μόλις τελειώσουν θα συνεχίσω με αυτά που χρησιμοποιώ πολλά χρόνια τώρα

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=325032

και αυτά

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=329890&highlight=%CE%9C%CE%95%CE%9B%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%91

αν και ποτε σχεδόν δεν εκτυπώνω πρόχειρα, περισσότερο φωτογραφίες
και μέσω DTP (Desk Top Publishing)

@ ADSLgr.com All rights reserved.