PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιγη Βροχη και ΣΕΡΝΟΜΑΣΤΕΕΕΕ



Avvocato
12-09-09, 20:37
Καλησπερα παιδια, σημερα Σαββατο απο το πρωι εχει που σερνεται η ταχυτητα.
Με τα πρωτα πρωτοβροχια και ειτε ο κοσμος εμεινε σπιτι και γονατισε το δυκτιο, ειτε κατι αλλο μπουκοσε τις γραμμες.

Αν και ο χρονισμος μου ειναι υψιλος, γυρω σρα 21μβ κατεβαζω με την σουπερ ταχυτητα που κειμενεται απο 290 εως 700κ απο οποιονδηποτε φορεα, ειτε τορρνετ ειτε ραπιντασαρε.

Δεν τιθεται λοιπον θεμα πηγης, αλλα καθαρα θεμα μπουκοματος δυκτιου.

Το DSLAM μου το ξερετε ειναι αυτο των Αμπελοκηπων.

Ας επιβεβαιωσει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα παρακαλω

dinosang
12-09-09, 20:42
Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα από τις 27 Αυγούστου , στις 9 Σεπτεμβρίου έφτιαξε , και σήμερα πάλι σέρνομαι.

3lbereth
12-09-09, 23:04
H Netone ζήτησε στο support forum να ποστάρουμε τα προβλήματα που έχουμε με τη διασύνδεση.

Καλημέρα σας,

Αρχικά να τονίσω ότι χαίρομαι που σε αυτο το συγκεκριμένο θέμα δεν έχει γράψει κανείς για αρκετό καιρό, ωστόσο, θα παρακαλέσω να αναφέρονται προβλήματα εδώ όποτε κρίνετε σκόπιμο. Το θέμα δεν έχει διακοσμητικό χαρακτήρα, και το παρακολουθούμε πάντοτε.

Με την ευκαιρία κάποιων αναβαθμίσεων λογισμικού που πραγματοποιούνται σταδιακά, ώστε να λειτουργήσουν (σε όποιες περιοχές είναι προγραμματισμένο να συμβεί αυτό) απρόσκοπτα οι κόμβοι της Net One με το ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών της, έχουν παρατηρηθεί κάποιες αυξομειώσεις στην απόδοση μεμονωμένων γραμμών και / ή κόμβων.

Παρόλο που πάντοτε έχουμε μια γενικότερη εικόνα από τα συστήματα παρακολούθησης δικτύου, θα μας ενδιέφερε (και εμένα προσωπικά) η τυχόν προσωπική σας εμπειρία με συνδέσεις Net One από τον Αύγουστο και μετά όταν και ξεκίνησαν οι αναβαθμίσεις λογισμικού, κατά προτίμηση αν αντιμετωπίζετε επαναλαμβανόμενα προβλήματα ή σταθερές χαμηλότερες του αναμενόμενου ταχύτητες. Τα παρακάτω στοιχεία θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμα (ακολουθεί παράδειγμα):


Ταχύτητα Συγχρονισμού: 20.000/1.024

SNR Ratio: 12.0 / 9.0

DSLAM / Αστικό Κέντρο: ΕΚΑΛΗΣ

Περιγραφή: Η γραμμή αποδίδει με 1,7 ΜΒ/s αντί για 2,0 MB/s που έβλεπα μέχρι σήμερα. Το πρόβλημα εμφανίζεται γενικότερα (ή, ειδικότερα προς προορισμούς Ασίας φερ' ειπείν).

Να τονίσω ότι θα είναι ακόμα πιο χρήσιμο να παρέχετε στοιχεία για τους παρακάτω προορισμούς:

http://my.netone.gr/bandwidthfiles/ (εντός δικτύου Net One - Δοκιμάστε το 100Mb.bin)

ftp://ftp.duth.gr/ (μέσω σύνδεσης ΑΙΧ της Net One - Δοκιμάστε το Debian ISO)

http://download.microsoft.com (μέσω διεθνούς διασύνδεσης της Net One - Ιταλία - Δοκιμάστε το Office Compatibility Pack)

http://download.thinkbroadband.com (μέσω διεθνούς διασύνδεσης της Net One - Μ.Βρετανία - Δοκιμάστε το 100 MB test file)

Παρ' όλα αυτά, δεν είναι απαραίτητο, και δεν είστε υποχρεωμένοι, να πραγματοποιήσετε μεγάλο πλήθος δοκιμών. Σε κάθε περίπτωση, η "παράξενη" συμπεριφορά της σύνδεσής σας είναι κάτι που μας ενδιαφέρει, και θα θέλαμε να μάθουμε περισσότερα, σύμφωνα με το παράδειγμα απάντησης που έδωσα παραπάνω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη συνεργασία, ώστε να εντοπιστούν τυχόν δυσλειτουργίες που δεν είναι εμφανείς με την πρώτη ματιά γρηγορότερα και αποτελεσματικότερα.


Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Netone1
Για κάντε μια βόλτα απο εκεί μπας και βοηθήσει λίγο την κατάσταση.

nachris
14-09-09, 19:27
Καλησπερα παιδια, σημερα Σαββατο απο το πρωι εχει που σερνεται η ταχυτητα.
Με τα πρωτα πρωτοβροχια και ειτε ο κοσμος εμεινε σπιτι και γονατισε το δυκτιο, ειτε κατι αλλο μπουκοσε τις γραμμες.

Αν και ο χρονισμος μου ειναι υψιλος, γυρω σρα 21μβ κατεβαζω με την σουπερ ταχυτητα που κειμενεται απο 290 εως 700κ απο οποιονδηποτε φορεα, ειτε τορρνετ ειτε ραπιντασαρε.

Δεν τιθεται λοιπον θεμα πηγης, αλλα καθαρα θεμα μπουκοματος δυκτιου.

Το DSLAM μου το ξερετε ειναι αυτο των Αμπελοκηπων.

Ας επιβεβαιωσει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα παρακαλω


Φίλε μου καλησπέρα.

Επιβαιβεώνω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Ανήκω στο κέντρο Αλεξάνδρας και ενώ η γραμμή χρονίζει στα 15.2mbit σε ώρες αιχμής κατεβάζω με 200 - 700ΚΒyte /sec. Σε έλεγχο το πρωί του Σαββάτου 12/09/2009 09:30 κατέβαζα σταθερά με 1.490ΜΒ /sec. Το ίδιο και την κυριακή μέχρι της 12:30 μ.μ Την Παρασκευή 11/09/2009 πήρα τηλεφωνο το support και μου είπαν πως φταίει το pc και το Firewall. Για να μήν σχίσω και το MCSE και το CCNA είπα στον τυπάκο πως έιναι άσχετος και επειδή όντως δεν είχα σκοπό να τσακωθώ καληνύχτισα και έκλεισα.

ariadgr
14-09-09, 20:52
@nachris:
Διάβασε το άμεσως προηγούμενο post από το δικό σου που παραθέτει η 3lbereth.

nachris
15-09-09, 19:56
@nachris:
Διάβασε το άμεσως προηγούμενο post από το δικό σου που παραθέτει η 3lbereth.

Το έχω κάνει φίλε μου, και στο NTUA και στην Μicrosoft και στην Nvidia και τα bandwidth files τσέκαρα πρίν πάρω κάν τηλέφωνο την Παρασκευή το support.

Το γεγονός και μόνο οτι η ταχύτητα που αναφέρω μεταξύ 200-700Κb είναι απο τα bandwidth files της Netone κάτι λέει. Τώρα για ΑΙΧ και international link .... τι να το κάνεις???

ariadgr
16-09-09, 00:35
Το έχω κάνει φίλε μου

Έγραψες μήνυμα στην ενότητα του support, στο σχετικό θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3033190#post3033190); :hmm:

macuser
18-09-09, 08:47
μια από τα ίδια και στη Φιλαδέλφεια

η ταχύτητα δεν μένει ποτέ σταθερή και το καρδιογράφημα δείχνει 30 - 600ΚΒ/s

Avvocato
20-09-09, 01:10
Κι ενω παιδια δοκιμασα τα παντα, σημερα Σαββατο ξανα τα ιδια.

Εν το μεταξυ μεσα στην εβδομαδα τα πρωινα πεταγε με 1800κ κατεβασμα σταθερα , τωρα Σαββατο βραδυ δεν παει πανω απο 500κ

Αν ειναι δυνατον δηλαδη. Παω να γραψω ενδεικτικα στο σχετικο θεμα για να μην λενε πως δεν το εχουμε κανει, αλλα η κατασταση ειναι απαραδεκτη

papingos
20-09-09, 23:34
Απο τη Πεμπτη 17/9 που ενεργοποιήθηκα, κλειδώνει στα 12.5-13, και το πολυ να πιάσω τα 700Κβ/σ, ενω συνηθως ειναι κατω απο 200.
Τεστ γιναν με εθερνετ, ftp, my.netone.gr, ntua, rapidshare, microsoft ktl.
Pantou ta idia.
Επειδη έχω πολύ συχνες αποσυνδέσεις του Internet, αλλα οχι του DSL*, μιλησα μαζι τους και ειπαν θα το κοιτάξουν,αν και μάλλον ειναι κάτι γενικό που αφορά πολλούς.

*Το DSL παραμένει κλειδωμένο στα 12,5-13 αλλα το Internet κανει disconnect kai timeout, και το κάνω εγω connect, αν και κάποιες φορές θέλει ρεσταρτ ολο το μοντεμ.
Εχω down attenuation sto 28,5, μηπως φταίει αυτο για τις αποσυνδέσεις του ιντερνετ ?

:(

Avvocato
21-09-09, 17:45
Αμα δεν χανει τον χρονισμο, αλλα απλα αποσυνδεεται οχι δεν φταιει αυτο

@ ADSLgr.com All rights reserved.