PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχυτητα σελιδας



voulastaur
13-09-09, 12:57
Καλησπέρα παιδια,
Εχω και εγω forthnet 2 play και παρολο που συγχρονιζω στα 18 με 20 μβ/ς δεν βλεπω να εχω καλη ταχυτητα όταν ανοιγω σελιδες ή παλι όταν βλέπω βιντεακια στο youtybe ή σε αλλα, καθε λιγο το κοβει. Υποτιθεται με τεοια ταχυτητα δεν θα επρεπ να τρεχουν κανονικα???
Εντο μεταξυ στη δουλεια εχω 2μβ/ς και εκει βλεπω να ανοιγουν κανονικα οι σελιδες, ενταξει οσον αφορα τα βιντεακια ισχυει το ιδιο πραγμα. Αλλα και παλι και στα 15 να συγχρονιζω δεν νοειτε να εχω την ιδια ανταποκριση και χειροτερα ισως που εχω με τα 2. Τι να πω, για δωστε μου καμια πληροφορια
Ευχαριστω

yiapap
13-09-09, 13:21
Στις ιστοσελίδες δεν πρόκειται να δεις διαφορά από τα 2 έως τα 24 εκτός αν πρόκειται για εξαιρετικά βαρύ περιεχόμενο (flash intro).
Τώρα εκεί που υπάρχει θέμα εύρους (π.χ. video, downloads κτλ.) παίζουν οι εξής παράγοντες:
1. Η ταχύτητα σύνδεσής σου (εδώ είσαι ΟΚ)
2. Η ταχύτητες των εσωτερικών κυκλωμάτων του Παρόχου καθώς και των κυκλωμάτων διεθνούς διασύνδεσης. Όπως θα είδες στο forum υπάρχουν πολλά παράπονα και μια οργανωμένη διαμαρτυρία (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=323881) για τη Forthnet.
3. Οι δυνατότητες των server. Στην περίπτωση του youtube αυτό επίσης δεν ισχύει.

Δυστυχώς από τη στιγμή που έχεις 2play δεν είναι εύκολο να δοκιμάσεις άλλο πάροχο για να συγκρίνεις. Ίσως κάποιος γείτονας με άλλο πάροχο να μπορεί να σε πληροφορήσει καλύτερα.

marivj
13-09-09, 17:54
Τα DNS της forthnet τα εχεις περασει στην καρτα δικτυου σου?
Αν οχι δοκιμασε να τα περασεις

Οσο αφορα το youtube τρωει καποια ψιλοκολληματα τις τελευταιες μερες γενικοτερα...ιδια συμπεριφορα ανεξαρτητως παροχου.

NiKapa
13-09-09, 18:33
Δυστυχώς από τη στιγμή που έχεις 2play δεν είναι εύκολο να δοκιμάσεις άλλο πάροχο για να συγκρίνεις.

Ωπα,αυτο ηθελα να το ρωτησω μερες ...δηλ με κωδικους οτενετ ας πουμε απο αλλη γραμμη δεν θα συγχρονισει η adsl ανεξαρτητα αν παιζει το τηλ η οχι?

nio25
13-09-09, 19:10
Η γραμμη θα συγχρονισει.Στο ιντερνετ δεν θα μπορεις να συνδεθεις με τους κωδικους της οτενετ.

yiapap
13-09-09, 19:28
Ωπα,αυτο ηθελα να το ρωτησω μερες ...δηλ με κωδικους οτενετ ας πουμε απο αλλη γραμμη δεν θα συγχρονισει η adsl ανεξαρτητα αν παιζει το τηλ η οχι?Νομίζω πως όχι αλλά σε αυτό καλύτερα θα ήταν να απαντήσει κάποιος πιο ειδικός.

NiKapa
13-09-09, 19:32
Aν το εχει δοκιμασει καποιος και ξερει σιγουρα ας μας πει..
Παντως θυμαμαι προ 2play παιζαν ολα με ολους ,αρκουσε η γραμμη να ειναι ευρυζωνικη κτλ..

yiapap
13-09-09, 19:35
Aν το εχει δοκιμασει καποιος και ξερει σιγουρα ας μας πει..
Παντως θυμαμαι προ 2play παιζαν ολα με ολους ,αρκουσε η γραμμη να ειναι ευρυζωνικη κτλ..Aν δεν είσαι σε full llu παίζουν όλα με όλους. Αν πέφτεις σε BRAS της Forthnet, δεν ξέρω.

NiKapa
13-09-09, 23:13
Ε τοτε να δοκιμασουμε..αν θελει ο φιλος nio25 η οποιος αλλος με forthnet 2play να του στειλω ενα ντεμο ;)

Lagman
14-09-09, 08:24
κανένα πρόγραμμα να μετράμε πόσο γρήγορα ανοίγουν οι σελίδες ; karavagos τι προτείνεις ;
Προσωπικά πιστεύω ότι η forthnet έχει ένα γενικότερο πρόβλημα με το browsing , πχ έχω πετύχει το dns να πιάνει 5000 ms για να κάνει resolve ...

nio25
14-09-09, 18:11
Ε τοτε να δοκιμασουμε..αν θελει ο φιλος nio25 η οποιος αλλος με forthnet 2play να του στειλω ενα ντεμο ;)

Εχω δοκιμασει κωδικους απο ontelecoms σε forthnet και δεν δουλευουν(παρ ολα αυτα το αντιστροφο δουλευει,η ον δεν ελεγχει user/pass οτι και να βαλεις συνδεεται στο ιντερνετ-συνδεεται με την ον ομως οχι με forthnet).

voulastaur
14-09-09, 21:50
Τα DNS της forthnet τα εχεις περασει στην καρτα δικτυου σου?
Αν οχι δοκιμασε να τα περασεις

Οσο αφορα το youtube τρωει καποια ψιλοκολληματα τις τελευταιες μερες γενικοτερα...ιδια συμπεριφορα ανεξαρτητως παροχου.

sorry αλλα μπορεις να μου πεις τι ειναι τα dns του δικτύου μου? αν ειναι να τα περασω μπας και δω κανα καλο. Οσο αφορα για τα βιντεακια δεν λεω μονο για YOUTUBE αλλα και καποια αλλα σιτε που σου δειχνουν εκμαθιση προγραμματων, τελος παντων ειδικα εδω και δυο μερες εχει πεσει στα 12 μβ/ς η ταχυτητα και σερνεται λες και εχω 56κ. Πηγα στο ταχυμετρο του adsl.gr και πανω απο 300 κβ/ς δεν παει. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ????? Το μοντεμ λεει 12 εχω 12 ή οχι???

sdikr
14-09-09, 21:59
Τα DNS της forthnet τα εχεις περασει στην καρτα δικτυου σου?
Αν οχι δοκιμασε να τα περασεις

Οσο αφορα το youtube τρωει καποια ψιλοκολληματα τις τελευταιες μερες γενικοτερα...ιδια συμπεριφορα ανεξαρτητως παροχου.


Μια χαρά πάει το Youtube αλλού, τα dns τα έχει αυτόματα

ifaigios
14-09-09, 22:05
Μήπως το πρόβλημά σου παρουσιάζεται κατά τις λεγόμενες "ώρες αιχμής"; Τι pings έχεις όταν μπαίνεις σε αυτές τις σελίδες και σου κολλάνε;

voulastaur
14-09-09, 23:20
Μήπως το πρόβλημά σου παρουσιάζεται κατά τις λεγόμενες "ώρες αιχμής"; Τι pings έχεις όταν μπαίνεις σε αυτές τις σελίδες και σου κολλάνε;

αχ βρε παιδια στο τελοσ ολο εγω κανω τισ βλακειεσ ερωτήσεις. Τι ειναι παλι αυτα τα pings και που τα βλεπω??? Μια τα dns μια τα pings πιστευω να την βρω την ακρη.:hmm:

karavagos
15-09-09, 22:35
κανένα πρόγραμμα να μετράμε πόσο γρήγορα ανοίγουν οι σελίδες ; karavagos τι προτείνεις ;

Υπάρχει ένα πολύ παλιό πρόγραμμα της Microsoft (Web Performance Monitor), αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι μιας και υπάρχουν αρκετά πράγματα που μπορούν να επηρεάζουν το άνοιγμα μιας σελίδας.



Προσωπικά πιστεύω ότι η forthnet έχει ένα γενικότερο πρόβλημα με το browsing , πχ έχω πετύχει το dns να πιάνει 5000 ms για να κάνει resolve ...
Κολλημένος με το dns (...και το fast path για να μην ξεχνιόμαστε) :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.