PDA

Επιστροφή στο Forum : VoIP Buster: Σύμβολο "+" & Codecs !



johnkall69
16-02-06, 23:00
Aγόρασα το Easy Blue Box που είναι Adaptor για να συνδέω κανονικές τηλεφωνικές συσκευές με το VoIP Buster !

Το πρόβλημα είναι όμως πως απο το ασύρματο που έχω δεν μπορώ να βάλω το σύμβολο + στην αρχή για να καλέσω! :( Το VoIP Buster καλεί μονο αριθμούς τύπου
" +30210938χχχχ " και όχι "003210938χχχχ " !

Επίσης πως βλέπω ποιους codecs έχω στο buster και πως τους αλλάζω / βρίσκω άλλους ?

Ευχαριστώ. ;)

sdikr
16-02-06, 23:02
οχι το voipbuster καλεί κανονικά και με τον νομο 0030

johnkall69
16-02-06, 23:10
Όντως! Σωστός. Το πρόβλημα λύθηκε όταν κάλεσα 0030210χχχχχχχ !

Με τους Codecs υπάρχει περίπτωση να σταματήσει να ακούγετε η φωνή του άλλου λες και μιλάει πρεζάκι?
Δυστηχώς έχω και εγώ το πρόβλημα των πακέτων .. :mad:

Πέρνω τηλ. συνέχεια έναν "οίκο ανοχής" που το σηκώνει τηλεφωνητής και λέει για τιμές & προγράμματα για να βλέπω την ποιότητα του ήχου! Έχω πάρει τουλάχιστον 200 τηλ. απο χθές! :lol::lol::lol:

sdikr
16-02-06, 23:19
Ναι δυστήχως, δοκίμασε αν έχει επιλογη g723

pan.nl
16-02-06, 23:21
Πέρνω τηλ. συνέχεια έναν "οίκο ανοχής" που το σηκώνει τηλεφωνητής και λέει για τιμές & προγράμματα για να βλέπω την ποιότητα του ήχου! Έχω πάρει τουλάχιστον 200 τηλ. απο χθές!

Για πες το νούμερο :biggrin: :rofl: :rofl:

Εγώ παίρνω το 2109221221 (βγαίνει μήνυμα λάθους αριθμού, οπότε φαίνεται η ποιότητα του ήχου)

Αν έχεις πρόβλημα με τα πακέτα, προτίμησε το codec G729 ή, ακόμα καλύτερα, το G723

johnkall69
16-02-06, 23:29
Aν ενοείς επιλογή να έχει το buster για αλλαγή codec δεν έχει .. το μόνο που βρήκα είναι το :
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=5971&stc=1&d=1140121473

Αλλά και να το αλλάξω σε Dial Up τα ίδια χάλια είναι.. Σε VoIP test που έκανα τα αποτελέσματα ήταν τρισάθλια..
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=5972&stc=1&d=1140121768

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

johnkall69
16-02-06, 23:33
Για πες το νούμερο :biggrin: :rofl: :rofl:

Εγώ παίρνω το 2109221221 (βγαίνει μήνυμα λάθους αριθμού, οπότε φαίνεται η ποιότητα του ήχου)

Αν έχεις πρόβλημα με τα πακέτα, προτίμησε το codec G729 ή, ακόμα καλύτερα, το G723

:rofl: 2106450857 είναι ο τηλεφωνητής. Aς πέρνουμε εκεί παρά να ενοχλούμε τον κόσμο για να κάνουμε δοκιμές!

Τα codec που τα βρίσκω?

sdikr
16-02-06, 23:33
οπα!! δεν είναι ΑΤΑ!

Συγνώμη για το μπέρδεμα

ψάξε στο google to all seeing eye, κατεβάσε το καί κανα το auto detect my connection settings automaticaly, πες μας τα νούμερα

johnkall69
16-02-06, 23:39
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=5973&stc=1&d=1140122335
Nα τα! Να πατήσω στο Αccept στο Cancel ή δεν έχει σημασία?

sdikr
16-02-06, 23:44
Ξεχνα το voip και πάνε για τάβλι!!!

Ειναι πολύ χαλία η γραμμή σου

johnkall69
16-02-06, 23:51
:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Και τα 10 Ευρώ στο Buster ? :eek:
Και το Easy Blue Box 48E ? :eek:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!

Θα πάρω τελλάς , οτέ κλπ αμέσως!!!!!!!

vigor83
17-02-06, 00:19
Φίλε έχω κι εγώ το ίδιο μηχανάκι. Πολύ βολικό. Αυτό που θέλεις για την επιλογή codec για το Voipbuster μπορείς να το ψάξεις εάν δουλέψεις το voipbuster μέσω x-lite. Πιάνει, δοκίμασε το! Εκεί μπορείς να πειραματιστείς με τους codecs.

Έχω μια ερώτηση να σου κάνω. Εγώ το συνδέω σε USB 2.0 και αυτό επιμένει να μου λέει ότι δεν το έχω συνδέσει σε hi-speed port! Το δοκίμασα και σε άλλο pc. Οι θύρες μου είναι εξακριβωμένα USB 2.0 αφού βάζω και άλλες συσκευές hi-speed και δουλεύουν κανονικά σαν 2.0. Εσένα σου το κάνει αυτό; Μου φαίνεται θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο.

johnkall69
17-02-06, 00:35
Φίλε έχω κι εγώ το ίδιο μηχανάκι. Πολύ βολικό. Αυτό που θέλεις για την επιλογή codec για το Voipbuster μπορείς να το ψάξεις εάν δουλέψεις το voipbuster μέσω x-lite. Πιάνει, δοκίμασε το! Εκεί μπορείς να πειραματιστείς με τους codecs.

Έχω μια ερώτηση να σου κάνω. Εγώ το συνδέω σε USB 2.0 και αυτό επιμένει να μου λέει ότι δεν το έχω συνδέσει σε hi-speed port! Το δοκίμασα και σε άλλο pc. Οι θύρες μου είναι εξακριβωμένα USB 2.0 αφού βάζω και άλλες συσκευές hi-speed και δουλεύουν κανονικά σαν 2.0. Εσένα σου το κάνει αυτό; Μου φαίνεται θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο.

Eμένα το βλέπει σαν USB και μετα απο ώρα στα ξεκάρφωτα μου λέει οτι βρέθηκε συσκευη σε Ηi speed port!! Και μετά εξαφανίζετε! Μετά απο κανένα 15λεπτο πάλι μου το λέει! :lol:

Πήρα την Τελλάς μόλις τώρα για να τις πώ τι παίζει με τα πακέτα και αυτός που μου το σήκωσε (ευγενικός και πρόθυμος να βοηθήσει) κουφάθηκε και μου είπε πως δεν έχει αναφερθεί άλλο τέτοιο πρόβλημα και πως θα το κοιτάξουνε οι ίδιοι και όχι ο ΟΤΕ!
Του είπα πως πρέπει να είναι πρόβλημα του ΟΤΕ με το DSLAM και μου είπε ίσως.

Οπότε να πάρω και τον ΟΤΕ λέτε στο 121 αύριο ε?
(Γραμμή και σύνδεση έχω απο τελλάς..)

johnkall69
17-02-06, 00:37
Όταν λες χρησιμοποιείς το VoIP Buster μέσω του Χ-lite πως το ενοείς ?

nrg_polini
17-02-06, 01:31
Παιδια μην ειστε ερασιτεχνες.... 210 9666666 "Ολυμπιακες Αερογραμμες, για κρατησεις θεσεων πατηστε 1" :lol: :rofl:

vigor83
17-02-06, 01:32
Το δουλεύεις μέσω SIP. Βάζεις username, pass, domain voipvuster.com και server sip1.voipbuster.com

Εγώ δεν έκανα κάτι άλλο και δούλεψε. Από κει και πέρα ψάξε στο μενού και θα βρεις κάπου την σειρά προτίμησης των codecs. Δεν τους υποστηρίζει όλους αλλά δεν χάνεις τπτ να δοκιμάσεις.

johnkall69
17-02-06, 02:22
Παιδια μην ειστε ερασιτεχνες.... 210 9666666 "Ολυμπιακες Αερογραμμες, για κρατησεις θεσεων πατηστε 1" :lol: :rofl:

Mόλις πήρα και ακουγότανε η φωνή της σαν να είναι Transsexual ! :lol::lol:
Εντάξει, έχω φάει μεγάλο πακέτο με όλη την ιστορία αλλά έχω γελάσει και πολύ με τις παραμορφώσεις !!!:p


ΑΑΑΑΑΑΑΑχχχχχχχ.......... ρε ΟΤΕ τι μας κάνεις :angryr::angryr:

johnkall69
17-02-06, 02:23
Το δουλεύεις μέσω SIP. Βάζεις username, pass, domain voipvuster.com και server sip1.voipbuster.com

Εγώ δεν έκανα κάτι άλλο και δούλεψε. Από κει και πέρα ψάξε στο μενού και θα βρεις κάπου την σειρά προτίμησης των codecs. Δεν τους υποστηρίζει όλους αλλά δεν χάνεις τπτ να δοκιμάσεις.

Θα το δοκιμάσω αν και με 19 πακέτα δεν νομίζω να γίνει και τίποτα.. :cry:

pan.nl
17-02-06, 02:36
Θα το δοκιμάσω αν και με 19 πακέτα δεν νομίζω να γίνει και τίποτα..

πίστεψέ με, γίνεται :rofl:

johnkall69
17-02-06, 02:40
Σοβαρά το λές η με δουλεύεις? :( Μου λέει Failed Login το X-lite :cry:

pan.nl
17-02-06, 02:46
:offtopic:


Σοβαρά το λές η με δουλεύεις? Μου λέει Failed Login το X-lite

Όπα, συγγνώμη, ξέχασα ότι χρησιμοποιείς softphone...η συνήθεια του ΑΤΑ βλέπεις. :) :redface: αλλά με 19 πακέτα ίσως παίζει οριακά, ίσα για να σπάσεις πλάκα..

kgliat
17-02-06, 10:26
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=5973&stc=1&d=1140122335
Nα τα! Να πατήσω στο Αccept στο Cancel ή δεν έχει σημασία?

Sorry αν έχει ειπωθεί..Αλλά την παραπάνω μέτρηση πως μπορώ να την κάνω κι εγώ; Κατεβάζω κάποιο πρόγραμμα;;:redface:

johnkall69
17-02-06, 10:41
ψάξε στο google to all seeing eye !

cosmos
20-02-06, 09:31
johnkall69: Το καλύτερο codec για σένα είναι μάλλον το iLBC. Υποστηρίζεται από το x-lite, αλλά νομίζω πως όχι από το Voipbuster. Μπορείς να δοκιμάσεις όμως, απενεργοποιώντας τα G711u, G711a και GSM και ενεργοποιώντας μόνο το iLBC στο x-lite. Κάνε μια κλήση. Γίνεται; Αν ναι, ποιο codec σου επιλέγει;

Το i-call σίγουρα δέχεται iLBC πάντως... Κάνε ένα demo account εκεί και δοκίμασε μερικές κλήσεις με iLBC, αν μη τι άλλο, για να δεις αν το iLBC κάνει τη διαφορά στην ποιότητα ήχου.

Κάποια στιγμή είχε αναφερθεί ότι το Voipbuster (και οι άλλες υπηρεσίες της μαμάς εταιρίας Finarea SA) θα υποστηρίζει και iLBC, αλλά τι έγινε...

(ΥΓ: καλό και άγιο το x-lite, αλλά έχω την ιδέα ότι είχα καλύτερη ποιότητα ήχου με το sjphone...)

takosat
02-03-06, 23:31
οχι το voipbuster καλεί κανονικά και με τον νομο 0030
Για χαρα, έχω ξαναζητησει βοηθεια απο το forum δεν καταφερα ομως τιποτα.Εχω 384 vivodi pap2 στη γραμμη 1 δουλευει i-call αψογα στη δευτερη προσπαθω να σεταρω το voipbuster αλλα τρωω πορτα εχω τονο κανω dial και μετα απο λιγο ακουω σημα κατηλειμενου.
χρηματα δεν τους εχω στηλει γιατι δεν εχω καταφερει να το κανω να πεξει

απο ρυθμισεις εχω αυτα

Instructions ^ top

You need a SIP Discount username and password in order to call via our network. Simply sign up and create your login. If you need help configuring your SIP device, please check the manual that came with your SIP phone or router.

Settings ^ top

Username: Your SIP Discount username
Password: Your password
SIP/Proxy registrar: sip1.sipdiscount.com
Domain/Realm (optional): sipdiscount.com
STUN server: stun.sipdiscount.com

Codecs ^ top

G.711 (64 kbps)

G.726 (32 kbps)

G.729 (8 kbps)

G.723 (5.3 & 6.3 kbps)


If you have audio problems:
Use a STUN server (if supported by your device)
Use the G.711 codec
For more information, please visit our FAQ section αυτα απο το επισημο site καμια προταση???

sdikr
02-03-06, 23:36
αν ανεβάσεις και ενα screenshot απο το pap, θα ήταν καλύτερα

@ ADSLgr.com All rights reserved.