PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλή για επιλογή καλωδίου



Σελίδες : [1] 2

eLeKtriK EyE
13-09-09, 21:21
Χρειάζομαι τη συμβουλή σας.
Έχω δύο σπίτια με ξεχωριστές τηλεφωνικές εγκαταστάσεις.
Το ένα σπίτι έχει σύνδεση ΟΤΕ ενώ το άλλο όχι.
Θέλω να συνδέσω το ένα σπίτι με το άλλο έτσι ώστε και τα δύο να μοιράζονται την ίδια τηλεφωνική γραμμή (duplex).
Το DSL modem θα είναι στο δεύτερο σπίτι.
Για να συνδέσω τώρα τα δύο σπίτια θέλω να καλύψω μια απόσταση περίπου 20 μέτρων με καλώδιο το οποίο θα διατρέχει την ταράτσα.
Προηγουμένως είχα χρησιμοποιήσει ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο, όμως είχα προβλήματα θορύβου αφ' ενός (τουλάχιστον 5db διαφορά στα δύο σπίτια), και αφ' ετέρου δεν άντεξε πάνω από 4 μήνες, την προηγούμενη βδομάδα κόπηκε λόγω καψίματος από τον ήλιο!
Επομένως θέλω να μου προτείνετε ένα καλώδιο που να αντέχει στις καιρικές συνθήκες της ταράτσας και θα προστατεύει από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές (ή ένα συνδυασμό καλωδίου και προστατευτικού σπιράλ).
Παρακαλώ πολύ να λάβετε υπόψη και τον παράγοντα κόστος!

emeliss
13-09-09, 21:30
Ένα απλό καλώδιο UTP Cat5e μέσα σε ένα εύκαμπτο σωλήνα βαρέου τύπου.

Λίγη διαφήμιση για το σπιράλ.
http://www.kouvidis.gr/el/products/specialapplications/electrological/midduty?Itemid=965dda2a-7f0c-4d62-b056-2347aba6f967

ps. Για την ιστορία ενημερωτικά, δεν επιτρέπεται να στείλεις την γραμμή σε άλλο σπίτι.

odys2008
13-09-09, 21:32
Πάρε ένα ftp cat 5e ή καλύτερα s/ftp cat5e και καθάρισες. Έχουν 8 συρματάκια μέσα ;). Έχε υπ'όψην σου ότι κυρίως σε τέτοια μικρή απόσταση τα 5db εξασθένηση δεν τα προκαλεί το καλώδιο αλλά η κακή ένωση που τα κάνεις. Γι'αυτό θα την κάνεις με κολλητήρι και καλάϊ. Αλλιώς δεν θα γίνει σωστά

emeliss
13-09-09, 21:41
Το ftp είναι για προστασία από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές. Γονατίζει μπροστά στον ελληνικό ήλιο.

odys2008
13-09-09, 22:01
Σαν να έχεις δίκιο;)

agrelaphon
13-09-09, 22:11
Πάρε ένα ftp cat 5e ή καλύτερα s/ftp cat5e και καθάρισες. Έχουν 8 συρματάκια μέσα ;). Έχε υπ'όψην σου ότι κυρίως σε τέτοια μικρή απόσταση τα 5db εξασθένηση δεν τα προκαλεί το καλώδιο αλλά η κακή ένωση που τα κάνεις. Γι'αυτό θα την κάνεις με κολλητήρι και καλάϊ. Αλλιώς δεν θα γίνει σωστά

Σιγά ρε :eek:

eLeKtriK EyE
14-09-09, 07:07
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Είδα ότι το UTP κάνει γύρω στα 0.30 και το Φ11 Duroflex γύρω στα 0.40 οπότε είναι καλή η τιμή. Αν και δε χρειάζομαι τα 8 καλώδια του UTP, μου αρκούν τα 2.
emeliss στη χώρα μας όλα απαγορεύονται και όλα επιτρέπονται... Άλλωστε και τα δύο σπίτια δικά μου είναι, εγώ μένω και στα δύο.
odys2008 η σύνδεση θα γίνει στα εξωτερικά ηλεκτρολογικά κουτιά, και εκεί καταλήγουν από το εσωτερικό του σπιτιού πολύ πιο χοντροί αγωγοί από αυτούς του UTP καλωδίου, επομένως μάλλον θα χρησιμοποιήσω κλέμα.

odys2008
14-09-09, 11:29
;) Γίνεται και έτσι αφού τα καλώδια στο utp είναι μονόκλωνα και δεν θα διαλυθούν με την κλέμα

eLeKtriK EyE
14-09-09, 14:34
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18102&cat=517
http://www.galazoula.gr/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,2159/category_id,178/option,com_virtuemart/Itemid,27/


Είμαι εντάξει με το συνδυασμό αυτό;

satmagic
18-09-09, 14:45
Θα σε συμβούλευα να μην χρησιμοποιήσεις συνεστραμμένο καλώδιο UTP η FTP για μεταφορά τηλεφωνικού σήματος αλλά κανονικού τηλεφωνικού καλωδίου διατομής 0.6mm, οι λόγοι είναι αρκετοί αλλά ο πιο σημαντικός είναι η σημαντικά μεγαλύτερη διατομή του καλωδίου που έχει το τηλεφωνικό καλώδιο και κατά συνεπεία οι σημαντικά μικρότερες του απώλειες.
http://www.galazoula.gr/component/option,com_virtuemart/page,shop.browse/category_id,146/Itemid,27/

odys2008
18-09-09, 15:09
Μα δεν έχουμε να κάνουμε με μεταφορά ισχύος, σήμα θα περάσουμε το utp σε φάσμα συχνοτήτων υπερέχει κατά πολύ του απλού τηλεφωνικού καλωδίου

emeliss
18-09-09, 15:13
Το καλώδιο που πρότεινε ο satmagic δεν είναι για μεταφορά ισχύος. Είναι για τηλεφωνικό δίκτυο. Αν μιλούσαμε για απόσταση μερικών 100άδων μέτρων θα ήταν μονόδρομος.

Για μερικές δεκάδες μέτρα γενικά προτιμάται το UTP που μπορεί να σου δώσει την δυνατότητα και για μελλοντικό δίκτυο ethernet.

odys2008
18-09-09, 15:36
Ναι αυτό λέμε. Αφού έχει μεγαλύτερη διατομή άρα έχει και μικρότερη αντίσταση στο dc. Ως προς τι έχει χαμηλότερες απώλειες από το utp? Αφού το ρεύμα που θα περάσει είναι μικρό

Δεν ξέρω πως πάει το διάγραμμα για την εξασθένηση στο φάσμα συχνοτήτων στα 2 καλώδια αλλά φαντάζομαι τα utp που πάνε μέχρι τα 250mhz υπερκαλύπτουν τα τηλεφωνικά. Βέβαια δεν μπορώ να το πω με σιγουριά γιατί δεν έχω δει τυπικά διαγράμματα εύρους συχνοτήτων.

satmagic
18-09-09, 15:36
Το καλώδιο που πρότεινε ο satmagic δεν είναι για μεταφορά ισχύος. Είναι για τηλεφωνικό δίκτυο. Αν μιλούσαμε για απόσταση μερικών 100άδων μέτρων θα ήταν μονόδρομος.

Για μερικές δεκάδες μέτρα γενικά προτιμάται το UTP που μπορεί να σου δώσει την δυνατότητα και για μελλοντικό δίκτυο ethernet.

Αυτό σωστό και να λέγεται.
Η οποία μεταφορά αναλογικού σήματος σαφώς και επηρεάζετε από τη διατομή του καλωδίου (βλέπε στο Internet σχετικούς πινάκες απόσβεσης βάση διατομής)

emeliss
18-09-09, 15:45
Δεν ξέρω πως πάει το διάγραμμα για την εξασθένηση στο φάσμα συχνοτήτων στα 2 καλώδια αλλά φαντάζομαι τα utp που πάνε μέχρι τα 250mhz υπερκαλύπτουν τα τηλεφωνικά. Βέβαια δεν μπορώ να το πω με σιγουριά γιατί δεν έχω δει τυπικά διαγράμματα εύρους συχνοτήτων.
Το UTP είναι κατασκευασμένο ώστε να έχει μεγάλο εύρος συχνοτήτων αλλά για μικρή απόσταση. Πάντα υπάρχει όριο στο 100 μέτρα. Για αυτό χρησιμοποιείται στα τοπικά δίκτυα.

Τα τηλεφωνικά δίκτυα πρέπει να μπορούν να καλύψουν μεγάλες αποστάσεις.

satmagic
18-09-09, 16:03
Δεν έχουμε να κάνουμε με ποιο καλώδιο υπερκαλύπτει το άλλο σε φάσμα συχνοτήτων, διότι μιλάμε εδώ για χαμηλές συχνότητες και συγκεκριμένη χρήση, είναι παραδείγματος χάριν να πούμε ότι χρησιμοποιούμε καλώδιο utp για μεταφορά ήχου από το στερεοφωνικό μας γιατί δεν το κάνουμε αφού έχει ιδανική απόσβεση σε υψηλές συχνότητες?

Το κάθε καλώδιο έχει κατασκευαστεί και μελετηθεί ώστε να έχει ιδανική συμπεριφορά στην εργασία που θα εξυπηρετήσει αλλιώς θα είχαμε ενός τύπου καλώδιο, τα καλώδια γενικότερα είναι ολόκληρη επιστήμη στην οποία επιτρέψτε μου να πω ότι γνωρίζω. Η μόδα βαλε utp παντού είναι καλό και παίζει τα πάντα είναι μόδα των ηλεκτρολόγων.

agrelaphon
18-09-09, 16:13
Δεν έχουμε να κάνουμε με ποιο καλώδιο υπερκαλύπτει το άλλο σε φάσμα συχνοτήτων, διότι μιλάμε εδώ για χαμηλές συχνότητες και συγκεκριμένη χρήση, είναι παραδείγματος χάριν να πούμε ότι χρησιμοποιούμε καλώδιο utp για μεταφορά ήχου από το στερεοφωνικό μας γιατί δεν το κάνουμε αφού έχει ιδανική απόσβεση σε υψηλές συχνότητες?

Το κάθε καλώδιο έχει κατασκευαστεί και μελετηθεί ώστε να έχει ιδανική συμπεριφορά στην εργασία που θα εξυπηρετήσει αλλιώς θα είχαμε ενός τύπου καλώδιο, τα καλώδια γενικότερα είναι ολόκληρη επιστήμη στην οποία επιτρέψτε μου να πω ότι γνωρίζω. Η μόδα βαλε utp παντού είναι καλό και παίζει τα πάντα είναι μόδα των ηλεκτρολόγων.

Σε επιτρέπουμε :p
- Οι ηλεκτρολόγοι ελάχιστοι ξέρουν από utp
- Mη συγκρίνεις ήχο με τηλεπικοινωνίες. Όπως ούτε βούρτσες με κανταϊφια
- Να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου με το να μάθεις οτι αλλάζοντας διατομή σε ένα καλώδιο είναι πολύύύύύύ χειρότερο για το dsl από το να το έχεις για μερικά μέτρα utp και όχι Oxygen free Copper Van den Hul

satmagic
18-09-09, 16:27
Σε επιτρέπουμε :p
- Οι ηλεκτρολόγοι ελάχιστοι ξέρουν από utp
- Mη συγκρίνεις ήχο με τηλεπικοινωνίες. Όπως ούτε βούρτσες με κανταϊφια
- Να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου με το να μάθεις οτι αλλάζοντας διατομή σε ένα καλώδιο είναι πολύύύύύύ χειρότερο για το dsl από το να το έχεις για μερικά μέτρα utp και όχι Oxygen free Copper Van den Hul

Αυτό το λες εσύ, εγώ έχω διαφορετική εικόνα
Παράδειγμα έδωσα δεν σύγκρινα.
Μου αρέσει να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου φτάνει να υποστηρίζεις αυτό που λες όχι αερολογίες τι εννοείς ότι με το να αλλάζεις τη διατομή είναι πολύ χειρότερα?

agrelaphon
18-09-09, 16:28
To 0.6 καλώδιο που έλεγες

satmagic
18-09-09, 16:31
To 0.6 καλώδιο που έλεγες

Ναι δηλαδή, τι είναι χειρότερο για τη μετάδοση σήματος τύπου aDSL το καλώδιο 0.6mm από το 0.22mm ?

maik
18-09-09, 16:59
Ναι δηλαδή, τι είναι χειρότερο για τη μετάδοση σήματος τύπου aDSL το καλώδιο 0.6mm από το 0.22mm ?


Ο συνδιασμος αυτων σε μια γραμμη. Κατι που γινεται κατα κορον σημερα. Επισης αυτο που μετραει στις συχνοτητες δεν ειναι τοσο η διατομη οσο αλλα πραγματα, οπως μονωση , συστροφη κλπ.

emeliss
18-09-09, 20:33
Ναι δηλαδή, τι είναι χειρότερο για τη μετάδοση σήματος τύπου aDSL το καλώδιο 0.6mm από το 0.22mm ?
Όταν αλλάζει η διατομή χειροτερεύουν τα κακά χαρακτηριστικά της γραμμής, ανακλάσεις, λόγος στασίμων κλπ. Από την κλασσική θεωρία των γραμμών μεταφοράς, τα μαθηματικά της οποίας θα πρέπει να ξεσκονίσω. Δηλαδή θα κάνω (μικρό) κακό αν μου έρχεται καλώδιο 0.4 και εγώ βάλω καλώδιο 0.8 αντί για 0.4.

Στην πράξη και εγώ αν είχα μια εγκατάσταση σε ένα βιομηχανικό κτίριο που από το computer room μέχρι την εισαγωγή στο προαύλιο υπήρχαν 100 μέτρα που θα πήγαιναν υπόγεια, pet 0.6 θα έβαζα. Δεν θα καθόμουν να μάθω αν πάει στην περιοχή 0.4, 0.6, ή 0.8.

ps1. Τι έχεις σπουδάσει;
ps2. Να γράφεις πιο συχνά. Χρειάζονται άνθρωποι με γνώσεις.

ubuntubu
18-09-09, 21:10
There is no shielding on CW1308 or CAT5 cable they are what is known as UTP (Unshielded Twisted Pair) cable. It is the fact that wires are twisted around each other that makes it possible for the cable to reject interference. The difference between CAT5 and CW1308 is that the CAT5 cable has more twists per meter than CW1308 as it has to handle frequencies much higher than ADSL. The extra twists are no real benefit to ADSL a relatively low frequency signal. In theory over long distances CAT5 would have a lower attenuation as the gauge of the wire is a fraction thicker than CW1308. The problem is that the cable has more twists meaning the length of the wire is in fact longer over a given distance adding to the attenuation so the advantage of the thicker wire is soon lost. In essence there is little if any gain to be had using CAT5e cable over CW1308http://www.skyuser.co.uk/forum/cabling-faceplate-help/5084-best-cable-adsl-extensions.html#post20874

NiKapa
18-09-09, 23:02
Ενδιαφερον το τοπικ

satmagic
19-09-09, 00:03
Όταν αλλάζει η διατομή χειροτερεύουν τα κακά χαρακτηριστικά της γραμμής, ανακλάσεις, λόγος στασίμων κλπ. Από την κλασσική θεωρία των γραμμών μεταφοράς, τα μαθηματικά της οποίας θα πρέπει να ξεσκονίσω. Δηλαδή θα κάνω (μικρό) κακό αν μου έρχεται καλώδιο 0.4 και εγώ βάλω καλώδιο 0.8 αντί για 0.4.

Στην πράξη και εγώ αν είχα μια εγκατάσταση σε ένα βιομηχανικό κτίριο που από το computer room μέχρι την εισαγωγή στο προαύλιο υπήρχαν 100 μέτρα που θα πήγαιναν υπόγεια, pet 0.6 θα έβαζα. Δεν θα καθόμουν να μάθω αν πάει στην περιοχή 0.4, 0.6, ή 0.8.

ps1. Τι έχεις σπουδάσει;
ps2. Να γράφεις πιο συχνά. Χρειάζονται άνθρωποι με γνώσεις.

Σωστά !

Και μεγαλύτερο κακό εάν μειώσω τη διατομή και κατά συνέπεια αυξήσω την αντίσταση του αγωγού, το ιδανικό είναι το διατηρώ τη διατομή οπού αυτό είναι εφικτό και είμαι σε θέση να τη γνωρίζω.

Έχω σπουδάσει δυο ειδικότητες RF Engineering, και System and Network Engineering οι σπουδές μου ολοκληρώθηκαν το 1995.

NiKapa
22-09-09, 22:43
Ερωτησις στους γνωστες,
Θεωρειτε πως ειναι υπερβολη σε ενα γραφειο μεγαλο με desktop κομπλε και τοσους μετασχηματιστες/καλωδια κλπ να χρησιμοποιει καποιος ftp καλωδιο απο την πριζα και μετα ?
Προσφερει κατι?

yiapap
23-09-09, 19:44
Ερωτησις στους γνωστες,
Θεωρειτε πως ειναι υπερβολη σε ενα γραφειο μεγαλο με desktop κομπλε και τοσους μετασχηματιστες/καλωδια κλπ να χρησιμοποιει καποιος ftp καλωδιο απο την πριζα και μετα ?
Προσφερει κατι?Mετά; Από RJ45 έως την συσκευή; Εεεεεε ναι, εκτός αν πρόκειτια για πολύ ειδικές καταστάσεις.
(ωπ sorry... δεν είμαι γνώστης :p)

emeliss
23-09-09, 19:56
Απλά και χωρίς να πρέπει να είσαι γνώστης. Αν όλο το δίκτυο ethernet είναι ftp, βάζεις και το patch cord ftp. Για την γραμμή adsl δεν έχει νόημα.

NiKapa
23-09-09, 20:10
Γιαννη yiapap εσυ κι αν εισαι γνωστης..;) κι εσυ emeliss το'χεις..

Η απορια μου ειχε να κανει αν με τοσα καλωδια μετασχηματιστες συσκευες θα εκανε διαφορα..?
Παντως το δοκιμασα..:p το SN Margin πηρε λιγο τα πανω του ,λιγοτερα HEC&CRC errors ,καθολου ασχημα ..εφτιαξα καλωδια ftp >rj11 που πανε απο την πριζα στο ρουτερ κλπ

giwrgosth
23-09-09, 20:17
Έχω σπουδάσει δυο ειδικότητες RF Engineering, και System and Network Engineering οι σπουδές μου ολοκληρώθηκαν το 1995.
Εργάζεσαι κάπου σχετικά με τις σπουδές σου σαν RF Engineering? Δυστυχώς στο χώρο αυτό οι περισσότεροι είναι άσχετοι με το επάγγελμα και με άσχετες σπουδές.

yiapap
23-09-09, 20:18
Ωπ sorry. Εγώ αναφέρθηκα σε ethernet καλώδια. Αν μιλάς για το τηλεφωνικό που κουβαλάει και το ADSL τότε τα προηγούμενα post πρέπει να σε καλύπτουν. Απλά να προτιμήσεις καλώδια ίδιας διατομής.
Μετασχηματιστές αν εννοείς από εκτυπωτές κτλ. δεν χρειάζεται μόνωση. Τώρα, αν πηγαίνουν πίσω από τον μετασχηματιστή του LHC (http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FLarge_Hadron_Collider&ei=S1i6StXDKpqRjAeLwOnyBQ&usg=AFQjCNFZzrXxLNhzNVPolJI4avp5fi36Fg&sig2=QLfIiUb05ghvj2AtZnmA-w) ναι... μπορεί και να χρειαστείς :lol:

nikoslikos
23-09-09, 20:26
Χρειάζομαι τη συμβουλή σας.
Έχω δύο σπίτια με ξεχωριστές τηλεφωνικές εγκαταστάσεις.
Το ένα σπίτι έχει σύνδεση ΟΤΕ ενώ το άλλο όχι.
Θέλω να συνδέσω το ένα σπίτι με το άλλο έτσι ώστε και τα δύο να μοιράζονται την ίδια τηλεφωνική γραμμή (duplex).

είναι και τα 2 σπίτια(διαμερίσματα) στην ίδια πολυκατοικία ?

NiKapa
23-09-09, 20:27
Τώρα, αν πηγαίνουν πίσω από τον μετασχηματιστή του LHC (http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FLarge_Hadron_Collider&ei=S1i6StXDKpqRjAeLwOnyBQ&usg=AFQjCNFZzrXxLNhzNVPolJI4avp5fi36Fg&sig2=QLfIiUb05ghvj2AtZnmA-w) ναι... μπορεί και να χρειαστείς :lol:

Καλα κοροιδευε εσυ..:p
Στο σπιτι που εχω την εως 24 εχω αρκετο θορυβο στην γραμμη 9up/9down ,περαστικος ημουνα ειδα φως στο τοπικ και λεω μπας και...:lol:

emeliss
23-09-09, 20:31
Στο σπιτι που εχω την εως 24
Καλά δεν ντρέπεσαι να κάνεις τέτοιες δηλώσεις; Κυκλοφορούν και μικρά παιδιά.

NiKapa
23-09-09, 20:40
Καλά δεν ντρέπεσαι να κάνεις τέτοιες δηλώσεις; Κυκλοφορούν και μικρά παιδιά.

Εγραψα, που εχω την εως 24..οχι που την εχω ως 24..:what::biggrin:

yiapap
23-09-09, 20:43
Εγραψα, που εχω την εως 24..οχι που την εχω ως 24..:what::biggrin:Δεν έχει σημασία!
ΘΕΛΩ ΤΗ ΜΑΜΑΑΑΑΑ ΜΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΟΥ :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

emeliss
23-09-09, 20:44
:rofl::rofl::rofl:

NiKapa
23-09-09, 20:50
Σταματηστε θα κανω επεξεργασια στο τελος.:p

........Auto merged post: nimik πρόσθεσε 5 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πλακα πλακα στο μαγαζι που γινεται πολεμος με 3 μηχανακια καρτων ,ταμειακη κλπ μου βελτιωσε τα στατς ..

agrelaphon
23-09-09, 21:01
Όπως έγραψε και ο εμελις πιο πάνω, αν δεν είναι όλη η εγκατάσταση ftp, δεν κερδίζεις τίποτα έναντι του απλού utp.

NiKapa
23-09-09, 21:17
Όπως έγραψε και ο εμελις πιο πάνω, αν δεν είναι όλη η εγκατάσταση ftp, δεν κερδίζεις τίποτα έναντι του απλού utp.

Οκ καταλαβα..τον επομενο μηνα που θα εχω τον απαραιτητο χρονο θα τα τσεκαρω λεπτομερως στο σπιτι ,κατανεμητες ,πριζες και βλεπουμε

NiKapa
17-10-09, 22:27
Αν περασουμε καλωδιο UTP Cat5e σε σπυραλ μαζι με τα αυτα του κλιματιστικου σωληνες κτλ ειναι οκ..?

mob
17-10-09, 22:35
Αν περασουμε καλωδιο UTP Cat5e σε σπυραλ μαζι με τα αυτα του κλιματιστικου σωληνες κτλ ειναι οκ..?

θεωρητικά δεν είναι γιατί, μαζί με τους σωλήνες του κλιματιστικού περνάει κι ένα καλώδιο ρεύματος που δίνει/παίρνει παροχή από την εξωτερική μονάδα, οπότε θεωρητικά πάντα υπάρχει κοντά μαγνητικό πεδίο που μπορεί να μειώσει την ταχύτητα διαμεταγωγής

θέμα ασφάλειας δεν τίθεται

NiKapa
17-10-09, 22:50
θεωρητικά δεν είναι γιατί, μαζί με τους σωλήνες του κλιματιστικού περνάει κι ένα καλώδιο ρεύματος που δίνει/παίρνει παροχή από την εξωτερική μονάδα, οπότε θεωρητικά πάντα υπάρχει κοντά μαγνητικό πεδίο που μπορεί να μειώσει την ταχύτητα διαμεταγωγής

θέμα ασφάλειας δεν τίθεται

Εχεις δικιο ,παρ'ολο που ειναι μονωμενα...αν βαζαμε ftp το σωνουμε η να δουμε παρακατω..?

mob
18-10-09, 02:00
Εχεις δικιο ,παρ'ολο που ειναι μονωμενα...αν βαζαμε ftp το σωνουμε η να δουμε παρακατω..?

θέμα ταχύτητας μπορεί να υπάρξει θεωρητικά, αυτό λογικά το παραφράζω - σε μεγάλα μήκη και πολλούς χρήστες- πράγμα που μάλλον δεν έχεις, οπότε πέρνα άφοβα

NiKapa
18-10-09, 18:55
θέμα ταχύτητας μπορεί να υπάρξει θεωρητικά, αυτό λογικά το παραφράζω - σε μεγάλα μήκη και πολλούς χρήστες- πράγμα που μάλλον δεν έχεις, οπότε πέρνα άφοβα

Εννοεις με το ftp ? η ακομα και με το utp ?

mob
18-10-09, 19:44
Εννοεις με το ftp ? η ακομα και με το utp ?

utp .....

NiKapa
19-10-09, 19:29
Σχετικα και με αυτο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=333453 αυριο θα γινει η αλλαγη καλωδιου..
Θα περαστει ftp Cat5e για να ειμαστε σιγουροι απο τυχον παρεμβολες κτλ..καναλι μικρο μεχρι να βγουμε εξω και σπυραλ Φ16 στην συνεχεια..
Ειναι οκ?
Υπαρχει κατι αλλο να προσεξω ,να εχω υπ'οψιν μου κτλ ..?

mob
19-10-09, 20:47
για να έχει νόημα το ftp πρέπει να υπάρχουν τα ανάλογα κλιπσάκια και switch ώστε να γειωθεί - αλλιώς είναι ακριβώς το ίδιο με το utp :p

NiKapa
19-10-09, 20:57
για να έχει νόημα το ftp πρέπει να υπάρχουν τα ανάλογα κλιπσάκια και switch ώστε να γειωθεί - αλλιώς είναι ακριβώς το ίδιο με το utp :p

Ok το εμπεδωσα:oops:..διαβασα και λιγα στο νετ ..http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=23972

Απλα μια που θα μπω στον κοπο ηθελα να επιλεξω τα καλυτερα δυνατα..
Σχετικα με το σπυραλ κτλ? ειναι οκ? κατι αλλο?

mob
19-10-09, 21:06
μικρή σημασία έχει, απλά να είναι προστατευμένο από χτυπήματα κλπ

@ ADSLgr.com All rights reserved.