PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση για την γραμμή DSL απο οτεΝΕΤ στον οτε



pinakas
16-02-06, 23:52
Παιδιά καλησπέρα και πάλι,

Η ΟΤΕΝΕΤ έστειλε την αίτηση μου για ενεργοποιήση της γραμμής DSL στον ΟΤΕ στις 14 Φεβρ.
Ακόμα και σήμερα 16 Φεβρ το 134 δεν την έχει λάβει.
Η ΟΤΕΝΕΤ την έστειλε (λένε) ο ΟΤΕ δεν την έχει (λεέι)...... χάθηκε?
Πόσες μέρες κάνουν να την περάσουν στους υπολογιστές του 134 για να πάρω σειρά προτεραιότητας μπας και προλάβω την αναβάθμιση καθώς εδώ στην κυψέλη δεν υπάρχουν πόρτες ελευθέρες.

* Ο ΟΤΕ όταν κάνει αναβάθμιση στα DSALM βάζει και ελεύθερες πόρτες για μελλόντικη χρήση ή απλά βάζει όσες και οι αιτήσεις?

** Αν κάνω απο το 134 αίτηση για DSL θα με χρεώνει και ο ΟΤΕ και η ΟΤΕΝΤ με πάγιο ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nnn
16-02-06, 23:55
Μην κάνεις άλλη αίτηση.
Το 134 δεν βλέπει εσένα προσωπικά αλλά βλέπει τη γραμμή που παρήγγειλε η Otenet.

Υπομονή η όλη διαδικασία θα πάρει περίπου 12 εργάσιμες.

teo_L20
16-02-06, 23:58
O OTE βαζει πορτες για να περισεύουν τουλάχιστον 10.Αν κανεις απο 134 αιτηση σου ερχονται παγια απο ΟΤΕ στο λογαριασμο σου!Οσο για τις μέρες πανω απο 2 μερες δεν κανουν!
Καλύτερα παντως αιτηση ΟΤΕ!

Καλή τύχη!:oneup:

nnn
17-02-06, 00:00
Καλύτερα παντως αιτηση ΟΤΕ!

Αν ξανακάνει αίτηση στον Οτέ θα βρεθεί με 2 γραμμές.
Έχει κάνει ήδη αίτηση στην Οτενέτ.

pinakas
17-02-06, 00:10
Δηλαδή το πιο μεγάλο κομμάτι των 12 ημερών που περίπου λένε πάει για να περαστεί αυτή η παραγγελία/αίτηση της γραμμής απο τον πάροχο στον ΟΤΕ ?
Βάλε και την αυξημένη κίνηση και την γραφειοκρατία και με βλέπω πάλι χωρίς πόρτα να περιμένω την επόμενη αναβάθμιση.

Κανένα τηλ. εκτός του 134, 1242 και 801 11 35555 ?

nnn
17-02-06, 00:17
Μιας και έκανες αίτηση στην Otenet για γραμμή και Internet αυτή είναι υπεύθυνη και αυτή πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο για την αίτηση σου.

Αναβαθμίσεις σε πόρτες έχει ειπωθεί εδώ πολλές φορές ό,τι γίνονται κάθε 15 μέρες.
Η αίτηση σου είναι σε αναμονή και έχεις πάρει σειρά προτεραιότητας.
Μην ανησυχείς.

pinakas
17-02-06, 00:20
"Μιας και έκανες αίτηση στην Otenet για γραμμή και Internet αυτή είναι υπεύθυνη και αυτή πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο για την αίτηση σου."

Όταν καταφέρω και τους πιάσω στο τηλέφωνο κάνουν τους Γερμανούς. Το έστειλαν λένε και η ευθύνη στον ΟΤΕ..


Να είσαι καλά nnn και τα υπόλοιπα παιδιά.
Μου έδωσες κουράγιο.

** Πάντως απο τον ΟΤΕ και ένα τηλ. που αρχίζει 83.... μια ευγενέστατη κυριά μου είπε αναβάθμιση σε πόρτες για κυψέλη σε ένα μήνα ¨(
(τι ήθελα και έμπλεξα? ε?)

nnn
17-02-06, 00:25
Πιστεύω θα είναι πιο γρήγορα από μήνα.
Το μπλέξιμο είναι στην αρχή μέχρι να έρθει η σύνδεση,μετά που δεν έχεις πια το βραχνά της χρονοχρέωσης καταλαβαίνεις τη διαφορά.

pinakas
18-02-06, 08:48
Διαβαστε και αυτό το κουφό:

1. Τηλ στο 134 το πρωί.... βλέπετε καμμία αίτηση για DSL απο την ΟΤΕΝΕΤ για τον αριθμό μου?
.......... "Δεν βλέπουμε τίποτα ακόμα, (απο τις 13 Φεβρ) πιέστε τον παροχέα να στείλει την αίτηση πάλι ή περιμένετε μην έχει σκαλώσει κάπου λόγου φόρτου κλπ κλπ"

2. Τηλ στο 1242.......... Ιδια απάντηση.

3. Τηλ στο 8011135555...... απάντηση: Λογικά δεν βλέπει το 134 την αίτηση σας. Αυτόι βλέπουν την γραμμή μόλις ενεργοποιηθεί. Δεν βλέπουν τις αιτήσεις της ΟΤΕΝΕΤ.
Η δικές μας ενεργ. γίνονται σε άλλο τμήμα και το 134 τις βλέπει τελευταίο.
Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει χαθεί καθώς γίνεται ΟΝΛΙΝΕ προε τον ΟΤΕ ή αίτηση.
** Αλλος στην ΟΤΕΝΕΤ μου είχε πει ότι στέλνουν ΦΑΞ !!!

Τελικά τι να πιστέψω ?? to 134 πρεπει να βλεπει την αιτηση της οτενετ για να εχω σειρά προταιρεότητας για πόρτες ή οχι?

teo_L20
18-02-06, 10:47
Επρεπε από την αρχή να πήγαινες ΟΤΕ!
Αλλα δεν πειράζει...
Για φοβεριξε τους λιγο και ύψωσε φωνη...
Για απειλησέ τους με διακοπή αν δεν το κάνουν γρήγορα!
Σε λιγες ώρες να πως θα έχεις γραμμη..(και μερες εννοείτε)
Κανε αυτά και πες αποτελέσματα!;)

pinakas
18-02-06, 15:02
Κλασικά θα πούνε ότι δεν φταίνε αυτοί αλλά ο ΟΤΕ και ότι με το συμβόλαιο δεσμευέομαι για τους οκτώ υπόλοιπους μήνες εφόσον δεν είναι δικό τους το πρόβλημα κλπ κλπ

Αστα, τελικα το μετανιώνω που μπήκα σε αυτό το το τριπάκι

:(

teo_L20
18-02-06, 22:17
ok!
Μια λύση πάντως πρότεινα...

kreatosoupa
20-02-06, 14:52
Μιας και έκανες αίτηση στην Otenet για γραμμή και Internet αυτή είναι υπεύθυνη και αυτή πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο για την αίτηση σου.

Αναβαθμίσεις σε πόρτες έχει ειπωθεί εδώ πολλές φορές ό,τι γίνονται κάθε 15 μέρες.
Η αίτηση σου είναι σε αναμονή και έχεις πάρει σειρά προτεραιότητας.
Μην ανησυχείς.

Χαχαχα!! Σε ποιον πλανητη ρε παιδια? Εγω εχω κανει αιτηση απο τελος Δεκεμβρη 2005 και ακομη με την dial-up ειμαι. Πορτες μονο στον υπνο μου βλεπω... :rofl:

pinakas
20-02-06, 22:46
Σήμερα με πήραν τηλ. απο ΟΤΕ (οχι οτενετ) και μου είπαν ότι ή αίτηση πέρασε σε αυτούς και ότι στις 17 μπήκαν πόρτες στο DSALM για κυψέλη (Ανήκουμε μάλλον στον ΟΤΕ στο πεδίο του Αρεως).
Οτι μπήκαν πόρτες ειναι 100% διαπιστωμένο μέσα απο τον ΟΤΕ και το επιβεβαιώνει και το 134

Δεν ενεργοποιήθηκε η γραμμή ακόμα άλλα μου είπαν για μέσα στην εβδομάδα.

nnn
20-02-06, 22:51
Άρα η Adsl είναι κοντά :oneup:

pinakas
20-02-06, 23:36
yesssssssss

Θα σας ενημερώσω μόλις έχω άλλα νέα

pinakas
01-03-06, 00:24
και ναι !!!!
Σήμερα το λαμπάκι άναψε πράσινο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ουφ, τώρα περιμένω τους κωδικούς της ΟΤΕΝΕΤ

viper151
01-03-06, 00:30
δεν τους περνεις καλυτερα εσυ τηλεφωνο??γιατι αυτοι μπορει και να αργησουν κανα 2 μερες ;)
Ελλας το μεγαλειο σου

pinakas
01-03-06, 00:34
Σε ευχαριστώ vIPER151,

τους τηλεφώνησα αλλά δεν δίνουν κωδικούς γιατί δεν έχουν ενημέρωση απο τον ΟΤΕ. (?)
Τους ζήτησα το DEMO και μου είπαν θα μου δώσουν προσωρινούς κωδικούσ αύριο.

Είδωμεν

viper151
01-03-06, 00:53
αα δεν φτανει που τους το ζητας πιο νωρις δεν στους δινουν κι ολας??καλα τοσο χαζοι ειναι??τι να πεις δηλαδη :P

pinakas
02-03-06, 00:52
Τελικά τηλεφώνισα και μετά απο σχετική πίεση μου δώσανε demo για 5 μέρες.
Ολα πάνε μια χαρα !!!!

JohnGR
05-03-06, 21:49
vIPER, αυτό συμβαίνει με όλους τους ISPs, αλλά συνήθως όλοι θα δώσουν ένα προσωρινό (ή μήπως όχι :whistle: ) demo!

@ ADSLgr.com All rights reserved.