PDA

Επιστροφή στο Forum : windows 7 και 4GB RAM σε laptop..



liamis
14-09-09, 05:49
καλημέρα σε όλους ..έχω ένα laptop acer aspire 5630 και χθές έβαλα
4GB RAM..πιο συγκεκριμένα έβαλα 2 kingston SO DIMM των 2GB η καθεμία,ενώ παράλληλα
έβγαλα τα 2GB RAM είχε..το pc μόλις το πρωτοαγόρασα είχε προεγκατεστημένα
windows xp home edition greek edition..
Αποφάσισα λοιπόν να εκγαταστήσω τα windows 7 RTM 64bit..
κάνω λοιπόν δεξί κλικ στον υπολογιστή μου και μου λέει:Installed memory (RAM): 4,00GB (3,00GB usable) δηλαδή το 64bito λειτουργικό χρησιμοποιεί τα 3GB όπως και τα xp home 32bit που είχε προεγκατεστημένα..
googlara λοιπόν λιγάκι και είδα ότι η κάρτα γραφικών GEFORCE GO 7300
που φοράει το μηχανιμα χρησιμοποιεί μέρος απο το 1GB της υπόλοιπης μνήμης για το 64 bit
λειτουργικό..
μπορεί να μου εξηγείσει καποιος γιατί γινεται αυτο και πως μπορώ να το κόψω?δηλαδη
να βλέπει κανονικα 4GB..
αν δεν το πειράξω (δεν ξερω βέβαια αν γινεται) βελτιώνονται με αυτον τον τρόπο τα γραφικα?
ευχαριστώ!!

manosdoc
14-09-09, 11:34
καλημέρα σε όλους ..έχω ένα laptop acer aspire 5630 και χθές έβαλα
4GB RAM..πιο συγκεκριμένα έβαλα 2 kingston SO DIMM των 2GB η καθεμία,ενώ παράλληλα
έβγαλα τα 2GB RAM είχε..το pc μόλις το πρωτοαγόρασα είχε προεγκατεστημένα
windows xp home edition greek edition..
Αποφάσισα λοιπόν να εκγαταστήσω τα windows 7 RTM 64bit..
κάνω λοιπόν δεξί κλικ στον υπολογιστή μου και μου λέει:Installed memory (RAM): 4,00GB (3,00GB usable) δηλαδή το 64bito λειτουργικό χρησιμοποιεί τα 3GB όπως και τα xp home 32bit που είχε προεγκατεστημένα..
googlara λοιπόν λιγάκι και είδα ότι η κάρτα γραφικών GEFORCE GO 7300
που φοράει το μηχανιμα χρησιμοποιεί μέρος απο το 1GB της υπόλοιπης μνήμης για το 64 bit
λειτουργικό..
μπορεί να μου εξηγείσει καποιος γιατί γινεται αυτο και πως μπορώ να το κόψω?δηλαδη
να βλέπει κανονικα 4GB..
αν δεν το πειράξω (δεν ξερω βέβαια αν γινεται) βελτιώνονται με αυτον τον τρόπο τα γραφικα?
ευχαριστώ!!

Δεν γίνεται αυτό που θες.
Δεσμεύει 1GB ανεξάρτητα. Η μόνη λύση είναι το BIOS σου να υποστηρίζει memory remapping. Αν δεν υπάρχει τέτοια επιλογή απλά θα είσαι με 3GB για το λειτουργικό. Το υπόλοιπο το παίρνει υπέρ-πίστεως η Geforce Go.

Να σου αναφέρω πως δεν είναι κάποιο πρόβλημα αυτό απλά δεν είναι ευέλικτο σε κάρτες με Shared memory. Απλά δεσμεύουν. Έτσι όπως είσαι είσαι μια χαρά.

liamis
14-09-09, 23:53
Μάλλον το BIOS δεν υποστηρίζει memory remapping από ότι είδα..οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα..
πάντώς ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση..

asm
14-09-09, 23:58
Μάλλον το BIOS δεν υποστηρίζει memory remapping από ότι είδα..οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα..
πάντώς ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση..

Αυτό ίσως στο μέλλον να αλλάξει με κάποιο BIOS update αν φυσικά η Acer κυκλοφορήσει κάποιο. Δεν είναι λίγα τα boards - laptops που έχουν την hardware υποδομή για remapping έστω και αν αυτό δεν είναι εξαρχής διαθέσιμο σαν επιλογή του BIOS.

manosdoc
15-09-09, 00:04
Μάλλον το BIOS δεν υποστηρίζει memory remapping από ότι είδα..οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα..
πάντώς ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση..

Μην ανησυχείς, δεν έγινε και τίποτε το τρομερό.
Αυτό σε οποιοδήποτε λειτουργικό θα υπάρχει, είναι θέμα BIOS του κατασκευαστή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.