PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 γραμμες στον ιδιο χωρο



valen_gr
14-09-09, 14:54
Δεν εχω καποιο παραπονο, απλα μια ενημερωση..
Εχω στο σπιτι 2 γραμμες, μια ISDN και μια PSTN. Και οι δυο προφανως ξεκινανε απο το ιδιο καφαο, και φτανουν μεχρι το σπιτι μου απο το ιδιο ολοκαινουργιο υποβρυχιο καλωδιο που περασε ηλεκτρολογος δικος μου πριν 2 χρονια.
Το καλωδιο εχει 8 ζευγη μεσα, σε χρηση τα 2 μονο, 1 για την PSTN, ενα για την ISDN.

Στην ISDN εχω 24αρα OTE, πιανει περιπου 15 mbps με 24-25 db attenuation.

Στην PSTN, επειδη σκεφτομαι μεταβαση γενικα στην HOL, ειπα δοκιμαστικα να την κανω στο DP της HOL, να δω τι γινεται.
Σημερα ενεργοποιηθηκε, και επαθα το σοκ της ζωης μου...
Attenuation.....39 db....συγχρονισμος 5.2Mbps....

H και οι δυο γραμμες, ξεκινανε προφανως απο το ιδιο ΑΚ, φτανουν στο ιδιο καφαο και φτανουν στο σπιτι μου, η μια με 25 db attenuation, Η αλλη με 39!!! σχεδον το διπλασιο!!
Μιλαμε ηξερα οτι ο ΟΤΕ δινει τα σαπια καλωδια στους εναλλακτικους, αλλα αυτο ειναι εξοργιστικο!! εγω υπολογιζα χαλαρα ενα 15αρι (μιας και λογω ISDN, η PSTN θα επρεπε να συγχρονιζει λιγο υψηλοτερα) ωστε να μπορεσω να βαλω και το HD IPTV της HOL. Με την γραμμη ως εχει, ουτε την απλη IPTV μπορω να βαλω.

Απαραδεκτα πραγματα...

Επειδη προφανως μιλαμε για την ιδια καλωδιακη αποσταση (το ΑΚ και το σπιτι μου ειναι το ιδιο και στις δυο γραμμες) για να εχουμε τετοια τραγικη διαφορα στο attenuation, μιλαμε για τελειως σαπια γραμμη.

Να μην αναφερθω και στον θορυβο, που προφανως ειναι τεραστιος, γιατι ακομα και με 39 db att, ακομα και με μετριο θορυβο τα 7-8 Mbps θα επρεπε να τα πιανει (Απο τα θεωρητηκα ουτοπικα 12...).

Αντε, δηλωση βλαβης γραμμης...και ο θεος βοηθος!

ariadgr
14-09-09, 15:06
Δοκίμασε να κλείσεις (off) το modem της 24αρας ΟΤΕ, έπειτα restart στο modem της hol, βλέπεις διαφορά;


Δαπο το ιδιο ολοκαινουργιο υποβρυχιο καλωδιο

υπόγειο :lol:

valen_gr
14-09-09, 15:15
οχι... τον χειμωνα ειναι κανονικοτατα υποβρυχιο.... :p
Ειναι ειδικο καλωδιο για τοποθετηση σε νερο/θαλασσα, ακριβως επειδη τον χειμωνα λογω βροχης, τα νερα κανουν το φρεατιο να ειναι 100% γεματο νερο για αρκετους μηνες, μεχρι να καλοκαιριασει παλι. Εχει διατομη οσο περιπου ενα κερμα 1 ευρω. Ειναι για πολυ βαρια χρηση. (το νερο αυτο μερικες φορες παγωνει τελειως, οποτε χρειαζοταν βαρβατο καλωδιο, το οποιο μεχρι τωρα εχει βγαλει τα λεφτα του με το παραπανω...αποδειξη το οτι η ISDN λειτουργει αψογα παντα, και σε αριστες ταχυτητες!)

Στο σεναριο που μου λες, το σημα της 24αρας OTE προφανως ανησυχεις για crosstalk θορυβο, ο οποιος ναι, θα μου μειωνε την ταχυτητα συγχρονισμου, δεν θα αυξανε ομως το attenuation! το Attenuation ειναι καθαρα καλωδιακο θεμα (μηκος & ποιοτητα). Το crosstalk μονο τον θορυβο γραμμης επηρεαζει. Σε καθε περιπτωση, θα κανω την δοκιμη, να δω εαν υπαρχει διαφορα, για τι διαφορα μιλαμε, αλλα δεν περιμενω φοβερες διαφορες...

sdikr
14-09-09, 20:49
Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να είναι και απο τον κατανεμητή και μετά, μπορεί ακόμα και στο καλώδιο που έχει η Hol ή στην πόρτα του dslam

@ ADSLgr.com All rights reserved.