PDA

Επιστροφή στο Forum : divx player



idleboneZ
16-12-03, 09:55
Gia ola ta kaka paidakia poy exoyne divx ergakia *sfhrizei amerimna* exei ferei to plaisio ta kiss DIVX players ths KISS (DVP-500) ta opoia exoyne kai karta diktyou epano poy soy epitrepei na blepeis streaming video apo to pc soy, xoris na kaceis kan CD...

H timh toy einai ligo almyrh 240E syn thn fapa, alla den exo dei na poylane allh marka sthn ellada..
Exo brei me 130 eyro ena kataplhktiko apo soyhdia na moy to steiloyne alla perineno na kanei kapoios eisagvgh kana fthnotero montelo ellada na exoyme kai kammia eggyhsh..

Elalekom
16-12-03, 10:55
Αν ειναι να το δεις στην τηλεοραση,βγαζεις και tv out.
Το θεμα ειναι να παιζει τα δισκακια.

Καλη φαση δεν λεω,αλλα εγω θα περιμενω να "ωριμασει" λιγο η αγορα των dvd-divx players (τουλαχιστον ας βγουν και καποια αλλα μοντελα,να εχουμε να συγκρινουμε) πριν προμηθευτω μια τετοια πολλα υποσχομενη συσκευη.

idleboneZ
16-12-03, 11:05
ta diskakia ta paizei komple..Aplos anafera to gegonos oti to sygkekrimeno exei kai dynatothta na paizei kai streaming to ergaki apo to skliro soy meso ethernet link.
Ayto edo --> http://www.netonnet.se (to player einai to Centrum Gemini 330) to exei enas filos moy Soyhdos kai blepei ola ta ergakia toy komple eite einai divx, xvid, vcd,svcd, k.t.l xoris kanena problem. An einai de kai to encoding toy ergoy me 5,1 hxo to yposthrizei kai ayto me poy kala apotelesmata. Tora bghke kai upgrade gia to firmware toy kai paizei akoma kalytera..An den fobomoyna gia 8ema eggyhshs 8a to eixa hdh agorasei (moy exoyne zhthsei to sygkekrimeno hdh 5 filoi moy!!). H timh toy pisteyo oti einai poly komple..130 eyropoula :!: :D :wink: :

alefgr
16-12-03, 18:36
Πρίν κάτι μήνες έστηλα mail στην εταιρία που το βγάζει γιά το αν παίζει MP3 από DVD και αν παίζει DVD ταινία αποθηκευμένη στο σκληρό του PC. Ξεκάθαρη απάντηση δεν είχα πάρει. Ξέρει κανείς τι παίζεται στα δύο αυτά θέματα???

tsarbo
17-12-03, 06:28
Yparxei kai allo ena player pou paizei divx sthn ellada kai einai ligo pio fthno
http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.770100

psyxakias
17-12-03, 08:14
Gia ola ta kaka paidakia poy exoyne divx ergakia *sfhrizei amerimna* exei ferei to plaisio ta kiss DIVX players ths KISS (DVP-500)

Γιατί είναι κακά παιδάκια; επειδή έχουν τραβήξει με την camera τους video και το έχουν περάσει στο pc σε DivX; δεν πιστεύω ότι αυτό είναι για κακά παιδάκια :lol: :lol: :lol:

idleboneZ
17-12-03, 08:43
Γιατί είναι κακά παιδάκια; επειδή έχουν τραβήξει με την camera τους video και το έχουν περάσει στο pc σε DivX; δεν πιστεύω ότι αυτό είναι για κακά παιδάκια :lol: :lol: :lol:

yeah, right... :lol: :lol: :lol: :wink:

frap
17-12-03, 13:40
Υπάρχει και το DVD737 της Phillips. Το αγόρασα από τα Εικόνα-Ήχος (λογικά θα το φέρνει κάθε expert) 210? τελική. Δεν έχει σκληρό, ούτε ethernet, ένα απλό set-top box είναι. Παίζει divx και xvid .. η Phillips φαίνεται να το υποστιρίζει αρκετά.. στο site της υπάρχει και το τελευταίο firmware.

Το μόνο μελανό σημείο... Τα ελληνικά στους υπότιτλους βγαίνουν αλαμπουρνέζικα :-( ... Θέμα γραμματοσειράς/encoding μάλλον, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να τα αλλάξεις ... Οπότε αρκούμε στα καλά αγγλικά μου :)

-Κ.

idleboneZ
17-12-03, 13:44
Ooooooppppp

na se kala re frap. To montelo to sygkekrimeno to hjera alla den hjera oti to exoyne ferei eladda akoma...gia lege gia lege..eggyhsh soy dosane???

apodosh?? divx, xvid?? ola komple??

frap
17-12-03, 13:52
1 χρόνο, κλασσικά. Τώρα αρχίσαν να το εμπορεύονται... Ήμουν ο πρώτος που το ζήτησε τουλάχιστον στο κατάστημα που το πήρα.

Δεν παρατήρησα τίποτε κακό σε ότι έπαιξα. Το μόνο παράπονο με τους υπότιτλους από text αρχείο το έγραψα παραπάνω. xvid δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.

Είναι πολύ ήσυχο (...) σαν συσκευή και μετά από 2 ώρες παιξίματος ίσα που το ένιωθα κάπως πιο ζεστό από το χέρι μου. Έχει και "χαμηλό προφιλ" (όσο η πρόσοψη ενός φατνίου 5 1/4" υπολογιστή)

-Κ.

idleboneZ
17-12-03, 14:08
dokimase kai kana xvid na moy peis re frapa giati exo bare8ei na trabao kalodia sthn TV moy ;)

kalo akoygetai an kai h timh moy kanei gia ligo almyrh akoma...

frap
17-12-03, 14:52
Θα προσπαθήσω να ξετρυπώσω κάποιο...

Και εγώ την ίδια άποψη έχω για την τιμή, αλλά ένεκα ενός πιστωτικού 100? από αλλαγή ενός δώρου, μου ήρθε σχετικά φτηνά :-)

-Κ.

idleboneZ
17-12-03, 18:01
desto re frap please kai pes.

an kai emena den me enoxlei to 8ema me ta subs giati etsi ki allios agglika subs bazo, oxi ellinika alla oi filoi moy poy moy to zhtane mallon 8a xalastoyne me ayto to neo. kai opos eipa h timoyla einai ligo tsoyxterh se sxesh me ta alla poy exo brei sthn Eyroph.

ps. mipos exei re frapa kammia doroepitagoyla kai gia mena??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: j/k

monoimoi
17-12-03, 22:35
Μια ακόμα εναλλακτική λύση: http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.770100

idleboneZ
18-12-03, 19:20
Μια ακόμα εναλλακτική λύση: http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.770100

thanx ρε monoimoi αλλα το εχει δοκιμασει κανεις?? Eσυ το εχεις δοκιμασει?? XVID παιζει?? Υποτιτλους?
και αυτη η μαρκα ρε αδελφακι μου..YAMAKAWA?? Jesus! Λιγο με αγχωνει το ονομα να σου πω την αληθεια μου..με 40 ευρουδακια παραπανω παιρνω το philips..

Salvador
18-12-03, 20:06
Gia ola ta kaka paidakia poy exoyne divx ergakia *sfhrizei amerimna* exei ferei to plaisio ta kiss DIVX players ths KISS (DVP-500)

Γιατί είναι κακά παιδάκια; επειδή έχουν τραβήξει με την camera τους video και το έχουν περάσει στο pc σε DivX; δεν πιστεύω ότι αυτό είναι για κακά παιδάκια :lol: :lol: :lol:

kala se leei re..kai go skeftome na trabikso se divx ton gamo moy :D ala apo tin ali mexri na to apofasiso afto tha exoun alaksei polaaaa :roll:

Gothic
19-12-03, 01:28
Sigma Hollywood+ / GF4MX SVHS TV-Out / IRMan / Girder ruuuuuleeeee :)
Τα divx players έχουν ψωμίιιιι ακόμα...

keleytis
19-12-03, 07:38
Soryy re paidia na rwtsw kati dioti asxetos me ayta

Epeidi thelw na parw ston eayto mou ena DVD player gia to spiti alla pio poli to thelw gia kana videaki apo to PC ena DVD player sta xaraktiristika tou ti prepei na einai gia na paizei AVI,MPG,ASF ktl ktl???????????

Diladi kati cdakia me video pou exw an ta paw se filo me DVD den paizoyn? Oyte ta DIVX paizoyn? Prepei na parw kati eksideikeymeno? 8O

monoimoi
19-12-03, 08:09
thanx ρε monoimoi αλλα το εχει δοκιμασει κανεις?? Eσυ το εχεις δοκιμασει?? XVID παιζει?? Υποτιτλους?
και αυτη η μαρκα ρε αδελφακι μου..YAMAKAWA?? Jesus! Λιγο με αγχωνει το ονομα να σου πω την αληθεια μου..με 40 ευρουδακια παραπανω παιρνω το philips..

Ναι, το όνομα είναι κάτι μεταξύ Γιαμάχα και Κουροσάβα :mrgreen: . Δε ξέρω, τι να σου πω; Δε το έχω δοκιμάσει, εγώ παραμένω πιστός στο tv-out. Απλά έπεσε το μάτι μου πάνω του και είπα να το ποστάρω για να το έχετε υπόψη σας όσοι ενδιαφέρεστε

psyxakias
19-12-03, 08:18
kala se leei re..kai go skeftome na trabikso se divx ton gamo moy :D ala apo tin ali mexri na to apofasiso afto tha exoun alaksei polaaaa :roll:

Κοίτα μόνο μην τραβήξεις και την νύχτα γάμου, και την δούμε σε κανά kazaa/edonkey σε DivX format :P

Αυτό αν και δεν είναι copyrighted, είναι παράνομο χωρίς την συγκατάθεση της συζύγου (voyeur video) :twisted:

idleboneZ
19-12-03, 08:53
Sigma Hollywood+ / GF4MX SVHS TV-Out / IRMan / Girder ruuuuuleeeee :)
Τα divx players έχουν ψωμίιιιι ακόμα...

Καλο, δεν λεω αλλα πολυ καλωδιο και βαβουρα... Κι εγω με κατι αναλογο παιζω τωρα.. ΤVOUT απο 9700 Readeon Pro All in Wonder που εχει και δικο της Remote. Η τα βλεπω κατευθειαν στην οθονη μου γιατι εχω την υπεροχη αυτη οθονη... Sony FD Trinitron GDM-FW900 Flat Widescreen 24" CRT Monitor (http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B00004YNSR/qid=1071825712//ref=sr_8_xs_ap_i1_xgl23/103-5459848-3195032?v=glance&s=electronics&n=507846) :mrgreen: :mrgreen:

Αλλο ομως να εχεις ενα divx player και να το εχεις πανω στην τηλεοραση σου, ιδιαιτερα αμα εχεις μεγαλη TV.

Gothic
19-12-03, 23:50
Ένα καλώδιο SVHS και ένα audio που πάει στην 29άρα Philips, με το PowerDVD να κάνει downsample τον ήχο σε Dolby Surround. Τις ευκολίες που δίνει το PC δεν τις δίνει κανένα DVD player :)

idleboneZ
20-12-03, 00:35
Υπαρχει ενα καλο Tool για nvidia καρτες ρε goth, δεν ξερω αμα το ξερεις. TV TOOL λεγεται και με ενα πατημα αλλαζεις display

idleboneZ
25-12-03, 00:22
Ρε Frap ειχαμε κανε νεο??? Γιατι εχω φρικαρει με αυτο το μπουρδ*λ* το COMET που εχω για να παιξει τα SVCD μου..Ολο κολλαει και μου σπαει τα νευρα :twisted:

Αντε ρε Frap, δοκιμασε ρε φιλε κανα xvid, kana svcd να μου πεις αποδοση..μπας και κανω κανα χριστουγενιατικο δωρακι στον εαυτο μου... :mrgreen: :mrgreen:

Gothic
25-12-03, 01:50
Υπαρχει ενα καλο Tool για nvidia καρτες ρε goth, δεν ξερω αμα το ξερεις. TV TOOL λεγεται και με ενα πατημα αλλαζεις display
Το χρησιμοποιώ απο τότε που επιτέλους αποφάσισαν να υποστηρίξουν τις MX4. Χλιδή να πατάς ένα κουμπί στο remote της tv και να ενεργοποιείται η SVHS έξοδος και να αλλάζει την ενεργή κάρτα ήχου με μια κίνηση και το αντίθετο :D
TVTOOL rlz!

XTCgr
25-12-03, 09:14
Υπάρχει και το DVD737 της Phillips. Το αγόρασα από τα Εικόνα-Ήχος (λογικά θα το φέρνει κάθε expert) 210? τελική. Δεν έχει σκληρό, ούτε ethernet, ένα απλό set-top box είναι. Παίζει divx και xvid .. η Phillips φαίνεται να το υποστιρίζει αρκετά.. στο site της υπάρχει και το τελευταίο firmware.

Το μόνο μελανό σημείο... Τα ελληνικά στους υπότιτλους βγαίνουν αλαμπουρνέζικα :-( ... Θέμα γραμματοσειράς/encoding μάλλον, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να τα αλλάξεις ... Οπότε αρκούμε στα καλά αγγλικά μου :)

-Κ.

Το φέρανε ε? eπιτέλους!!! :D Μέχρι πριν ένα-ενάμιση στα περισσότερα μαγαζιά δεν το ξέρανε καν. Frap μήπως μπορείς να μας κρατήσεις ενήμερους για το θέμα των υπότιτλων? δηλαδή αν βγεί firmware που να λύνει το πρόβλημα

BeholderX
14-03-04, 20:54
Στο PC magazine (pcmag.gr) , τεύχος 34, Φεβρουάριος 2004 έχει μια σύγκριση μεταξύ των Yamakawa DVD 365 DivX (www.amy.gr) και του Waitec DVD X4 (www.multilogi.gr). Πάιζουν και τα δύο DivX, Xvid, κτλ. Μεταφέρω από το άρθρο:

Yamakawa DVD 365 DivX:
Ελληνικοί υπότιτλοι υποστηρίζονται μόνο ως .bmp αρχεία.
Εχει και DVI output.

Waitec DVD X4:
Ελληνικοί υπότιτλοι υποστηρίζονται μόνο ως .bmp αρχεία.
Επίσης, γενικώς όλοι οι υπότιτλοι στο Waitec δεν υποστηρίζονται ως ξεχωριστά αρχεία (πρέπει να είναι ενσωματωμένοι στην ταινία). Καλύτερη ποιότητα κατασκευής του player, αλλά χειρότερη ποιότητα τηλεκοντρόλ. Είναι DVD region free.

Γενικώς 'ισόπαλα' τα βγάζει, αλλά μόνο και μόνο για το θέμα των υποτίτλων δεν θα διάλεγα ποτέ το Waitec (εκτός κι αν με κανένα firmware update ,λυθεί κάποτε αυτή η κατάσταση).

Αν είχε και LAN το Yamakawa θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια (βέβαια άλλο στο χαρτί και άλλο η πραγματικότητα αρκετές φορές). Το θέμα πάντως με το LAN είναι ότι θές χώρο στο σκληρό του PC για αποθήκευση, και ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα τα γράψει κανείς σε δισκάκια DVD, γιατί καταρχήν κανείς δεν σβήνει GB που έχει κατεβάσει *γκουχ* *γκουχ* και δεύτερον γιατί το backup είναι backup, και άλλο ο σκληρός, και άλλο το DVD δισκάκι. Αφήστε δε που από άποψη κόστους δεν συμφέρει. Ενα DVD κοστίζει 1.20+ ευρό περίπου για 4.4 GB (0.3 ευρώ/GB), ενώ πχ ένας σκληρός 250 GB γύρω στα 250 ευρώ (1.0 ευρώ/GB). Και αν ο σκληρός χαλάσει τί γίνετε ? (τα παραπάνω οικονομικά στοιχεία προϋποθέτουν ότι έχετε ήδη DVD-Recorder :P ). Αφήστε δε που θα ζoρίζεται το router με την μεταφορά δεδομένων (εκτός κι αν έχετε κανένα CISCO).

Ελπίζω πάντως να παίζει τα mp3 και τα divx από DVD και να μην πρέπει να είναι σε CD (είδα και το κάποιο προηγούμενο post με αυτό τον προβληματισμό, αλλά δεν φαντάζομαι να έχουν κάνει τέτοια χαζομάρα).

Οσον αφορά το Kiss DVP-500, και το άλλο της Sony που αναφέρονται πιο πριν, τα έχει δοκιμάσει κανείς ? Κυρίως για το θέμα υποστήριξης των υποτίτλων σε ξεχωριστά αρχεία αναφέρομαι, γιατί όπως βλέπω τίποτα δεν μπορεί να πάρει κανείς ως δεδομένο.

Παρεπιπτόντως, επειδή αρχικά το ξέχασα... Στο tomshardware βάλανε το εξής άρθρο:
Multimedia in the Living Room: From DVD Player to Media Center (συγκρίνει DVD Player: NorthQ NQ5000,
KiSS DP-500, Cd3o C300, Microsoft XBox)
http://www.tomshardware.com/consumer/20040312/index.html
Το συμπέρασμα τους, είναι πάρτε X-Box με κάποιο mod chip (ή δεν ξέρω τί), και χρησιμοποιήστε αυτό ως multimedia device. Εχει κανείς από εδώ σχετική εμπειρία ?

Τέλος, αυτά τα standalone DivX players, ξέρει κανείς αν έχουν τη δυνατότητα για zoom στο DivX video (pan & scan δηλαδή ?)

frap
08-06-05, 16:06
Το φέρανε ε? eπιτέλους!!! :D Μέχρι πριν ένα-ενάμιση στα περισσότερα μαγαζιά δεν το ξέρανε καν. Frap μήπως μπορείς να μας κρατήσεις ενήμερους για το θέμα των υπότιτλων? δηλαδή αν βγεί firmware που να λύνει το πρόβλημα


Ε, ναι λοιπόν!!!

Ένα χρόνο μετά κατάφερα να βρω αυτόν: http://www.link.si/~ezadnik/Alec999/index.htm
Που έχει special greek firmware :-)

Από το μενού δεξιά, firmware, διαλέχτε μοντέλο και ξανά firmware.

Έχει τόσο για το 737 όσο και για τα 630/642. Είναι για CP1253, αλλά αφού υπάρχουν τα placeholders τώρα, με το firmware patcher μπορούμε να φτιάξουμε κι άλλες κωδικοσελίδες.

Δεν βλέπω την ώρα να το δοκιμάσω...

-Κ.

frap
10-06-05, 20:49
Και ώ-ναι, παίζει θαύμα!!!
Έχω ελληνικά !!!!

-Κ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.