PDA

Επιστροφή στο Forum : fritzbox fon και NAT για voip (sip)



memoryic
14-09-09, 20:38
Καλησπέρα παιδιά,
Έχω μια ερώτηση, αν έχειι κανείς καμιά ιδέα, ευπρόσδεκτη...

Χρησιμοποιώ το fritzbon fon ως adsl router. Ταυτόχρονα έχω συνδέσει αναλογικό τηλέφωνο στην fxs και το κάνω register στον εσωτερικό μου asterisk. Ως εδώ καλά.
Θα ήθελα να βάλω ένα rule στο port forwarding, για να κάνω προωθώ το sip πρωτόκολλο (udp5060) απο το internet στον asterisk άλλα δεν μου δέχετε το rule (ERROR: Entry conflicts with an internal rule ). Άλλα rules όπως το tcp 80 με πάει κανονικά στο web server μου. Κάνοντας nmap την udp 5060 μου τη βγάζει open. Το fritz ως sip voip client δεν έχει λόγω να "ακουει" στη 5060. Εχει κανείς καμιά ιδέα για το πως μπορώ να κλείσω το service εσωτερικά από τη συσκευή, ώστε να μπορέσω να δηλώσω το nat μου;;
Σημείωση: έχω ενεργοποιήσει το telnet στο fritz, οπότε έχω shell από το BusyBox. Πιστεύω πως μόνο με κονσόλα *ίσως* καταφέρω κάτι...

Nemessis
14-09-09, 23:13
Δέν έχω κάποια ιδέα, αλλά εάν θέλεις να συνδέσεις εναν client στο asterisk γιατι δεν ρυθμιζεις στο client κάποιο port x και συνεχίζεις NAT στο asterisk?

memoryic
15-09-09, 00:36
Κατ' αρχήν Nemessis, ευχαριστώ για την απάντηση.
Αυτό που λές το κάνω στο ssh που στην 22 (default) απαντάει ο router μου και στην 33 (non-default) ο server μου :whistle:. Στην περίπτωση όμως του του voice, θα ήθελα ο client να μην χρειάζεται να αλλάξει την default πόρτα του sip...
To μίνι linux που τρέχει στο fritz κάποιο service πρέπει να σηκώνει αλλά δεν έχω ιδέα ποιο είναι και αν μπορώ να το σταματήσω. Από άλλα posts που διαβάζω είδα ότι η ομάδα είναι πολύ δυνατή στο "χαρχάλεμα" των fritz, ελπίζω να βρούμε κάποια άκρη.

memoryic
16-09-09, 20:12
Μη έχοντας κάποια άλλη σκέψη, προσπάθησα να αλλάξω από το eyebeam την sip πόρτα, αλλά δεν είχα επιτυχία. Η μόνη πόρτα που αλλάζει από τις ρυθμίσεις είναι η "sip listen port" -> "manual overide" σε 5050 (τυχαία). Το network sniffer μου έδειξε ότι η ρύθμιση αυτή άλλαξε την udp source σε 5050, αλλά το udp destination παρέμεινε η default 5060 την οποία και δεν μπορώ να κάνω nat.
Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα θα μπορούσα με χαρά να τη δοκιμάσω.

memoryic
17-09-09, 21:09
Τελικά με τα πολλά λύση βρέθηκε, και δεν απέχει πολύ από αυτό που πρότεινε ο Nemessis. Έβαλα το fritz να κάνει port forward από το Internet την utp 5050 στoν αστερίσκο στην 5060, που όπως ήταν λογικό το δέχτηκε, και το eyebeam το έβαλα να κάνει register στο koukou.roukou.org:5050
Αν και θα προτιμούσα να κλείσω το αχρείαστο udp 5060 στο fritz, και αυτή η λύση τελικά δεν με πολυχαλάει.

Nemessis
19-09-09, 19:13
Τελικά με τα πολλά λύση βρέθηκε, και δεν απέχει πολύ από αυτό που πρότεινε ο Nemessis. Έβαλα το fritz να κάνει port forward από το Internet την utp 5050 στoν αστερίσκο στην 5060, που όπως ήταν λογικό το δέχτηκε, και το eyebeam το έβαλα να κάνει register στο koukou.roukou.org:5050
Αν και θα προτιμούσα να κλείσω το αχρείαστο udp 5060 στο fritz, και αυτή η λύση τελικά δεν με πολυχαλάει.

+1 ....... ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.