PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!!!



qioeh
15-09-09, 13:06
Έκανα το λάθος και εβγαλα τον πανάκριβο ΟΤΕ (που ειναι όμως σταθερή αξία!) και είπα να βάλω τη HOL (λόγω δουλειας έχω και κάποια έκπτωση)!! Το πρώτο 2μηνο όλα καλά....Κλείδωνα κοντα στο 12.5-13, όλα κομπλε με το τηλέφωνο,(παρεπιπτόντως εχω το double play) οπότε όλα μια χαρά......Σκάει ο πρώτος λογαριασμός και βλέπω ότι δεν έχει περαστει καμία εκπτωση μέσα.Πέρνω τηλ....Βεβαίως μου λένε θα σας περάσουμε την έκπτωση αλλά θα χρειαστούμε ένα fax που να βεβαιώνει οτι δουλεύετε εκει...Βεβαίως λέω και γω και πάω να το στείλω. Αυτό το καταραμένο fax το έστειλα 8!!! φορές και φυσικά (5 μήνες μετά) καμία εκπτωση δεν έχει περαστει....
Σα να μην έφτανε αυτο, αρχισανε και τα προβληματα με το internet....Γυρνάω μια μέρα απο τη δουλεια και κοιτάω download 2.7!!!!!!!!!!!!!!!!! Τηλέφωνο και γω να δηλώσω τεχνικο πρόβλημα....Όλα καλα σε 1 μέρα ήμουν πάλι στο 12.5-13!
Το ίδιο σκηνικό έγινε 5-6 φορές!!!Δεν είχα όμως πρόβλημα αφού οι τεχνικοί τουλαχιστον δουλεύαν γρήγορα....
Τον Αύγουστο γυρνάω απο διακοπές και βλέπω τα ιδια...Στο 5 η γραμμή...Τηλ. στους τεχνικούς λοιπόν.....Αμ δε.....-Κύριε κλειδώνετε το πολύ στο 8!!!!!Είναι ταβάνι δεν μπορει η γραμμη σας να πάει πιο πάνω!!!!!Μα τι λέτε ρε παιδια τους λέω αφου κλείδωνα στο 12-13.....Όχι μου λενε!!!!!Δεν μπορει......Αφου πήρα τουλαχιστον 30 (χωρίς υπερβολές μπορει να λέω και λιγα) τηλέφωνα και αφού άκουσα τις κλασσικες @#$%$##@! (του στυλ σας αλλαξε ΓΡΑΜΜΗ Ο ΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) ενας τεχνικος μου ειπε στα ισα οτι εχουν παρει συμβολαια στην περιοχη μου και μου κοψαν το προφιλ για να δωσουν και αλλου γραμμες.....Ζητησα να με καλεσει ενας υπευθυνος για να ξεκαθαρισει το πραγμα πάνω από 15-20 φορές και όσο πηραν εσας πηραν και μένα.....2 μήνες μετα απο τα προβληματα στο ιντερνετ και 5 μηνες συνολο που έχω HOL ούτε την έκπτωσή μου πήρα,ούτε τη γραμμη μου έφτιξαν ούτε φυσικα υπευθυνος με κάλεσε!!!Αφήστε που 1 στους 2 υπαλλήλους στην εξυπηρέτηση ήταν ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΙ!!!!! Αφήστε δε που όταν μίλησα μέσω της δουλειας με έναν εκπροσωπό τους η απάντηση ήταν -Να ακυρώσεις τη συνδεσή σου!!!!!!!!!ΑΠΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ..........

vampira
16-09-09, 09:59
ενας τεχνικος μου ειπε στα ισα οτι εχουν παρει συμβολαια στην περιοχη μου και μου κοψαν το προφιλ για να δωσουν και αλλου γραμμες.....

Αν αυτός ήταν τεχνικός εγώ είμαι αστροναύτης...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Να υπάρχει crosstalking λόγω διπλανών γραμμών κ πια να συγχρονίζει στα 8-9 ,ναι γίνεται.
Επειδή αυτό που λες σου το κάνει συνέχεια, πέφτει χαμηλά ο συγχρονισμός κ επανέρχεται όταν σου πειράζουν την πόρτα, έχεις ελέγξει από την πλευρά σου μήπως κάποιο προβληματικό φίλτρο/σπλιτερ/τηλέφωνο/πριζα σου δημιουργεί πρόβλημα?Γιατί να πέφτει τόσο χαμηλά κ μετά να επανέρχεται κάτι κάπου δημιουργεί πρόβλημα κ δεν είναι από crosstalking.
Γράψε και τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου

kostas__
16-09-09, 14:24
μηποσ εισαι ποτετζεισ?
:p

alexiad
16-09-09, 14:25
Έχω γράψει ξεχωριστό ποστ με τίτλο "2 εβδομάδες βλάβη και ακόμη τίποτα..". Η βλάβη που είχα γυρίζοντας από διακοπές δεν αφορούσε μόνο το ίντερνετ που είχε παραπλήσια προβλήματα, από 12-13 σε 2-3mbps αλλά και στο τηλέφωνο με ποιότητα τόσο κακή που δεν μπορούσα να μιλήσω. Τελικά η βλάβη που δηλώθηκε 8 Αυγούστου, διορθώθηκε στις 15 Σεπτεμβρίου, χρόνος ανήκουστος για τα δεδομένα μιας εταιρείας όπως η HOL. Όλες αυτές τις μέρες μιλούσα συνεχώς με κάποιους οι οποίοι είτε δεν έδιναν απαντήσεις στις ερωτήσεις μου είτε απαντούσαν χωρίς να λένε τίποτα. Στις 20 Αυγούστου τους έγραψα email ζητώντας εξηγήσεις και ακόμη δεν μου απάντησαν. Για αυτό και ξεκίνησα διαδικασία καταγγελίας στον ΕΕΤΤ και στον συνήγορο του Καταναλωτή και σου προτείνω να κάνεις το ίδιο. ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΙΤΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΤΕ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ. Έτσι αποφεύγονται σαχλές δικαιολογίες αλλά και πιέζονται περισσότερο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.