PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas kαι VPN



fanisp
15-09-09, 15:08
Θελω να χρησιμοποιησω το VPN της εταιρειας ukproxyserver.co.uk για καποια αμερικανικα site. Δυστηχως μεσω της γραμμης μου της ΤELLAS δεν μπορω να κανω connect. Eiναι καθαρα θεμα της TELLAS γιατι συνδεοντας με μια αλλη γραμμη που βρισκω στην γειτονια συνδεεται στον server αμέσως. Επικοινώνησα μαζί τους τουλάχιστον 5 φορές, χωρις ποτε να μου απαντησουν η να με παρουν πισω. Η απαντηση ειναι οτι η τελλας δεν κλειδωνει καποια πορτα και οτι θα με παρουν πισω. Δεν με πηραν φυσικα ποτέ. Επειδη δεν εχω αλλο χρονο να χασω μαζι τους ουτε καν και να τουε βρήσω, εχει καποιος καμια ιδεα αν λυνεται το προβλημα καπως
ευχαριστω πολυ

φανης

neo76
15-09-09, 18:52
Καλησπέρα,

Σύμφώνα με το site της εταιρίας που αναφέρεις, χρησιμοποιούν κλασικές συνδέσεις VPN με χρήση του πρωτοκόλλου PPTP.
Αυτού του είδους τις συνδέσεις σίγουρα δεν τις κόβει η tellas, μιας και εγώ χρησιμοποιώ αντιστοιχου τύπου καθημερινά(και αυτή την στιγμή που γράφω είμαι συνδεδέμένος με vpn!).

Συνήθως πάντος φταίει το firewall/antivirus στο PC του χρήστη, όμως εφόσον λες οτι συνδέεσαι κανονικά απο άλλη σύνδεση, δεν πρέπει να είναι εκει το πρόβλημα.
Το μόνο που μπορώ να σκέφτω είναι να υπάρχει κάποια επιλογή στον router σου που να μπλοκαρει το port 1723 ή γενικότερα τις συνδέσεις τύπου GRE.

lepes
16-09-09, 13:27
Καλησπέρα,

Σύμφώνα με το site της εταιρίας που αναφέρεις, χρησιμοποιούν κλασικές συνδέσεις VPN με χρήση του πρωτοκόλλου PPTP.
Αυτού του είδους τις συνδέσεις σίγουρα δεν τις κόβει η tellas, μιας και εγώ χρησιμοποιώ αντιστοιχου τύπου καθημερινά(και αυτή την στιγμή που γράφω είμαι συνδεδέμένος με vpn!).

Συνήθως πάντος φταίει το firewall/antivirus στο PC του χρήστη, όμως εφόσον λες οτι συνδέεσαι κανονικά απο άλλη σύνδεση, δεν πρέπει να είναι εκει το πρόβλημα.
Το μόνο που μπορώ να σκέφτω είναι να υπάρχει κάποια επιλογή στον router σου που να μπλοκαρει το port 1723 ή γενικότερα τις συνδέσεις τύπου GRE.

+1 και εγω κανω χρηση Vpn μεσω τελλας χωρις προβλημα.
με το το speedtouch 550

@ ADSLgr.com All rights reserved.