PDA

Επιστροφή στο Forum : Ετσι τα αντικαθιστουν τα router στην Forthnet?



Giannis_1986
16-09-09, 12:17
Παιδια γεια σας και σορυ αν βαζω το θεμα σε λαθος κατηγορια.

Πριν καποιο καιρο μου χαλασε το D-LINK 2640B που μου ειχε δωσει η Forthnet απο οταν εκανα την συνδεση μου. Το πηγα στο τοπικο καταστημα λοιπον, και μετα απο καποιες μερες πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ηρθε το καινουργιο Thomson TG585v7 που δινουν, να παω να το παρω.

Παω εκει, και μου δινει ο τυπος μια τσαντα της Forthnet που ειχε μεσα:
-ενα Thomson μεσα σε ενα ναυλον σακουλακι (ανοιγμενο).
-ενα μετασχηματιστη ρευματος made in China
-το προηγουμενο καλωδιο ethernet που ειχα παει με το D-link
-ενα τηλεφωνικο καλωδιο μεσα σε ενα ναυλον σακουλακι (ανοιγμενο).
και ενα σπλιτερ...

Ουτε cd εγκαταστασης, ουτε συσκευσια, ουτε καποιο παραστατικο, ουτε τιποτα...

Ρωτοντας τον υπαλληλο γιατι δεν ειναι συσκευασμενο κλπ, μου ειπε οτι ειναι καινουργιο και οτι εχει 1 χρονο εγγυηση...

Θελω να σας ρωτησω (επειδη και αλλοι ειχαν παρομοια αντικατασταση ρουτερ προσφατα), εσας ΕΤΣΙ σας την εκαναν (την αντικατασταση)?

Να σημειωσω επισης οτι το Thomson καταφερα τελικα να το εγκαταστησω και να βγω στο interface του, αλλα αυτο, σε win 7 και οχι στα XP. Δεν το χρησιμοποιω βεβαια διοτι εχω το (κατα την αποψη μου) πολυ ανωτερο Sagem 2404... Απλα ρωταω...

alex24
16-09-09, 12:21
Aπο αντικατασταση δεν εχω κανει για να ξερω αλλα εφοσον σου εδωσε αποδειξη λογικα θα εχει και εγγυηση!!Αλλα το thomson που εδωσαν ειναι ενα απο τα καλυτερα μοντεμ που υπαρχει αυτην την στιγμη!!

Giannis_1986
16-09-09, 12:28
φιλε alex24 δεν μου εδωσε κανενα παραστατικο! Το γραφω και το αρχικο μου μυνημα:

"...
Ουτε cd εγκαταστασης, ουτε συσκευσια, ουτε καποιο παραστατικο, ουτε τιποτα..."

Οσο για το συγκεκριμενο ρουτερ, εγω ουτε δοκιμαστης ρουτερ δεν ειμαι ουτε τιποτα αλλο. Αυτο που παρατηρησα ομως στις λιγες ωρες λειτουργιας του ειναι οτι ζεσταινεται πολυ περισσοτερο απο το Sagem που εχω τωρα. Τελος παντων, εγω για αλλο ρωταω εδω:

Ετσι, με αυτον τον τροπο, αντικαθιστουν τα ρουτερ?

alex24
16-09-09, 12:36
Κοιτα με εμενα μιας φιλης μου τωρα που θυμηθηκα ειχε ενα d-link2640b αλλα ητανε περαβρεχει και της εδωσαν ενα d-link αλλο πιο παλιο και αυτο ανοιχτο ητανε και ειχε και κωδικους απο αλλον χρηστη 4νετ το ξερω γτ εγω τους αλλαξα

Giannis_1986
16-09-09, 12:47
Λοιπον παιδια ενταξει...

Μολις πηρα την τεχνικη εξυπηρετηση της Forthnet και ακουστε τι μου ειπαν:

-Οταν αλλαζεις ενα ρουτερ διαμεσου καταστηματος (ή συνεργατη τελος παντων) της Forthnet, αυτοι ΔΕΝ οφειλουν κατ' αναγκη να σου δωσουν ολοκαινουργιο προιον με ολα τα παραφερναλια του! Μπορει και να σου δωσουν κατι που εχουν ευκαιρο/προχειρο για να σε εξυπηρετησουν! Για να πετυχεις κατι τετοιο επρεπε να απευθυνθεις στην D-LINK απευθειας και να στειλεις το D-LINK με courier στην Αθηνα, να σου στειλουν αυτοι το καινουργιο!

Μαλιστα... Το θεμα ειναι οτι εγω ΔΕΝ το ηξερα αυτο και φυσικα δεν πηγα να πιασω κανενα της Forthnet απο τον λαιμο και να του πω: ΦΕΡΕ ΡΟΥΤΕΡ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ! Και ΦΥΣΙΚΑ θα προτιμουσα να πληρωσω μια courier και να εχω ενα καινουργιο/συσκευασμενο προιον παρα να εχω αυτο το Thomson, το οποιο δουλευει μεν, δεν ξερω απο που κραταει η σκουφια του δε!

Τελος παντων, τα γραφω ολα αυτα για να μην την πατησει και κανενας αλλος οπως εγω!

Απο μενα--->Farewell Forthnet....

Υστερογραφο: να προσθεσω οτι ουτε το d-link το χαλασμενο δεν μου εδωσαν πισω, ουτε (ξαναλεω) καποιο παραστατικο.
ΡΕ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ!

NiKapa
16-09-09, 12:55
Δεν την πατησες καθολου..σου αντικαταστησαν το δικο σου μ'ενα σαφως ανωτερο ,αν ηταν καινουριο ακομη καλυτερα..απο την στιγμη που δουλευει κι εχει κι εγγυηση εισαι σουπερ!

amoydar
16-09-09, 13:05
Σε πολλά καταστήματα ηλεκτρονικών άρα και στη forthnet υποθέτω μπορούν να σου δώσουν μεταχειρίσμενο και για αντικατάσταση αλλά και για καινούργιο. Μάλιστα το αναγράφει και πίσω από την απόδειξη στα καταστήματα Media ****kt. Και αν έχετε ψωνίσει ποτέ από εκεί θα δείτε πως πολλές συσκευασίες δεν φαίνοντε να είναι καινούργιες αλλά προχειροσυσκευασμένες με μονωτική και σελοτέιπ. Δεν είναι κάτι που απαγορέυεται λοιπόν αρκεί πάντα να ισχύει η εγγύηση που έχει συμφωνηθεί.

Giannis_1986
16-09-09, 13:11
Δεν την πατησες καθολου..σου αντικαταστησαν το δικο σου μ'ενα σαφως ανωτερο ,αν ηταν καινουριο ακομη καλυτερα..απο την στιγμη που δουλευει κι εχει κι εγγυηση εισαι σουπερ!

Κοιτα...
Το αν ειναι σαφως ανωτερο, δεν ειμαι σε θεση (οπως ειπα) να το κρινω. Απο προσωπικη εμπειρια αυτο που εχω να πω ειναι οτι και το D-LINK 2640B και το SAGEM 2404 αλλα και το συγκεκριμενο THOMSON, κλειδωνουν στην ιδια ταχυτητα που κλειδωνα παντα και δεν ειχα καμια αποσυνδεση. Με το D-LINK ειχα εμπειρια ετων (οντας το ρουτερ μου για χρονια), με το SAGEM εχω εμπειρια καποιων ημερων (το αγορασα προσφατα), ενω με το THOMSON δεν εχω εμπειρια (το εβαλα να δουλεψει για καποιες ωρες και μου λειτουργησε = ειχα νετ, μονο στα Win 7 και οχι στα XP). Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι το Sagem θερμαινεται λιγοτερο απο ολα...

Αν εσυ, ως πιο εμπειρος, μπορεις να πεις για ποιους λογους ειναι το THOMSON σαφως ανωτερο και σουπερ, πολυ ευχαριστως να μαθουμε ολοι κατι (οσοι δεν ξερουμε)...

Η ολη ιστορια ομως, οπως εξελιχθηκε, δεν μου αρεσει και πιστευω δεν θα αρεσε σε κανεναν! Οφειλαν να μου πουν οτι μπορει και να μην μου δωσουν ολοκαινουργιο προιον! Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον! Και για την εγγυηση? Δεν εχω κανενα παραστατικο φιλε μου... Οποτε, στα λογια του υπαλληλου βασιζομαι... Αν εσυ το θεωρεις αυτο "ΜΗ-ΧΑΣΟΥΡΑ" τοτε...παω πασο.

........Auto merged post: Giannis_1986 πρόσθεσε 4 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε πολλά καταστήματα ηλεκτρονικών άρα και στη forthnet υποθέτω μπορούν να σου δώσουν μεταχειρίσμενο και για αντικατάσταση αλλά και για καινούργιο. Μάλιστα το αναγράφει και πίσω από την απόδειξη στα καταστήματα Media ****kt. Και αν έχετε ψωνίσει ποτέ από εκεί θα δείτε πως πολλές συσκευασίες δεν φαίνοντε να είναι καινούργιες αλλά προχειροσυσκευασμένες με μονωτική και σελοτέιπ. Δεν είναι κάτι που απαγορέυεται λοιπόν αρκεί πάντα να ισχύει η εγγύηση που έχει συμφωνηθεί.

Excuse me??!!
Σε πολλα καταστηματα μπορουν να σου δωσουν κατι μεταχειρισμενο ειτε για να αντικαταστησουν καποιο ελλατωματικο, ειτε ακομη και ως καινουργιο??!!! Και ΔΕΝ απαγορευεται αυτο??!

Ωρε μανα μου!
ΠΟΛΥ πισω εχω μεινει!!
Εχω ΠΟΛΛΑ να μαθω ακομα φαινεται...

Αλλα ξερετε και για να μην το πολυ-βαβακιζουμε το θεμα?
Εγω φταιω!
Διοτι θα επρεπε να ρωτησω ρητα και κατηγορηματικα:
-Μαστορα, μου το αλλαζεις με καινουργιο στην συσκευασια του, ΝΑΙ ή ΟΥ??
Ναι? ΟΚ!
Ου? Αντε γεια...
Αυτα!

vamvakoolas
16-09-09, 14:09
Νομιζω οτι ειναι υπερβολικη η αντιδραση σου...και χαλαρωσε


1)Ειναι δυνατον μια εταιρια παροχης τηλ/ων υπηρεσιων να ειναι υπευθηνη για τη λειτουργια των rooters που δινει???
2)Υπαρχει προφανως συμφωνια forthnet με κατασκευαστη, οποτε κανονικα επρεπε να σου πει οκ, θα το στειλουμε για service και βλεπουμε (πιστεψε με λιγοτερο απο μηνα δεν...)
3)Οι ανθρωποι πιστευω πως πηγαν να σε εξυπηρετησουν για να μη μεινεις χωρις ιντερνετ ουτε μια μερα, ενω και τα παιδια εδω παρεχουν συμβουλες/εμπειριες

amoydar
16-09-09, 14:14
Κοιτα να δεις. Εσένα σαν καταναλωτή σε ενδιαφλερει ο εξοπλισμός σου να δουλεύει και να σου παρέχει την εγγύηση που έχει συμφωνηθεί. Δεν συμφωνήσατε ποτέ ότι θα παραλάβεις ολοκαίνουργιο ετοιμοπαράδοτο εξοπλισμό. Π.Χ. το media m***kt όλες τις ελλατωματικές συσκευές που επιστρεφοντε τις επιδιορθώνει και μπορεί να τις πουλάει σαν καινούργιες μετά με την εγγύηση βέβαια του κατασκευαστή κτλ. Αν έχει κάποιο μια απόδειξη το λέει ξεκάθαρα από πίσω.

Γενικά εσενα σε νοιάζει να δουλεύει και να κάνεις σωστά τη δουλειά σου. Τα υπόλοιπα Kleinmein.

entrodus
16-09-09, 15:04
Πάντως εγώ που έτυχε να αντικαταστήσω ρούτερ και πήγα στα κεντρικά, μου έδωσαν καινούργιο του κουτιού με τα πάντα μέσα. (Αυτά πριν 10 μήνες περίπου).

spirosta
16-09-09, 15:53
Θα ήθελα να επέμβω και να αναφέρω χαρακτηριστικά ότι στις εγγυήσης των περισσότερων εταιριών αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι η εταιρία ωφείλει να σου αντικαταστήσει την ελλατωματική συσκευή με άλλη ίδια είτε καινούργια είτε μεταχειρισμένη ή επισκευασμένη, ή αν δεν υπάρχει το ίδιο μοντέλο με το αμέσως ανώτερο ή πιο καινούριο και με τουλάχιστον τα ίδια ή ανώτερα χαρακτηριστικά.

Στις περισσότερες περιπτώσεις παίρνεις καινούργιο. Μερικές φορές μπορεί να πάρεις επισκευασμένο. Αν δουλεύει και έχει και εγγύηση δεν βλέπω κακό.

ariadgr
16-09-09, 16:09
ουτε καποιο παραστατικο,

Έπρεπε να σου δώσουν δελτίο αποστολής.
Πως θα έχει εγγύηση τώρα αυτό που πήρες χωρίς παραστατικό; ;)

RASTAVIPER
16-09-09, 16:28
Ούτε εγώ θα δεχόμουν μεταχείρα προς αντικατάσταση.
Ναι, αν γινόταν συμφωνία με το μαγαζί του στυλ: φίλε αυτό έχουμε τώρα, πάρτο και όταν με το καλό μας έρθει το καινούριο, θα σου δώσουμε το άλλο.
Αλλιώς τι θα πει εγγύηση για το μεταχείρα?Δεν είναι μόνο ότι έχεις τη δυνατότητα να το αλλάξεις.Είναι ότι δεν ξέρεις και πόσο καιρό έχει δουλέψει.Και αυτό το λέω για όλα τα προϊόντα.

vamvakoolas
16-09-09, 16:32
Έπρεπε να σου δώσουν δελτίο αποστολής.
Πως θα έχει εγγύηση τώρα αυτό που πήρες χωρίς παραστατικό; ;)

+1

πηγαινε οσο ειναι καιρος και το θυμουνται...γιατι μετα :whistle:

vrahnos
16-09-09, 17:15
Λοιπον παιδια ενταξει...
Μαλιστα... Το θεμα ειναι οτι εγω ΔΕΝ το ηξερα αυτο και φυσικα δεν πηγα να πιασω κανενα της Forthnet απο τον λαιμο και να του πω: ΦΕΡΕ ΡΟΥΤΕΡ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!

και ειμαι σιγουρος οτι θα τρεχανε ολοι να σου φερουν καινουριο αν το εκανες ετσι! :whistle:
εμενα παντως μου δωσανε ολοκαινουριο thompson (λιγο πριν φυγω για hol)

Kokostas
16-09-09, 18:19
Σε πολλά καταστήματα ηλεκτρονικών άρα και στη forthnet υποθέτω μπορούν να σου δώσουν μεταχειρίσμενο και για αντικατάσταση αλλά και για καινούργιο. Μάλιστα το αναγράφει και πίσω από την απόδειξη στα καταστήματα Media ****kt. Και αν έχετε ψωνίσει ποτέ από εκεί θα δείτε πως πολλές συσκευασίες δεν φαίνοντε να είναι καινούργιες αλλά προχειροσυσκευασμένες με μονωτική και σελοτέιπ. Δεν είναι κάτι που απαγορέυεται λοιπόν αρκεί πάντα να ισχύει η εγγύηση που έχει συμφωνηθεί.

Τι λέτε παίδες; Το καινούριο είναι καινουργιο. Σφραγισμένο απο το το εργοστάσιο. ΔΕΝ είναι επισκευασμένο, ανακατασκευασμένο, απο το ράφι επείδειξης, ανοιγμένο κουτί. ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΕΣΤΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ. Πληρώνετε καινούργιο πρέπει να σας δώσουν καινούργιο. Το μεταχειρισμένο έχει τιμή μειωμένη, ειναι προσφορά. Άλλο η εγγύηση. Απο οτι ξέρω οι αντιπροσωπίες η τα εργοστάσια δεν αναγνωρίζουν την εγγύηση στον 2ο αγοραστή.
Πάντως εαν ο υπάλληλος ενημέρωσε οτι αντικαθιστά το ρουτερ με μεταχειρισμένο και καλύτερης μαρκας για να εξυπηρετήσει τον πελάτη τοτε επραξε σωστά. Εαν το πάσσαρε για καινουργιο τότε .... να μην πω ..... Μήπως κράτησε το καινούργιο και έδωσε αυτό που είχε αυτός;
Τέλος πάντων. Με τόσες χιλιάδες καινουργια ρουτερ που διαθέτει η 4νετ τσιγκουνεύτηκε στην αντικατάσταση; Περίεργο!

ARIADNI_28512
16-09-09, 19:32
Giannis_1986 η ολη ιστορια βρωμαει (δυστυχως)... :down::(

Αν καταλαβα καλα, σου πασαρανε ενα μεταχειρισμενο Thomson (διοτι αν ηταν ολοκαινουργιο γιατι να τσιγκουνευτουν να σου το δωσουν συσκευασμενο και με τα cd του και με τα χαρτια του), χωρις κανενος ειδους προειδοποιηση για "μεταχειρα" ή οχι, και μαλιστα...χωρις κανενος ειδους παραστατικο! (Δελτιο Αποστολης κλπ)...

Επισης, αν καταλαβα καλα, δεν πηγες εκει "σκασμενος" για "εξυπηρετηση" επειδη καιγοσουν, αλλα ειχες ΗΔΗ ρουτερ να κανεις την δουλεια σου (αυτο το Sagem που αναφερεις)!

Λαμβανοντας υπ'οψιν τα παραπανω και επισης το γεγονος οτι αν επικοινωνουσες με D-LINK στην Αθηνα, θα εκαναν 2 εργασιμες να σου αντικαταστησουν το χαλασμενο σου d-link (2 εργασιμες εκτος χρονου courier), τοτε εξαγω το αρχικο μου συμπερασμα: βρωμα δουλεια δυστυχως.... :down:

Δε βαριεσαι! Ρουτερακια να κανεις την δουλεια σου εχεις και μαλιστα δυο! Ενα ολοκαινουργιο και ενα... αλλο.

Την απαντηση και το σωστο και δικαιο, δε, την εδωσες ηδη μονος σου με εκεινο το αντε γεια Forthnet, farewell Forthnet! Οποτε, don't worry! :oneup:

........Auto merged post: ARIADNI_28512 πρόσθεσε 5 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και ειμαι σιγουρος οτι θα τρεχανε ολοι να σου φερουν καινουριο αν το εκανες ετσι! :whistle:


Να ρωτησω κατι off topic επειδη ειμαι ενα μικρο κοριτσακι που δεν σκαμπαζει και πολλα? :)
Τι εννοεις (υποννοεις) με αυτο? :)

-Μηπως τον ξερεις τον ανθρωπο και υποθετεις οτι θα τον "εγραφαν"?
-Ή μηπως σκεφτεσαι οτι "αυτα τα μεγαθηρια" (εταιριες) τους γραφουν ολους και ποσως τις ενδιαφερει?

ΑΝ υποννοεις το δευτερο, να σε ρωτησω, εχεις τυχει ποτε σε συνοικιακο μαγαζακι (οπως στην πολη που ζω εγω), να δεις να γινεται της μαυρης κυρας το καγκελο? :)

Εγω εχω δει... και να σου πω το αποτελεσμα: ο πελατης τα εκανε Γης Μαδιαμ και εφυγε... Το μαγαζακι ομως εκει εμεινε και ηταν το Κυριο Σχολιο πολλων-πολλων ανθρωπων, απο την συγκεκριμενη γειτονιτσα μεχρι τα καφενεια της Απανω-Απανω-Μεράς... Τουλαχιστον για κανενα 8μηνο...;)

kostas27
16-09-09, 19:37
ας παραθεσω και εγώ την άποψή μου.... αν και δεν επικροτώ την στάση της forthnet, θα ήθελα να επισημάνω, ότι ο υπάλληλος στο κατάστημα προσπάθησε να εξυπηρετήσει!! :) πάλι καλά που έχεις router και κάνεις την δουλειά σου ... :whistle: και παρακαλώ, περισσότερο ηρεμία.... :cool:

Ioanna123
16-09-09, 20:07
Συμφωνω 100% με ARIADNI_28512... Δυστυχως...



ας παραθεσω και εγώ την άποψή μου.... αν και δεν επικροτώ την στάση της forthnet, θα ήθελα να επισημάνω, ότι ο υπάλληλος στο κατάστημα προσπάθησε να εξυπηρετήσει!! :) πάλι καλά που έχεις router και κάνεις την δουλειά σου ... :whistle: και παρακαλώ, περισσότερο ηρεμία.... :cool:

Νομιζω οτι το παιδι ειχε ΗΔΗ ρουτερ να κανει την δουλεια του...
Επισης πιστευω οτι ο εν λογω υπαλληλος (οπως και καθε υπαλληλος) δεν ανελαβε μονος του την ευθυνη για κατι τετοιο... Δηλαδη, δεν ξερω ακριβως αλλα μπορει ενας υπαλληλος μιας επιχειρησης να "διωξει" ενα προιον ετσι? Χωρις χαρτι? Εσενα θα σου αρεσε πχ. να σου καιγοταν η οθονη σου και να σου εδιναν τη δικη μου την μεταχειρισμενη και επισκευασμενη? (λεμε τωρα, αν ειχαμε ιδιες οθονες)

giorgos sv
17-09-09, 07:45
Εγω μολις χτες πηγα στα κεντρικα ενα d-link ενος φιλου και αφου το εδωσα μαζι με αλλους 7 που περιμεναν μαζι μου (αλλοι με το ιδιο και αλλοι με siemens) μετα απο 15 λεπτα ηρθε ο υπαλληλος με 8 σακουλες και μοιρασε καινουργια Thomson στο κουτι τους και με χαρτια παραλαβης του παλιου και αποστολης του νεου.Πριν μερικους μηνες ειχα αλλαξει το δικο μου siemens με τον ιδιο τροπο.Μαλλον τυχερος πρεπει να ημουνα..!

maestros82
17-09-09, 12:59
παιδες εχω ενα siemens cl110 που μου δωσε ενας φιλος που εχει forthnet double play γιατι αυτο του εδωσαν και ενα δευτερο ρουτερ το Thomson Speedtouch 585 v7.εγω εχω hol adsl μονο.
λετε αν παμε με το φιλο μου φυσικα και δηλωσουμε οτι χαλασε το siemens να του δωσουν το thomson speedtouch 585 v7 για αντικατασταση του siemens?

........Auto merged post: maestros82 πρόσθεσε 21 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μπα ακυρο.δεν αξιζει το κοπο.καλυτερα να παμε να αγορασει ο φιλος μου για μενα ενα thomson speedtouch aαπο το καταστημα forthnet.δικαιουται καμια εκπτωση σαν συνδρομητης που ειναι για να παρουμε το speedtouch πιο φτηνο μηπως?ξερετε?ποσο κανει το speedtouch στα καταστηματα forthnet?

Trikkk
17-09-09, 13:32
παιδες εχω ενα siemens cl110 που μου δωσε ενας φιλος που εχει forthnet double play γιατι αυτο του εδωσαν και ενα δευτερο ρουτερ το Thomson Speedtouch 585 v7.εγω εχω hol adsl μονο.
λετε αν παμε με το φιλο μου φυσικα και δηλωσουμε οτι χαλασε το siemens να του δωσουν το thomson speedtouch 585 v7 για αντικατασταση του siemens?

........Auto merged post: maestros82 πρόσθεσε 21 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μπα ακυρο.δεν αξιζει το κοπο.καλυτερα να παμε να αγορασει ο φιλος μου για μενα ενα thomson speedtouch aαπο το καταστημα forthnet.δικαιουται καμια εκπτωση σαν συνδρομητης που ειναι για να παρουμε το speedtouch πιο φτηνο μηπως?ξερετε?ποσο κανει το speedtouch στα καταστηματα forthnet?


Ναι, δικαιούται έκπτωση 20% ως συνδρομητής. Άρα το Thomson Tg585 v7 από 67 € βγαίνει στα 53 €. Παίζει επίσης και ένα Siemens ασύρματο, εμφανiσιακά σαν to cl110, αλλά πιο μεγάλο στα 49 € με την έκπτωση του συνδρομητή.

vamvakoolas
17-09-09, 14:57
asxeto:ξερει κανεις αν μπορει να παρει 2 τεμαχια με εκπτωση αν ειναι συνδρωμητης?π.χ 2 τηλεφωνα ή 2 ρουτερακια?

rasta_vrasta
17-09-09, 16:49
Και εγω με την σειρα μου ειχα παει 2 φορες στα κεντρικα για αλλαγη και σε οσους εδιναν κανουρια ρουτερ (οι περισσοτεροι γυρνουσαν το D-LINK 2640B) ηταν συσκευασμενα στο κουτι τους (τουλαχιστον οσοι το βγαζαν απο την σακουλα να το δουν).
Τη δευτερη φορα που πηγα πριν 3 περιπου μηνες μου δωσανε το thomson που δινουν ακομα, στο κουτι τους κανονικα.
Χωρις να ειμαι σιγουρη, την forthnet δεν την νοιαζει να δινει κανουρια ρουτερ απο αντικατασταση γιατι τα γυρναει στην εταιρια του ρουτερ..
Τωρα ή καποια π@@στια κανανε και σου δωσανε χυμα το ρουτερ
ή το παιρνουν πιο φθηνα χωρις τα παρεκλομενα?!? αν και αυτο γινεται οταν υπαρχουν τα χαρτια μαζι
:hmm:

Kokostas
17-09-09, 23:21
Συμφωνω 100% με ARIADNI_28512... Δυστυχως...
Νομιζω οτι το παιδι ειχε ΗΔΗ ρουτερ να κανει την δουλεια του...
Επισης πιστευω οτι ο εν λογω υπαλληλος (οπως και καθε υπαλληλος) δεν ανελαβε μονος του την ευθυνη για κατι τετοιο... Δηλαδη, δεν ξερω ακριβως αλλα μπορει ενας υπαλληλος μιας επιχειρησης να "διωξει" ενα προιον ετσι? Χωρις χαρτι? Εσενα θα σου αρεσε πχ. να σου καιγοταν η οθονη σου και να σου εδιναν τη δικη μου την μεταχειρισμενη και επισκευασμενη? (λεμε τωρα, αν ειχαμε ιδιες οθονες)

OXI !!! Δεν θα άρεσε σε κανέναν! Εαν τηλεφωνουσε στα κεντρικά θα του στέλνανε καινούριο ρούτερ. 'Αρα δεν χωρούν δικαιολογίες.

nightfall2k5
17-09-09, 23:43
είχα πάει να αντικαταστήσω το ρουτερ μιας κοπέλας μου, και μου το είχαν αντικαταστατήσει την ίδια μέρα (πήγα πρωί με πηραν τηλ το απόγευμα) και όλα ήταν ολοκαινούρια, κλειστά σακουλάκια, user manuals, installation cds κλπ κλπ. Αυτό πριν αρκετό καιρό (νομίζω αρχές '08).

spsomas
18-09-09, 00:48
είχα πάει να αντικαταστήσω το ρουτερ μιας κοπέλας μου, και μου το είχαν αντικαταστατήσει την ίδια μέρα (πήγα πρωί με πηραν τηλ το απόγευμα) και όλα ήταν ολοκαινούρια, κλειστά σακουλάκια, user manuals, installation cds κλπ κλπ. Αυτό πριν αρκετό καιρό (νομίζω αρχές '08).

Έχεις πολλές και τις έχει μπερδέψει φίλε μου. Τώρα μπορεί να ήταν και το 09:p

ARIADNI_28512
18-09-09, 01:47
OXI !!! Δεν θα άρεσε σε κανέναν! Εαν τηλεφωνουσε στα κεντρικά θα του στέλνανε καινούριο ρούτερ. 'Αρα δεν χωρούν δικαιολογίες.

Εξκιουζε μουα, ρε μαστορα...

Προς τι το γαβγισμα σου??

Εδω στο Ρεθυμνο που ζω εγω εχουμε πολλους αντιπροσωπους/τοπικους συνεργατες. Εχουμε και Γερμανο και Multirama και e-shop και Κωτσοβολο και Forthnet! Και πολλους αλλους! Δηλαδη να τους απαξιωσω εγω ολους αυτους και για οτι θελω να απευθυνομαι στα Κεντρικα της εκαστοτε εταιριας?? Τοτε τι ρολο βαρανε αυτοι εδω??

Εσυ ετσι κανεις στην Κοζανη? Απαξιωνεις ολους τους τοπικους επιχειρηματιες και απευθυνεσαι στα κεντρικα στην Αθηνα ακομα και αν η εταιρια αντιπροσωπευεται στην πολη σου?

Ο καθε τοπικος αντιπροσωπος/συνεργατης οφειλει να εξυπηρετει οπως αρμοζει στην εταιρια που αντιπροσωπευει! Οπως εξυπηρετουν στα κεντρικα της εταιριας που αντιπροσωπευει! Βλεπεις οτι εδω βγαινουν ατομα πολλα και λενε οτι πηραν καινουργιο-ολοκαινουργιο! Αν ειναι δυνατον να πρεπει να απευθυνομαστε στα κεντρικα απο την στιγμη που οι εταιριες αντιπροσωπευονται στον τοπο διαμονης μας...

michpan
18-09-09, 11:26
Θα ήθελα να επέμβω και να αναφέρω χαρακτηριστικά ότι στις εγγυήσης των περισσότερων εταιριών αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι η εταιρία ωφείλει να σου αντικαταστήσει την ελλατωματική συσκευή με άλλη ίδια είτε καινούργια είτε μεταχειρισμένη ή επισκευασμένη, ή αν δεν υπάρχει το ίδιο μοντέλο με το αμέσως ανώτερο ή πιο καινούριο και με τουλάχιστον τα ίδια ή ανώτερα χαρακτηριστικά.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό και πρώτη μου φορά το ακούω ότι η εταιρία μπορεί να σου αντικαταστήσει συσκευή με άλλη μεταχειρισμένη. Μπορείς να μου πεις που το έχεις δει γραμμένο; Μόλις κοίταξα τις εγγυήσεις από 10 διαφορετικές συσκευές κι αυτό που λες δεν αναγράφεται πουθενά. Αυτό που αναγράφεται είναι ότι η εταιρία είναι υποχρεωμένη να σου επισκευάσει την συσκευή ή αλλιώς να στην αλλάξει με καινούργια.

Είναι απαράδεκτο για οποιαδήποτε εταιρία ν'αλλάζει προϊόν με άλλο, σαφώς μεταχειρισμένο ή να πουλάει μεταχειρισμένα προϊόντα κι από πάνω να ισχυρίζεται ότι ισχύει κανονικά η εγγύηση χωρίς να σου δίνει κάποιο αποδεικτικό αγοράς ή το κουτί και τα manuals/χαρτιά του! Αν φύγεις δηλαδή κάποια στιγμή από την Forthnet και θελήσεις ν'απευθυνθείς στην αντιπροσωπεία του προϊόντος, πως θα δικαιολογήσεις ότι ισχύει η εγγύηση;

Ενας φίλος μου που άλλαξε router πάντως πήρε ολοκαίνουργιο thomson.. Κι αυτά περί εξυπηρέτησης κλπ. επιτρέψτε μου να πω ότι είναι καλοκύθια τούμπανα!


Μιχάλης

Kokostas
18-09-09, 11:54
Εξκιουζε μουα, ρε μαστορα...

Προς τι το γαβγισμα σου??

Εδω στο Ρεθυμνο που ζω εγω εχουμε πολλους αντιπροσωπους/τοπικους συνεργατες. Εχουμε και Γερμανο και Multirama και e-shop και Κωτσοβολο και Forthnet! Και πολλους αλλους! Δηλαδη να τους απαξιωσω εγω ολους αυτους και για οτι θελω να απευθυνομαι στα Κεντρικα της εκαστοτε εταιριας?? Τοτε τι ρολο βαρανε αυτοι εδω??

Εσυ ετσι κανεις στην Κοζανη? Απαξιωνεις ολους τους τοπικους επιχειρηματιες και απευθυνεσαι στα κεντρικα στην Αθηνα ακομα και αν η εταιρια αντιπροσωπευεται στην πολη σου?

Ο καθε τοπικος αντιπροσωπος/συνεργατης οφειλει να εξυπηρετει οπως αρμοζει στην εταιρια που αντιπροσωπευει! Οπως εξυπηρετουν στα κεντρικα της εταιριας που αντιπροσωπευει! Βλεπεις οτι εδω βγαινουν ατομα πολλα και λενε οτι πηραν καινουργιο-ολοκαινουργιο! Αν ειναι δυνατον να πρεπει να απευθυνομαστε στα κεντρικα απο την στιγμη που οι εταιριες αντιπροσωπευονται στον τοπο διαμονης μας...

Γιατί διαφωνούμε ενω οι απόψεις όλων μας ταυτίζονται; ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕΤΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. Απόδειξη οτι υπάρχει αυτό το θέμα!

Μανταμ στην Κοζάνη τα ζάρια στον ΜΑΣΤΟΡΑ. Κομπίνες δεν έχει εδώ! 'Οσο για Γερμανο και Multirama και e-shop δεν είχα ποτέ προβλημα και συνεργάζομαι με αυτούς τοπικά και άριστα. Επίσης για την 4νετ το υποκατάστημα στην Κοζάνη άλλαξε σε γνωστό μου μεταχειρισμένο ρούτερ με καινούργιο, καλύτερο μοντέλο και χωρίς να έχει βλάβη! Για τον Κοτσόβουλο που ανέφερες π.χ. ποτέ δεν θα τους πληρώσω μεταφορικά (για εντός) και εξτρα εγγύηση. Φτηνός και τα παίρνει αλλιώς. .
Τώρα εαν μου πασσάρανε μεταχειρισμένο ρούτερ για καινούργιο και το πλήρωνα απο πάνω το λιγότερο που θα έκανα, θα ηταν να το σπάσω στο κεφάλι αυτουνού που μου το έδωσε. 'Αλλος διάβασα τα έκανε λαμπόγυαλο. Μετα θα επικοινωνούσα με τα κεντρικά για τα περαιτέρω. Αν οι πελάτες δεν εξυπηρετούνται το μαγαζί κλείνει στην Κοζάνη. Μικρή πόλη τα νέα διαδίδονται γρήγορα. Το λιγότερο που καταλαβαίνεις απο μια τέτοια ιστορία είναι οτι δεν πρέπει να σε περνούν για κορόιδο και ο επόμενος πελάτης θα έχει περισσότερο σεβασμό και αξιοπρέπεια.

Συμπέρασμα : Την μεταχειρισμένη οθόνη, ΟΧΙ δεν θα την έπαιρνα και ας έμενα ενα εξαμηνο χωρίς οθόνη. Την χαλασμένη την δικιά μου ποιός φουκαράς θα την έπαιρνε με τα καμμένα πίξελ; λέω τώρα εγώ. Για προσωρινή αντικατάσταση μεχρι να ερθει η καινούργια είναι αλλιώς, αλλά πρέπει να πάρεις αποδείξεις για την συμφωνία και γενικώς "ουδεν μονιμότερον του προσωρινού ή προσωρινά παντρεύτηκα και απομεινα μ'αυτόν (ή αυτήν)".

α) ΥΓ: ΟΣΟ για το γαύγισμα ο σκύλος φυλάει τα ερμαια. Ας είναι.
β) ΥΓ: Διάβασε και την απάντηση μου που υποδηλώνω για τον υπάλληλο μήπως ενήργησε κατ'ιδίαν

NiKapa
18-09-09, 23:16
Προ ημερων το 585 απεβιωσε κατα λαθος ,το εδωσα βλαβη την Δευτερα και σημερα φανηκε ο τεχνικος ,το δοκιμασε και μου φερνει ενα Sagem 2404 ,585 δεν ειχε, σε ανοιγμενη κουτα ,μου ειπε οτι ειναι καινουριο (ετσι φαινοταν)κτλ..το δοκιμασε κι αυτο και μου ειπε απλα να κρατησω την αποδειξη του 585..
Σε ερωτηση για την εγγυηση μου ειπε οτι Δεν ανανεωνεται κι οτι ειναι στους ορους που ειχα υπογραψει..διαφωνησα ,αυτος επεμενε ..τεσπα
Για διαφορους λογους δεν ηθελα να το συνεχισω
Αυτα κι απο τον Οτε

ofoto
19-09-09, 00:53
Και εγω με την σειρα μου ειχα παει 2 φορες στα κεντρικα για αλλαγη και σε οσους εδιναν κανουρια ρουτερ (οι περισσοτεροι γυρνουσαν το D-LINK 2640B) ηταν συσκευασμενα στο κουτι τους (τουλαχιστον οσοι το βγαζαν απο την σακουλα να το δουν).
Τη δευτερη φορα που πηγα πριν 3 περιπου μηνες μου δωσανε το thomson που δινουν ακομα, στο κουτι τους κανονικα.
Χωρις να ειμαι σιγουρη, την forthnet δεν την νοιαζει να δινει κανουρια ρουτερ απο αντικατασταση γιατι τα γυρναει στην εταιρια του ρουτερ..
Τωρα ή καποια π@@στια κανανε και σου δωσανε χυμα το ρουτερ
ή το παιρνουν πιο φθηνα χωρις τα παρεκλομενα?!? αν και αυτο γινεται οταν υπαρχουν τα χαρτια μαζι
:hmm:

Καλά, αυτά τα D-LINK 2640B ψοφάνε μαζικά; :p (και σε μένα το ίδιο έγινε και για την ιστορία μου έδωσαν κι εμένα καινούριο thomson).

ariadgr
19-09-09, 00:56
Σε ερωτηση για την εγγυηση μου ειπε οτι Δεν ανανεωνεται κι οτι ειναι στους ορους που ειχα υπογραψει..διαφωνησα ,αυτος επεμενε ..τεσπα
Για διαφορους λογους δεν ηθελα να το συνεχισω

Νόμος 3043/2002
Άρθρο 3

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό"

NiKapa
19-09-09, 18:24
Νόμος 3043/2002
Άρθρο 3

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό"

Ok του το ειπα χωρις να θυμαμαι αριθμο/ετος κτλ ..
Αν ισχυει αυτο που μου ειπε οτι το γραφει και καλα στους ορους που εχουμε υπογραψει ,τοτε τι γινεται?

ariadgr
19-09-09, 19:15
Ok του το ειπα χωρις να θυμαμαι αριθμο/ετος κτλ ..
Αν ισχυει αυτο που μου ειπε οτι το γραφει και καλα στους ορους που εχουμε υπογραψει ,τοτε τι γινεται?

Να σου δώσει το έγγραφο που υποτίθεται ότι αναφέρει αυτά που λέει. :whistle:

NiKapa
19-09-09, 19:21
Να σου δώσει το έγγραφο που υποτίθεται ότι αναφέρει αυτά που λέει. :whistle:

Καλα ,σιγα μην βρω ακρη με τον καθε πορωμενο Οτετζη ..γι αυτο κι εγω τον ευχαριστησα και μακρυα κι αγαπημενοι..:lol:
Γλυτωσα τα νευρα και την ηρεμια μου μεσημεριατικα

michpan
24-09-09, 00:51
Σε ερωτηση για την εγγυηση μου ειπε οτι Δεν ανανεωνεται κι οτι ειναι στους ορους που ειχα υπογραψει..διαφωνησα ,αυτος επεμενε ..τεσπα
Από την στιγμή που σου έδωσε διαφορετική συσκευή τότε ισχύει νέα εγγύηση 2 χρόνια. Αν σου έδινε ίδια συσκευή τότε εξαρτάται τι πολιτική εγγύησης έχει η εταιρία (thomson). Αν έχεις κρατήσει το χαρτί της εγγύησης μπορείς να το τσεκάρεις. Κάποιες εταιρίες ανανεώνουν την εγγύηση, κάποιες άλλες την ανανεώνουν για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.


Μιχάλης

ariadgr
24-09-09, 11:52
Αν σου έδινε ίδια συσκευή τότε εξαρτάται τι πολιτική εγγύησης έχει η εταιρία (thomson). Αν έχεις κρατήσει το χαρτί της εγγύησης μπορείς να το τσεκάρεις. Κάποιες εταιρίες ανανεώνουν την εγγύηση, κάποιες άλλες την ανανεώνουν για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3056606#post3056606

michpan
27-09-09, 19:55
Δεν γνωρίζω νομικά αλλά αυτό που έγραψα παραπάνω αναγράφεται ξεκάθαρα στους όρους εγγύησης πολλών συσκευών. Τώρα τι υπερισχύει.. άγνωστο..


Μιχάλης

zeus
03-12-09, 16:50
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα και εγω να αναφέρω την εμπειρία μου με τη Forthnet, όσον αφορά την αντικατάσταση εξοπλισμού, η οποία φαίνεται ότι διαφέρει από τα παραπάνω posts.

Όλα άρχισαν τον Ιούνιο (2009) που χαλάει το D-Link DSL-2640B, το οποίο μου το είχε δώσει δωρεάν η Forthnet κατά την κατάθεση της αίτησης μου στο κατάστημά της στο Χολαργό (15/9/2008).

Μετά από επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα, διαπιστώνουμε ότι έχει χαλάσει και πρέπει να αντικατασταθεί. Επειδή δεν είχε περάσει η 12μηνη εγγύησή του, μου είπαν ότι γίνεται δωρεάν αντικατάσταση μετά από έλεγχο, αφού το πάω στα κεντρικά του τεχνικού ελέγχου στην Καλλιθέα.

Λόγω δυσκολίας να πάω στην Καλλιθέα εργάσιμες ωρες και κυρίως γιατί θεώρησα ότι έπρεπε τουλάχιστον να στείλουν αυτοί κούριερ να παραλάβει τον χαλασμένο εξοπλισμό τους, προσθάθησα μετά από πολλά τηλεφωνήματα στο τεχνικό τμήμα & υποστήρηξης πελατών να κανονίσω κάτι τέτοιο αλλά όλοι μου έδιναν την ίδια απάντηση:

"Σύμφωνα με την πολιτική της εταιρίας πρέπει να μεταφέρετε εσείς τον χαλασμένο εξοπλισμό στα κεντρικά τεχνικής υποστρήριξης".

ή στην καλύτερη περίπτωση:

"Στείλτε το με courier στα κεντρικά με δική σας χρέωση".

Έπειτα πάω στο κατάστημα Χολαργού που είχα κάνει την αίτηση που βρίσκεται 3 μόνο λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου, και τους ζητάω να το αφήσω σε αυτούς (το χαλασμένο) και να παραλάβω όταν έρθει το επισκευασμένο/καινόυριο. Η απάντηση αρνητική, όμοια με το τηλέφωνο "Σύμφωνα με την πολιτική της εταιρίας..."

Επίσης η (ευγενική?!) υπάλληλος εκνευρισμένη με την επιμονή μου, αρνείται ότι παρέλαβα από αυτούς τον εξοπλισμό (παρόλο που είχα την αίτηση μαζί μου...) και σαν αποκορύφωμα μου λέει: "Αν δεν σας αρέσει, γι αυτό υπάρχουν και άλλες επιλογές..."

Για να μην πολυλογώ, ακολούθησε καταγγελία (30-6-09) στην διεύθυνση προστασίας του καταναλωτή (Γενική Γραμματεία Καταναλωτή), η οποία θεώρησε βάσιμο το επιχείρημά μου ότι εφόσον (1) ο εξοπλισμός είναι σε εγγύηση, (2) παραχωρήθηκε από την Forthnet και (3) αποτελεί βασικό και απαραίτητο στοιχείο παροχής της υπηρεσίας ιντερνετ, η εταιρία οφείλει να το αντικαταστήσει με δικά της έξοδα.

Ακολούθησε για τους επόμενους 3 μήνες "τυπική" αλλά χωρίς αποτέλεσμα αλληλογραφία της διεύθυνσης καταναλώτή, ΕΕΤΤ και της Forthnet (τα πάντα κοινοποιούνταν και σε εμένα) με τελική απάντηση της Forthnet (12-08-09):

"Ο συνδρομητής έχει λάβει ενημέρωση σχετικά με τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν, από την πλευρά του, εφόσον επιθυμεί, έλεγχο του εξοπλισμού του."

Όσες φορές προσπάθησα να επικοινωνήσω με κάποιον ανώτερο/υπεύθυνο ή την υπέθυνη Διαχείρισης Καταγγελιών της Forthnet (που υπογράφει το τελευταίο γράμμα) έπαιρνα την απάντηση "Δεν είναι διαθέσιμος/η αυτή τη στιγμή, αφήστε το τηλέφωνό σας και θα επικοινωνήσει αυτός/αυτή μαζί σας". Ακόμα περιμένω τηλεφώνημα...

Άλλες εταιρίες ιντερνετ που επικοινώνησα (Tellas, HOL) μου διαβεβαίωσαν, τηλεφωνικά τουλάχιστον, ότι σε περίπτωση βλάβης του εξοπλισμού αναλαμβάνουν αυτοί άμεσα την αντικατάστασή του με courier, χωρίς φυσικά έξοδα του συνδρομητή.

Φυσικά έχω δρομολογήσει αίτηση για συνδρομή σε άλλη εταιρία. Τόσο διάστημα δούλευα με δανεικό modem μέχρι να λήξει το 12μηνο υποχρεωτικής παραμονής (για να μην πληρώσω τέλος διακοπής).

Συγνώμη για το μακροσκελές post αλλά πιστεύω ότι η απαράδεκτη αυτή αντιμετώπιση - "υποστήριξη" πελατών της κάθε εταιρίας πρέπει και να καταγγέλεται και να δημοσιεύεται.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας,

Γιάννης

vamvakoolas
03-12-09, 17:20
το εχουμε αναλυσει σε αλλο θεμα οτι για καθε προιον εγγυησης αν χαλασει το πας στο μαγαζι που το παρελαβες /αγορασες και αυτοι ας κανουν τουμπες αρκει να σου δωσουν κατι να κανεις τη δουλεια σου.

Ομως στη περιπτωση της forthnet νομιζω οτι ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα. Σε μερικα συμβολαια αναφερεται οτι ειναι ιδιοκτησια της ο εξοπλισμος που σου δινει και σε αλλα δωρο. Αυτο (Νομικα) σημαινει οτι εχουν δικαιωμα να σου ζητησουν να το πας στην εδρα. Παντως η πολιτικη ολων των εταιριων ειναι "κανε συνδεση με εμας και θα ειναι ολα τελεια" ομως με τη πρωτη δυσκολια αρχιζουν τα προβληματα του δυστηχου καταναλωτη

akaki11
03-12-09, 18:14
εγω 2 φορες εχω παει στα κεντρικα της forthnet στη Συγγρου και το αλαξαν και σε συσκευασια το πηρα και την αποδηξη αλαγης μου δωσανε.βασικα ειναι και κοντα μου τα κεντρικα και πηγα απο εκει αλλα και παλι απο το μπλεκεις σε τετοιες καταστασεις τρως χρονο και το δικιο σου το βρισκεις στο μιλητο..(οπως αναφερες)και ποτε στην πραξη

vdanasto
07-12-09, 11:32
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα και εγω να αναφέρω την εμπειρία μου με τη Forthnet, όσον αφορά την αντικατάσταση εξοπλισμού, η οποία φαίνεται ότι διαφέρει από τα παραπάνω posts.

Όλα άρχισαν τον Ιούνιο (2009) που χαλάει το D-Link DSL-2640B, το οποίο μου το είχε δώσει δωρεάν η Forthnet κατά την κατάθεση της αίτησης μου στο κατάστημά της στο Χολαργό (15/9/2008).

Μετά από επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα, διαπιστώνουμε ότι έχει χαλάσει και πρέπει να αντικατασταθεί. Επειδή δεν είχε περάσει η 12μηνη εγγύησή του, μου είπαν ότι γίνεται δωρεάν αντικατάσταση μετά από έλεγχο, αφού το πάω στα κεντρικά του τεχνικού ελέγχου στην Καλλιθέα.

Λόγω δυσκολίας να πάω στην Καλλιθέα εργάσιμες ωρες και κυρίως γιατί θεώρησα ότι έπρεπε τουλάχιστον να στείλουν αυτοί κούριερ να παραλάβει τον χαλασμένο εξοπλισμό τους, προσθάθησα μετά από πολλά τηλεφωνήματα στο τεχνικό τμήμα & υποστήρηξης πελατών να κανονίσω κάτι τέτοιο αλλά όλοι μου έδιναν την ίδια απάντηση:

"Σύμφωνα με την πολιτική της εταιρίας πρέπει να μεταφέρετε εσείς τον χαλασμένο εξοπλισμό στα κεντρικά τεχνικής υποστρήριξης".

ή στην καλύτερη περίπτωση:

"Στείλτε το με courier στα κεντρικά με δική σας χρέωση".

Έπειτα πάω στο κατάστημα Χολαργού που είχα κάνει την αίτηση που βρίσκεται 3 μόνο λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου, και τους ζητάω να το αφήσω σε αυτούς (το χαλασμένο) και να παραλάβω όταν έρθει το επισκευασμένο/καινόυριο. Η απάντηση αρνητική, όμοια με το τηλέφωνο "Σύμφωνα με την πολιτική της εταιρίας..."

Επίσης η (ευγενική?!) υπάλληλος εκνευρισμένη με την επιμονή μου, αρνείται ότι παρέλαβα από αυτούς τον εξοπλισμό (παρόλο που είχα την αίτηση μαζί μου...) και σαν αποκορύφωμα μου λέει: "Αν δεν σας αρέσει, γι αυτό υπάρχουν και άλλες επιλογές..."

Για να μην πολυλογώ, ακολούθησε καταγγελία (30-6-09) στην διεύθυνση προστασίας του καταναλωτή (Γενική Γραμματεία Καταναλωτή), η οποία θεώρησε βάσιμο το επιχείρημά μου ότι εφόσον (1) ο εξοπλισμός είναι σε εγγύηση, (2) παραχωρήθηκε από την Forthnet και (3) αποτελεί βασικό και απαραίτητο στοιχείο παροχής της υπηρεσίας ιντερνετ, η εταιρία οφείλει να το αντικαταστήσει με δικά της έξοδα.

Ακολούθησε για τους επόμενους 3 μήνες "τυπική" αλλά χωρίς αποτέλεσμα αλληλογραφία της διεύθυνσης καταναλώτή, ΕΕΤΤ και της Forthnet (τα πάντα κοινοποιούνταν και σε εμένα) με τελική απάντηση της Forthnet (12-08-09):

"Ο συνδρομητής έχει λάβει ενημέρωση σχετικά με τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν, από την πλευρά του, εφόσον επιθυμεί, έλεγχο του εξοπλισμού του."

Όσες φορές προσπάθησα να επικοινωνήσω με κάποιον ανώτερο/υπεύθυνο ή την υπέθυνη Διαχείρισης Καταγγελιών της Forthnet (που υπογράφει το τελευταίο γράμμα) έπαιρνα την απάντηση "Δεν είναι διαθέσιμος/η αυτή τη στιγμή, αφήστε το τηλέφωνό σας και θα επικοινωνήσει αυτός/αυτή μαζί σας". Ακόμα περιμένω τηλεφώνημα...

Άλλες εταιρίες ιντερνετ που επικοινώνησα (Tellas, HOL) μου διαβεβαίωσαν, τηλεφωνικά τουλάχιστον, ότι σε περίπτωση βλάβης του εξοπλισμού αναλαμβάνουν αυτοί άμεσα την αντικατάστασή του με courier, χωρίς φυσικά έξοδα του συνδρομητή.

Φυσικά έχω δρομολογήσει αίτηση για συνδρομή σε άλλη εταιρία. Τόσο διάστημα δούλευα με δανεικό modem μέχρι να λήξει το 12μηνο υποχρεωτικής παραμονής (για να μην πληρώσω τέλος διακοπής).

Συγνώμη για το μακροσκελές post αλλά πιστεύω ότι η απαράδεκτη αυτή αντιμετώπιση - "υποστήριξη" πελατών της κάθε εταιρίας πρέπει και να καταγγέλεται και να δημοσιεύεται.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας,

Γιάννης

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις την απαίτηση να το παραλάβουν από τον χώρο σου. Είναι αλήθεια ότι κάποιες εταιρίες έχουν εγγύηση παραλαβής από το χώρο σου (π.χ. σε κάποια laptop/τηλεοράσεις κλπ), αλλά όχι όλες. Αν δηλαδή αγοράσεις ένα κινητό από το Γερμανό, έχεις την απαίτηση να έρθει σπίτι σου να το πάρει για έλεγχο; Σου ζήτησαν απλά να το στείλεις/πας στα κεντρικά. Σε αυτό που συμφωνώ μαζί σου είναι το ότι είναι λάθος να μην παραλαμβάνουν τα καταστήματα. Όχι να έχουμε και την απαίτηση όμως να το πάρουν και από την πόρτα μας.

tsavman
07-12-09, 12:13
Το ίδιο και στη Θεσσαλονίκη.

Χαλασμένο TG585 εντός εγγύησης δεν μπορούσα να το αντικαταστήσω σε υποκατάστημα της Τούμπας. Η δικαιολογία τους:"πρέπει να το δει τεχνικός για να αποφανθεί βλάβη άρα και αντικατάσταση-να πάτε στο κεντρικό κατάστημα"
Δοκίμασα μερικά υποκαταστήματα (resellers) ακόμα εκτός κέντρου και όλοι τα ίδια. Τελικά κατέβηκα στο μαγαζί στη Μητροπόλεως και μου το αλλάξαν κατευθείαν, χωρίς πολλά μα και μου με το Siemens.

chosen0ne
08-12-09, 15:13
Εγώ επέστρεψα χαλασμένο 585 V7 που είχε καεί (εξαιτίας μου.....ασχολίαστο.... :whistle:) και ο τεχνικός άνοιξε ένα μεγάλο χάρτινο κιβώτιο με καμιά 25αριά ίδια ρούτερ μέσα, έβγαλε ένα και μου το έδωσε. Δεν πήρα ούτε παραστατικό ούτε τίποτα, αλλά το modem ήταν του "κουτιού".... Φαινόταν κι απο το χρώμα και η ζελατίνη όπως έπρεπε να είναι και όλα μέσα. Πάντως αν τυχόν ανοίξουν το καμμένο ρουτερ θα βρεθούν προ εκπλήξεως.......... :whistle::whistle::whistle::whistle
Αν και θα μου πεις σιγά μην κάτσει ο τεχνικός να ασχοληθεί, θα το έχουν πετάξει ήδη! :p

dekay
15-12-09, 02:08
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα και εγω να αναφέρω την εμπειρία μου με τη Forthnet, όσον αφορά την αντικατάσταση εξοπλισμού, η οποία φαίνεται ότι διαφέρει από τα παραπάνω posts.

Όλα άρχισαν τον Ιούνιο (2009) που χαλάει το D-Link DSL-2640B, το οποίο μου το είχε δώσει δωρεάν η Forthnet κατά την κατάθεση της αίτησης μου στο κατάστημά της στο Χολαργό (15/9/2008).

Μετά από επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα, διαπιστώνουμε ότι έχει χαλάσει και πρέπει να αντικατασταθεί. Επειδή δεν είχε περάσει η 12μηνη εγγύησή του, μου είπαν ότι γίνεται δωρεάν αντικατάσταση μετά από έλεγχο, αφού το πάω στα κεντρικά του τεχνικού ελέγχου στην Καλλιθέα.

Λόγω δυσκολίας να πάω στην Καλλιθέα εργάσιμες ωρες και κυρίως γιατί θεώρησα ότι έπρεπε τουλάχιστον να στείλουν αυτοί κούριερ να παραλάβει τον χαλασμένο εξοπλισμό τους, προσθάθησα μετά από πολλά τηλεφωνήματα στο τεχνικό τμήμα & υποστήρηξης πελατών να κανονίσω κάτι τέτοιο αλλά όλοι μου έδιναν την ίδια απάντηση:

"Σύμφωνα με την πολιτική της εταιρίας πρέπει να μεταφέρετε εσείς τον χαλασμένο εξοπλισμό στα κεντρικά τεχνικής υποστρήριξης".

ή στην καλύτερη περίπτωση:

"Στείλτε το με courier στα κεντρικά με δική σας χρέωση".

Έπειτα πάω στο κατάστημα Χολαργού που είχα κάνει την αίτηση που βρίσκεται 3 μόνο λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου, και τους ζητάω να το αφήσω σε αυτούς (το χαλασμένο) και να παραλάβω όταν έρθει το επισκευασμένο/καινόυριο. Η απάντηση αρνητική, όμοια με το τηλέφωνο "Σύμφωνα με την πολιτική της εταιρίας..."

Επίσης η (ευγενική?!) υπάλληλος εκνευρισμένη με την επιμονή μου, αρνείται ότι παρέλαβα από αυτούς τον εξοπλισμό (παρόλο που είχα την αίτηση μαζί μου...) και σαν αποκορύφωμα μου λέει: "Αν δεν σας αρέσει, γι αυτό υπάρχουν και άλλες επιλογές..."

Για να μην πολυλογώ, ακολούθησε καταγγελία (30-6-09) στην διεύθυνση προστασίας του καταναλωτή (Γενική Γραμματεία Καταναλωτή), η οποία θεώρησε βάσιμο το επιχείρημά μου ότι εφόσον (1) ο εξοπλισμός είναι σε εγγύηση, (2) παραχωρήθηκε από την Forthnet και (3) αποτελεί βασικό και απαραίτητο στοιχείο παροχής της υπηρεσίας ιντερνετ, η εταιρία οφείλει να το αντικαταστήσει με δικά της έξοδα.

Ακολούθησε για τους επόμενους 3 μήνες "τυπική" αλλά χωρίς αποτέλεσμα αλληλογραφία της διεύθυνσης καταναλώτή, ΕΕΤΤ και της Forthnet (τα πάντα κοινοποιούνταν και σε εμένα) με τελική απάντηση της Forthnet (12-08-09):

"Ο συνδρομητής έχει λάβει ενημέρωση σχετικά με τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν, από την πλευρά του, εφόσον επιθυμεί, έλεγχο του εξοπλισμού του."

Όσες φορές προσπάθησα να επικοινωνήσω με κάποιον ανώτερο/υπεύθυνο ή την υπέθυνη Διαχείρισης Καταγγελιών της Forthnet (που υπογράφει το τελευταίο γράμμα) έπαιρνα την απάντηση "Δεν είναι διαθέσιμος/η αυτή τη στιγμή, αφήστε το τηλέφωνό σας και θα επικοινωνήσει αυτός/αυτή μαζί σας". Ακόμα περιμένω τηλεφώνημα...

Άλλες εταιρίες ιντερνετ που επικοινώνησα (Tellas, HOL) μου διαβεβαίωσαν, τηλεφωνικά τουλάχιστον, ότι σε περίπτωση βλάβης του εξοπλισμού αναλαμβάνουν αυτοί άμεσα την αντικατάστασή του με courier, χωρίς φυσικά έξοδα του συνδρομητή.

Φυσικά έχω δρομολογήσει αίτηση για συνδρομή σε άλλη εταιρία. Τόσο διάστημα δούλευα με δανεικό modem μέχρι να λήξει το 12μηνο υποχρεωτικής παραμονής (για να μην πληρώσω τέλος διακοπής).

Συγνώμη για το μακροσκελές post αλλά πιστεύω ότι η απαράδεκτη αυτή αντιμετώπιση - "υποστήριξη" πελατών της κάθε εταιρίας πρέπει και να καταγγέλεται και να δημοσιεύεται.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας,

Γιάννης

Καλησπέρα σας

Το παραπάνω μήνυμα ΑΚΡΙΒΩΣ (εκτός του ονόματος του φίλου, και της ημερομηνίας!!!) περιγράφει και την σημερινή μου εμπειρία με το (μόλις 20 ημερών) TG585v7 που παρέδωσε το πνεύμα του, και το κατάστημα Χολαργού (το οποίο βέβαια δεν φταίει, καθώς ακολουθεί την "πολιτική" της 4νετ).
Μετά από δύο επισκέψεις και 4 τηλεφωνήματα με το τμήμα τεχν. υποστήριξης και το εμπορικό τμήμα, όπου εγώ θεωρούσα ηθικό και δίκαιο να παραδώσω το ελαττωματικό router ακριβώς εκεί που το πήρα, καταλήξαμε σε από κοινού παραδοχή ότι υπάρχει κενό στην συγκεκριμένη περίπτωση...
Πρέπει ή να πάω / στείλω εγώ το router στην Καλλιθέα, ή να επαναπαυτώ στη διακριτική ευχέρεια του υπευθύνου franchise της 4net Χολαργού για να το στείλει αυτός...!!!
Από την εμπειρία του Γιάννη και τα προγραφέντα, διαπιστώνω ότι ο συγκεκριμένος πάροχος είναι ακριβός στα πίτουρα!!!
Θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο να πρέπει ο αγοραστής/πελάτης να επωμιστεί τον κόπο / έξοδα (όσα και εάν είναι αυτά) για να προωθήσει το ελαττωματικό και εντός εγγυήσεως εξοπλισμό στα κεντρικά της εταιρίας, και όχι να το παραδώσει στο κατάστημα από το οποίο το παρέλαβε, αναμένοντας πολύ σύντομα αποκατάσταση της ανωμαλίας που του προξενήθηκε – προφανώς όχι εξαιτίας του…
Για να τελειώνω θα το πάω στην Καλλιθέα, αλλά οι εντυπώσεις μου από τον νέο πάροχο μου, και ιδιαίτερα από σχετικά «φθηνές» μεταπωλητικές υπηρεσίες, επιδεινώνονται ήδη!

Επιφυλάσσομαι για το μέλλον!!!

Δημήτρης

@ ADSLgr.com All rights reserved.