PDA

Επιστροφή στο Forum : 512 kai diafora me 384



momo
16-12-03, 17:38
aporo edo kai poli kairo kai ipotheto kai poli aloi episeis

idou to erotima: pios o logos pou o ote exei tis adsl 512 sxedon se diplasia timh apo tis 384? to idio kai oi isp sxedon diplasies times apo tin 384 tous
kai ola afta gia 16kb\s parapano???? mipos iparxei kapia ogiki exigisi??


malon oxi ala ipa na rotiso :D

Emerald
16-12-03, 18:21
Θα σε βοηθήσω να φτάσεις στην ... παράνοια γρηγορότερα.
Σκέψου το εξής λοιπόν:

Χρήστης 384kbps σε Intracom DSLAM κατεβάζει με 40-41 kbyte/sec μέγιστο.
Χρήστης 384kbps σε Siemens DSLAM κατεβάζει με 48-49 kbyte/sec μέγιστο.
Και οι δύο πληρώνουν τα ίδια ακριβώς λεφτά.

Χρήστης 512kbps σε Intracom DSLAM κατεβάζει με 54-55 kbyte/sec μέγιστο.
Χρήστης 512kbps σε Siemens DSLAM κατεβάζει με 64 kbyte/sec μέγιστο.
Και οι δύο πληρώνουν τα ίδια ακριβώς λεφτά μεταξύ τους, αλλά σαφέστατα πολύ ακριβότερα από ότι οι αντίστοιχοι χρήστες στα 384kbps!

Ποιά η διαφορά μεταξύ των 384kbps σε Siemens DSLAM και των 512kbps σε Intracom DSLAM? Πόσο είπες? Μήπως περίπου 6-7 kb/s ? Τι? Έχουν διπλάσια τιμή? Λεπτομέεεερειες!!! ..... Τα σχόλια περιττεύουν :?

Nik0s
16-12-03, 18:31
και να συμπληρώσω:

16kb\s που οι περισσότεροι δεν τα βλέπουν σχεδόν ποτέ...

Εγώ παντως δεν μπορώ να κατλάβω πως έγινε αυτή η κοστολόγηση

Λογικά πληρώνεις για την επινοικίαση/χρήση/συντήρηση του εξολπισμού και το δεσμευόμενο bandidtth

Δεδομένου ότι για τον εξοπλισμό δίνεις ένα σταθερό ποσό, η διαφορά μεταξύ 384 και 512/1024 γίνεται ακόμη πιο δυσανάλογη

Ρε παιδία, μήπως είναι ώρα να ενημερωθεί το ΙΝΚΑ για αυτό. Ξέρει κανένας αν ο ΟΤΕ υπόκειται σε ανάλυση κοστολόγησης από την εφορία/αγορονομία?

NeK
16-12-03, 21:03
Χεχ, μην ανυσηχείτε και η δικαιολογία τους είναι ότι "ρίχνουμε το κόστος στις μεγάλες συνδέσεις για να ΦΘΗΝΗΝΟΥΜΕ την 384" .......

:roll:

ogenikos
16-12-03, 21:44
Είναι πολύ απλό.
Εχουν τις 512 πανάκριβες γιατί δεν έχουν μεγάλο bandwidth και το μοιράζουν με μειωμένες τιμές στις μικρότερες συνδέσεις.

ougxar
16-12-03, 22:12
<-----Χρήστης 384 σε DSLAM Intracom κατεβάζει με 20 την περισσότερη ώρα και πληρώνει για 40 kb/sec.Κάτι πάει στραβα..

ikonsgr
17-12-03, 08:56
Συγνώμη ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? Απο τι στιγμή που δεν υπάρχει η γαμ$#@η η χρονωχρεωση έχει ΤΟΣΟ μεγάλη σημασία η ταχύτητα download ποια? Δηλαδή τι κατεβάζετε απ'το Internet σ'ενα μήνα? 20 παιχνίδια, 10 εφαρμογές και 50 ταινίες και δε σας φτάνει η 384/128 (να μη πω 256/128...). Υπάρχει κανένας που να εχει ανοικτα ΜΕΡΑ-ΝΥΧΤΑ 3-4 file sharing clients που να κατεβάζουν ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ 40,50,100kb/sec? Πιστευω ότι ένας μέσος χρήστης (δε μιλάμε και downloadομανή έτσι ? :D ) θα καλυφθεί ακόμα και με μία 256/128. Τουλάχιστον για μένα, και 128/128 να μου δίναν adsl με το μίσο κόστος της 384/128 τήν 128 θα έπερνα .Βάζω να κατεβάσω την χ ταινία 700Mb τι θα πάθω δηλαδή αν αντι για πχ. 10 ή και 20 ώρες κάνει 7 ή 6 ή 5?Το θέμα είναι ότι με το Adsl ΑΠΑΛΑΓΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΜΕΓΜΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΟΧΡΕΩΣΗΣ!!!

nanas
17-12-03, 10:28
nai re piadia mipos omos me tin 512 exeis safos kalitera pings apo tin 384?
an einai etsi axizei na valeis 512, diaforetika mallon petamena lefta einai :P

momo
17-12-03, 10:37
ax ax blepo oti exete mpei oloi sto pnebma{oxi ton xristougenon :D } kai ego ta idia skeftome ala pira tin kaliteri periposi diladi siemens 384 me siemens 512 kai intracom me intracom

nanas oso gia ta pings to mono pou mporei na kanei h 512 gia ta pings einai otan gemisi o server h genika exei kapia arketa atoma na katebazeis ths theseis tous pio grigora apo ton 384 kai ena exei ena ligo pio mikro ping giro sta 10-30 ms mikrotero omos gia ta extra fraga pou zitane den axizei

nanas
17-12-03, 10:41
kai ti ginetai re mages an exo apo tn ote 512 kai apo ton isp 384?

momo
17-12-03, 10:42
a kai na simpliroso kati

ikonsgr afti h nootropia tou "armegmatos tis xronoxroseis " einai hlithia giati oi aloi eyropaioi na exoun ta idia pragmata se xamiloteres times? entaxei edo eladistan den leo ala giati re pousti mia zoh na eimaste o patos? meta tha parakalousa mia kai gnorizete oti isp kai ote diabazoun afto to site na alaxoun h na min anferoun atoma aftin tin nootropia gia den apokliete na parei kapia stigmi tin acn px na paraponetheis gia tis times kai na sou poun "kala kirie\kiria mou afou einai alwayz on xoris xronoxreosi ti sas niazei me posos katebazete kai poso plironete?" ean me pianeis ti sou leo

nanas ean eisai se intracom dslam{gia siemens den leei na kaneis kati tetio afou dinoun full 384 opou den pezei prob} pou den dinoun full ala max giro sta 42kb\s to pio sigouro einai na katebazeis me 48kb/s stathera

DiO
17-12-03, 10:45
Δηλαδή τι κατεβάζετε απ'το Internet σ'ενα μήνα? 20 παιχνίδια, 10 εφαρμογές και 50 ταινίες και δε σας φτάνει η 384/128 (να μη πω 256/128...). Υπάρχει κανένας που να εχει ανοικτα ΜΕΡΑ-ΝΥΧΤΑ 3-4 file sharing clients που να κατεβάζουν ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ 40,50,100kb/sec? Πιστευω ότι ένας μέσος χρήστης (δε μιλάμε και downloadομανή έτσι ? :D ) θα καλυφθεί ακόμα και με μία 256/128.


LOL na ipotheso oti milas gia mena !!!! :P mono pou den hrisimopio p2p ke tetia :P lipon ton proigoumeno mina eftasa 40 gb se downloads !!!!

e kala ine an skefti kanis oti imoun ke 2 mines horis DSL ke iha skiliasi ( IHA DSL APO IC PRIN :) )

Pados i alithia ine oti i 512 DEn lei se kamia periptosi...

ego gia paradigma eho 512/128 tellas ke piano max 52 k/s ... nai ime gademis... intrakom dslam.... eno o ermis piani 45-47 me 384 se siemens dslam...

poli adikia alla ti na kanoume....tha to skefto an tha tin kratiso pados tin 512...

sigoura den simferi pados .. oso gia ta pings ine akrivos ta idia !!

ikonsgr
17-12-03, 11:38
κατα αρχάς μία γενική παρατήρηση : ΚΟΨΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ GREEKLISH ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ!!! 8) Kι εγω όταν πρωτοξεκίνησα δεν υπήρχε καλα καλα Internet αυτο δεν ειναι δικαιολογία όμως, πρεπει καποτε να προσαρμοστειτε όλοι οι εσείς οι "παλιοι", η εποχη το vt100 Και του unix περασε ανεπιστρεπτι τώρα πλεον μπορείτε να γραφετε ελευθερα ελληνικά.. :D Ρε παιδιά δε φοβαστε μη σας μείνει κουσούρι, θα χρειαστεί να γράφτε καμμια φορά τίποτα σε Ελληνικά και δεν θα μπορείτε, καντε μια προσπάθεια, γιατί για να ευκολύνεστε εσεις δυσκολευόμαστε εμεις 8) .
Φίλε Momo η σύγκριση που κάνεις είναι άτοπη . Γιατί ο μέσος ευρωπαιος να περνει 2000 ευρώ κι'εγω ουτε 1000? Γιατί στις ΗΠΑ έχουν καλωδιακή και τζαμπα Internet εδω και 20 χρόνια? Συγκρίνεις πάντα πως ήσουνα και πως είσαι. Αυτό που θέλω να πω είναι να μην είμαστε απληστοι και αχάριστοι. Πριν απο 3-4 χρόνια δουλευα σε εταιρεία που είχε 256 μισθωμένη γραμμη και την πλήρωνε τότε 600 χιλιάρικα το μήνα. Μεσα σε αυτό το χρονικό διάστημα μπορείς πλεον να έχει την ίδια και μεγαλύτερη ταχύτητα σπίτι σου με το 1/20 του κόστους. Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι ποιο μεγάλη σημασία για μένα έχει να έχω σταθερη σύνδεση ΠΑΜΦΘΗΝΑ και ας είναι και 128kbit παρα ΜΟΝΟ ακριβές αλλά γρήγορες. Σε καμμια περίπτωση δεν εννοουσα αυτό που λες μαλον λάθος το κατάλαβες.Μπορεί να μη με νοιαζει το "Poso katebazo" αλλα ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το "POSO PLIRONO!"

Nik0s
17-12-03, 12:24
"Poso katebazo" = Ποιότητα της υπηρεσίας, και αν σε νοιάζει το πόσο πληρώνεις, οπωσδήποτε πρέπει να σε νοιάζει και το τι ποιότητα υπηρεσίας σου παρέχεται. Αυτή τη στιγμή μας παρέχεται από τον ΟΤΕ η χειρότερη και ακριβότερη υπηρεσία DSL στον πολιτισμένο κόσμο. Εγώ είχα 512Κ στην Αγγλία, και έχω φίλους που σπουδάζουν στη Αμερική με 1.5Μ και στην Γερμανία με 768Κ. Ποτέ κανένας μας δεν παρατήρησε πτώση στην ταχύτητα donwload, ούτε αύξηση στα pings και ας το κόστος είναι και στις 3 περιπτώσεις πολύ χαμηλότερο από το 384Κ που έχω τώρα. Οπωσδήποτε έχεις δίκιο το κόστος μετράει , αλλά η υπηρεσία πρέπει να είναι ανάλογη. Με άλλα λόγια αν έδινα 20€ το μήνα για αυτήν την υπηρεσία δεν θα έπρεπε να έχω παράπονο, αλλά δυστυχώς δίνω 72€

Επίσης, πρέπει να ξέρεις ότι όταν η ταχύτητα πέφτει στα μισά, σημαίνει ότι το δίκτυο είναι τόσο κορεσμένο, ώστε τα pings να εκτοξεύονται σε τιμές που προκαλούν δυσλειτουργία του συστήματος, με αποτέλεσμα εφαρμογές που απαιτούν ταχεία απόκριση (κυρίως audio/video conferencing και λοιπές groupware εφαρμογές και on-line games) να μην λειτουργούν. Με άλλα λόγια, τις ώρες αιχμής είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω επιπλέον μονάδες στο ISDN για να επικοινωνήσω με τους φίλους μου στο εξωτερικό ή για να παίξω ένα παιχνίδι.

momo
17-12-03, 12:30
erm afto pou les enisxiei afto pou leo ara gia emas oi adsl prepei na eixan max tis europaikes times kai oxi aftes pou exoun tora ti sxesei exei to poso exei tora ego irtha elada apo tin xenitia afou epriza tous goneis mou na me feroun piso meta tin enilikiosi kai to exo metaniosi sto tomea tou net ean sou stin piodex poso edina se aglia gia 1024/512 adsl tha ta pexeis kai akoma kai gia ekei HTAN PANFINA 30 pounds eixe h 1024 cable na sou doso na katalabeis kai 25 h 1024/512 dsl opote EMENA prosopika kathos ai esas PISTEBO den eprepe na sas niazei to oti dinete ligotera lefta ala to posa dinete sigritika me ales xores einai ntropi na dinoume toso lefta gia 384 pou stin teliki sto exoteriko einai tsampa se sxsei me edo tora poloi mporoun na poun Xestika gia to exoteriko ego pernao kala kai plirono ligotera ean htan etsi ikon giati oloi paraponiounte gia tis times?? as tis afisoume opos einai gia kamia 10aria xronia akoma otan pleon to adsl sto exoteriko tha theorite oso grigoro theorite to 56k tora

ikonsgr
17-12-03, 12:50
Φίλε momo το λες και ο ιδιος ήρθες απ'το εξωτερικό εντο στο Ελλαντα όμως έχει αλλο τροπο σκεψη: κανε αρπακτη και καντην!!! Κατάλαβε? Ετσι λειτουργεί η μεγάλη πλειοψηφεία της πολιτείας απο τον υποργό μέχρι τον τελευταίο υπάλληλο. Ρε παιδιά μη βαράτε, εγω μία διαπίστωση έκανα και να σας πω , δεν περίμενα τόσο γρήγορα εξελίξεις στο θέμα των τιμών (ε ,ρε τι κάνουν οι εκλογες... 8) ) . Σαφως και ήμαστε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ αλλά πριν είμασταν ακόμα χειρότερα δυστυχως εδω που γεννηθήκαμε μαθαμε να είμαστε "ευτυχισμένοι" με το λιγότερα χειρότερο και όχι με το καλύτερο. aDsl 128 με 10 euro το μήνα αν δίναν θα ήμουν ευχαριστημένος διοτι τώρα έχω 128isdn ΜΕ χρωνοχρεωση και πληρώνω 50 euro για επακ + συνδρομή. Ε όταν με τα ιδια λεφτά έχω μονιμη σύνδεση και διπλάσια ταχύτητα , αυτό δεν είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ βελτίωση? Ετσι νομίζω ότι πρέπει να το βλέπετε, αλλά σίγουρα έχουμε ΠΟΛΥ δρόμο ακόμα για να πουμε ότι είμαστε οκ

Elalekom
17-12-03, 20:58
Χαλλλλλαρα με 128,μη βιαζομαστε κιολας.

Σιγα μην θελουμε και τα 10mbit της Σουηδιας με 30-40 ευρω.

Ολα θα γινουν βεβαια,αρκει να μην επαναπαυομαστε.

Προετοιμασου για το χειροτερο,προσδοκησε το καλυτερο ειπε καποιος πολυ σοφος που αγνοω το ονομα του(παιζει να ειναι και λαϊκο ρητο).

Εγω παλι δεν ευχαριστιεμαι ουτε με τα 56 ουτε με τα 128 ουτε ακομα και με τα υποθετικα 384 που μας πασαρουν ως εξελιξη!

Σιγα την εξελιξη που στην Ιταλια δινουν 10mbit με 70 ευρω και δωρεαν αστικες κλησεις(η υπεραστικες,εχει ξανααναφερθει,αλλα δεν θυμαμαι).

Δηλαδη τοσο πολυ ακριβαινει το bandwidth απο εδω μεχρι τους μακαροναδες?

Αντε απο εδω τα κοπροσκυλα που θελουν να φανε και λεφτα.
Ολοι οι φτωχομπινεδες πηραν ποστα και το παιζουν ιστορια.

Οταν φορουσαν ζιβαγκο και τρεχαν πισω απο τον Ανδρεα ηταν δηθεν κοντα στον λαο.

Τωρα τα τρωνε απο τον ιδιο τον λαο που τους ανεβασε,μην υπολογιζοντας τιποτα αλλο απο την τσεπη τους.

Τουλαχιστον το ενθαρρυντικο ειναι οτι αυτοι που θα ανεβουν μπορει να μας κοροϊδευουν εξισου,αλλα τουλαχιστον δεν θα μας τα τρωνε,γιατι οι περισσοτεροι εχουν οικονομικη ευχερια λογω καταγωγης.

ΥΓ.Συγγνωμη για την αλλαγη διαθεσης προς το οξυθυμο στο τελος του post... :roll:

ermis333
17-12-03, 21:14
κατα αρχάς μία γενική παρατήρηση : ΚΟΨΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ GREEKLISH ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ!!! 8) Kι εγω όταν πρωτοξεκίνησα δεν υπήρχε καλα καλα Internet αυτο δεν ειναι δικαιολογία όμως, πρεπει καποτε να προσαρμοστειτε όλοι οι εσείς οι "παλιοι", η εποχη το vt100 Και του unix περασε ανεπιστρεπτι τώρα πλεον μπορείτε να γραφετε ελευθερα ελληνικά.. :D Ρε παιδιά δε φοβαστε μη σας μείνει κουσούρι, θα χρειαστεί να γράφτε καμμια φορά τίποτα σε Ελληνικά και δεν θα μπορείτε, καντε μια προσπάθεια, γιατί για να ευκολύνεστε εσεις δυσκολευόμαστε εμεις 8) .
Φίλε Momo η σύγκριση που κάνεις είναι άτοπη . Γιατί ο μέσος ευρωπαιος να περνει 2000 ευρώ κι'εγω ουτε 1000? Γιατί στις ΗΠΑ έχουν καλωδιακή και τζαμπα Internet εδω και 20 χρόνια? Συγκρίνεις πάντα πως ήσουνα και πως είσαι. Αυτό που θέλω να πω είναι να μην είμαστε απληστοι και αχάριστοι. Πριν απο 3-4 χρόνια δουλευα σε εταιρεία που είχε 256 μισθωμένη γραμμη και την πλήρωνε τότε 600 χιλιάρικα το μήνα. Μεσα σε αυτό το χρονικό διάστημα μπορείς πλεον να έχει την ίδια και μεγαλύτερη ταχύτητα σπίτι σου με το 1/20 του κόστους. Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι ποιο μεγάλη σημασία για μένα έχει να έχω σταθερη σύνδεση ΠΑΜΦΘΗΝΑ και ας είναι και 128kbit παρα ΜΟΝΟ ακριβές αλλά γρήγορες. Σε καμμια περίπτωση δεν εννοουσα αυτό που λες μαλον λάθος το κατάλαβες.Μπορεί να μη με νοιαζει το "Poso katebazo" αλλα ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το "POSO PLIRONO!"

Φίλε να σου πώ κάτι (τα όσα ακολουθούν να μην τα λάβεις ως επίθεση κατά εσού) αν ο ΟΤΕ και ορισμένοι ISP έχουν πάρει τα μύρια όσια από τις επιδοτήσεις της ΕΕ και έρχονται και άλλα 350εκ.€(!!!) έχεις (θεωρητικά) την υποδομή για να ανταπεξέλθεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες και όταν παίρνουμε το 1/2.5 των όσων παίρνουν οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι (και όχι μόνο)..............



ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑΙ Η 384 ΝΑ ΕΧΕΙ 65+€ το μήνα όταν στην Ιταλία τα 10Mbit έχουν τα ίδια λεφτά (65€) με όλα τα αστικά τσάμπα....


Ο ΔΣ. της Tellas σε μια συνεντευξή του είπε ότι δεν υπάρχουν αξιοσημείωτες διαφορές μεταξύ της υποδομής στην τηλεφωνία και στο Ιντερνετ σε Ελλάδα και Ιταλία...

Απλά ΕΔΩ ΟΛΟΙ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΠΑΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΕΡΔΟΣ!!!

Μηδενώς Tellas εξαιρουμένης!!!!!

ikonsgr
18-12-03, 05:57
Φίλε ermis είχε η Ιταλία πριν 3-4 χρόνια σύνδεση 256 με 600χιλιάρικα το μήνα? Οχι βέβαια θα κόστιζε 50 χιλιάρικα. Ε, σήμερα αυτοί έχουν 512 με 20-30 euro και εμείς 384 με 60-70 euro . Αμα το δεις έτσι θα διαπιστώσεις ότι έχουμε σαφώς ποιο γρήγορη εξέλιξη απο αυτούς και αυτό βεβαια συμβαίνει διοτι είμαστε ΑΙΩΝΕΣ πίσω... 8) Διάβασε 2 Posts ποιο πάνω και θα δεις οτι συμφωνούμε απολυτα μ'αυτά που λες. Πάντως είναι παράλογο να συγκρίνετε τη θέση της Ελλάδας στον αγώνα των δικτύων και της υποδομής γενικότερα και να λέτε είμαστε χάλια. Στο δικτυακό "μαραθώνιο" αυτοί τρέχουν με κενυάτες ενω εμείς εκτός του ότι τρέχουμε με αναπηρικό καροτσάκι ξεκινήσαμε και 20 λεπτά αργότερα... 8) :| Ε , οταν οι αλλοι θα τερματίζουν εμείς θα είμαστε ακόμα στο 2ο γύρο...

Konstantin0s
18-12-03, 07:55
Em iparxei mia diafora dioti egw me 512 acn katevazw me 55kb/s enw me 384 apo otenet katevaza me 15kb/s :twisted: :twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.