PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφή στον OTE αλλά με προβλήματα



Jet72
17-09-09, 09:43
Καλημέρα σε όλους!

Έρχομαι στην e-παρέα σας για να καταθέσω το πρόβλημά μου μπας και βρω μία άκρη. Γιατί από ο,τι φαίνεται το 2009 στην Ελλάδα δεν αρκεί να πληρώνεις για να έχεις υπηρεσίες, πρέπει προφανώς να είσαι και τυχερός...

Μετά από καθυστέρηση περιπου 1.5 μηνών σε έναν απίστευτο κύκλο χαζών λαθών στις αιτήσεις που έκανε ο Γερμανός προς τον ΟΤΕ και απορρίπτοντο κλπ κλπ τελικά ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και απλά μας ξαναπρίζωσε στον κλασσικό εθνικό μας τηλεπικοινωνιακό φορέα (παλαιότερα ήμουν στην Tellas).

Ούτε λόγος ακόμη για Conn-X, απλά περίμενα λίγες ημέρες να δω ότι όλα οκ με το τηλέφωνο. Και σε λίγες μέρες... κενό. Παράσιτο και γραμμές εκτός. Κλήση στον ΟΤΕ, ερχεται ο τεχνικός, το πειράζει λίγο, οκ. Μετά από δυο μέρες πάλι τα ίδια. Έρχεται ο τεχνικός και λέει ότι στο mini-καφάο (στην είσοδο της πολυκατοικίας) έρχεται κανονικά σήμα - οπότε φταίει κάτι στην δική μας συνδεσμολογία κλπ, δηλαδή δικό μας πρόβλημα. Κάποια συσκευή κομπλάρει την σύνδεση, ή κάποιο καλώδιο, ή κάποια πρίζα έχει πρόβλημα κλπ

Και λέω: τι φοβερή σύμπτωση, μόλις ήρθε ο ΟΤΕ στη θέση της Tellas έχασα και το τηλέφωνο(*). Μήπως να ρίξω και ένα joker?

(*) καλά μπορεί να είμαι και λίγο άδικος αλλά έλα και πες μου ότι δεν σου μπαίνει η ιδέα πως κάτι έχει πειραχτεί (όχι σκόπιμα...)

Όλες οι συσκευές μου είναι ξεμπριζωμένες. Χτες δοκίμασα και αποσύνδεσα τελείως το κύριο (πρώτο στην είσοδο) πριζάκι και το ξανασύνδεσα μπας και γινόταν κάποιο αυτόματο reset (κάτι τέτοιο μου είχε πει τηλεφωνικά ο τεχνικός - ευγενικότατος - του ΟΤΕ). Αν και με "απείλησε" :p ότι αν ξανακαλέσουμε τεχνικό στο σπίτι και το πρόβλημα είναι μέσα στο σπίτι τότε θα έχουμε χρέωση...

Ήμαρτον αλλά ας πούμε ότι δεν έχω καμία ιδέα. Έχω τηλέφωνο Tellas. Ζητώ μεταφορά στον ΟΤΕ. Μπαίνει ο ΟΤΕ. Έχω - δεν έχω - έχω και τελικά δεν έχω τηλέφωνο.
Πώς γίνεται να "την ακούω" και από πάνω; Πώς την ακούω αφού ΔΕΝ έχω τηλέφωνο;
(και όλα αυτά για να βάλω Connex... )

princeelf
17-09-09, 09:50
Γιατί δεν πας να δοκιμάσεις μία μέρα που θα έχεις τηλέφωνο στο ''mini-καφάο (στην είσοδο της πολυκατοικίας)'' αν θα παίζει εκεί ? ;)

Έτσι θα είσαι σίγουρος για αυτό που σου είπε ο τεχνικός και μπορείς να ξαναδώσεις βλάβη
λέγοντας ότι ούτε από τον πίνακα της πολυκατοικίας δεν έχεις σήμα.

Jet72
17-09-09, 09:57
Γιατί δεν πας να δοκιμάσεις μία μέρα που θα έχεις τηλέφωνο στο ''mini-καφάο (στην είσοδο της πολυκατοικίας)'' αν θα παίζει εκεί ? ;)

Έτσι θα είσαι σίγουρος για αυτό που σου είπε ο τεχνικός και μπορείς να ξαναδώσεις βλάβη
λέγοντας ότι ούτε από τον πίνακα της πολυκατοικίας δεν έχεις σήμα.
Τι εννοείς ακριβώς; Πώς να δοκιμάσω; Και πως να έχω τηλέφωνο δηλαδή αφού εδώ και μέρες έχει πλέον χαθεί...

emeliss
17-09-09, 14:48
Τι εννοείς ακριβώς; Πώς να δοκιμάσω; Και πως να έχω τηλέφωνο δηλαδή αφού εδώ και μέρες έχει πλέον χαθεί...
Καλύτερα να φέρεις ένα τεχνικό να δει την εσωτερική καλωδίωση. Στην θέση σου θα προτιμούσα ένα από εταιρία που βάζει τηλεφωνικά κέντρα και όχι ένα ηλεκτρολόγο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.