PDA

Επιστροφή στο Forum : μοιρασμα ταχητυτας στο 530 γινεται???



alkhs123
18-02-06, 13:42
παρόλο που διάβασα τα περισσότερα θέματα που αφορούν το speedtouch δεν βρήκα κάτι παρόμοιο γιαυτο ανοίγω ένα νέο.
ξέρει κανεις αν και με ποιον τρόπο μπορώ να ρυθμίσω την ταχύτητα που δίνει το modem στο usb και στο ethernet? το πρόβλημα μου είναι το εξής. υπάρχουν 2 pc τα οποια όταν κατεβάζουν μαζί από το azureus κόλλαν τα πάντα και δεν κουνιέται τίποτα. έχει ο καθένας από 2-3 kb μονο (η σύνδεση είναι 384). η λύση του να κατεβάζει ο 1 μονο δεν είναι εφικτή για πολλούς λόγους. ψάχνω έναν τρόπο να μπορώ να κατεβάζω έστω μονο εγώ που είμαι με usb αν όχι ο καθένας με μια αξιοπρεπή ταχύτητα γύρο στα 15-20. δεν μπορεί όλο και κάτι θα έχει έστω και μέσα από telnet για να ρυθμίζεται η ταχύτητα που θα πηγαίνει στον καθένα. γενικά το ξέρω ότι το azureus αν τρέχει έστω και σε 1 pc τότε φρικάρει λίγο το όλο σύστημα οποτε μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο για torrent?

mich83
18-02-06, 13:45
Αμα τρέχουν και τα 2 κάποιο P2P ότι και να κάνεις θα έχεις πρόβλημα γιατί γονατίζει το σύστημα. Πάντως δοκίμασε να ελαττώσεις τις maximum connections στον αζουρέο. Αυτό απο θέμα bandwidth resources. Τώρα το σύστημα το φρικάρει ο αζουρέος για χρησιμοποιέι java= πολλά resources. Δοκίμασε Bitspirit (είμαι κατευχαριστημένος) ή BitComet. Είναι πιο ελαφριά.

ogenikos
18-02-06, 14:13
Επίσης συμαντικό ρόλο στα P2P παίζει και το upload, που πρέπει να είναι το πολύ 10-11 kB/sec συνολικά και με τα δύο pc, με 128 kb/sec upload που έχεις, γιατί όπως πρέπει να ξέρουμε για να κατεβάσεις κάτι απο κάποιον πρέπει να έχεις και available upload (για την συνενόηση των pc, για τα λανθασμένα πακέτα κλπ) έτσι με όσα περισσότερα peers(pc) συνδέεσαι καταναλώνεται όλο αυτό το τεράστιο upload των 128 kb/sec με αποτέλεσμα να μπουκώνει η σύνδεση και το download σου να μην τραβάει.

alkhs123
18-02-06, 19:13
το εχω περιορισει στα 11 συνολικα δεν ειναι εκει το προβλημα. καμια ρυθμηση που θα βρω ομως για να μοιρασω την ταχυτητα, εκει ειναι αυτο που με καιει

nnn
19-02-06, 03:32
Θα χρειαστείς κάποιο πρόγραμμα σαν το Netlimiter.
Κάνε μια αναζήτηση στο Forum και θα βρεις πολλές λεπτομέρειες.

alkhs123
19-02-06, 13:39
το εχω αυτο αλλα θελω να γινει μεσω του μοντεμ η αλλαγη γιατι και εγω να το βαλω στουσ αλλους υπολογιστες δεν ξερω τι γινεται

nnn
19-02-06, 14:02
Για να γίνει από το router πρέπει να υποστηρίζει traffic shaping.
Το 530 νομίζω ό,τι δεν υποστηρίζει.

alkhs123
20-02-06, 14:02
απο που μπορω να δω αν οντως το υποστιριζει ή οχι σιγουρα? κατι αλλο, αυτοhttp://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=11366&page=15 εχει καμια σχεση? τι διαφορα υπαρχει μεταξυ τους?

nnn
20-02-06, 23:17
Το Qos είναι για να δίνει προτεραιότητα σε κάποια πρωτόκολλα και όχι για να μοιράζει την ταχύτητα.
Για σίγουρη απάντηση σχετικά με το 530 θα πρέπει να δεις στα specs του.
Θα πρέπει να γράφει traffic shaping.
(Αν και είμαι σίγουρος ό,τι δεν υποστηρίζει).

sdikr
20-02-06, 23:18
Δεν υποστηρίζει το 530 traffic shapping

@ ADSLgr.com All rights reserved.