PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικό δεν ταιριάζει με κουτί!



pinkisntwell
18-02-06, 16:19
Το παλιό μου τροφοδοτικό (5 ετών) απεβίωσε και αγόρασα ένα νέο Chieftec και δεν ταιριάζουν τα ανοίγματα του με του κουτιού για να το βιδώσω. Προς το παρόν το έχω βάλει δίπλα στο κουτί πάνω σε ένα τραπεζάκι με το άνοιγμα του ανεμιστήρα προς τα πάνω.

Θα πρέπει να πάρω άλλο κουτί ή ενδέχεται να βρω τροφοδοτικό που να ταιριάζει;

Μήπως πειράζει να έχω έτσι το τροφοδοτικό μέχρι να βρεθεί λύση;

Hwoarang
18-02-06, 16:48
:rofl: Καλή φάση να το έχεις έξω. Θα σου έλεγα να πάρεις ένα κουτάκι μιας και το δικό σου είναι πολύ παλιο γιατι ίσως χρειαστεί να κάνεις στο μέλλον καμία αναβάθμιση σε μητρική κτλ κτλ και η νές μητρική να μην κάνει στο παλιό σοου κουτάκι

pinkisntwell
18-02-06, 16:49
Από μητρική πάω καλά γιατί έχω ATX μέσα την οποία την άλλαξα πριν κάνα χρόνο.

Hwoarang
18-02-06, 16:52
Κοίτα το τροφοδοτικό δεν πειράζει να το έχεις έξω.Απλα να είσαι προσεκτικος με τα καλώδια μην γίνει κανένα ατύχημα. Μόνο που τώρα που το έχεις έξω θα γεμίσει σκόνη το μηχάνημα αφου το πίσω μέρος δεν το καλυπτει το τροφοδοτικό. Πάντως όχι δεν πειράζει. Αρκεί να προσέχεις

BlindG
18-02-06, 22:12
Σαν λύση, το αποκλύεις το να κάνεις έστω μια τρυπούλα στο κουτί για να βιδώσεις το τροφοδοτικό? Απλώς για να αποφύγεις να είσαι ΠΟΛΥ προσεκτικός όπως είπε και ο Hwoarang

pinkisntwell
18-02-06, 22:24
Χρειάζεται να κάνω τουλάχιστον 3 τρύπες... Δύσκολο το βλέπω γιατί δεν έχω εμπειρία με τέτοια πράγματα...

Πάντως το τροφοδοτικό είναι με την είσοδο του αέρα να κοιτάει το ταβάνι, οπότε αν πέσει καμιά στάλα νερό μέσα... (π.χ. γλίστρησε ποτήρι, κάποιος έκανε ντους και πέρασε από πάνω) fireworks!

no_logo
18-02-06, 22:30
δεν είναι ανάγκη να τα κάνεις εσύ
πηγαινε σε κάποιο κατάστημα πχ σιδερά και ευγενικά ζήτα να στο ανοίξει λιγάκι..... το κουτί

duende
18-02-06, 22:42
και προσοχη με τα ρινισματα απο το μεταλλο,μη πεσει τιποτα στη μητρικη η καμια καρτα και εχεις αλλα...

Hwoarang
18-02-06, 22:45
για να το παέι στο μαγάζι πρέπει να το αδειάσει το κουτία καθώς όπως λέει το duende τα ρινίσματα ίσως προκαλέσουν βραχυκυκλώσεις στην μητρική και μετα .. .. :cry:

WAntilles
18-02-06, 22:50
Μήπως πας να βάλεις τροφοδοτικό ATX σε κουτί ΑΤ;

Φυσικό είναι να μην ταιριάζουν.

Patentman
19-02-06, 11:05
Περιεργο, τα ΑΤΧ εχουν στανταρ τρυπες ειτε ειναι 5 χρονων ειτε τωρινα. Μηπως απλα θελει να το αναποδογυρισεις? ( βαλεις το πανω κατω) Πολλα κουτια παιρνουν το τροφοδοτικο με αντεστραμενη οψη.
Επισης μου κανει εντυπωση πως μπορεις να εχεις μια μητρικη ΑΤΧ σε κουτι ΑΤ οποτε δεν μπορει να εχεις τετοια περιπτωση (αν και ολα πιθανα).

pinkisntwell
19-02-06, 12:31
Πώς έχουν στάνταρ τρύπες; Συγκρίνω το τωρινό με το χαλασμένο και είναι εμφανές ότι δεν είναι τρυπημένα στα ίδια σημεία. Δεν το βάζω ανάποδα, έχει ένα αυτοκόλλητο στη μια μεριά και τα γράμματα θα ήταν ανάποδα αν ήταν και το τροφοδοτικό ανάποδα.

Το κουτί μου όταν το αγόρασα είχε μητρική mini-ATX αλλά το κουτί είναι φτιαγμένο για ATX αφού έχει βίδες κάτω στα σωστά σημεία για να βιδώσεις ATX (όπως και έκανα).

Εδώ (http://hardware.mcse.ms/archive15-2004-10-74338.html) λέει ότι τα τροφοδοτικά βγαίνουν με διάφορα τρυπήματα για βίδες. Ποιος ξέρει.

Patentman
19-02-06, 12:48
Τα Chieftec εχουν στανταρ ΑΤΧ τυπου τοποθετημενες τις τρυπες για βιδωμα. 4 στις γωνιες με την μια να ειναι λιγο πιο μεσα απο το πλαϊ και πιο ψηλα.
Ισως το κουτι σου να ηταν πακετο με τροφοδοτικο το οποιο δεν πληρουσε τις προδιαγραφες ΑΤΧ και ετσι ειχε τρυπες το κουτι αναλογες.
Δεν παιζει ρολο που θα κοιταει το αυτοκολητο. βεβαια αν πηρες τροφοδοτικο που εχει εναν ανεμιστηρα απο κατω τοτε ετσι πρεπει να τοποθετηθει αλλιως θα εχει προβλημα υπερθερμανσης.
Το δικου μου Chieftec κουτι εχει μαλιστα αναπτορα βασης τροφοδοτικου που μπορει να αναποδογυριστει ωστε παντα να εχεις καταλληλη θεση και να φερνεις τον ανεμιστηρα απο κατω με οποιοδηποτε τροφοδοτικο. Βεβαια δεν ειναι και ενα τυχαιο κουτι...οταν τα λεω δεν ακουτε.

pinkisntwell
19-02-06, 14:18
Κατάφερα να το στερεώσω μέσα στο κουτί με δύο βίδες...

Απ' ό,τι φαίνεται τα προβλήματα λύθηκαν...

Patentman
19-02-06, 17:31
Κατι αλλο φταιει, σιγουρα ειναι software μερια. Καποιο update, driver, utility, προγραμμα, ρυθμισεις, εγκατασταθηκε ειτε τρεχει στο υποβαθρο ειτε απλα αλλοιωσε τις ρυθμισεις.

pinkisntwell
19-02-06, 17:41
Κατι αλλο φταιει, σιγουρα ειναι software μερια. Καποιο update, driver, utility, προγραμμα, ρυθμισεις, εγκατασταθηκε ειτε τρεχει στο υποβαθρο ειτε απλα αλλοιωσε τις ρυθμισεις.

Πράγματι ήταν κάτι σε software μεριά το οποίο θα ορκιζόμουν ότι δεν το είχα αλλάξει... Το έκανα και edit στο παραπάνω post μου, οπότε τώρα όλα καλά. Ευχαριστώ όσους απάντησαν.

frap
19-02-06, 19:56
Ναί αλλά τώρα φαίνεται πως η απάντηση πηγαίνει στο πρόβλημα που συζητάμε και έχει αρκετό γέλιο... :rofl:

Patentman
19-02-06, 20:10
Εγω φταιω που δεν εκανα παραθεση του μηνυματος. Τεσπα με λιγα λογια κατι δεν επαιζε σωστα με το τροφοδοτικο αλλα δεν ηταν αυτο υπευθυνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.