PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις : Voipbuster, Sipdiscount κλπ



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

nrg_polini
18-02-06, 16:58
Επειδη επικρατει ενα μπαχαλο στο φορουμ, και υπαρχουν δεκαδες θεματα για τις συγκεκριμενες υπηρεσιες, ειπα να κανω ενα νεο θεμα οπου θα συγκεντρωνουμε τις αποψεις μας και εμπειριες μας γυρω απο αυτες τις υπηρεσιες.

Για οσους δε γνωριζουν, αγοραζοντας χρονο ομιλιας 10 Ευρω (+ΦΠΑ), μπορουμε να εχουμε δωρεαν κλησεις προς πολλες χωρες μεταξυ αυτων και η Ελλαδα. Τα 10 ευρω θα πρεπει να τα καταναλωσουμε σε 4 μηνες αλλιως χανονται.

Προσοχη ομως, οπως ειναι λογικο, δεν ειναι εντελως απεριοριστες αυτες οι κλησεις, ομως αν μιλαμε για λογικη χρηση δεν θα εχουμε κανενα απολυτως προβλημα.

Τα παρακατω sites θα σας βοηθησουν.

www.voipbuster.com
www.sipdiscount.com
www.voipstunt.com
www.voipcheap.co.uk
www.internetcalls.com

:oneup:

johnvam
19-02-06, 19:59
Χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 3 μήνες το Sipdiscount αλλά και το Voipbuster και είμαι κάτι παπαράνω απο υπερευχαριστημένος!!!!! Ελάχιστα κολλήματα και αυτά για πολύ μικρό χρονικό διάστημα...

nrg_polini
19-02-06, 22:03
Καθοτι εληξαν τα credits μου στο voipbuster ειπα να γραφτω στο sipdiscount αλλα πρεπει να εχουν καποιο προβλημα στη πληρωμη με paypal.

Δεν υπαρχει καμια διαφορα στη ποιοτητα ετσι?

sdikr
19-02-06, 22:08
Καθοτι εληξαν τα credits μου στο voipbuster ειπα να γραφτω στο sipdiscount αλλα πρεπει να εχουν καποιο προβλημα στη πληρωμη με paypal.

Δεν υπαρχει καμια διαφορα στη ποιοτητα ετσι?

Καμία θα έλεγα,
και τα δυο δουλέυουν άψογα, (φυσικά υπάρχουν ώρες που έχουν προβλήματάκια, αλλά οπώς είπαμε είναι δωρέαν!)

pan.nl
19-02-06, 23:28
Και εγώ να προσθέσω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Εντάξει, μπορεί η ποιότητα ήχου να μην είναι κορυφαία, αλλά το οικονομικό κέρδος αντισταθμίζει όλα τα αρνητικά, που ούτως ή άλλως βαρύνουν κατά κύριο λόγο τον πολυαγαπημένο μας ΟΤΕ :rolleyes:

tschris
21-02-06, 17:06
κύκλωμα απο ΟΤΕ 512/128 (Να τα κάνει ο Θεός) Συνδρομή HOL Broadband Pack 1000 και modem Fritz, ποιότητα με το e-Voice της HOL και με το Voipbuster ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! με την ISDN καλύτερα μιλάω. Αντε να γήνει και το κύκλωμα απο ΟΤΕ 1024 να δω τι θα μου λένε μετά.

nrg_polini
21-02-06, 17:09
Τις τελευταιες ημερες υπαρχει καθυστερηση οταν καλουμε Ελλαδα, στις αλλες χωρες ειναι ΟΚ. Το εχουν αναφερει και αλλοι χρηστες, και δεν ειναι θεμα πακετων γιατι ειμαι στην Αγγλια. Η καθυστερηση ειναι 1-2 δευτ.

Εκανα ενα θεμα στο φορουμ του voipbuster https://www.voipbuster.com/forum/viewtopic.php?t=3770 , οσοι εχετε το συγκεκριμενο προβλημα ποσταρετε για να το λυσουν συντομοτερα.


Νεες χωρες που μπορουμε να καλουμε δωρεαν

Andorra
Bulgaria
Colombia
Croatia
Georgia
Latvia
Liechtenstein
Mongolia
Turkey

vigor83
21-02-06, 18:31
Εγώ τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι με voipbuster υπάρχει μια ακανόνιστη ροή των πακέτων ανά δευτερόλεπτο, όχι όμως όλες τις ώρες. Θέλω να πω ότι εκεί που είναι 50π/δ ξαφνικά πέφτει για λίγο στα 30-35 (χάος στη συνομιλία) και μετά φέρνει 80-90 (ακούω τον συνομιλητή fast forward) και επανέρχεται! Αυτό επαναλαμβάνεται καθ' όλη τη διάρκεια της συνομιλίας.

Στο καπάκι μιλάω με skype και όλα μέλι γάλα (50π/δ σταθερά).

FORIZ
23-02-06, 01:01
Το Voipbuster ναι μεν είναι με δωρεάν κλήσεις σε επιλεγμένες χώρες αλλά... περιορίζει την κάθε κλήση στο 1 λεπτό! κλείνεις και ξαναπαίρνεις..

"Έλεος"

sdikr
23-02-06, 01:13
Το Voipbuster ναι μεν είναι με δωρεάν κλήσεις σε επιλεγμένες χώρες αλλά... περιορίζει την κάθε κλήση στο 1 λεπτό! κλείνεις και ξαναπαίρνεις..

"Έλεος"

Διάβασες καλά τι λέει;


για να μην έχεις τον περιόρισμό του ένος λεπτού μπορείς να βάλεις 10 ευρώ στον λογαριασμό σου.


Το ελεος δεν κατάλαβα

FORIZ
23-02-06, 01:55
Για να καταλάβεις. :

Η Voipbuster λέει στο site της πως για Ελλάδα και όχι μόνο οι κλήσεις είναι -ΔΩΡΕΑΝ- χωρίς να αναφέρει τον περιορισμό!

οκ now?

nrg_polini
23-02-06, 02:06
Για να καταλάβεις. :

Η Voipbuster λέει στο site της πως για Ελλάδα και όχι μόνο οι κλήσεις είναι -ΔΩΡΕΑΝ- χωρίς να αναφέρει τον περιορισμό!

οκ now?

http://www.voipbuster.com/en/free.html

Free calls with VoipBuster

Not only you can call your online friends for free, VoipBuster also offers free calls to ANY regular land-line in various popular destinations (see panel).

To counter misuse of our network we have limited these free calls to a maximum of 1 minute for our trial users. If you want to enjoy UNLIMITED FREE CALLS to these destinations, you have to become a fully registered user by topping up (http://www.voipbuster.com/en/buycredits.html) your account. This credit deposit will stay untouched as long as you are calling the free destinations and remains valid for 120 days after your last purchase.







OK.

FORIZ
23-02-06, 02:15
Δεν το είδα αυτο sorry.. :redface:

damian4666
23-02-06, 02:59
Καλημερα η καλησπερα σε όλους!!!
Εχω καποιεσ αποριες που φανταζουν μαλλον αλυτες σε καποιον με οχι και τοσεσ πολλεσ γνωσεισ για τα μηχανηματα του διαβολου:) ...θα σας παραθεσω τα στοιχεια και ελπιζω να βρεθει καποια λυση γιατι ψαχνωντας στα φορουμ οσο και αν προσπαθησα δεν εβγαλα ακρη...

Εχω forthnet στα 384 και ενα μοντεμ crypto f200(που αρκετοσ κοσμος εδω περα το θαβει...)

Ενω χρησιμοποιω αψογα το msn και το skype με το voipbuster πραγματικα εχω απελπιστε:mad: ι!!
Καλωντας απο υπολογιστη σε υπολογιστη τα πραγματα πανε υπεροχα,ομως καλωντας σε καποιο σταθερο υπαρχουν τα εξης προβληματα που,ειτε μεμονωμενα ειτε συνδιαστικα με τυχαιο τροπο:whistle: !!!

Εγω θα ακουσω τον αλλο με τεραστια παραμορφωση και τεραστια καθυστερηση,ενω συνηθως ο αλλοσ με ακουει κανονικοτατα (η καποιεσ φορεσ αντιστοιχα με καθυστερηση),μετα απο λιγο λοιπον το προγραμμα κανει disconnect MONO του και μου εμφανιζει καποιο μυνημα λεγοντας cannot find valid server/check firewall!!
Το firewall ειναι πληρες απενεργοποιημενο...επισης απο τα αλλα προγραμματα επικοινωνιας που εχω ανοικτα κανενα δεν παρουσιαζει προβλημα και μπορω να μπω κανονικα σε οποιαδηποτε σελιδα!!Επισης εχω βαλει και 10Ε για απεριοριστη χρηση!!
O κολλητος μου που ειναι στη σαμο και χρησιμοποιει επισης φορθνετ και το ωοιπβθστερ δεν εχει αντιμετωπισει ποτε καποιο προβλημα!!

Εγω ΓΙΑΤΙ????????????????????????????????????????
Αν μπορουσατε να με βοηθησετε θα σας ημουν πραγματικα ευγνωμων!!:worthy:

dkounal
25-02-06, 21:08
Εγώ τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι με voipbuster υπάρχει μια ακανόνιστη ροή των πακέτων ανά δευτερόλεπτο, όχι όμως όλες τις ώρες. Θέλω να πω ότι εκεί που είναι 50π/δ ξαφνικά πέφτει για λίγο στα 30-35 (χάος στη συνομιλία) και μετά φέρνει 80-90 (ακούω τον συνομιλητή fast forward) και επανέρχεται! Αυτό επαναλαμβάνεται καθ' όλη τη διάρκεια της συνομιλίας.

Στο καπάκι μιλάω με skype και όλα μέλι γάλα (50π/δ σταθερά).
Είσαι ένα βήμα πριν να έχεις μόνιμο το πρόβλημα με τα πακέτα. Αυτή τη συμπεριφορά την είχα συναντήσει πριν πολύ καιρό και την είχα χαρακτηρήσει "ταλαντωση". Για λίγα δευτερόλεπτα εμπαινε περιορισμός, μετά για λίγα δευτερόλεπτα σταματουσε, και πάλι από την αρχή. Όταν είχαν "διορθώσει" το πρόβλημα σε μένα για 2-3 ημέρες, είχα παρατηρήσει ότι έκανε ακριβώς αυτό που περιγράφεις.

vigor83
26-02-06, 14:46
Είσαι ένα βήμα πριν να έχεις μόνιμο το πρόβλημα με τα πακέτα.

Φίλε μου πρόβλημα με τα πακέτα δυστυχώς έχω από τις πρώτες μέρες που έβαλα 512. Υπάρχουν ώρες της ημέρας που περιορίζεται στα 35-40π/δ. Θα μου πεις δεν ειναι φοβερό σε σχέση με άλλα που έχουμε δει στο forum, αλλά πάντως VoIP δεν δουλεύει! Μόνο iLBC στα ~33π/δ και αυτό δεν υποστηρίζεται από το Voipbuster.

Αυτό που αναφέρω παραπάνω (την ταλάντωση όπως λες) μου το κάνει μόνο με το Voipbuster αφού πειραματίζομαι εναλλάξ με το Skype και εκεί δεν έχω πρόβλημα για αρκετή ώρα ομιλίας. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τους servers τους που εξυπηρετούν μεγάλο αριθμό από clients.

Τώρα πάλι αν συμβαίνει μόνο σε μένα, τί να πω;! :hmm:

InVADeR
26-02-06, 15:26
Παιδιά sorry για το off topic, αλλα επειδή ενδιαφέρομαι να βάλω credits στο voipbuster, με πιο τρόπο μπορώ να πληρώσω έκτο από paypal δηλαδή με πιστωτικές και έτσι..

sdikr
26-02-06, 15:29
Απο οσο γνωρίζω μονο με πιστωτική

InVADeR
26-02-06, 15:45
https://myaccount.voipbuster.com/clx/logo_ebp.gif (https://myaccount.voipbuster.com/clx/buy_credit_ebp.php?fromsignup=true)
Regular Bank Tranfer


https://myaccount.voipbuster.com/clx/logo_moneybookers.gif (https://myaccount.voipbuster.com/clx/buy_credit_mb.php?fromsignup=true)
MoneyBookers

Τώρα που κοιτάω έχει και Bank transfer, αυτό δεν είναι να καταθέσω λεφτά σε λογαριασμό τράπεζας ?

Το MoneyBookers τι είναι ?

nanas
02-03-06, 13:49
και σε μένα το voipbuster ενώ όταν μιλάω δεν έχει πρόβλημα, μετά από κάποια ώρα μετά το 15' κόβεται μόνο του και πρέπει να ξανακαλέσω, όχι πάντα αλλά σε μία ωριαία συνομιλία ένα κόψιμο τουλάχιστον θα το κάνει. μάλιστα παρατήρησα ότι όταν μιλάω "μονοκόματα" και "γρήγορα" για κανά λεπτό ή 2, χωρίς να μου μιλήσει ο άλλος πάλι κόβεται.
Φταίνε οι servers Voipbuster ή κάτι άλλο;

stathisb
03-03-06, 13:33
Εγώ χρησιμοποιώ voipbuster και sipdiscount.
Έχω παρατηρήσει πως με το sipdiscount μετά τα 30-35 δευτερόλεπτα πέφτει η γραμμή (όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές).
Επίσης μερικές φορές ενώ έχω καλέσει κάποιο αριθμό ενώ χτυπάει στον άλλο και το σηκώνει και μιλάει εγώ δεν ακούω τίποτα. Αυτό γίνεται και στα δύο προγράμματα.
Χρησιμοποιώ το pap2 της linksys.

giwrgis
14-03-06, 00:50
Όταν λέτε πως δεν είναι απεριόριστες οι κλήσεις και οτι θέλει μέτρο τι ενοείτε; Υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό των κλήσεων που μορεί να κάνει κάποιος; Έγω έχω το sip discount πάνω σε σύνδεση Hol 384 και έχω σταματήσει να μιλάω με ΟΤΕ. Όλες τις κλήσεις (εκτός από κινητά βέβαια) τις κάνω από το netroute που έχω με άψογη ποιότητα. Μάλιστα ένας γνωστός μου έχει βάλει το sipdiscount σε asterisk κάτι λινουξοειδές νομίζω πως είναι και το δουλεύει σαν τηλεφωνικό κέντρο. Δέ νομίζω η εταιρεία να έχει τη δυνατότητα να σε χρεώσει παραπάνω. Δε λέει πουθενά κάτι τέτοι έτσι δεν είναι; Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος μηπως και γλυτώσω καμιάσυμφορά με καμιά τρελή χρέωση.

nrg_polini
14-03-06, 15:53
Εγώ χρησιμοποιώ voipbuster και sipdiscount.
Έχω παρατηρήσει πως με το sipdiscount μετά τα 30-35 δευτερόλεπτα πέφτει η γραμμή (όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές).
Επίσης μερικές φορές ενώ έχω καλέσει κάποιο αριθμό ενώ χτυπάει στον άλλο και το σηκώνει και μιλάει εγώ δεν ακούω τίποτα. Αυτό γίνεται και στα δύο προγράμματα.
Χρησιμοποιώ το pap2 της linksys.

Αυτο ειναι θεμα του ΝΑΤ του ρουτερ σου, δεν εχει να κανει με τον provider.


Όταν λέτε πως δεν είναι απεριόριστες οι κλήσεις και οτι θέλει μέτρο τι ενοείτε; Υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό των κλήσεων που μορεί να κάνει κάποιος; Έγω έχω το sip discount πάνω σε σύνδεση Hol 384 και έχω σταματήσει να μιλάω με ΟΤΕ. Όλες τις κλήσεις (εκτός από κινητά βέβαια) τις κάνω από το netroute που έχω με άψογη ποιότητα. Μάλιστα ένας γνωστός μου έχει βάλει το sipdiscount σε asterisk κάτι λινουξοειδές νομίζω πως είναι και το δουλεύει σαν τηλεφωνικό κέντρο. Δέ νομίζω η εταιρεία να έχει τη δυνατότητα να σε χρεώσει παραπάνω. Δε λέει πουθενά κάτι τέτοι έτσι δεν είναι; Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος μηπως και γλυτώσω καμιάσυμφορά με καμιά τρελή χρέωση.

Αν δεις τους ορους λεει οτι αν ξεπερασεις ενα οριο (το οποιο δεν διευκρινιζει, και μαλλον ειναι μεγαλο) τοτε θα σε χρεωνουν σε τιμη κοστους. Αυτη η χρεωση θα ειναι απο το υπολοιπο ομιλιας σου, απο παιδια που εχουν ξεπερασει αυτο το οριο συνηθως η τιμη ειναι 0.005/λεπτο .

nrg_polini
19-03-06, 20:12
Εχει περασει περιπου ενας χρονος απο τοτε που αρχισε το voipbuster να μας απασχολει. Απο τοτε αλλαξανε πολλα, εμφανιστηκαν ξαδερφακια, προστεθηκαν πολλες χωρες αλλα και η ταριφα εγινε 10 ευρω απο 0 ή 1 που ηταν.

Το θεμα ειναι, πως βγαζουν τα χρηματα τους? Δεν μπορει να βγαινουν κερδισμενοι... Ενας φιλος (minovg) ειχε πει μια πολυ καλη σκεψη, οτι δηλαδη μπορει να επιδοτουνται απο τις εταιριες που φτιαχνουν τα ΑΤΑ, σκεφτειτε ποσα χιλιαδες ισως και εκατομμυρια ΑΤΑ εχουν πουληθει μονο και μονο λογω του voipbuster.

Ακουω αποψεις...

zarni
19-03-06, 22:30
ΣΩΣΤΟΣ Ο nrg_polini. ΤΟ VB ΜΕ ΟΤΕ ΣΤΑ 384 ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΚ.ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΡΑ ΑΛΛΑ 90% ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΠΕΙΡΑΙΑΣ). ΕΠΙΣΗΣ Ι-CALL ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

sdikr
19-03-06, 22:40
Εχει περασει περιπου ενας χρονος απο τοτε που αρχισε το voipbuster να μας απασχολει. Απο τοτε αλλαξανε πολλα, εμφανιστηκαν ξαδερφακια, προστεθηκαν πολλες χωρες αλλα και η ταριφα εγινε 10 ευρω απο 0 ή 1 που ηταν.

Το θεμα ειναι, πως βγαζουν τα χρηματα τους? Δεν μπορει να βγαινουν κερδισμενοι... Ενας φιλος (minovg) ειχε πει μια πολυ καλη σκεψη, οτι δηλαδη μπορει να επιδοτουνται απο τις εταιριες που φτιαχνουν τα ΑΤΑ, σκεφτειτε ποσα χιλιαδες ισως και εκατομμυρια ΑΤΑ εχουν πουληθει μονο και μονο λογω του voipbuster.

Ακουω αποψεις...

Εχουν γίνει πωλήσεις πολύ πριν ακούσουμε το όνομα voipbuster (finarea)

nrg_polini
19-03-06, 22:59
Εχουν γίνει πωλήσεις πολύ πριν ακούσουμε το όνομα voipbuster (finarea)

Πλεον betamax. Σαφως και εχουν γινει πωλησεις πριν το voipbuster, αλλα πιστευω οτι οσες εχουν γινει μεχρι την εμφανιση του voipbuster ειναι λιγοτερες απο οσες εχουν γινει σε 1 χρονο (μη μου ζητησεις στοιχεια :twisted:).

sdikr
19-03-06, 23:12
Πλεον betamax. Σαφως και εχουν γινει πωλησεις πριν το voipbuster, αλλα πιστευω οτι οσες εχουν γινει μεχρι την εμφανιση του voipbuster ειναι λιγοτερες απο οσες εχουν γινει σε 1 χρονο (μη μου ζητησεις στοιχεια :twisted:).

εχω voip απο το 97-98, συσκευές υπήρχαν τουλάχιστον στο εξωτερικό, απλά λόγο του κλασικου ελληνικού λαμογιού δεν τις βλέπαμε εδώ με λογικές τιμές.

Θυμάμαι παροχο voip που το 2002 -2003 είχε προσφορά αγορά 100 ευρώ χρόνου και δώρο μια συσκευή voip (bt-100)


δεν πιστέυω οτι έχει να κάνει κάτι με το voipbuster, στην αμερική είχαν εδώ και χρόνια δυνατότητα συνδεσης με voip παροχό με flat rate για local, national, international calls

minovg
20-03-06, 02:07
Εχει περασει περιπου ενας χρονος απο τοτε που αρχισε το voipbuster να μας απασχολει. Απο τοτε αλλαξανε πολλα, εμφανιστηκαν ξαδερφακια, προστεθηκαν πολλες χωρες αλλα και η ταριφα εγινε 10 ευρω απο 0 ή 1 που ηταν.

Το θεμα ειναι, πως βγαζουν τα χρηματα τους? Δεν μπορει να βγαινουν κερδισμενοι... Ενας φιλος (minovg) ειχε πει μια πολυ καλη σκεψη, οτι δηλαδη μπορει να επιδοτουνται απο τις εταιριες που φτιαχνουν τα ΑΤΑ, σκεφτειτε ποσα χιλιαδες ισως και εκατομμυρια ΑΤΑ εχουν πουληθει μονο και μονο λογω του voipbuster.

Ακουω αποψεις...
Παρών. :D Ναι και εξακολουθώ να πιστεύω αυτό που είχα πει. Δε μπορεί να βγαίνουν κερδισμένες οι εταιρείες με τα ψιλολόγια που παίρνουν...

Εχουν γίνει πωλήσεις πολύ πριν ακούσουμε το όνομα voipbuster (finarea)

εχω voip απο το 97-98, συσκευές υπήρχαν τουλάχιστον στο εξωτερικό, απλά λόγο του κλασικου ελληνικού λαμογιού δεν τις βλέπαμε εδώ με λογικές τιμές.

Θυμάμαι παροχο voip που το 2002 -2003 είχε προσφορά αγορά 100 ευρώ χρόνου και δώρο μια συσκευή voip (bt-100)


δεν πιστέυω οτι έχει να κάνει κάτι με το voipbuster, στην αμερική είχαν εδώ και χρόνια δυνατότητα συνδεσης με voip παροχό με flat rate για local, national, international calls
Έλα ρε φίλε... Σιγά. Θες να μας πεις ότι για Ελλάδα πχ ξέραν πριν το voipbuster τι εστί Voipbuster; Πότε μάθαμε για συσκευές ΑΤΑ; Μετά από κανά 6μηνο λειτουργίας του voipbuster αρχίσαμε να καλοβλέπουμε συσκευές ΑΤΑ. Τώρα πλέον όλοι έχουν ως στόχο τους να πάρουν ΑΤΑ διότι θέλουν να πετάξουν μικροφωνάκι/ακουστικά.

Εντάξει εσύ μπορεί να γνώριζες από το 97 για το Βοιπ, όμως το υπόλοιπο 99% του ελληνικού πληθυσμού δεν γνώριζε Χριστό. Σιγά-σιγά εξαπλώνεται η Βοιπ τηλεφωνία και στην Ελλάδα. Και αυτό βοηθάει πάρα πολύ στην ανάπτυξη και στα τρελά κέρδη των ΑΤΑ συσκευών...

morpheus
20-03-06, 10:58
Εγώ δοκιμάζω VoiPBuster με Vivodi 512 Shared LLU και έχω σημαντικό lag (1-2 δευτερόλεπτα) και μερικές φωρές και ηχώ. Έχω ακουσει οτι τελευταια το VoipBuster έχει πρόβλημα, ισχύει;
Μπορώ να δοκιμάσω με αλλους codecs; Δεν έχω βρει κάποια ρύθμιση

drkostas
20-03-06, 11:05
Αυτήν την περίοδο πάντως η Vivodi έχει μπουκώσει με το εξωτερικό..
Από το μεσημέρι και μετά τα pings φτάνουν 600-700 με voipbuster.. Οπότε λογικό είναι να υπάρχει καθυστέρηση.. Ας ελπίσουμε να κάνουν γρήγορα αναβάθμιση..
(Είμαι Full LLU 2Mbps)

morpheus
20-03-06, 11:33
Εγώ πάντως με κενή γραμμή (χωρίς P2P) έχω 80-85ms ping με voipbuste.com αλλα σαφώς μεγαλύτερη καθυστέρηση. Με i-call είναι πολύ καλύτερη η κλήση, εφ'όσον χρησιμοποιώ τους codecs που προτείνει για dialup σύνδεση (GSB, iLBC). Με G711u ειναι αντίστοιχα με το VoipBuster Και χειρότερα. Με GSM έχω ανεκτο lag Και με iLBC πολύ λίγο αλλα ο ήχος έχει pops και γενικά χειρότερη ποιότητα.

drkostas
20-03-06, 11:43
80-85ms έχεις αυτή τη στιγμή, όπως και εγώ έχω 75ms..
Μιλάμε για συγκεκριμένες ώρες..Το ping για να έχει σημασία πρέπει να το συγκρίνεις την ίδια ώρα..
Δες αυτό το thread..
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33387

nikosvlahos
22-03-06, 00:32
Όταν λέτε πως δεν είναι απεριόριστες οι κλήσεις και οτι θέλει μέτρο τι ενοείτε; Υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό των κλήσεων που μορεί να κάνει κάποιος; Έγω έχω το sip discount πάνω σε σύνδεση Hol 384 και έχω σταματήσει να μιλάω με ΟΤΕ. Όλες τις κλήσεις (εκτός από κινητά βέβαια) τις κάνω από το netroute που έχω με άψογη ποιότητα. Μάλιστα ένας γνωστός μου έχει βάλει το sipdiscount σε asterisk κάτι λινουξοειδές νομίζω πως είναι και το δουλεύει σαν τηλεφωνικό κέντρο. Δέ νομίζω η εταιρεία να έχει τη δυνατότητα να σε χρεώσει παραπάνω. Δε λέει πουθενά κάτι τέτοι έτσι δεν είναι; Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος μηπως και γλυτώσω καμιάσυμφορά με καμιά τρελή χρέωση.

Πως κάνω configuration στο netroute(HOL 384) για την sipdiscount και πως μπορώ να πάρω μετά τηλέφωνο?Εχω περάσει στον router όλα τα στοιχεία της sipdiscount και μου βγάζει με πράσινα γράμματα voip online!...ως εδώ ωραία..μετά παιρνω το νούμερο με 0030210 μπροστά και δεν κάνει τίποτα...νεκρό...καμιά βοήθεια?..σας ευχαριστώ!:(

nrg_polini
23-03-06, 21:55
Νεο αδερφακι http://www.voipdiscount.com/en/index.html με δωρεαν κλησεις προς Ελλαδα! Πλεον οι επιλογες μας εγιναν 3, enjoy και αφηστε τους αλλους να πληρωνουν :D

Pagio
24-03-06, 05:14
Τι λέει αυτό σε σύγκριση με SJphone, X-Lite, Skype?

xomateri
24-03-06, 16:40
Νεο αδερφακι http://www.voipdiscount.com/en/index.html με δωρεαν κλησεις προς Ελλαδα! Πλεον οι επιλογες μας εγιναν 3, enjoy και αφηστε τους αλλους να πληρωνουν
Νομίζω οτι οι επιλόγες μας είναι 4 από ακόμα ένα αδερφάκι http://www.sparvoip.de/de/index.html :) συν δωρεάν κλήσεις σε σταθερά Γερμανίας και με χρέωση σε κινητά (Γερμανίας) 14 Ct/Min :D

spirosta
24-03-06, 20:31
Για να μην ανοίγω νέο θέμα....


Χρησιμοποιώ voipbuster και σε 4 μέρες λήγει η προθεσμία για να χρησιμοποιήσω τα credits μου. Εάν τα αφήσω και λήξουν χάνεται ταυτόχρονα και το απεριόριστο και ξανααρχίζει ο περιοριορισμός του 1 λεπτού?
Για να μην χάσω και το τεράστιο ποσό των.....2Ε....

nrg_polini
24-03-06, 21:23
Χανεται το απεριοριστο αλλα και το 1 λεπτο. Γι'αυτο κανε εγγραφη στο sipdiscount.com και κανε κλησεις προς κινητα με τα 2 ευρω :)

klou
24-03-06, 21:25
Τι λέει αυτό σε σύγκριση με SJphone, X-Lite, Skype?

Το sjphone και xlite δεν προσφέρουν μόνα τους υπηρεσίες voip αλλά είναι softphones.Χρησιμοποιώντας τα, μπορούμε να καλούμε μέσω υπηρεσιών όπως το voipbuster,sipdiscount και όπως μας ανακοίνωσε ο nrg_polini, voipdiscount.

Αλήθεια, το τελευταίο ανήκει στην ίδια εταιρία; Καλά δεν έχουν ησυχία αυτοί ;;:p

nrg_polini
24-03-06, 21:38
Ναι της ιδιας ειναι, μας χαλασε?? :D:D

klou
25-03-06, 01:02
Ναι της ιδιας ειναι, μας χαλασε?? :D:D

Σήμερα το δοκίμασα και τα αποτελέσματα είναι οικτρά :(

Άκουγα την συνομιλία στην κυριολεξία 2 φορές και ραδιοφώνιζε σχεδόν συνέχεια..Καμία σχέση με voipbuster, το οποίο άρχισε κι αυτό να χαλάει, αλλά τουλάχιστον όταν λειτουργεί, παλεύεται.

nrg_polini
25-03-06, 01:38
Περιεργα πραγματα... συνηθως χρησιμοποιουν τους ιδιους σερβερ κλπ. Δοκιμασε και με sipdiscount.

spirosta
28-03-06, 08:54
Επειδή τελικά τέλειωσε ο χρόνος πρέπει να καταλάβω κάτι.....

VoipBuster και SipDiscount χρησιμοποιούν τους ίδους server? Και απλά το sipdiscount θέλει και ΑΤΑ ή κάτι παρόμοιο τελοςπάντω????
Μπερδεύτηκα πάλι...

BoGe
28-03-06, 09:56
Επειδή τελικά τέλειωσε ο χρόνος πρέπει να καταλάβω κάτι.....

VoipBuster και SipDiscount χρησιμοποιούν τους ίδους server? Και απλά το sipdiscount θέλει και ΑΤΑ ή κάτι παρόμοιο τελοςπάντω????
Μπερδεύτηκα πάλι...

Τους ίδιους server όχι άμεσα.
Όμως επειδή είναι η ίδια εταρεια από πίσω, όλα καταλήγουν στον ίδιο παρανομαστή.
Πολλές φορές όταν χαλάσει ο ένας server έχει χαλάσει και ο άλλος.
Όταν παρουσιάζνται στον έναν προβλήματα παρουσιάζοναι και στους άλλους.
Γι αυτό σου είπα είναι με τις μέρες του.
Όπως και να έχει δεν είναι εταιρεία που μπορείς να βασιστείς απόλυτα για τις εξερχόμενες κλήσεις σου.
Ότι πληρώνεις παίρνει.
To spdiscount θέλει είτε ΑΤΑ, είτε πρόγραμμα μέσω υπολογιστή.

nrg_polini
28-03-06, 15:19
Το οποιο προγραμμα πρεπει να το βρεις εσυ, πχ το x-lite.

antporpoda
28-03-06, 21:37
Μια ερώτηση όταν βάλεις τα 10 ε που σου ζητάει το Voip και μετά λεει οτι σε 120 μέρες χάνονται τι εννοεί? οτι σε 120 πρέπει να βάλεις άλλα 10 ή απλά οτι δεν θα μπορείς πχ να πάρεις σε κινιτά επειδή υπάρχει χρέωση?

nrg_polini
28-03-06, 22:48
Θα πρεπει να βαλεις αλλα 10 ευρω. Οταν φτανουν οι 120 μερες μπορεις να κανεις κλησεις χρεωσιμες ωστε να μη πανε τζαμπα τα 10 ευρω.

cpnemo
30-03-06, 10:00
Παιδιά, θά'θελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.Γιατί όταν κάνω τεστ τηλεφώνημα με Voipdiscount και Voipbuster όλα είναι καλά στη γραμμή μου ,αλλά όταν ενεργοποιήσω το λογαριασμό μου δεν μπορώ να κάνω κανένα αξιοπρεπές τηλεφώνημα αφού εκείνοι με ακούνε αλλά εγώ τίποτα? Πραγματικά χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!! :cry:

klou
30-03-06, 10:39
Παιδιά, θά'θελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.Γιατί όταν κάνω τεστ τηλεφώνημα με Voipdiscount και Voipbuster όλα είναι καλά στη γραμμή μου ,αλλά όταν ενεργοποιήσω το λογαριασμό μου δεν μπορώ να κάνω κανένα αξιοπρεπές τηλεφώνημα αφού εκείνοι με ακούνε αλλά εγώ τίποτα? Πραγματικά χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!! :cry:

Δοκίμαζε να κλέινεις και να ανοίγεις ξανά το voipbuster. Όταν το κάνω αυτό μερικές φορές η καθυστέρηση μειώνεται δραματικά. Μάλλον συνδέεται σε άλλο server.

@ ADSLgr.com All rights reserved.