PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εκκίνηση Windows Vista



Whitelighter
19-09-09, 01:26
Κατ' αρχάς, είμαι λίγο άπειρος (χωρίς πείρα) με τους Η/Υ, να ξέρετε. Έχω Windows Vista 64bit (θα βάλω σε λίγο Windows 7, αλλά άσχετο :p).

Λοιπόν, άνοιξα το πισί και μετά άνοιξα λίγο «απότομα» το firefox, πριν δηλαδή ακόμη ηρεμήσει το pc (γιατί υπάρχουν κάποια start on startup προγράμματα που έχω) και κόλλησε.
Ε, κάνω reboot και μου βγάζει σε DOS τις επιλογές μέσα στις οποίες είναι και το «Start Windows Normally».
Το πατάω και μου βγάζει ένα error και λέει:
«Windows failed to start. A recent hardware or software change might be the cause. To fix the problem:
1. Insert your Windows installation disc and restart your computer.
2. Choose your language settings, and then click "Next."
3. Click "Repair your computer."

If you do not have this disc, contact your system administrator or computer manufacturer for assistance.
File: \Windows\system32\config\system
Status: 0xc00000e9
Info: Windows failed to load because the system registry file is missing, or corrupt.»
Δοκίμασα να bootάρω και σε safe mode και πάλι δεν bootάρουν τα windows.

Ε, βάζω το windows vista cd που έχω και κάνω reboot. Πατάω repair my computer και μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει:

«Select an operating system to repair and click Next. Note: This feature cannot repair operating systems earlier than Windows Vista.»
Από κάτω έχει ένα χώρο για λίστα, στον οποίο όμως δε βρίσκεται το OS μου.
Από κάτω γράφει:
«If you don't see your operating system listed, click Load Drivers to load drivers for your hard disks.»

Πατάω Load Drivers, και γράφει «Insert the installation media for the device and click OK to select the driver.» αλλά δεν ξέρω πού είναι αυτό που μου ζητάει.
Εν τω μεταξύ, στην «εξερεύνηση» μου βγάζει εκτός από τους 2 σκληρούς μου (στους οποίους ΔΕΝ είχα κάνει partition) και έναν τρίτο των 32MB νομίζω που λέγεται Boot.

Μάλλον πρέπει να βρω αυτούς τους drivers, αλλά δεν ξέρω σε ποιο location είναι ή αν είναι σε ξεχωριστό CD (υπ'όψιν από το μαγαζί που πήρα το pc δε μου 'δωσαν κάποιο cd για τους σκληρούς).


FYI, μου 'χε ξανατύχει αυτό το πρόβλημα και έβαλα το cd των Windows, έκανα Repair και έφτιαξε! (:eek:) Δεν το περίμενα καθόλου, αλλά έφτιαξε. Τότε δεν πρέπει να μου ζητούσε αυτά τα drivers, γιατί δε θυμάμαι να 'κανα κάτι παρόμοιο (αλλιώς θα 'ξερα να το κάνω και τώρα).


Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :mrgreen: Απλώς, ελπίζω να μου πείτε κάποια λύση εκτός του φορμάτ, γιατί με φορμάτ μάλλον λύνεται, αλλά δε μου είναι και τόσο ευχάριστο ως λύση.

Whitelighter
19-09-09, 15:26
Κανείς; :sorry:

Whitelighter
21-09-09, 00:50
Bumpity bump.

@ ADSLgr.com All rights reserved.