PDA

Επιστροφή στο Forum : PL@NET kai VSAT



Crosstalk
19-11-02, 13:41
PL@NET1: Δορυφορικό Internet (Αμφίδρομο τεχνολογίας VSAT)


Το αμφίδρομο δορυφορικό Internet της Pl@Net1 βασίζεται στη σύνδεση με το Διαδίκτυο αποκλειστικά μέσω δορυφόρου.

Με την αποστολή και λήψη δεδομένων να γίνεται μέσω δορυφορικού πομποδέκτη που συνδέεται στο δίκτυο υπολογιστών σας χωρίς τη μεσολάβηση συμβατικής σύνδεσης με κάποιον ISP.

H Pl@Net1 χρησιμοποιεί την τεχνολογία αιχμής VSAT (Very Small Aperture Terminal)

Τα πακέτα χρήσης υπηρεσιών αμφίδρομου Internet της Pl@Net1 διατίθενται πανελλαδικά και προσφέρουν:

* Την υψηλότερη διαθεσιμότητα και ποιότητα υπηρεσιών

* Κόστος σημαντικά χαμηλότερο από τις επίγειες ανταγωνιστικές λύσεις (χωρίς τα προβλήματα των τελευταίων)

Προσδίδοντας έτσι στους χρήστες τους την ιδανική σχέση τιμής-απόδοσης.

* Η εγκατάσταση γίνεται ανεξάρτητα από τη γεωγραφική τοποθεσία. Εξυπηρετούνται σημεία με ανύπαρκτη επίγεια υποδομή, έξω από πόλεις, σε νησιά, κλπ.

Πλεονεκτήματα - Εφαρμογές

1. Γρήγορη ανάπτυξη του δικτύου και εγκατάσταση που ολοκληρώνεται μέσα σε λίγες ώρες ανά τοποθεσία

2. Η τεχνολογία VSAT είναι ιδανική για εταιρίες με μεγάλη διασπορά ή / και πολλά υποκαταστήματα γιατί προσφέρει χαμηλότερο κόστος λειτουργίας από τις επίγειες εναλλακτικές λύσεις (cost benefit)

3. Εξυπηρέτηση περιοχών με ανύπαρκτη επίγεια υποδομή, έξω από πόλεις, σε νησιά αλλά και εκτός Ελλάδας στα Βαλκάνια και στον υπόλοιπο κόσμο

4. Πραγματική λύση back-up σε ήδη υπάρχουσες υποδομές όπως μισθωμένες γραμμές, δίκτυα frame relay, κλπ.

5. Διαθεσιμότητα δικτύου 99,9%!

6. Μοναδική δυνατότητα multicast και broadcast για data και εφαρμογές πολυμέσων (video conference, video broadcast κλπ) σε πολλά σημεία ταυτόχρονα.

7. Μοναδική Ασφάλεια Δικτύου μια που μιλάμε για Point to Point συνδέσεις (VSAT - HUB).

PRESSPOINT

hamlet_is_away
19-11-02, 14:24
Θέλω να εκφράσω κάποιους προβληματισμούς σχετικά με αυτά που έχω ακούσει για broadband με VSAT.

Λέγεται πως ένα από τα βασικά του μειονέκτηματα - εκτός από το σχετικά υψηλό κόστος εγκατάστασης - είναι το latency το οποίο ξεκινά απο 750ms και γίνεται χειρότερο όταν το δίκτυο είναι φορτωμένο.

Αυτό λοιπόν το καθιστά ακατάλληλο για VPNs, VoIP, Video conferencing, PC remote control, games etc...

Γνωρίζει κανείς περισσότερα σχετικά με αυτό?

giorgos_g
19-11-02, 14:40
Θέλω να εκφράσω κάποιους προβληματισμούς σχετικά με αυτά που έχω ακούσει για broadband με VSAT.

Λέγεται πως ένα από τα βασικά του μειονέκτηματα - εκτός από το σχετικά υψηλό κόστος εγκατάστασης - είναι το latency το οποίο ξεκινά απο 750ms και γίνεται χειρότερο όταν το δίκτυο είναι φορτωμένο.

Αυτό λοιπόν το καθιστά ακατάλληλο για VPNs, VoIP, Video conferencing, PC remote control, games etc...

Γνωρίζει κανείς περισσότερα σχετικά με αυτό?


Gia ti times milame?

hamlet_is_away
19-11-02, 14:53
Δεν γνωρίζω για PL@NET. Η BT στην Αγγλία δίνει τα εξής:

Max ταχύτητα down/up 500Kbps/120Kbps (average 200Kbps/70Kbps)

Για 1 PC (USB/Ethernet)
Εγκατάσταση: € 1770 περίπου
Μηνιαίο πάγιο: € 100 περίπου

Για 4 PC (Ethernet)
Εγκατάσταση: € 2550 περίπου
Μηνιαίο πάγιο: € 215 περίπου

Δεν φαίνεται να έχει κάποια ογκοχρέωση αλλα και πάλι το κόστος είναι πόλύ υψηλό για home users ακόμα και για τα δεδομένα της εκεί αγοράς.

Nyquist
09-01-03, 04:46
hamlet,
oson afora to VSAT internet k 8emata pou to aforoun opws speeds, latency k alla, isws to parakatw URL sou lysei merikes apories...den analyei polla mporei omws kai na dwsei kapoies genikes apanthseis..pantws mhn pairneis to 8ema auto toso apokardiwtika giati mporei na apodeixtei lysh sto ameso mellon... :idea:

http://www.taptheweb.com/HW/gsi/vsatpage.html

kalm
09-01-03, 10:32
Και το www.satleo.gr είναι πολύ κατατοπιστικό.

Dslmaniac
09-01-03, 10:49
Hamlet δεν υπάρχει ογκοχρέωση, αλλά υπάρχει περιορισμός στο download, τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα και νομίζω ότι είναι 2 gigabytes...

@ ADSLgr.com All rights reserved.