PDA

Επιστροφή στο Forum : Θελω την βοηθεια σας σε ενα προβλημα με την forthnet



dankannn
19-09-09, 15:00
Γεια σε όλους σας.
Θέλω να σας πω το δικό μου πρόβλημα να καταλάβω και
εγώ τι φταίει.
Έκανα αλλαγή σπιτιού και μεταφορά του τηλεφωνου μου στο νεο σπίτι
η γραμμή μου είναι isdn.
Ήρθε ο ΟΤΕ και μου σύνδεσε κανονικά το τηλέφωνο και από θέμα τηλέφωνου δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε σε θόρυβο ούτε σε διακοπές.
Έχω πρόβλημα με την forth net και προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει.
Η ταχύτητα συγχρονισμού είναι πολύ μικρή Οκ δεν θέλω να πιάσω 13-20 kbps
αλλά όχι και Downstream Rate: 3072 kbps & Upstream Rate: 416 kbps
πιστεύω ότι είναι πολύ λίγο.
Έχω δοκιμάσει 3 router , WAG200G με το οποιο στο παλιό σπίτι συνδεόμουν στα 17,800 και δεν είχα ποτέ αποσυνδέσεις , το ΤΗΟMSON 585 και το Linksys 354g με όλα έχω ταχύτητες Downstream Rate: 3072 kbps & Upstream Rate: 416 kbps.
Ακόμα έχω δοκιμάσει με αλλά καλώδια αλλά splitter και κατευθείαν επάνω στην
Πρίζα RJ11 η οποία δεν είναι του ΟΤΕ με το κίτρινο φιλτρακι μέσα αλλά μια legrand.
Ακόμα δεν έχω διπλα συναγερμούς η άλλες παρεμβολές.
Ακόμα έχω δοκιμάσει PPPOE & ADSL+ στο οποιο ούτε κατά διανοια δεν μπορώ να συγχρονίσω παρά μονο ΡPΡΟΑ &GDMT οπου συγχρονίζω στις πιο πάνω ταχύτητες.
Έχω καλέσει και την forth net να κάνει έλεγχο αλλά θα ήθελα και μια δική σας γνώμη
Για να μη μου λένε της βλακείες τους.
Σα παραθέτω και μια εικόνα με τα status του Linksys.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας.

psyxakias
19-09-09, 16:09
Σύμφωνα με το attenuation σου (38 dB) είσαι πάνω από 2.7 Km από το κέντρο οπότε δεν γίνεται να πιάσεις τα 17-18 Mbps. Θεωρητικά όμως θα έπρεπε να πιάνεις έως 10-12 Mbps σε ADSL2+ και 5-7 Mbps σε απλό ADSL (G.DMT). Παρατηρώντας τα στατιστικά σου, ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα ότι συγχρονίζεις με ADSL1 αντί για ADSL2+.

Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις και σιγουρέψου ότι έχεις τσεκαρισμένο το ADSL2+. Αν συνεχίσει να λέει ADSL1/G.DMT με πολλαπλά routers, να καλέσεις στη Forthnet να ελέγξουν την ρυθμίσεις από την πλευρά τους (DSLAM). Πιστεύω ότι με ADSL2+ θα πιάσεις τουλάχιστον 7-8 Mbps.

dankannn
19-09-09, 17:58
Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
Αν ειδες ουτε εγω θελω τρελες ταχυτητες αλλα απλα λογικες.
Με το lynksys αν διαβασες δεν μπορω να μπω σαν pppoe & adsl2+ δεν συγχρονίζει με τιποτα ετσι το εχουμε βαλει σε ppoa & gdmt, αλλα ακομα και εκει θα επρεπε να εχω παραπανω ταχυτητα.
Θα σας παραθεσω και με τo thomson 585 status σε ppoe
Σε official site nvidia.com κατεβαζω με 470-500 kb/sec
Mε το thomson ανεβηκα λιγο παραπανω
Παντος περιμενω την δευτερα τεχνικο να ερθει απο την forthnet.
Απο φορτηνετ μου ειπαν οτι εχω θορυβο στην γραμμη μου.

dankannn
21-09-09, 15:14
Ήρθε ο τεχνικός της forrthnet και μου είπε ότι από μένα όλα είναι μια χαρα.
και ότι είναι πρόβλημα από τον ΟΤΕ.
Και τώρα τι γίνετε ? μου ειπε το παλικάρι από την forthnet να καλέσω σε 5 μέρες
στο βλαβοληπτικό τους για να μου πουν.
Εγώ τώρα τι κάνω πως μπορώ να πιέσω για να γίνει η δουλεια μου??

Lagman
21-09-09, 19:20
http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/map.aspx βάζεις την οδό και σου λέει την απόσταση ...

songless_bird
21-09-09, 20:17
http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/map.aspx βάζεις την οδό και σου λέει την απόσταση ...Και εμενα λεει οτι απεχω 1χλμ αλλα ειμαι στα 2 λογω καλωδίωσης...

dankannn
21-09-09, 21:25
Ρε παιδια ΟΚ ξερω πανω κατω που ειμαι
Μέγιστη θεωρητική ταχύτητα: Απόσταση
2643 Μέτρα http://www.adslgr.com/forum/../features/ADSLgr_info/images/distancemeter.gif ADSL2+
13.29 mbit/s
http://www.adslgr.com/forum/../features/ADSLgr_info/images/adsl2meter.gif ADSL
7.73 mbit/s
http://www.adslgr.com/forum/../features/ADSLgr_info/images/adslmeter.gif
το θεμα ειναι οτι εγω πιανω 3.060 περιπου και τοι υπαρχει προβλημα στη γραμμη μου.

........Auto merged post: dankannn πρόσθεσε 1 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Lagman το δικο σου site λεει οτι ειμαι στα 800 μετρα

dankannn
22-09-09, 09:14
Με πειρε και ο τεχνικος απο τον ΟΤΕ σημερα και μου ειπε οτι η γραμμη μου ειναι μια χαρα με foul σημα , μαλιστα μου ειπε οτι ειναι απο τις καλυτερες που εχει δει .
Τωρα καποιος με δουλευει και απο οτι καταλαβαινω ειναι η forthnet.
:hmm::hmm:

songless_bird
22-09-09, 11:55
Με πειρε και ο τεχνικος απο τον ΟΤΕ σημερα και μου ειπε οτι η γραμμη μου ειναι μια χαρα με foul σημα , μαλιστα μου ειπε οτι ειναι απο τις καλυτερες που εχει δει .
Τωρα καποιος με δουλευει και απο οτι καταλαβαινω ειναι η forthnet.
:hmm::hmm:Μηπως εγιναν τιποτα εργα στην περιοχη σου και "σακατεψανε" κανενα καλωδιο;

Επισης δες αν εχεις προβλημα με καποια συνδεσμολογια. Δεν ξερω τι παιζει με το isdn. Παρεμβαλει netmod στη γραμμη; Καποτε ειχε γινει διακοπη ρευματος στην περιοχη μου και "εκαψε" καμια 20 netmod και ευτυχως εμενα μονο το ups...

dankannn
22-09-09, 12:06
Ειναι ολα ΟΚ αυτο λενε και η δυο και η forthnet και o OTE..
Aν διαβασες παραπανω λεω τι εχω κανει σαν ενεργειες , τα παντα και ειμαι ΟΚ.
Αλλα εγω εχω 3072 kbps & Upstream Rate: 416 kbps.
Οποτε θα τους κοψω και θα παω στο ΟΤΕ , τελικα οτι πληρωσης αυτο παιρνεις.
:down:

songless_bird
22-09-09, 12:22
Ειναι ολα ΟΚ αυτο λενε και η δυο και η forthnet και o OTE..
Aν διαβασες παραπανω λεω τι εχω κανει σαν ενεργειες , τα παντα και ειμαι ΟΚ.
Αλλα εγω εχω 3072 kbps & Upstream Rate: 416 kbps.
Οποτε θα τους κοψω και θα παω στο ΟΤΕ , τελικα οτι πληρωσης αυτο παιρνεις.
:down:Ναι ειδα που αναφερεις οτι αλλαξες splitter καλωδια κτλ, οπως επισης οτι εχεις isdn. Η συνδεσμολογια ειναι η ιδια και στη forthnet; Παρεμβαλει ενα netmod και ολο εκεινο το καλωδιομαζωμα; Αν ναι μηπως φταιει το netmod και να ζητησεις αλλαγη.

FSHOPAXD
22-09-09, 14:33
H γραμμή σου όπως φαίνεται είναι Shared LLU αρα μοιράζεσαι το Internet στην Forthnet και πάγιο + τηλεφωνία σε ΟΤΕ. Στις περιπτώσεις τεχνικού προβλήματος αυτό που συμβαίνει συνήθως είναι ότι ο ένας βλέπει το DSLAM του και βλέπει ότι τα πάντα είναι οκ απο πλευράς του και ο ΟΤΕ βαζει μια συσκευή τηλεφωνου και βλέπει ότι όλα είναι οκ απο φωνή. Με αποτέλεσμα να μην μπορεί κανένας τελικά να βρει που ειναι το πρόβλημα, μου εχει τυχει με ενα απλό patch στον κατανεμητή τα πάντα να λειτουργήσουν ΟΚ ή και να υπάρχει κάπου στην σύνδεση μεταξύ τους σοβαρό τεχνικό πρόβλημα με την γραμμή.
Για να ησυχάσεις αποφασίζεις τι θα κάνεις ή περνάς Full LLU Forthnet ή γυρνάς ΟΤΕ.
Εχουμε ξανασυζητήσει ότι στις περιπτώσεις Shared LLU ειναι πολύ ποιο δυσκολο να εντοπιστεί το οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα.

psyxakias
22-09-09, 17:18
Εγώ πάντως για ξεκάθαρο πρόβλημα modem ή Forthnet το κόβω, αφού το πρόβλημα είναι απλό: συγχρονίζει με λάθος modulation (G.DMT/ADSL1 vs ADSL2+). Αφού σιγουρευτείς ότι και με τα άλλα modems (είτε σε PPPoE είτε σε PPPoA) δεν μπορείς να συγχρονίσεις ADSL2+, θα πρέπει να επιμείνεις στην Forthnet να βρουν γιατί δε συγχρονίζεις ADSL2+ αλλά ADSL1.

FSHOPAXD
22-09-09, 18:10
Μπορει πολύ απλά να έχει πρόβλημα στο κύκλωμα ή βραχυκύκλωμα και να του ρίχνει την ταχύτητα συγχρονισμού χωρίς να έχει σχέση ο πάροχος.

dankannn
22-09-09, 19:52
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
Εχω δοκιμασει 3 router και με ολα εχω τα ιδια αποτελεσματα.
Οπως θα εχω πει ηρθαν και απο ΟΤΕ και απο forthnet και μου λενε οτι ολα ειναι ΟΚ.
Θα παρω απο δευτερα να δω τι θα μου πουν ετσι απο περιεργεια.
Τωρα ειμαι στα 5032Mbps αρα μαλακιες μου λενε απο την forthnet.
Aπλα θα εχουν ριξει τις ταχυτητες στο dslam του αγ αρτεμιου

Lagman
22-09-09, 20:49
Lagman το δικο σου site λεει οτι ειμαι στα 800 μετρα


Το site είναι της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων .

Πιστεύω πως η γραμμή σου σηκώνει περισσότερα Mbps.

dankannn
23-09-09, 16:59
Nαι το ξερω οτι ειναι το site της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών .
Επαιξα και λιγο με τα firmware και τωρα ειμαι στα 5032Mbps.
Δευτερα θα τους παρω και τηλεφωνο και θα σας ενημερωσω.

songless_bird
23-09-09, 19:14
Το site είναι της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων .

Πιστεύω πως η γραμμή σου σηκώνει περισσότερα Mbps.
Και εμενα αυτο το site μου λεει οτι ειμαι στο 1χλμ αλλα...

DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 10,383
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 0.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14.0 / 28.5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12.5 / 6.0

Εχει τυχει να συγχρονισω στα 14Mbps για μερικες ωρες και ξερω οτι η γραμμη μου πιανει παραπανω. Μεχρι 15Mbps εχω πιασει με την Altec μεσω ΑΡΥΣ τοτε. Αλλα ειχα attenuation 22. Πιστευω οτι σε μενα φταιει η καλωδιωση μεχρι το σπιτι μου γιατι με χωριζει απο την πολη ενα καναλι για να περνανε τα νερα οταν βρεχει... Που σημαινει οτι το attenuation δεν ειναι παντα ακριβες για την μεγιστη ταχυτητα που μπορει να πιασει καποιος γιατι δεν ξερουμε πως πηγαινουν τα καλωδια απο το DSLAM μεχρι εμας.

Lagman
23-09-09, 20:05
Και εμενα αυτο το site μου λεει οτι ειμαι στο 1χλμ αλλα...

DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 10,383
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 0.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14.0 / 28.5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12.5 / 6.0

Εχει τυχει να συγχρονισω στα 14Mbps για μερικες ωρες και ξερω οτι η γραμμη μου πιανει παραπανω. Μεχρι 15Mbps εχω πιασει με την Altec μεσω ΑΡΥΣ τοτε. Αλλα ειχα attenuation 22. Πιστευω οτι σε μενα φταιει η καλωδιωση μεχρι το σπιτι μου γιατι με χωριζει απο την πολη ενα καναλι για να περνανε τα νερα οταν βρεχει... Που σημαινει οτι το attenuation δεν ειναι παντα ακριβες για την μεγιστη ταχυτητα που μπορει να πιασει καποιος γιατι δεν ξερουμε πως πηγαινουν τα καλωδια απο το DSLAM μεχρι εμας.

Έχει ελέγξει κάποιος τεχνικός τον κατανεμητή σου και την εσωτερική καλωδίωση/συνδεσμολογία ;

caven
23-09-09, 21:15
Το τηλεφωνικο σου καλωδιο ή το ρουτερ σου δεν ειναι κοντα σε καλωδια ισχυος ρευματος ε?..... μπα?

dankannn
24-09-09, 17:03
Oχι φιλε μου δεν ειμαι κοντα σε καλωδια ισχυος ρευματος.

spsomas
25-09-09, 07:43
Καλά και εμένα 1200μ από DSLAM με βγάζει και έχω attenuation 32-33 με max ταχύτητα τα 13000-13500 συνήθως 11500-12000. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτός ο χάρτης.

songless_bird
27-09-09, 00:55
Έχει ελέγξει κάποιος τεχνικός τον κατανεμητή σου και την εσωτερική καλωδίωση/συνδεσμολογία ;
Με ιδιο router και αλλη εταιρεια ειχα 15Mbps-16Mbps με attenuation που θα μπορουσε να μου δωσει 18-19.. Με την Forthnet εχω χειροτερο attenuation και πιανω χειροτερα ακομη και απο αυτο που θα μου εδινε η γραμμη παλι. Εχει ελεχθει το σπιτι και φταιει η περιοχη γιατι σε αλλη πολυκατοικια διπλα μας με 2play χρονιζει ενας στα 6Mbps...

dankannn
30-09-09, 20:20
Εχουμε και λεμε τα νεα μας σχετικα με το προβλημα μας.
Ηρθαν 3 φορες απο τον Οτε και δυο φορες απο την forrthnet.
Kανενας απο τους δυο δεν ειδε να υπαρχει προβλημα.
Το παλικαρι απο την forthnet μου ειπε οτι δεν εχω προβλημα και οτι θα πουν στον Οτε να μου αλλαξουν γραμμη, αυτο εγινε εχτες και σημερα ειδα το thomson να εχει κλειδωσει στα 9.314.
Αντε να δουμε τι θα γινει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.