PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σύνδεση.



mitsx
19-09-09, 20:01
Με την παρθενικό μου αυτό post χαιρετώ όλυς εσες στο φορουμ. Δυστυχώς η πρώτη φορά δεν ειναι ευχάριστη για 'μενα. Μένω στη περιοχή των Πατησίων και γενικά η σύνδεσή μου ως τώρα ήταν αστέρι (κλείδωνε πάνω απο 16000 σταθερά). Ειναι εδώ και λίγες μέρες τώρα που κάνει κατι τσαλιμάκια. Τι εννοω μ'αυτό.

Συνδέεται με τα εξής χαρακτηριστικά (λίγο πολύ τα ίδια κάθε φορά):

Down rate: 15923
Up rate: 1021

Down margin: 6
Up margin: 12

Down attenuation: 13
Up attenuation: 2.5

Down transmit power: 12
Up transmit power: 22

Στιγμές αργότερα μετά τη σύνδεση, το Down margin φτάνει στο θεό και η σύνδεση πέφτει και ξανά-μανά από τη αρχή. Περιττό να σας πώ ότι αυτό (σύνδεση-αποσύνδεση) συνεχίζεται επ άπειρο.
Έχω ένα ρούτερ Linksys WAG 200 στο οποίο έκανα hard reboot μπας και δώ φως αλλά τίποτα.
Τοις πταίει? Τι προτείνετε να κάνω?
Ευχαριστώ.

Excessium
19-09-09, 21:00
Εχω και γω το ιδιο προβλημα (σχεδον). 2 χρονια ηταν μια χαρα (περα απο τα ping..), χωρις αποσυνδεσεις, και την τελευταια εβδομαδα χανω για λιγα δευτερολεπτα τη συνδεση (χωρις ομως να εμφανιζεται αποσυνδεδεμενο το ρουτερ, και αυτο ειναι το περιεργο), που ειναι αρκετο για να χασω τη συνδεση με games κλπ. Και αυτο συμβαινει 5-6 φορες την ημερα.

athina_livadi
21-09-09, 20:51
Κι εγώ το ίδιο παθαίνω τις τελευταίες μέρες!

Patha
22-09-09, 13:58
Το ίδιο ακριβώς κι εγώ. Το router δεν αποσυνδέεται, αλλά η σύνδεση διακόπτεται για μερικά δευτερόλεπτα, σαν lag spike θα το περιέγραφα. Στο browsing το καταλαβαίνω γιατί εκείνη τη στιγμή αργεί να φορτώσει η σελίδα, και στο gaming γιατί απλά... με πετάει. Από το απόγευμα μέχρι αργά το βράδυ θα συμβεί τουλάχιστον 7-8 φορές.

FSHOPAXD
22-09-09, 14:38
Δοκιμασε Firmware upgrade στο Linksys - δοκίμασε άλλο Router προσωρινά, δες μηπως άλλαξε κάποιος κάτι στις καλωδιώσεις, και δες μηπως περνάει κανα φορτηγό απο εξω την στιγμή που σου το κάνει μπας και επηρεάζει τις γραμμές σου :) [Σημ. Εχει συμβεί και αυτό!]
Προσπάθησε να βρεις πόσο με ποια συχνότητα γίνεται και εαν επηρεάζεται από κάτι άλλο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.