PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Δάφνης (+Αγίου Δημητρίου) FULL ! !



maximus1
24-10-05, 23:44
Γεια χαρα

Εχω ΟΤΕ 512/128 access και 384/128 isp hol . Η περιοχή μου ειναι Δαφνη/Αγ.Δημήτριος . Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημένος εκτος απο το VOIP .Καθημερινες δεν μπορώ να μιλήσω .Τα σαββατοκύριακα παίζει τέλεια. Γνωρίζει κανεις τι γίνεται ?.
Επίσης γνωρίζει κανεις η VIVODI τι kανει σε αυτές τις περιοχές.

sdikr
24-10-05, 23:53
με μιά μικρή αναζήτηση http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=20827

maximus1
25-10-05, 22:50
Eυχαριστω . Αρχισα να σχηματίζω ιδεα καθως μαλλον ειμαι ενας απο τους πολλούς .Τελικα ο κοσμος το εχει τουμπανο και εμεις κρυφο καμαρι ....
Θα τους φαει η vivodi αν συνεχισουν ετσι ....

retroborg
06-01-06, 22:49
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ADSL Internet σύνδεση 384K/128K unlimited, μέσω OTE / OTEnet και να χρησιμοποιήσω το DSL Modem/Router Alcatel Speedtouch 510, με 4 Ethernet Ports.

Έχω PSTN γραμμή, μένω στη Δάφνη / Αθήνα (Τήλ. 210973****) και από όσο ξερώ το DSLAM της Δάφνης είναι INTRACOM. (Εκτός εάν κάνω λάθος διορθώστε με παρακαλώ)
Για όποιον τον χρειάζεται, ο αναλυτικός πίνακας κάλυψης DSL αττικής από τον ΟΤΕ είναι εδώ:
http://www.otewholesale.gr/files/ADSL_Attica.pdf

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω από άλλους χρήστες της Δάφνης (Εάν υπάρχουν εδώ) το πόσο αξιόπιστο και φορτωμένο είναι το συγκεκριμένο DSLAM (INTRACOM Δάφνη) όπως και ο OTE ως ADSL ISP (στη κάλυψη της Δάφνης) και τι Pings θα πρέπει να περιμένω από την εν λόγω σύνδεση στην περιοχή μου?
Επίσης, ποιο θα είναι το πραγματικό μέσω download/upload rate εάν το μέγιστο θεωρητικό της 384/128Κ γραμμής είναι 48Kbyte/s / 16Kbyte/s αντίστοιχα?


Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολλή από μια ΑDSL σύνδεση είναι το Ping και το Latency καθώς είμαι Online-Gamer.
Οπότε, θα ήθελα να μάθω εάν ο OTEnet ως ISP, χρησιμοποιεί για τις ADSL συνδέσεις, «Interleaved Mode» το όποιο μειώνει τα CRC errors αλλά εισάγει σχετικά υψηλά Pings, ή «Fastmode» το όποιο δεν κάνει ελέγχους και επιτρέπει πολλή καλύτερα Pings. Πρόκειται να συνδέομαι τόσο σε USΑ-based online-game servers, όσο και σε EU-based online-game servers και όχι τόσο σε Ελληνικούς.

Ευχαριστώ.

johnkall69
19-02-06, 07:30
Το DSLAM ΟΤΕ Δάφνης που έχει χρήστες και απο Άγιο Δημήτριο είναι Full όπως λέει και ο ΟΤΕ στην σελίδα του αν κάνεις έναν έλεγχο διαθεσιμότητας γραμμής!

Το κακό είναι πως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τα πακέτα! (15 με 18 Μaximum ΜΟΝΟ απο τις 9 πρωί ως 3 νύχτα:mad:) Απο τις 3 - 9 ανεβαίνουνε στα 25.
Φυσικά είναι αδύνατο να γίνει κλήση VoIP & Online games.

Έχετε άλλοι το ίδιο πρόβλημα απο αυτό το DSLAM (Intracom)?
Aν ναι καλύτερο θα είναι να δηλώσουμε όλοι το πρόβλημα στο 121 μπάς και γίνει τίποτα (Δουλεύει καθημερινές & Σαββατοκύριακα).

Γράψτε και τον αριθμό τηλ. σας 21097xxxxx
To δικό μου: 210973xxxx

mspant
19-02-06, 14:11
Johnkall69 πράγματι ώρες ώρες τα πράγματα είναι όπως τα λες, σήμερα όλα είναι καλά. Χτες πχ όλη την ημέρα είχα πρόβλημα , δοκίμασα και 3 providers (forthnet,otenet,hol), αλλά το πρόβλημα είτανε στο ater μεταξύ Γερμανίας - Αγγλίας . Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν φταίει μόνο ο ΟΤΕ.
Τηλ. μου 210975xxxx
Ευχαριστώ

jiovani
19-02-06, 14:19
Σήμερα έχω πρόβλημα με την γραμμή εχει κανεις άλλος?

johnkall69
19-02-06, 14:20
Όντως! Πως και έτσι? ? ? 1:20 και έχω νορμάλ πακέτα... :thumb_dup:thumb_dup

1η φορά στην ζωή μου!!!! Μπάς και φτιάξανε τίποτα που τους είχα πάρει τηλ. χθές?
Μάλλον θα τυχαίνει όμως :( ...

ΕDIT
Πάλι τα ίδια ! Τίποτα δεν έκαναν. Ουυυυυυυυυυυυυ ρεεεεεε :p

16 packets. :down: :down: :down: :down: :down:

jiovani
19-02-06, 14:30
Πήρα τηλ έδωσα βλάβη και περιμένω το τηλ 21097χχχχχ. Δεν εχουν κάνει τίποτα ακόμα

johnkall69
19-02-06, 14:50
Πήρα τηλ έδωσα βλάβη και περιμένω το τηλ 21097χχχχχ. Δεν εχουν κάνει τίποτα ακόμα

973χχχχχχχ ? Έχει σημασία γιατί έχει 2 DSLAM PSTN ή Δάφνη! Και τα 2 Full πάντως !!

Το τίγκα που αναφέρομαι εγώ είναι αυτό με τους αριθμούς 979χχχχχχχ , 973χχχχχχχ , 970χχχχχχχ , 975χχχχχχχ , 97 [0 ως 25].

jiovani
19-02-06, 15:09
Εγω έχω 210970χχχχ και είμαι εκτός από χτες το απόγευμα!!!!

johnkall69
19-02-06, 15:31
Όσο ποιο πολλά άτομα δηλώνουν βλάβη τόσο καλύτερα αλλά θα πρέπει να λέμε όλοι
για τα πακέτα της γραμμής & πως είναι αδύνατη η χρήση VoIP & Real Time εφαρμογών γιατί έτσι οι τεχνικοί θα καταλάβουνε καλύτερα.
Αλλιώς μας βλέπω να μας πετάνε τα παράπονα στο "Recycle Bin". Δεν θέλουν και πολλά πολλά αυτοί! :(
Έχω κάνει 1 χρόνο συμβόλαιο με Tellas γιαυτό κάθομαι και ασχολούμε με τα DSLAM του ΟΤΕ , αλλιώς την είχα κάνει επιτόπου για Vivodi !

Αντε ρε Τellas φτιάξε εσύ δικό σου δίκτυο !!!!!!!!!! :clap::clap:

jiovani
20-02-06, 01:27
Φεύγω για vivodi!!! Δεν καταλάβατε είμαι εκτός συνδεσης απο χτες το απόγευμα μετά απο μια διακοπή της Δεη. Μόλις επανήλθε το ρεύμα είμαι εκτός.Βαρέθηκα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.