PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα...BSOD σε win7 , vista , και XP



biozweistein22
20-09-09, 15:58
Για να εξηγηθώ επειδή ο τίτλος είναι οτι να ναι.
Βάζω πριν απο λίγους μήνες 7 και δουλεύουν ρολόι για λίγο , μέχρι που ξεκινάνε τα bsod σε τυχαίες ώρες. Κανω downgrade σε vista και πάλι τα ίδια με bsoding. Και τώρα τρέχω τα XP τα οποία μου παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα αλλα ποιό σπάνια.
Δοκίμασα memtest και μου έβγαλε κάμποσα σφάλματα, 17 νομίζω , αλλά αρνούμε να πιστέψω οτι το πρόβλημα είναι στη RAM.
Προσπαθώ επίσης να βρώ πώς κάνουμε bios upgrade αλλά διαβάζω οτι είναι ''risky'' και το φοβάμαι.
Σας παραθέτω τα specs και οποιαδήποτε πρόταση είναι καλοδεχούμενη .

motherboard --> asus p5k se/epu
cpu --> q6600
ram --> 2x2gb kingston hyperx 1066
hard disk --> 1WD 640gb + 1WD 200gb
video card --> xfx 9500gt 1gb
( τροφοδοτικο 460w και έχω πάνω και μια κάρτα τηλεόρασης kWorld , τέλος όλα τα OS ήταν 32bit )

H E L P ! ! ! ! ! :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Simpleton
20-09-09, 16:21
(...)
Δοκίμασα memtest και μου έβγαλε κάμποσα σφάλματα, 17 νομίζω , αλλά αρνούμε να πιστέψω οτι το πρόβλημα είναι στη RAM.
(...)

Γιατί; Δεν είναι ξεκάθαρη ένδειξη; Δοκίμασες τουλάχιστον να βγάλεις κάποια από τις μνήμες για να διαπιστώσεις ποια φταίει;

cranky
20-09-09, 16:44
Τί κωδικό σφάλματος σου βγάζουν οι BSOD ;

murray
20-09-09, 17:43
Δοκίμασα memtest και μου έβγαλε κάμποσα σφάλματα, 17 νομίζω , αλλά αρνούμε να πιστέψω οτι το πρόβλημα είναι στη RAM.

Γιατί παρακαλώ; Το memtest είναι μια σχετικά απλή διαδικασία, από την άποψη ότι σε αυτό εμπλέκεται μόνο η μνήμη. Δεν έχει να κάνει ούτε με λειτουργικό σύστημα, ούτε με άλλα περιφερειακά του PC... Αν σου βγάζει λάθη έχει πρόβλημα η μνήμη. Γιατί αρνείσαι να το πιστέψεις; Βγάζε ένα ένα τα dimmάκια, κάνε memtest και δες ποιο είναι το προβληματικό dimm.

George978
20-09-09, 17:50
hardware failure εχεις , προς τη κατευθυνση αυτη να κινηθεις

ifaigios
20-09-09, 21:44
Συνεχόμενα BSOD μετά από φορμάτ, και μάλιστα σε διαφορετικά λειτουργικά = hardware problem

Και γιατί αρνείσαι να πιστέψεις ότι φταίνε οι μνήμες ενώ ένα τόσο απλό διαγνωστικό εργαλείο σου το υποδεικνύει;

nnn
20-09-09, 21:58
Άσε μερικές ώρες το memtest και θα σου βγάλει περισσότερα λάθη, οι μνήμες σου φταίνε.

biozweistein22
21-09-09, 01:10
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , το μονο που λέω είναι οτι αγόρασα επίτειδες σχετικά καλές και ακριβές RAM και δεν περίμενα να μου παρουσιάζουν αυτές το πρόβλημα.

biozweistein22
21-09-09, 17:34
Θα βουτήξω στο κενό !!!:(:(:(:(:(
Η μητρική μου έχει 4 slots για RAM και κάνω memtest

με α RAM στο 1ο slot---> OK

με β RAM στο 1ο slot---> OK

με α RAM στο 1ο slot και β RAM στο 2ο slot ----> 40 +++ σφάλματα

με α RAM στο 1ο slot και β RAM στο 3ο slot (έτσι ήταν από μάνα ) ---> 17 σφάλματα

biozweistein22
21-09-09, 22:14
Λίγο βοήθεια ρε παλικάρια ... :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Simpleton
21-09-09, 22:35
Δοκίμασες τις μνήμες μόνες τους στο 2ο και 3ο slot;

biozweistein22
21-09-09, 22:42
Όχι διότι διάβασα στο νετ οτι οι RAM οφείλουν να βρίσκονται σε 1-3 η 2-4 , όπως δηλώνουν και τα χρώματα των slots (1,3 - κίτρινα , 2,4 - μαύρα ) οπότε υποθέτω οτι όποιο και να είναι αποτέλεσμα στο memtest δεν θα μπορέσω να βγάλω συμπέρασμα για το τι φταίει .

biozweistein22
22-09-09, 01:14
Έκανα εν τέλει bios update και τώρα το memtest έχει τρέξει 2 φορές χωρίς να βγάλει σφάλματα , οπότε μάλλον λύθηκε το θέμα. Ευχαριστώ για την βοήθεια ... Πάω επιτέλους για ύπνο . :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.