PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιηση XP σε αλλο pc



Minas1000
21-09-09, 12:27
Εχω ενα cd windows xp home αυθεντικο,και το ταμπελακι με το serial,απο ενα κατεστραμενο λαπτοπ του αδελφου μου.
Μπορω να τα εγκαταστησω σε ενα αλλο υπολογιστη desktop για να μην πανε χαμενα?
Η διαδικασια ενεργοποιησης θα γινει κανονικα?

giorgosthess
21-09-09, 14:29
Το cd θα πρέπει να είναι ίδια έκδοση με αυτό που έγινε η εγκατάσταση στο laptop.
Εάν ξεπεράσεις αυτό το εμπόδιο και τα εγκαταστήσεις ίσως να μην γίνεται ενεργοποίηση.
Θα ακολουθήσεις την διαδικασία ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου και θα σου δώσουν τους κωδικούς ενεργοποίησης.

Minas1000
21-09-09, 14:47
Ναι το cd ειναι το αρχικο-αυθεντικο του λαπτοπ,οπως και το serial.
Θα το δοκιμασω και θα δω.Απλα ειναι κριμα να πεταξω και το λειτουργικο επειδη χαλασε το λαπτοπ.

nnn
25-09-09, 13:31
Η άδεια του laptop πήγε με το laptop στα καλάθι των αχρήστων.

Minas1000
28-09-09, 12:30
Το παρατηρησα...:cry:

creye
30-09-09, 14:38
δεν ξερω αν καταλαβα καλά τι θές αλλα εγω με γνησιο cd win Xp home τα περασα πανω απο 10 φορες σε3-4 υπολογιστές

nnn
30-09-09, 16:12
δεν ξερω αν καταλαβα καλά τι θές αλλα εγω με γνησιο cd win Xp home τα περασα πανω απο 10 φορες σε3-4 υπολογιστές
Αυτό δεν σημαίνει πως είσαι νόμιμος :lock:

xavidis
30-09-09, 20:10
Δηλαδη τα XP πρεπει να τα περνας σε έναν και μόνο υπολογιστη? Που ακριβως το αναγραφει αυτο?

Κι αν τον αναβαθμισω τον υπολογιστη, τι γινεται?

nnn
30-09-09, 20:30
Οι άδειες OEM/DSP δένονται με το υλικό που αγοράστηκαν και ενεργοποιήθηκαν πρώτη φορά.
Αν πάρεις retail άδεια, μπορείς να την περάσεις όσες φορές θέλεις(θεωρητικά, μετά από κάποιον αριθμό ενεργοποιήσεων θέλει τηέφωνο στην MS) σε έναν υπολογιστή την φορά και μόνο.

xavidis
30-09-09, 20:36
Και πως ξερεις αν δεν εχει retail ο φιλος?
Κατα τα αλλα δεν μου ειπες, αν αναβαθμισω το μηχανημα (αλλαξω μητρικη) τοτε χανεται η αδεια?

Ξαναδιαβαζοντας το μυνημα σου καμποσες φορες, βλεπω οτι τα λες καπως μπεδεμενα. Πόσες φορες περνας ποσα win και σε ποσα πισια, μπορεις να τα πεις καθαρα?

nnn
30-09-09, 20:38
Δεν χρειάζεται ο ενδιαφερόμενος κατάλαβε.

sdikr
30-09-09, 20:41
Και πως ξερεις αν δεν εχει retail ο φιλος?
Κατα τα αλλα δεν μου ειπες, αν αναβαθμισω το μηχανημα (αλλαξω μητρικη) τοτε χανεται η αδεια?

Ξαναδιαβαζοντας το μυνημα σου καμποσες φορες, βλεπω οτι τα λες καπως μπεδεμενα. Πόσες φορες περνας ποσα win και σε ποσα πισια, μπορεις να τα πεις καθαρα?


Το laptop έχει oem, κλειδωμένη με το bios του φόρητου. (οπότε δεν έχει retail)

Αν απλά αλλάξεις μητρική και όχι μαζι επεξεργάστη - δισκό κλπ τότε δεν έχεις πρόβλημα

xavidis
30-09-09, 20:59
Αν αλλαξεις τη μητρικη δεν πρεπει να κανεις και fοrmat?
Ρε nnn, ο σκοπος δεν ειναι να καταλαβει μόνο ο starter αλλα και οι υπολοιποι readers. Εγω παντως συμπερανα οτι εισαι μπερδεμενος ο ιδιος.

sdikr
30-09-09, 21:01
Αν αλλαξεις τη μητρικη δεν πρεπει να κανεις και fοrmat?
Ρε nnn, ο σκοπος δεν ειναι να καταλαβει μόνο ο starter αλλα και οι υπολοιποι readers. Εγω παντως συμπερανα οτι εισαι μπερδεμενος ο ιδιος.


Μια χαρά τα λεεί, την άδεια ΟΕΜ/dsp μπορείς να την διαβάσεις όταν κάνεις εγκατάσταση το λειτουργικό, μάλιστα την έχεις κάνει accept ώστε να δουλέψει

xavidis
30-09-09, 21:36
Aσε να το κρινουμε εμεις οι υπολοιποι αν τα λεει μια χαρα.
Διαβασε εσυ την αδεια και πες μας τι λεει.
Για την αλλαγη της μητρικης, παλι δεν απαντηθηκε.

sdikr
30-09-09, 21:37
Aσε να το κρινουμε εμεις οι υπολοιποι αν τα λεει μια χαρα.
Διαβασε εσυ την αδεια και πες μας τι λεει.
Για την αλλαγη της μητρικης, παλι δεν απαντηθηκε.

Δεν μπορείς να μιλάς για όλους μόνο για τον εαυτό σου

δεν θα διαβάσω εγώ κάτι, εσύ ρώτησες που μπορείς να το διαβάσεις, σου απάντησα

για την μητρική πάλι σου απάντησα, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις δεν μπορώ να κάνω κάτι.

utp
01-10-09, 02:30
Εχω αγορασμενα τα VISTA μαζι με το pc (desktop) και κοστισαν 100 ευρω ( μαλλον εκδοση ΟΕΜ ειναι, καποιες αλλες εκδοσεις κανανε 300 ευρω).
Οταν μου κλαταρει ο σκληρος και αγορασω καινουριο δισκο πρεπει να ξανα-αγορασω windows?:scared:

vasim
01-10-09, 08:02
Εχω αγορασμενα τα VISTA μαζι με το pc (desktop) και κοστισαν 100 ευρω ( μαλλον εκδοση ΟΕΜ ειναι, καποιες αλλες εκδοσεις κανανε 300 ευρω).
Οταν μου κλαταρει ο σκληρος και αγορασω καινουριο δισκο πρεπει να ξανα-αγορασω windows?:scared:

Όχι. Κάνεις ξανά εγκατάσταση κανονικά.

ΟΕΜ δε νομίζω να είναι. DSP πρέπει να είναι αν δεν έχεις επώνυμο μηχανάκι. Συνήθως στην Ελλάδα περνάνε DSP.

kronios
01-10-09, 08:45
Περί μητρικής και αναβάθμισης που ρωτάει ο φίλος:

Άλλαξα μητρική και συνέχισαν να δουλεύουν. Όταν μετά άλλαξα και κάρτα οθόνης έβγαλαν μήνυμα ότι διέγνωσαν σημαντική αλλαγή στο υλικό και θα σταματήσουν μετά από μερικές μέρες (δεν θυμάμαι πόσες έλεγε). Πήρα τηλέφωνο, τους εξήγησα ότι πρόκειται περί αναβάθμισης, μου έδωσαν νέο κωδικό και οδηγίες στο πως θα τον περάσω.

divo
01-10-09, 09:55
Περί μητρικής και αναβάθμισης που ρωτάει ο φίλος:

Άλλαξα μητρική και συνέχισαν να δουλεύουν. Όταν μετά άλλαξα και κάρτα οθόνης έβγαλαν μήνυμα ότι διέγνωσαν σημαντική αλλαγή στο υλικό και θα σταματήσουν μετά από μερικές μέρες (δεν θυμάμαι πόσες έλεγε). Πήρα τηλέφωνο, τους εξήγησα ότι πρόκειται περί αναβάθμισης, μου έδωσαν νέο κωδικό και οδηγίες στο πως θα τον περάσω.


όπως ακριβώς τα είπε!!
αν δεν αλλάξεις ολo το hardware μαζί δεν σου βγάζει μήνυμα. Αλλα και πάλι μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην ms και να σου δώσει κλειδιά με την αιτιολογία της αναβάθμισης. Εγώ στην εταιρεία που δούλευα αγοράζαμε κλειδιά χοντρικός δηλ 50 ή 100 όταν όμως κάναμε αναβάθμιση μας δίναν δωρεάν.

xavidis
01-10-09, 16:34
Δεν μπορείς να μιλάς για όλους μόνο για τον εαυτό σου
Εσυ γιατι μιλησες για αλλον?


δεν θα διαβάσω εγώ κάτι, εσύ ρώτησες που μπορείς να το διαβάσεις, σου απάντησα
Mα εγω to διαβασα ηδη χωρις ασφαλες συμπερασμα, γιαυτο ρωταω να μας πεις εσυ, ειδικα απ τη στιγμη που θεωρησε γνωστης του θεματος, να μας ενημερωσεις…


για την μητρική πάλι σου απάντησα, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις δεν μπορώ να κάνω κάτι.
Το μονο που απαντησες ειναι “Αν απλά αλλάξεις μητρική και όχι μαζι επεξεργάστη - δισκό κλπ τότε δεν έχεις πρόβλημα» ενώ όπως ειπα κι εγω και τα αλλα παιδια, αν γινει αλλαγη μητρικης πρεπει να ξαναπεραστουν τα XP. Ti γινεται ομως εαν μόνο μια φορα επιτρεπεται να περαστουν, όπως ακουστηκε εδω?
Καταλαβαινω οτι ειναι μπερδεμενο το θεμα και δεν το γνωριζεις επαρκως, όπως και οι περισσοτεροι μας αλλωστε, αλλα μην το παιζεις και αφ’υψηλου, και καλα ότι ξερεις αλλα δεν λες πολλα:rolleyes:

sdikr
01-10-09, 20:08
αφού τα ξέρεις τότε γιατί δεν μας τα λές και εμάς;

τα πάντα είναι στην eula, Μπορείς να την ξαναδιαβάσεις,

Και συνεχίζεις πάλι να μιλάς για τους άλλους

xavidis
03-10-09, 02:02
Μα δεν ειπα πουθενα οτι τα ξερω.
Μπορει μεν καποιος να τα διαβασει στην eula, αλλα ειναι ασαφη.
Για ποιους αλλους μιλαω ρε μεγαλε, ολοι μια κοινοτητα χρηστων δεν ειμαστε, ολοι windows δεν εχουμε και αντιμετωπιζουμε τα ιδια προβληματα? Αντιθετα, εσυ ησουν που μιλησες για αλλον, οτι και καλα "τα ειπε μια χαρα"...

atheatos
03-10-09, 21:46
Αγαπάς τα windows αποδειξη........αλλιώς βάλε linux.Μπορείς να τα κοπιαρεις και να τα βάλεις σε πολλά μηχανήματα φυσικά αλλα τότε θα τα αγόραζε ένας και θα τα βάζαν όλοι(κατι που γινεται).Αποτέλεσμα : φούντο η Microsoft. xav το σωστο να λέγεται.Το site δε μου μοιαζει με πειρατικό.Μπορει να γράφουν και άτομα πoυ βρίσκονται μέσα στην Microsoft.Αλλίως θα σου δίναν τα 7 σπασμένα οπως κάνουν πολλά πειρατικά site ήδη.

xavidis
04-10-09, 06:15
Μιλαμε τωρα μόνο για το τι ισχυει με τον νομιμο τροπο.

ks1981
04-10-09, 12:56
προσπαθησε το και μπορει να γινει.μαλλον θα γινει

yiapap
04-10-09, 14:45
Οι εκδόσεις ΟΕΜ/DSP όπως έχουμε πει πολλάκις συνοδεύουν καινούργιο υπολογιστή.
Αν σε αυτό τον υπολογιστή κάνεις αναβάθμιση-αντικατάσταση κάποιου/κάποιων συστατικών (components) είναι πιθανό να σταματήσει να λειτουργεί το κλειδί. Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις ένα τηλέφωνο την Microsoft Hellas, τους εξηγείς την κατάσταση και σου δίνουν νέο κλειδί με το οποίο μπορείς να κάνεις την ενεργοποίηση.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση (θεωρώντας ότι η άδεια είναι OEM/DSP) ΔΕΝ μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, αφού μιλάμε για εγκατάσταση σε τελείως διαφορετικό Η/Υ. Συνεπώς, όπως ειπώθηκε, η άδεια πάει μαζί με το laptop στον κάλαθο.

Η EULA όπως και κάθε νομικό χαρτί, είναι δυσνόητη, όχι όμως ασαφής.

bxenos
04-10-09, 15:17
Παρ'ολα αυτά η microsoft έχει για τα windows 2K/XP οδηγίες (http://support.microsoft.com/kb/314082) για μεταφορά δισκου απο στημένο μηχάνημα σε άλλο (το ονομάζει μηχάνημα backup) όταν καταστραφεί το πρώτο.

Οι οδηγίες δίνουν λεπτομέριες για τη ρυθμιση στο registry και στο critical session ωστε να μην βγάζουν τη γνωστή μπλέ οθόνη στο ξεκίνημα λόγω αλλαγής controller δισκου απο μητρική σε μητρική.

Δεν αναφέρει πουθενά στις οδηγίες αυτές ότι αυτό δεν επιτρέπεται σε περίπτωση τύπου Α ή Β άδειας.

Γνώμη μου είναι ότι αν υπάρχει μηχάνημα αγορασμένο με τα windows και καταστραφεί και μεταφέρεις την εγγατάσταση σε μηχάνημα backup δεν θα μπορέσει να στηριχτεί κατηγορία εις βάρος του χρήστη ακόμα και αν αναγκαστεί να "σπάσει" την προειδοποίηση των windows για σημαντικές αλλαγές στο hardware (αρκεί να κρατηθεί ο ίδιος αριθμός).

Στο κάτω κάτω δεν έχουμε υπογράψει κανένα συμφωνητικό με τη microsoft για το ποιο ήταν το hardware κατά την στιγμή της εγγατάστασης,

yiapap
04-10-09, 15:42
Γνώμη μου είναι ότι αν υπάρχει μηχάνημα αγορασμένο με τα windows και καταστραφεί και μεταφέρεις την εγγατάσταση σε μηχάνημα backup
...
Στο κάτω κάτω δεν έχουμε υπογράψει κανένα συμφωνητικό με τη microsoft για το ποιο ήταν το hardware κατά την στιγμή της εγγατάστασης,Πως "καταστρέφεται" ολόκληρο PC? Αν πάρει φωτιά; Και πως αποδεικνύεις ότι η αντικατάσταση ενός laptop με καινούργιο (desktop) PC γίνεται εξ'ανάγκης και όχι για αναβάθμιση (δλδ νέα αγορά).

Σαφώς και δεν βάζουμε την όποια Microsoft συνέταιρο στο τι PC θα πάρουμε αλλά από τη στιγμή που θα το πάρουμε και θα αποφασίσουμε το υλικό που θα χρησιμοποιήσουμε η άδεια OEM/DSP είναι γι' αυτό, το συγκεκριμένο PC. Αλλιώς τι νόημα έχουν οι άδειες retail και η μεγάλη διαφορά τιμής τους; ;)

bxenos
04-10-09, 19:25
παράθεση απο το link της microsoft που έδωσα στο προηγούμενο post
Αφού μετακινήστε το δίσκο συστήματος (εκκίνησης) των Microsoft Windows XP σε υπολογιστή αντιγράφων ασφαλείας,...
αν χαλάσει η μητρική στο laptop, το laptop θεωρείται κατεστραμένο.
Στο laptop δεν έχω μόνο windows, έχω και άλλα προγράμματα, π.χ. κάποια προγράμματα που μπορεί να είναι κλειδωμένα στο δίσκο ή να είναι ενεργοποιημένα και δεν θέλω να τα ξαναεγγαταστήσω, είναι δικαίωμα μου να κρατησω την εγγατάσταση τους ως έχει και να τα βάλω σε άλλο υπολογιστή (backup).
Η microsoft το προβλέπει και δεν αναφέρει κάτι στη σελίδα για την περίπτωση αυτή, εγώ γιατί πρέπει να φέρω τα πάνω κάτω και να τα ξαναστήσω όλα απο την αρχή;


Και πως αποδεικνύεις ότι η αντικατάσταση ενός laptop με καινούργιο (desktop) PC γίνεται εξ'ανάγκης και όχι για αναβάθμιση (δλδ νέα αγορά).

δεν χρειάζεται. Δίνει οδηγίες πως να γίνει και δεν ζητά τέτοιο πράγμα. Το πολύ πολύ κρατάς και το χαλασμένο

mogsub
04-10-09, 19:46
το oem δεν μπορείς να τα βάλεις σε αλλο pc (άμα θες να είσαι νόμιμος).

bxenos
04-10-09, 20:06
το oem δεν μπορείς να τα βάλεις σε αλλο pc (άμα θες να είσαι νόμιμος). ίσως αν είναι ίδιας μάρκας...:hmm:

sdikr
04-10-09, 20:08
παράθεση απο το link της microsoft που έδωσα στο προηγούμενο post
αν χαλάσει η μητρική στο laptop, το laptop θεωρείται κατεστραμένο.
Στο laptop δεν έχω μόνο windows, έχω και άλλα προγράμματα, π.χ. κάποια προγράμματα που μπορεί να είναι κλειδωμένα στο δίσκο ή να είναι ενεργοποιημένα και δεν θέλω να τα ξαναεγγαταστήσω, είναι δικαίωμα μου να κρατησω την εγγατάσταση τους ως έχει και να τα βάλω σε άλλο υπολογιστή (backup).
Η microsoft το προβλέπει και δεν αναφέρει κάτι στη σελίδα για την περίπτωση αυτή, εγώ γιατί πρέπει να φέρω τα πάνω κάτω και να τα ξαναστήσω όλα απο την αρχή;


δεν χρειάζεται. Δίνει οδηγίες πως να γίνει και δεν ζητά τέτοιο πράγμα. Το πολύ πολύ κρατάς και το χαλασμένο


οχι αγαπητέ, οτι έχεις λάβει με το φορητό είναι συγκεκριμένα για εκείνο το φορητό,
είναι άδεια ΟΕΜ.

bxenos
04-10-09, 22:19
Βρήκα αυτή την αναφορά περίπτωσης βλάβης μητρικής και επισκευής απο τον ίδιο κατασκευαστή με αντικατάσταση μητρικής (ή ισως και του ίδιου του laptop/desktop αν ο κατασκευαστής δεν μπορεί να επισκευάσει το πρώτο;:hmm:):


Another reply from The Microsoft OEM System Builder Licensing Team.

1. If prompted for a phone call activation after upgrading to a non OEM
motherboard on an OEM system, a new activation code would most likely be
denied.

2. If the motherboard is a factory replacement for a defective motherboard,
you can speed up the phone call activation process and avoid confusion by
stating you made upgrades in compliance with the OEM EULA. Although not
stated above, I would consider the replacement of a defective OEM motherboard
in compliance with the OEM EULA.

3. If changing to a new hard drive involves cloning the old hard drive to
the to the new hard drive and the old drive is removed from service,
formatting the drive is not necessary as it can be used as a backup source.
πηγή (http://www.tomshardware.co.uk/forum/page-18211_35_0.html)

Εχω ασχοληθεί σε κάποιες περιπτώσεις με το downgrade (αγορά αδειών vista - και παλιότερα xp,2000) για εγγατάσταση xp - και παλιότερα 2000,nt4. Το downgrade είναι εφικτό σε κάποιες OEM εκδόσεις (xp pro, vista business, ...) και επιτρέπουν ακόμα και τη μεταφορά της άδειας σε άλλο υπολογιστή του ίδιου κατασκευαστή αρκεί να διαγραφούν τελείως τα λειτουργικά απο τους παλιούς και να παραδοθούν όλα τα φυλλάδια και (αν είναι εφικτό) και το αυτοκολητακι.

Οταν πριν χρόνια ψάχτηκα με τα downgrade, ακόμα και η microsoft έκανε 3 μέρες να βγάλει άκρη τι συνέβενε με τα EULA (εποχές που είχαμε πάει απο Nt4 σε 2000), τωρα είναι αρκετά πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

Siba
06-10-09, 00:54
Ερωτηση: Εχω στειλει ενα λαπτοπ για αλλαγη μητρικης γιατι πεθανε, οταν μου το γυρισουν πισω απο την εταιρια ( :down: ) θα εχω τετοιες ιστοριες με τα vista?

utp
06-10-09, 01:53
Και γω αυτη την απορια εχω.
Πες οτι αλλαζω καρτα γραφικων και διαγνωσουν τα windows αλλαγη υλικου και μου αφησει περιθωριο 30 μερες να αλλαξω κλειδι, θα καθομαι εγω να προσπαθω να πεισω την microsoft οτι προκειται περι αναβαθμισης και οχι περι κλοπης για κατι που εχω πληρωσει?
Πραγματικα δεν ξερω τι θα κανω σε τετοια περιπτωση. Ειναι οντως τοσο ευκολο οπως λενε μερικοι που με ενα τηλεφωνο σου δινουν αλλο κλειδι?

sdikr
06-10-09, 02:00
Και γω αυτη την απορια εχω.
Πες οτι αλλαζω καρτα γραφικων και διαγνωσουν τα windows αλλαγη υλικου και μου αφησει περιθωριο 30 μερες να αλλαξω κλειδι, θα καθομαι εγω να προσπαθω να πεισω την microsoft οτι προκειται περι αναβαθμισης και οχι περι κλοπης?
Πραγματικα δεν ξερω τι θα κανω σε τετοια περιπτωση. Ειναι οντως τοσο ευκολο οπως λενε μερικοι που με ενα τηλεφωνο σου δινουν αλλο κλειδι?

Σε γενικές γραμμές, μπορείς να κάνεις 3 ενεργοποιήσεις στην αρχή, ακόμα κάθε νομίζω 6 μήνες αυτό το νούμερο γίνεται reset.
εφόσον η ενεργοποιήση γίνει στο ίδιο μηχανήμα τότε δεν υπάρχει κανένα όριο

αν αλλάξεις απλα κάρτα γραφικών δεν έχεις πρόβλημα.
κοιτάει, επεξεργαστή, δίσκο, μνήμες και κάρτα δικτύου, αν τα αλλάξεις όλα αυτά ταυτόχρονα τότε θα πρέπει να κάνεις ενεργοποίηση ξανά (-1 δηλάδη στο count).

Πάντως ναι είναι ευκολά, απλά τους αναφέρεις κάηκε η μητρική και σου δίνουν κωδικό ενεργοποίησης (και όχι νέο κλειδί).


Νομικά η αδεία πάει πακέτο με το hardware που την αγόρασες, πρακτικά κάνουν τα στραβά μάτια


Σε περίπτωση κατασκευαστή ΟΕΜ, τότε πραγματικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μιας και το κλείδωμα είναι μέσω του bios του μηχανήματος (την μητρική που άλλαξες που πάλι έχει το κλείδι που χρειάζεται) , δεν μπόρεις όμως να το βάλεις σε μηχάνημα άλλου κατασκευαστή

@ ADSLgr.com All rights reserved.