PDA

Επιστροφή στο Forum : Webselfcare ( my.otenet.gr ) και Ανάλυση Χρήσης



Trifyllenia
21-09-09, 13:05
Καλησπέρα σε όλους!
Ανοίγω αυτό το thread (μην ανησυχείτε δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη σύνδεση μου κλπ κλπ :p) γιατί θέλω να μάθω τι σημαίνουν επακριβώς τα στοιχεία που βλέπω στην Ανάλυση Χρήσης του Webselfcare της my.otenet.gr.
Πήρα τηλ στο κέντρο εξυπηρέτησης 801-11-35555 και δε γνωρίζουν τίποτα επ'αυτού. Απέστειλα mail στο noc [at] otenet.gr και δε μου απαντήσανε :( Kαι μου κάνει τρομερή εντύπωση αφού εδώ: http://www.otenet.gr/hd/HTML/mo_step6.htm παραπέμπουν για βοήθεια σε αυτούς...

Πάμε λοιπόν μαζί να απαντήσουμε στις ερωτήσεις μήπως και γνωρίζει κάποιος από την κοινότητα του adslgr.

Mήπως κανείς ξέρει τι σημαίνουν αυτά:

Start time, Duration, Phone No, Receive speed, Transmit speed, Bytes IN, Bytes OUT, Disconnect Cause, Disc-ext, User IP, Host IP, Host Name, OTE Units

Αυτά που μπορώ να υποθέσω ως τώρα είναι:

Phone No: επειδή γράφει κάτι μια λεξούλα μάλλον είναι το DSLAM που ανήκω και όχι το τηλ μου (γράφει #bras-acr3-1440# άρα υποθέτω ανήκω συγκεκριμένα στον κόμβο BRAS Ακρόπολη 3)

Host Name: πάλι το ίδιο, να είναι δηλ το DSLAM μου μάλλον.

User IP, Host IP: Οι αντίστοιχες ΙP διευθύνσεις. Και μάλιστα είμαι σε πολλά sessions επειδή αλλάζει η User IP μου, καθώς από τον ΟΤΕ έχω δυναμική, όπως άλλωστε οι περισσότεροι.

Και εδώ έρχονται 2 κουλές απορίες εκτός από αυτά που σας ρώτησα πριν:

Με δείχνει ότι ανήκω σε S4, μια χαρά δηλ καθώς έχω 8mbps σύνδεση και μάλιστα κατεβάζω περιιιιιιπου με τόσα, έχω δηλ άψογες ταχύτητες.
Γιατί όμως στο Receive Speed μου δείχνει 4096? lolz?

Eπίσης γιατί από 15 Σεπτεμβρίου δε μου δείχνει κανένα στατιστικό για τη σύνδεσή μου? :(

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη!

---
edit:
Μόλις έστειλα και στο info [at] otenet.gr
Αν μου απαντήσουν θα ενημερώσω και εδώ.

21706
21-09-09, 14:54
Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι και μένα μου δείχνει
Receive Speed 1024 που έχει καταργηθεί εδώ και πολύ
καιρό και έχω 2048.

Trifyllenia
21-09-09, 15:37
Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι και μένα μου δείχνει
Receive Speed 1024 που έχει καταργηθεί εδώ και πολύ
καιρό και έχω 2048.

Για το συγκεκριμένο λοιπόν αυτό που σκέφτομαι είναι το εξής: Επειδή εγώ είχα 4096, πήγα σε 8192 (δηλ. S4) όχι επειδή το ζήτησα, αλλά επειδή είχε γίνει τότε αυτόματη αναβάθμιση/διπλασιασμός του ΟΤΕ, που ενώ δεν αυξήθηκε ο λογαριασμός μας, αυξήθηκε η ταχύτητά μας.

Άρα ίσως να το έχουν "ξεχάσει" έτσι, χωρίς όμως ουσιαστικά να δημιουργεί κανένα πρόβλημα αφού μια χαρά το router μου κλειδώνει στα 8 και επίσης κατεβάζω και με πολύ καλή ταχύτητα.

Εντύπωση μου κάνει πάντως το γεγονός ότι κανένα τηλ του ΟΤΕ που πήρα δεν είχε ανθρώπους που να γνώριζαν να απαντήσουν στα στοιχεία του Webselfcare ....

030366
21-09-09, 17:07
Εντύπωση μου κάνει πάντως το γεγονός ότι κανένα τηλ του ΟΤΕ που πήρα δεν είχε ανθρώπους που να γνώριζαν να απαντήσουν στα στοιχεία του Webselfcare ....

Ε δεν είναι εύκολο να πέσεις στον 1/10 πού να ξέρει κάποια πράγματα.

Από αυτά πού έγραψες πριν πάντως φαίνεται ότι έχεις κατανοήσει τα στατιστικά πάνω κάτω, οπότε don't worry.

Όσον αφορά το ότι μετά τις 15 του μηνός δεν έχει στατιστικά, δοκίμασε να βάλεις χρονική περίοδο από 12 έως 18/9, γιατί αν έχεις βάλει 15-20/9 πχ δεν σου βγάζει τπτ. Έτσι θυμάμαι ότι μου τα έβγαζε όταν ήμουν ΟΤΕ.

21706
21-09-09, 17:15
Για το συγκεκριμένο λοιπόν αυτό που σκέφτομαι είναι το εξής: Επειδή εγώ είχα 4096, πήγα σε 8192 (δηλ. S4) όχι επειδή το ζήτησα, αλλά επειδή είχε γίνει τότε αυτόματη αναβάθμιση/διπλασιασμός του ΟΤΕ, που ενώ δεν αυξήθηκε ο λογαριασμός μας, αυξήθηκε η ταχύτητά μας.

Άρα ίσως να το έχουν "ξεχάσει" έτσι, χωρίς όμως ουσιαστικά να δημιουργεί κανένα πρόβλημα αφού μια χαρά το router μου κλειδώνει στα 8 και επίσης κατεβάζω και με πολύ καλή ταχύτητα.

Εντύπωση μου κάνει πάντως το γεγονός ότι κανένα τηλ του ΟΤΕ που πήρα δεν είχε ανθρώπους που να γνώριζαν να απαντήσουν στα στοιχεία του Webselfcare ....

Έτσι φαίνεται ότι είναι. Κι εγώ πήγα στα 2048 με την αυτόματη αναβάθμιση.
Όσο για το bras δεν είναι το dslam. Δες πχ εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14083).

Trifyllenia
21-09-09, 17:27
Όσον αφορά το ότι μετά τις 15 του μηνός δεν έχει στατιστικά, δοκίμασε να βάλεις χρονική περίοδο από 12 έως 18/9, γιατί αν έχεις βάλει 15-20/9 πχ δεν σου βγάζει τπτ. Έτσι θυμάμαι ότι μου τα έβγαζε όταν ήμουν ΟΤΕ.

Xm.... ακριβώς τα ίδια... τίποτα :hmm:



Όσο για το bras δεν είναι το dslam. Δες πχ εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14083).

Thank u for the info :oneup:
BroadBand Remote Access Server - BBRAS λοιπόν! :)

tiatrou
21-09-09, 18:38
1. Εκεί που λέει Phone Νο, κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού που έκανα χρήση dialup από το χωριό μου, μου βγάζει το νούμερο του τηλεφώνου από όπου χρησιμοποιούσα το λογαριασμό μου με dialup. Στα υπόλοιπα γράφει #bras-nym3-1440#.
2. S1,S2,S3->2Mbps, S4,S5->8Mbps, S6->24Mbps. Εμένα με 2048Mbps με έχει στο S2, έχει ξεχάσει όμως να βάλει την νέα αναβαθμισμένη ταχύτητα και φαίνεται ακόμη 1024/256Mbps.
3. Ξέρει κανείς τι είναι τα ΟΤΕ units;

Trifyllenia
21-09-09, 18:52
1. Εκεί που λέει Phone Νο, κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού που έκανα χρήση dialup από το χωριό μου, μου βγάζει το νούμερο του τηλεφώνου από όπου χρησιμοποιούσα το λογαριασμό μου με dialup. Στα υπόλοιπα γράφει #bras-nym3-1440#.

Ωραία, άρα μάλλον βρήκαμε και τι είναι το Phone No: Είναι ο access server.
Aυτό καταλαβαίνω από αυτό το επεξηγηματικό post:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=213704&postcount=13

markos26
21-09-09, 18:56
3. Ξέρει κανείς τι είναι τα ΟΤΕ units;

Τα OTE units ειναι ακριβως αυτο που λεει -> Μοναδες (χρεωσης) του ΟΤΕ, που εξαρτωνται απο την ωρα της ημερας που τηλεφωνεις, απο την αποσταση στην οποια τηλεφωνεις, απο την ημερα της εβδομαδας που τηλεφωνεις κλπ

Εχω, ομως, και εγω μια ερωτηση, για οποιον τυχον ξερει.
Στο τελος Ιουλιου περιπου ανακοινωθηκε απο τον ΟΤΕ η παροχη 60 λεπτων δωρεαν κλησεων προς κινητα εντος Ελλαδος, στους κατοχους Conn-x Talk.

Παρ'ολα αυτα ομως στον τελευταιο λογαριασμο, που ελαβα, εχω χρεωθει με αρκετες κλησεις προς κινητα. Και συγχρονως, πουθενα στον λογαριασμο δεν αναφερονται δωρεαν κλησεις προς κινητα.

Ξερει κανεις να μου απαντησει ??

Ευχαριστώ .

YΓ. Ζητω συγγνωμη, για την παρεμβολη με αλλο θεμα, αλλα ψαχνω για μια απαντηση

Trifyllenia
21-09-09, 19:03
Τα OTE units ειναι ακριβως αυτο που λεει -> Μοναδες (χρεωσης) του ΟΤΕ, που εξαρτωνται απο την ωρα της ημερας που τηλεφωνεις, απο την αποσταση στην οποια τηλεφωνεις, απο την ημερα της εβδομαδας που τηλεφωνεις κλπ

Χμ... αυτό ίσως να είναι λίγο διαφορετικό ή κάτι άλλο καθώς εμένα μου δείχνει ... 0! :hmm:


Εχω, ομως, και εγω μια ερωτηση, για οποιον τυχον ξερει.
Στο τελος Ιουλιου περιπου ανακοινωθηκε απο τον ΟΤΕ η παροχη 60 λεπτων δωρεαν κλησεων προς κινητα εντος Ελλαδος, στους κατοχους Conn-x Talk.

Παρ'ολα αυτα ομως στον τελευταιο λογαριασμο, που ελαβα, εχω χρεωθει με αρκετες κλησεις προς κινητα. Και συγχρονως, πουθενα στον λογαριασμο δεν αναφερονται δωρεαν κλησεις προς κινητα.

Ξερει κανεις να μου απαντησει ??

Ευχαριστώ .

YΓ. Ζητω συγγνωμη, για την παρεμβολη με αλλο θεμα, αλλα ψαχνω για μια απαντηση

Αυτό για να το μάθεις, θα πάρεις τηλ στο 134.
Αν δε σου δώσουνε επαρκή απάντηση θα πας στον ΟΤΕ της περιοχής σου για να τους μιλήσεις από κοντά. Συνήθως σε τέτοια θέματα καλό είναι να τους βρίσκουμε και να τους λέμε το ζήτημα που έχει προκύψει από κοντά καθώς από το τηλέφωνο συμβαίνουν διάφορα μπερδέματα.

markos26
21-09-09, 19:09
Για τις OTE units ειναι δυνατον να σου δειχνει ΜΗΔΕΝ αν εχεις καποιο πακετο το οποιο καλυπτει τις κλησεις σου. Πχ εγω που εχω το Conn-X Talk στις Αστικες και Υπεραστικες κλησεις μου εχει ΜΗΔΕΝ χρεωση.

Οσο για τις κλησεις προς κινητα, το 134 μου λεει οτι, επειδη εχω το πακετο All-in-One δεν εχει περασει ακομα για τεχνικους(?) λογους. Τις επομενες ημερες, λεει, θα γινει.

ΥΓ. Για τις ΟΤΕ Units κοιτα εδω (http://www.otenet.gr/hd/HTML/faqs_adsl_diax1_print.htm)

Trifyllenia
21-09-09, 19:17
Για τις OTE units ειναι δυνατον να σου δειχνει ΜΗΔΕΝ αν εχεις καποιο πακετο το οποιο καλυπτει τις κλησεις σου. Πχ εγω που εχω το Conn-X Talk στις Αστικες και Υπεραστικες κλησεις μου εχει ΜΗΔΕΝ χρεωση.

OTENET OnDSL Home S4 ΑΟΡΙΣΤΟΥ έχω άρα μάλλον επειδή έχει να κάνει μόνο με την adsl κίνηση και καμία σχέση με μονάδες κλήσεων κλπ γι'αυτό θα μου δείχνει 0. Σ'ευχαριστώ πολύ :)

markos26
21-09-09, 19:19
Και εγω σε ευχαριστω. Παμε για debate τωρα

emeliss
22-09-09, 11:53
OTENET OnDSL Home S4 ΑΟΡΙΣΤΟΥ έχω άρα μάλλον επειδή έχει να κάνει μόνο με την adsl κίνηση και καμία σχέση με μονάδες κλήσεων κλπ γι'αυτό θα μου δείχνει 0.
Δες εδώ
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=322276

Trifyllenia
22-09-09, 12:12
Δες εδώ
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=322276

Ok, μόλις διάβασα, thank u :) .
Εντωμεταξύ βλέπω και άλλον έναν που έχει πάθει αυτό που έπαθα κ εγώ: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3030797&postcount=3

Ρε παιδιά 3 χρόνια τα έβλεπα όλα καλά....
Και ξαφνικά από τις 15 Σεπτεμβρίου δε μου βγάζει κανένα δεδομένο.

Ποστάρω και ενδεικτική φωτό.

Βάζω Ανάλυση Χρήσης από τις 12 Σεπτεμβρίου μέχρι 21 Σεπτεμβρίου για να δείτε την απουσία δεδομένων μετά τις 15!

21706
22-09-09, 16:43
Ok, μόλις διάβασα, thank u :) .
Εντωμεταξύ βλέπω και άλλον έναν που έχει πάθει αυτό που έπαθα κ εγώ: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3030797&postcount=3

Ρε παιδιά 3 χρόνια τα έβλεπα όλα καλά....
Και ξαφνικά από τις 15 Σεπτεμβρίου δε μου βγάζει κανένα δεδομένο.


Αν είναι και ο bolos στον ίδιο κόμβο, ίσως είναι γενικότερο
πρόβλημα του bras-acr3.

Trifyllenia
27-09-09, 16:30
Μου έστειλε το κλασσικό mail ο ΟΤΕ που λέει ότι εξετάζει το πρόβλημα (αν κ εγώ δεν είχα κάποιο πρόβλημα, ουσιαστικά απορίες τους έκανα ...)

Σήμερα που λέτε μπαίνω ξανά και μου δείχνει κανονικότατα τα "χαμένα" στατιστικά αυτόν των ημερών... Μάλιστα... Ίσως συνέβη κάτι στο σύστημα και για λίγες μέρες είχε χάσει την ενημέρωση των στοιχείων μου και μετά όλα επανήλθαν κανονικά* (Αυτό υποθέτω at least).

*Aν κ τώρα δε μου δείχνει από 23/9 ... lol. Μάλλον κάτι αργεί απλά να φανεί.

Anyway. Καλό θα ήταν να εξηγούσαν λίγο τι παίζει με το Webselfcare και όχι να το έχουν σαν ένα δημόσιο "εργαλείο" για Ανάλυση Χρήσης, που ουσιαστικά τελικά δεν βλέπεις κάτι ξεκάθαρο...

Aυτό τώρα που σκέφτομαι είναι ότι ίσως επίτηδες να το αφήνουν στην τύχη του, για να προωθηθεί καλύτερα η υπηρεσία My e-Bill (http://oteshop.ote.gr/portal/page/portal/OTESHOP/MyServices/Mye-Bill) που όμως έχει άλλο σκοπό (αυτό των τηλεφωνικών κλήσεων).... Who knows... Μάλλον πολύ το ψάχνω :hmm:

terko
28-09-09, 06:30
Σήμερα που λέτε μπαίνω ξανά και μου δείχνει κανονικότατα τα "χαμένα" στατιστικά αυτόν των ημερών... Μάλιστα... Ίσως συνέβη κάτι στο σύστημα και για λίγες μέρες είχε χάσει την ενημέρωση των στοιχείων μου και μετά όλα επανήλθαν κανονικά* (Αυτό υποθέτω at least).

*Aν κ τώρα δε μου δείχνει από 23/9 ... lol. Μάλλον κάτι αργεί απλά να φανεί.

Anyway. Καλό θα ήταν να εξηγούσαν λίγο τι παίζει με το Webselfcare και όχι να το έχουν σαν ένα δημόσιο "εργαλείο" για Ανάλυση Χρήσης, που ουσιαστικά τελικά δεν βλέπεις κάτι ξεκάθαρο...

Aυτό τώρα που σκέφτομαι είναι ότι ίσως επίτηδες να το αφήνουν στην τύχη του, για να προωθηθεί καλύτερα η υπηρεσία My e-Bill (http://oteshop.ote.gr/portal/page/portal/OTESHOP/MyServices/Mye-Bill) που όμως έχει άλλο σκοπό (αυτό των τηλεφωνικών κλήσεων).... Who knows... Μάλλον πολύ το ψάχνω :hmm:

Start time = Χρόνος συγχρονισμού του router σε 12ώρη ώρα πμ και μμ.

Duration = Χρόνος διάρκειας συγχρονισμού του router σε ημέρες (πχ ένδειξη 1 D = 1 ημέρα), σε ώρες (με ένδειξη πμ έως 12 ώρες και με ένδειξη μμ από 12 έως 24 ώρες). Σε περίπτωση διάρκειας συγχρονισμού πέραν του 24ώρου δεν αναγράφεται η ένδειξη πμ ή μμ η οποία εξάλλου δεν έχει κανένα νόημα εφόσον μιλάμε για διάρκεια.

Από την ανάλυση χρήσης (του post σου #15) είχες :

Παράδειγμα 1ο στις 14 Σεπ 09

1ο --> Start time 3:17:05 πμ και Duration 7:17:30 πμ, δηλαδή συγχρονισμός του router στις 3:17:05 πμ της 14-9-09 με διάρκεια συγχρονισμού 7 ώρες 17 λεπτά και 30 δεύτερα, άρα ήταν συγχρονισμένος μέχρι τις 10:34:35 πμ της ίδιας ημέρας.

2ο --> Start time 10:36:14 πμ και Duration 1:45:10 μμ, δηλαδή συγχρονισμός του router στις 10:36:14 πμ της 14-9-09 με διάρκεια συγχρονισμού 12+1=13 ώρες 45 λεπτά και 10 δεύτερα , άρα ήταν συγχρονισμένος μέχρι τις 12:21:24 πμ της επόμενης ημέρας (00:21:24 15-9-09).

Συμπέρασμα ότι στις 14-9-09 στις 10:34:35 πμ είχες έναν αποσυγχρονισμό 1 λεπτού και 39 δεύτερων.

Παράδειγμα 2ο στις 15 Σεπ 09

4ο --> Start time 11:45:38 πμ και Duration 1 D 05:07:46, δηλαδή συγχρονισμός του router στις 11:45:38 πμ της 15-9-09 με διάρκεια συγχρονισμού 1 ημέρα 5 ώρες 7 λεπτά και 46 δεύτερα, άρα ήταν συγχρονισμένος μέχρι τις 4:53:24 μμ της επόμενης ημέρας (16:53:24 16-9-09).

Μήπως ο router σου μετά από την παραπάνω ημερομηνία έμεινε κλειστός για 2-3 ημέρες και μετά δεν είχες κανέναν αποσυχρονισμό μέχρι τότε που ανέβαζες το θέμα (21-09-09, 13:05 ακόμη και την επομένη 22-09-09, 12:12) και έγραφες ότι δεν εμφανίζεται κανένα στατιστικό μετά τις 15-9-09 και παρόμοια αντίστοιχη περίπτωση μετά τις 23-9-09.

Γιατί αν συνέβει αυτό είναι φυσιολογικό εφόσον από την στιγμή που θα συγχρονίσει και μέχρι να αποσυγχρονίσει ίσως περάσουν το μέγιστο 2 ημέρες και 16 ώρες (αυτό είναι standard της Οtenet, αυτόματος αποσυγχρονισμός ελάχιστων δεύτερων (8 έως 9) χωρίς να πέσει η σύνδεση για αλλαγή IP) οπότε σίγουρα δεν θα μπορούσες να δεις στατιστικά.

Δηλαδή αν δεν ίσχυε το 2 ημέρες και 16 ώρες και δεν έκανε κανένα αποσυγχρονισμό το router πχ για 20 ημέρες, τότε για 21 ημέρες δεν θα είχες κανένα στατιστικό. Εδώ να αναφέρω πως έχω παρατηρήσει (εξ ου και το 21 ημέρες και όχι 20), ότι τα στατιστικά εμφανίζονται μια ημέρα (εργάσιμη αν θυμάμαι καλά) μετά τον αποσυγχρονισμό.

Μάλλον αυτό το πολύ καλό εργαλείο το αφήνουν στην τύχη του όπως λες για άλλο λόγο, για να μην μάθουν κάτι παραπάνω αυτοί που ασχολούνται και έχουν προβλήματα με τις ADSL συνδέσεις τους και τους ενοχλούν, ίσως να κάνω και λάθος και να είναι άλλος ο λόγος όπως αυτός της μη διαφήμισης των δωρεάν SMS.

21706
28-09-09, 10:02
Γιατί σε κάποια Duration βάζει πμ ή μμ; Εφόσον πρόκειται
για διάρκεια αυτά δεν έχουν κανένα νόημα.

terko
28-09-09, 10:43
Γιατί σε κάποια Duration βάζει πμ ή μμ; Εφόσον πρόκειται
για διάρκεια αυτά δεν έχουν κανένα νόημα.

Εφόσον είναι λιγότερο από 24 ώρες η διάρκεια, σε όλα τα Duration βάζει πμ ή μμ.

Σωστά αλλά έτσι δουλεύει, έκανα διόρθωση και το συμπεριέλαβα στο παραπάνω post.

21706
28-09-09, 11:06
Εφόσον είναι λιγότερο από 24 ώρες η διάρκεια, σε όλα τα Duration βάζει πμ ή μμ.

Σωστά αλλά έτσι δουλεύει, έκανα διόρθωση και το συμπεριέλαβα στο παραπάνω post.

Φαίνεται ότι είναι δύσκολο να το διορθώσουν...
Τώρα παρατήρησα κι εγώ ότι μετά τις 22/9 δεν δείχνει τίποτα.
Και στο διάστημα αυτό (23-28/9) που είναι μεγαλύτερο από
2 ημέρες και 16 ώρες το ρούτερ δουλεύει συνέχεια.

terko
28-09-09, 11:49
Φαίνεται ότι είναι δύσκολο να το διορθώσουν...
Τώρα παρατήρησα κι εγώ ότι μετά τις 22/9 δεν δείχνει τίποτα.
Και στο διάστημα αυτό (23-28/9) που είναι μεγαλύτερο από
2 ημέρες και 16 ώρες το ρούτερ δουλεύει συνέχεια.

Ισως και να μην μπορούν να το αλλάξουν στα συστήματά τους, αλλά δεν νομίζω.

Στο διάστημα που αναφέρεις και αν το bras από το οποίο περνάς εσύ είναι ίδιο και λειτουργεί όπως και το δικό μου (#bras-tri1-1440#) θα έπρεπε να είχες και εσύ έναν ή και δύο στιγμιαίους αποσυγχρονισμούς εφόσον έχουν συμπληρωθεί 5 ημέρες και 8 ώρες.

Trifyllenia
28-09-09, 14:08
terko σ'ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση :oneup:

Πάντως όχι, το routerάκι μου ποτέ δεν το κλείνω :oops:

Ε ίσως παίζει κάτι με καθυστέρηση ενημέρωσης των στοιχείων ή αυτό που είπες γενικά για τις 2 μέρες και κάτι ωρίτσες της OTENET :)

21706
28-09-09, 14:17
Ισως και να μην μπορούν να το αλλάξουν στα συστήματά τους, αλλά δεν νομίζω.

Στο διάστημα που αναφέρεις και αν το bras από το οποίο περνάς εσύ είναι ίδιο και λειτουργεί όπως και το δικό μου (#bras-tri1-1440#) θα έπρεπε να είχες και εσύ έναν ή και δύο στιγμιαίους αποσυγχρονισμούς εφόσον έχουν συμπληρωθεί 5 ημέρες και 8 ώρες.

Όχι, είμαι στο #bras-nym4-1440#. Θα το παρακολουθήσω για να δω
πότε θα ξαναρχίσουν οι ενδείξεις.

........Auto merged post: 21706 πρόσθεσε 7 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


terko σ'ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση :oneup:

Πάντως όχι, το routerάκι μου ποτέ δεν το κλείνω :oops:

Ε ίσως παίζει κάτι με καθυστέρηση ενημέρωσης των στοιχείων ή αυτό που είπες γενικά για τις 2 μέρες και κάτι ωρίτσες της OTENET :)

Από 15/9 έως 21/9 είπες ότι δεν είχες καμία ένδειξη.
Το διάστημα αυτό παραμένει ακόμα κενό;

terko
28-09-09, 15:45
Όχι, είμαι στο #bras-nym4-1440#. Θα το παρακολουθήσω για να δω
πότε θα ξαναρχίσουν οι ενδείξεις.

........Auto merged post: 21706 πρόσθεσε 7 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Από 15/9 έως 21/9 είπες ότι δεν είχες καμία ένδειξη.
Το διάστημα αυτό παραμένει ακόμα κενό;

Ok.

Για την ερώτηση προς την Trifyllenia διάβασε λίγο πιο προσεκτικά εδώ

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3072293&postcount=17

21706
28-09-09, 16:50
Ok.

Για την ερώτηση προς την Trifyllenia διάβασε λίγο πιο προσεκτικά εδώ

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3072293&postcount=17

Ναι, δεν το είχα δει. Φαίνεται πράγματι ότι πρόκειται
για καθυστερημένη ενημέρωση.

21706
29-09-09, 10:12
Σήμερα εμφανίστηκαν και οι ενδείξεις μέχρι 25/9.
Υπάρχει όμως ακόμα κάτι περίεργο. Όπως φαίνεται στη συνημμένη εικόνα:

Sat Sep 19 2009
Start time 9:45:05 πμ
Duration 2 D 16:00:00

Tue Sep 22 2009
Start time 8:00:03 πμ
Duration 2 D 16:00:00

Fri Sep 25 2009
Start time 8:20:12 πμ
Duration 2 D 16:00:00

Από 9:45:05 πμ της 19/9 μέχρι 8:00:03 πμ της 22/9 είναι 2 ημέρες και 22:14:58.
Επίσης από 8:00:03 πμ της 22/9 μέχρι 8:20:12 πμ της 25/9 είναι 3 ημέρες και 0:20:09.
Χρονικά διαστήματα δηλαδή αρκετά μεγαλύτερα από 2 ημέρες και 16 ώρες.
Μάλλον χρειάζεται κάποιο καταγραφικό της IP για να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

boliziner
29-09-09, 13:40
Εμένα εδώ και καιρό δεν εμφανίζει το Disconnect Cause βγάζει μια παύλα. :p

( το my.otenet.gr δεν είναι και τόσο friendly με το chrome :lol: )

21706
29-09-09, 13:59
Εμένα εδώ και καιρό δεν εμφανίζει το Disconnect Cause βγάζει μια παύλα. :p

( το my.otenet.gr δεν είναι και τόσο friendly με το chrome :lol: )

Εμένα βγάζει αυτό το περίεργο ERX_authenticate-session-timeout
που επίσης δεν ξέρω τι σημαίνει.
Όπως λέει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2900956&postcount=271) πάντως υπάρχει σχετικό ερώτημα της ΕΕΤΤ προς
τον ΟΤΕ αλλά μάλλον δεν έχει δοθεί απάντηση ακόμα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.