PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο Forthnet σε Tellas 17 μερες χωρις τηλεφωνο και Ιντερνετ???



Ivanthes
22-09-09, 01:21
Γεια σας παιδια. Εκανα κι εγω αιτηση μεταφορας απο Forthnet Economy σε Tellas double play και πηρα και την προσφορα 2 μηνων δωρεαν ADSM. Σημερα (αφου περασαν πανω απο 2 μηνες και τελειωσε το δωρεαν ADSM) διακοπηκε η συνδεση με Forthnet και δεν εχω τηλεφωνο και ιντερνετ. Πηρα την Tellas και μου ειπαν οτι βλεπουν να με συνδεουν στις 7 Οκτωβριου, δηλαδη μετα απο 17 μερες!!!!! χωρις ιντερνετ και τηλεφωνο!!! Και οταν τους ειχα ρωτησει στη Wind μου ειχαν πει την ιδια μερα της μεταφορας οτι θα εχω. Τι μπορω να κανω? Εχετε καποια ιδεα?

Nikos.B
22-09-09, 13:10
Tίποτα δεν μπορείς να κάνεις...

Και εγώ τα ίδια έπαθα...

28/8 έκανα αίτηση Tellas... Μετά από 3 μέρες η FORTHNET τα έκοψε όλα.

Στις 10/9 ενεργοποιηθηκε η τηλεφωνία και στις 14/9 το Ίντερνετ...

Δυστυχώς θα περιμένεις...

FSHOPAXD
22-09-09, 14:43
To ίδιο εχω δει να συμβαίνει και ανάποδα ή και με HOL, κάτι συμβαίνει μεταξύ των παρόχων μου φαίνεται και μολις παίρνουν την εντολή για μεταφορά τα κόβουν όλα...

Ivanthes
23-09-09, 14:23
Μετα απο πολλα τηλεφωνα σε Φορθνετ και Τελλας δε γινεται τιποτα. Απο οτι καταλαβα την αποσυνδεση την εκαναν οι τεχνικοι του ΟΤΕ -στη Φορθνετ ειμαι ακομα ακτιβ- απο κακους υπολογισμους χρονου συνδεσης και περιμενω στις 7 οκτωβρη να με συνδεσουν. τελειωσε και ο free χρονος του ADSM και αναγκαστηκα να παρω καρτεσ προπληρωμενου ιντερνετ. Αυτα ειναι τα χαλια τους

ariadgr
23-09-09, 17:57
Τι μπορω να κανω? Εχετε καποια ιδεα?

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2993615&postcount=22

Ivanthes
26-09-09, 17:33
Φταιει ο ΟΤΕ? Ετσι ισχυριζονται οι 2 παροχοι. Η ημερομηνια μεταβασης ηταν 7 Οκτωβρη και κακως οι τεχνικοι του ΟΤΕ εκοψαν τον βρογχο 17 μερες πριν. Η Φορθνετ λεει δεν το ζητησε. Η Τελλας δεν ειχε τη δυνατοτητα να το ζητησει. Αλλα μου ειπαν και να παρω τηλεφωνο στον ΟΤΕ δε νομιζουν οτι μπορει να γινει κατι κι απο τι φαινεται τον χρονο μου μονο χανω σε τηλεφωνηματα. Εχει ομως δικαιωμα ο ΟΤΕ να διακοπτει τηλεφωνο και ιντερνετ για τοσο μεγαλο διατημα? Δεν υπαρχουν καποιοι κανονες που πρεπει να υπακουουν? Και γιατι δε μπορουν να διοπρθωσουν ενα λαθος που εκαναν? Τοσο δυσκολο ειναι να ξαναβαλουν ενα καλωδιο?

ariadgr
26-09-09, 19:44
Δεν μας είπες αν συγχρονίζει το modem και αν δουλεύουν οι κωδικοί guest tellas που αναφέρω εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2993615&postcount=22).

anastasios.s
27-09-09, 13:04
Υπάρχει κάποιος που να έκανε αλλαγή από ένα εναλλακτικό πάροχο σε έναν άλλο, και η μετάβαση να έγινε την ίδια μέρα?

akkiiss55
28-09-09, 10:29
Γεια σας παιδια. Εκανα κι εγω αιτηση μεταφορας απο Forthnet Economy σε Tellas double play και πηρα και την προσφορα 2 μηνων δωρεαν ADSM. Σημερα (αφου περασαν πανω απο 2 μηνες και τελειωσε το δωρεαν ADSM) διακοπηκε η συνδεση με Forthnet και δεν εχω τηλεφωνο και ιντερνετ. Πηρα την Tellas και μου ειπαν οτι βλεπουν να με συνδεουν στις 7 Οκτωβριου, δηλαδη μετα απο 17 μερες!!!!! χωρις ιντερνετ και τηλεφωνο!!! Και οταν τους ειχα ρωτησει στη Wind μου ειχαν πει την ιδια μερα της μεταφορας οτι θα εχω. Τι μπορω να κανω? Εχετε καποια ιδεα?

λοιπον...επειδη μ εσκασε τετοια περιπτωση...ακου να μαθεις...κανονικα αν δν εχει κοψει η εταιρια σ νωριτερα τη γραμμη πραγμα το οποιο το ξερεις μονο εσυ τοτε ο τεχνικος τ οτε πηγε και εκανε απωκαλωδιωση διχως να επιβεβαιωση ημ.μεταβασης...δυστυχως δε φταιει καμμια απο τις 2 εταιριες αλλα ο τεχνικος απο τν οτε π σε ξεκουμπωσε...περιμενεις μεχρι 07/10 π εχει βγει απο τν ΕΒΔΑΦ ημ.φορητοτητας αριθμου.δν μπορεις να κανεις τπτ εκτος απο υπομονη

anastasios.s
01-10-09, 18:40
Πάντως σε επικοινωνία μου με την tellas (επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι να κάνω μετάβαση απο forthnet), μου είπαν off the record ότι συνήθως αυτό το κάνουν οι εταιρείες όταν ο συνδρομητής δεν έχει πληρώσει κάποιο λογαριασμό. Π.χ αν εγω χρωστάς στη forthnet και κάνω αίτηση φορητότητας τότε μπορεί η forthnet να με κόψει αμέσως!

asfalis
01-10-09, 23:05
Κάτι (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2993615&postcount=22) σου είπε ο Ariadgr. Eσύ όμως...:chinese

Kokostas
01-10-09, 23:15
Γεια σας παιδια. Εκανα κι εγω αιτηση μεταφορας απο Forthnet Economy σε Tellas double play και πηρα και την προσφορα 2 μηνων δωρεαν ADSM. Σημερα (αφου περασαν πανω απο 2 μηνες και τελειωσε το δωρεαν ADSM) διακοπηκε η συνδεση με Forthnet και δεν εχω τηλεφωνο και ιντερνετ. Πηρα την Tellas και μου ειπαν οτι βλεπουν να με συνδεουν στις 7 Οκτωβριου, δηλαδη μετα απο 17 μερες!!!!! χωρις ιντερνετ και τηλεφωνο!!! Και οταν τους ειχα ρωτησει στη Wind μου ειχαν πει την ιδια μερα της μεταφορας οτι θα εχω. Τι μπορω να κανω? Εχετε καποια ιδεα?

Εμένα η τελάς με ενεργοποίησε και με ειδοποίησε 10 ημέρες αργότερα (για τους κωδικούς) ότι πέρασα στο δίκτυο τους. Στο Adsl είχα διακοπή, στο τηλέφωνο δεν κατάλαβα τίποτα. Υπομονή ! Αρκεί στο τέλος να είσαι ευχαριστημένος. :worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

lx911
02-10-09, 09:54
Τζαμπα κοπος... Εμένα μου είπαν οτι θα κλείσει το μαγαζι (Wind) και την Tellas θα την παρει η 4net.
Οποτε παλι πισω θα γυρισει θέλοντας και μη... :p
Ζήτω ο άραβας και τα πετρελαια του!!! Ηδη οι μισοι υπαλληλοι της Wind ειναι στον δρόμο...

akkiiss55
02-10-09, 16:42
Πάντως σε επικοινωνία μου με την tellas (επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι να κάνω μετάβαση απο forthnet), μου είπαν off the record ότι συνήθως αυτό το κάνουν οι εταιρείες όταν ο συνδρομητής δεν έχει πληρώσει κάποιο λογαριασμό. Π.χ αν εγω χρωστάς στη forthnet και κάνω αίτηση φορητότητας τότε μπορεί η forthnet να με κόψει αμέσως!

δν παιζει αυτο φιλε μου σε καμμια περιπτωση.απλα αν εχει απληρωτο λογαριασμο δε φευγεις ποτε...οχι ο παροχος...αλλα ο φορεας π εγκρινει και απορριπτει μεταβασεις γραμμων

dbal
02-10-09, 22:33
Δεν μας είπες αν συγχρονίζει το modem και αν δουλεύουν οι κωδικοί guest tellas που αναφέρω εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2993615&postcount=22).

Η δικιά μου περίπτωση από Forthnet --> Tellas...
- 15/9 αίτηση μεταφοράς
- 25/9 κόβονται όλα (τηλέφωνο, ιντερνετ). Παίρνω τηλέφωνο Tellas CC και μου δίνουν ημερομηνία 5/10/09
- 29/9 ξαφνικά έχω τηλέφωνο και με παίρνουν από Tellas για κωδικούς ίντερνετ. Παρατηρώ οτι λαμπάκι DSL ok, περνάω ρυθμίσεις με κωδικούς guest και στο Siemens και στην δικιά τους πατάτα το GENNET αλλά ΙΡ δεν παίρνω...μιλάω με τεχνικό τμήμα (απάντηση σε 2 λεπτά, εύγε!) και βλέπει οτι η διαδικασία είναι σε "αναμονή ολοκλήρωσης" που προφανώς αφορά το κομμάτι του ιντερνετ. Δεν γκρινιάζω γιατί έτσι κι αλλιώς είμαι πολύ μπροστά από τον ένα μήνα που έκανε ακόμα και η αρχική ενεργοποίηση στην Forthnet από ΟΤΕ και περιμένω την 5/10 για το ιντερνετ-αυτά....

akkiiss55
06-10-09, 20:59
Η δικιά μου περίπτωση από Forthnet --> Tellas...
- 15/9 αίτηση μεταφοράς
- 25/9 κόβονται όλα (τηλέφωνο, ιντερνετ). Παίρνω τηλέφωνο Tellas CC και μου δίνουν ημερομηνία 5/10/09
- 29/9 ξαφνικά έχω τηλέφωνο και με παίρνουν από Tellas για κωδικούς ίντερνετ. Παρατηρώ οτι λαμπάκι DSL ok, περνάω ρυθμίσεις με κωδικούς guest και στο Siemens και στην δικιά τους πατάτα το GENNET αλλά ΙΡ δεν παίρνω...μιλάω με τεχνικό τμήμα (απάντηση σε 2 λεπτά, εύγε!) και βλέπει οτι η διαδικασία είναι σε "αναμονή ολοκλήρωσης" που προφανώς αφορά το κομμάτι του ιντερνετ. Δεν γκρινιάζω γιατί έτσι κι αλλιώς είμαι πολύ μπροστά από τον ένα μήνα που έκανε ακόμα και η αρχική ενεργοποίηση στην Forthnet από ΟΤΕ και περιμένω την 5/10 για το ιντερνετ-αυτά....

βασικα η γραμμη σ ηταν σε φαση αποδοχης απο τν τελας απλα γινονταν ελεγχοι πανω στη γραμμη για να παιξει σωστα με προθεσμια αποδοχης εως αυτη π ειπες...πιθανα να μη δεχοσουν και εισερχομενες...

dbal
09-10-09, 23:32
Μετά λοιπόν και την πάροδο της 5ης Οκτωβρίου δοκιμάζω να συνδεθώ και βλέπω οτι ενώ έχω DSL, εξακολουθώ να μην έχω ΙΡ με τίποτα...παίρνω το ομολογουμένως γρήγορο σε απόκριση τεχνικό τμήμα και το δηλώνουμε "βλάβη" για να το δουν οι τεχνικοί - άρχισαν τα όργανα σκέφτομαι....τους δίνω τρεις μέρες περιθώριο να με πάρουν τηλ. όπως υποσχέθηκαν και μη βλέποντας φώς, δοκιμάζω μόνος μου σήμερα το ρουτερ όπου ως δια μαγείας το PPP είναι αναμμένο! (άρα σκέφτομαι η "βλάβη" αποκαταστάθηκε, ή η παράλειψη στην ενεργοποίηση του ιντερνετ την μέρα που απέκτησα τηλέφωνο γιατί είμαι βέβαιος οτι περί αμέλειας -sic- πρόκειται). Παρόλα αυτά ακόμα δεν μπορώ να συνδεθώ στο go.tellas.gr για να κάνω ενεργοποίηση οπότε πάλι τηλ. για εξηγήσεις....Η ΤΥ με πληροφορεί οτι η "βλάβη" ελέγχθηκε και είναι πλέον δηλωμένη οκ στο σύστημα (τηλ. βέβαια ξέχασαν να με πάρουν) οπότε το πρόβλημα ίσως λέει είναι στον server της Tellas για αυτό λεει να δοκιμάσουμε με fixed DNS adress στα TCP/IP properties και όντως, bingo! :)
Συμπέρασμα: αν δεν είχε γίνει η πατάτα με την τεχνική ενεργοποίηση του ιντερνετ που εμένα μου θυμίζει κάτι σε επίπεδο π.χ. ξεχασμένου καλωδίου, όλα έγιναν γρήγορα, σχεδόν σε 11 ημερολογιακές, πέρα από τις τρεις μέρες χωρίς τηλ. και ιντερνετ όπου πιθανά και η ευθύνη να είναι της forthnet...ποτέ άλλωστε δεν πρόκειται να μάθω...

Ivanthes
15-10-09, 14:48
Τελικα ιντερνετ ειχα 2 μερες πριν και τηλεφωνο 2 μερες μετα την ημερομηνια ενεργοποιησης που μου ειχαν δωσει. Δηλαδη ενα δεκαπενθημερο χωρις ιντερνετ και κατι παραπανω χωρις τηλεφωνο.
Στην αρχη ειχα αρκετες αποσυνδεσεις στιγμιαιες. Τωρα εχα καναδυο μερες χωρις αποσυνδεση αλλ οι ταχυτητες ειναι απιστευτα διακυμενομενες. καποιες φορες το πρωι και πολυ αργα το βραδυ φτανουν τα 8mbps ενω το απογευμα βραδυ συνηθως σερνεται με ταχυτητες κατω απο 0,4mbps ενω με τη φορθνετ υπηρχε μια σταθεροτηα 1-2mbps . ειναι συμπεριφορα νεας γραμμης ή κατι δεν παει καλα με τη γραμμη μου?

@ ADSLgr.com All rights reserved.