PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση Βρόχου



prowler13
22-09-09, 11:34
Στις 9 Σεπτέμβρη έκανα αίτηση στην Forthnet για να βάλω adsl στο ιδιόκτητο δίκτυο της. Ο Οτέ δεν έχει βγάλει ακόμα πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης παρόλα αυτά η Hol στην οποία ήμουνα συνδρομητής για 2 χρόνια αποφάσισε χθές να μου διακόψει το ίντερνετ και να καταργήσει το βρόγχο ενώ θα έπρεπε να μου προσφέρει υπηρεσίες μέχρι να ενεργοποιηθώ στη νέα εταιρία. Τους πήρα τηλέφωνο και δεν μου δίνανε σαφή απάντηση .Μου λέγανε κυρίως να μιλήσω με την Forthnet να μάθω πότε θα ενεργοποιηθώ και ότι αυτοί κάνανε σωστά τη διακοπή . Τι μπορώ να κάνω γι αυτό?

emeliss
22-09-09, 11:47
Να πάρεις την Forthnet. Πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης δεν βγάζει ο ΟΤΕ, βγάζει η Forthnet.

prowler13
22-09-09, 11:49
Είσαι αστείος? Να πάρω τη Forthnet η οποία περιμένει από τον Οτέ να τους δώσει το οκ για την ενεργοποίηση και τα ****** της Hol που κόψανε το ίντερνετ ενώ θα έπρεπε να χω μέχρι τη μέρα ενεργοποίησης να τα αφήσω....Σωστή άποψη. Όποιος δεν έχει να προτείνει η δεν ξέρει κάτι από ανάλογη περίπτωση ας κρατήσει τα σχόλια του για τη πάρτη του.

Και στη τελική ας βγάλει η Forthnet πιθανή ενεργοποίηση σε 1 μήνα...Οι άλλοι με πιο δικαίωμα κόψανε απο τώρα το ίντερνετ?

emeliss
22-09-09, 11:55
Ναι, είμαι αστείος και κάνω πλάκα. Εσύ που είσαι σοβαρός μείνε χωρίς σύνδεση και συνέχισε τις λάθος κινήσεις.

prowler13
22-09-09, 11:59
Ρε αδερφέ δικαιούμαι να έχω ίντερνετ από τη Hol μέχρι τη μέρα ενεργοποίησης της Forthnet? Αν όχι τότε είμαι λάθος και διαγράφω το topic να μην συζητάμε τζάμπα...

DaveMurray
22-09-09, 12:01
Από ευγένεια σκίζουμε......:down:

vampira
22-09-09, 12:16
Ο Οτέ δεν έχει βγάλει ακόμα πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης παρόλα αυτά η Hol στην οποία ήμουνα συνδρομητής για 2 χρόνια αποφάσισε χθές να μου διακόψει το ίντερνετ και να καταργήσει το βρόγχο ενώ θα έπρεπε να μου προσφέρει υπηρεσίες μέχρι να ενεργοποιηθώ στη νέα εταιρία.

Κανένας πάροχος δεν καταργεί τον βρόχο με το έτσι θέλω, αν τον κατήργησε η hol είναι λόγω οικονομικών χρεών ή το ζήτησες εσύ.
Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω, τον βρόχο τον κατήργησε ο ΟΤΕ νωρίτερα από ότι έπρεπε.

Vitruvian78
22-09-09, 12:25
χαχαχαχα!Μην πλακωθειτε διαδικτυακά!

Λοιπόν, έχει δίκιο o prowler. Αυτό που σου κάνανε απο τη ΧΟΛ είναι εντελώς κουφό! Ωστόσο πάρε τη Φορθνετ και εξηγησέ τους οτι έχεις κάνει αίτηση και οτι ο προηγούμενος πάροχος σου έχει διακόψει ήδη τις υπηρεσίες σου. Τί συμβαίνει, πες τους, είμαι πλέον στο δίκτυό σας; Αν ναι, γιατί δεν έχω ενεργοποιηθεί ακόμα; Αν σου πούνε όχι τότε πάρε τη ΧΟΛ και ζήτα εξηγήσεις, γιατί σε διακόψανε ενώ θα έπρεπε να σου προσφέρουν υπηρεσίες μέχρι να ενεργοποιηθείς αλλου. Αν δεν βγάζεις άκρη απείλησε οτι θα μιλησεις με την ΕΕΤΤ και κάντο αν παλι δεν βγάλεις άκρη. Ειναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν υπηρεσίες μέχρι την ημέρα ενεργοποίησης σου. Τώρα μπορεί να μην φταίει και η ΧΟΛ και να έχει κάνει την πατάτα ο ΟΤΕ, που συνήθως αυτό γίνεται, αλλά στην περίπτωση αυτή με τον ΟΤΕ δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.....θα σου πει μιλα με τους παρόχους που εμπλεκονται, ενώ στα τεχνικά ζητήματα της σύνδεσης ευθύνεται ο ΟΤΕ.....γι αυτό και δεν βγάζεις άκρη, και γι αυτό πολλά πράγματα γίνονται ένα μπαχαλο στους εναλλακτικούς, λόγω του ΟΤΕ στη μέση. Υπομονή!

Υ.Γ. Καλά, όλοι φεύγουν απο Φορθνετ και πάνε ΧΟΛ και εσύ κάνεις το αντίστροφο;;:p

prowler13
22-09-09, 12:51
Που πάνε στη XOΛ? καλά θα περάσουνε :p τα έκανα αυτά που είπες χθές και το περίεργο είναι ότι κανείς δεν τα ρίξε στον Οτε...τέσπα δεν υπάρχει χρόνος και όρεξη για συνέχεια δυστυχως ...πάντως είναι τραγικοί στη Χολ...:nono:

Vitruvian78
22-09-09, 13:04
Αν είχες αποσυνδέσεις, θα έχεις και στη Φορθνετ. Μάλλον η γραμμή σου δεν σηκώνει. Αλλά και πάλι θα έπρεπε να στην ρυθμίσουν να σηκώνει όση ταχύτητα σηκώνει, χωρίς αποσυνδέσεις.

valen_gr
22-09-09, 22:55
Λοιπον, επειδη πολλες χαζομαρες βλεπω να γραφονται, να σου πω πρωτα
1) Μαθε να μιλας ευγενικα και σωστα.
2)Μιλα στην 4νετ (οχι στον ΟΤΕ,δεν σε βλεπει σαν πελατη του, Οχι στην HOL, δεν σε αποσυνδεσε αυτη). Η HOL δεν εχει καμια μα ΚΑΜΙΑ σχεση με την καταργηση του βρογχου. Καταργηση βρογχου σε καθε περιπτωση γινεται απο τον ΟΤΕ, με βαση την αιτηση που εχει λαβει απο την 4νετ. Η Hol δεν παρεμβαινει σε ΚΑΝΕΝΑ σταδιο της μεταφορας. Εσυ στην 4νετ εκανες αιτηση, αυτη ενημερωνει τον ΟΤΕ για την αλλαγη στον βρογχο που πρεπει να γινει, ΟΧΙ η HOL.
Τωρα, εαν αποσυνδεθηκε ο βρογχος σου και δεν εχεις υπηρεσια απο την 4νετ , δυο πραγματα συμβαινουν, 1)η ο ΟΤΕ αποσυνδεσε λανθασμενα νωριτερα τον βρογχο σου, και σε συνεδεσε στην 4νετ (ποτε μα ποτε ο ΟΤΕ δεν ξηλωνει βρογχο για μεταφορα και τον αφηνει στον αερα, καπου τον κουμπωνει...). Αυτη τη στιγμη , εχει ηδη συνδεθει στο DSLAM της 4νετ. Τωρα, εαν δεν ειναι ετοιμη η 4νετ ειναι αλλο θεμα. 2) η η 4νετ πηρε τον βρογχο την ωρα που επρεπε, και δεν ειναι ακομα ετοιμη.

Vitruvian78
23-09-09, 10:15
Λοιπον, επειδη πολλες χαζομαρες βλεπω να γραφονται, να σου πω πρωτα
1) Μαθε να μιλας ευγενικα και σωστα.
2)Μιλα στην 4νετ (οχι στον ΟΤΕ,δεν σε βλεπει σαν πελατη του, Οχι στην HOL, δεν σε αποσυνδεσε αυτη). Η HOL δεν εχει καμια μα ΚΑΜΙΑ σχεση με την καταργηση του βρογχου. Καταργηση βρογχου σε καθε περιπτωση γινεται απο τον ΟΤΕ, με βαση την αιτηση που εχει λαβει απο την 4νετ. Η Hol δεν παρεμβαινει σε ΚΑΝΕΝΑ σταδιο της μεταφορας. Εσυ στην 4νετ εκανες αιτηση, αυτη ενημερωνει τον ΟΤΕ για την αλλαγη στον βρογχο που πρεπει να γινει, ΟΧΙ η HOL.
Τωρα, εαν αποσυνδεθηκε ο βρογχος σου και δεν εχεις υπηρεσια απο την 4νετ , δυο πραγματα συμβαινουν, 1)η ο ΟΤΕ αποσυνδεσε λανθασμενα νωριτερα τον βρογχο σου, και σε συνεδεσε στην 4νετ (ποτε μα ποτε ο ΟΤΕ δεν ξηλωνει βρογχο για μεταφορα και τον αφηνει στον αερα, καπου τον κουμπωνει...). Αυτη τη στιγμη , εχει ηδη συνδεθει στο DSLAM της 4νετ. Τωρα, εαν δεν ειναι ετοιμη η 4νετ ειναι αλλο θεμα. 2) η η 4νετ πηρε τον βρογχο την ωρα που επρεπε, και δεν ειναι ακομα ετοιμη.

Ενώ εσύ είσαι περισσότερο ευγενικός απέναντι σε όλους εμάς, έτσι;;;:cool::down:

xmperop1
23-09-09, 22:17
Λοιπον, επειδη πολλες χαζομαρες βλεπω να γραφονται, να σου πω πρωτα
1) Μαθε να μιλας ευγενικα και σωστα.
2)Μιλα στην 4νετ (οχι στον ΟΤΕ,δεν σε βλεπει σαν πελατη του, Οχι στην HOL, δεν σε αποσυνδεσε αυτη). Η HOL δεν εχει καμια μα ΚΑΜΙΑ σχεση με την καταργηση του βρογχου. Καταργηση βρογχου σε καθε περιπτωση γινεται απο τον ΟΤΕ, με βαση την αιτηση που εχει λαβει απο την 4νετ. Η Hol δεν παρεμβαινει σε ΚΑΝΕΝΑ σταδιο της μεταφορας. Εσυ στην 4νετ εκανες αιτηση, αυτη ενημερωνει τον ΟΤΕ για την αλλαγη στον βρογχο που πρεπει να γινει, ΟΧΙ η HOL.
Τωρα, εαν αποσυνδεθηκε ο βρογχος σου και δεν εχεις υπηρεσια απο την 4νετ , δυο πραγματα συμβαινουν, 1)η ο ΟΤΕ αποσυνδεσε λανθασμενα νωριτερα τον βρογχο σου, και σε συνεδεσε στην 4νετ (ποτε μα ποτε ο ΟΤΕ δεν ξηλωνει βρογχο για μεταφορα και τον αφηνει στον αερα, καπου τον κουμπωνει...). Αυτη τη στιγμη , εχει ηδη συνδεθει στο DSLAM της 4νετ. Τωρα, εαν δεν ειναι ετοιμη η 4νετ ειναι αλλο θεμα. 2) η η 4νετ πηρε τον βρογχο την ωρα που επρεπε, και δεν ειναι ακομα ετοιμη.

Θα συμφωνήσω απόλυτα και θα προσθέσω ότι ο ΟΤΕ για να κάνει αλλαγή πόρτας και ουσιαστικά να αλλάξει πάροχο έχει χαρτιά που λένε κάντο και επείσης τα χαρτιά έχουν και ημερομηνίες.
Κατά κανόνα ακολουθούνται οι καταληκτικές ημερομηνίες και νωρίτερα μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις με άνωθεν παρεμβάσεις και αφού είναι ενήμερη όλη η αλυσίδα που εμπλέκεται και είναι απίκο.
Δεν έχει κανένα μα κανένα λόγο ο ΟΤΕ να κάνει νωρίτερα την αλλαγή παρόχου.
Αν η αλλαγή έγινε νωρίτερα θα πρέπει ταυτόχρονα να έχει γίνει κάλυψη και να δώσει ο νέος πάροχος το accept.
Θα πρέπει να αναζητηθεί αν ο νέος πάροχος έχει παραλάβει την γραμμή και αν όχι να δώσει ο νέος πάροχος επανέλεγχο.

prowler13
09-10-09, 13:34
Tελικά μετά απο 2 μέρες ενεργοποιήθηκα στη Forthnet οπότε μικρό το κακό...απλά στο site τους δεν είχανε βγάλει και ποτέ πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης.Τέσπα σήμερα η Hol μου έστειλε λογαριασμό να πληρώσω το μήνα Οκτόβρη. Οταν τους είπα ότι έχω ενεργοποιηθεί στη Forthnet από τις 23 Σεπτέμβρη μου είπαμε ότι δεν βλέπουν κάτι τέτοιο και ότι φαίνομαι ακόμα συνδρομητής στη Hol...Nαι οι ίδιοι άνθρςωποι που στις 20 Σεπτέμβρη μου είπανε ότι καταργήσανε το βρόγχο και ότι δεν ανήκω πια σε αυτούς σήμερα μου λένε δεν βλέπουμε κάτι άλλο...Μετά τα πρώτα καντίλια μου είπανε να στείλω fax διακοπής και θα βγάλουνε πιστωτικό υπόλοιπο...
Επίσης προς απάντηση σε έναν φίλο που έλεγε ότι όλοι πάνε στη hol kaι εγώ φεύγω έχω να του πώ ότι στη Forthnet 15 μέρες που είμαι ενεργός δεν είχα ούτε μια αποσύνδεση...αν σκεφτείς τις 50 με 100 που είχα καθημερινά στη Hol είναι ένα συν...Επίσης η γραμμή συγχρονίζει στα ίδια επίπεδα...ΑΝΤΕ γειαααααααα στη hol και κουράγιο σε όσους είναι ακόμα στον Σώκρατες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.