PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες ενος αρχαριου για την hol



akiscybernet
22-09-09, 13:52
Καλησπερα , εχω μερικες αποριουλες
Στο διαμερισμα που μενω δεν ειχα ποτε τηλεφωνο και προσφατα εκανα αιτηση στη hol για το double play lite.Δηλαδη αριθμοδοτηση .Μου στειλαν sms για την ημερομηνια ενεργοποιησης για την 29/09.Σε περιπτωση αριθμοδοτησης ερχεται καποιος τεχνικος της εν λογω εταιρειας να συνδεσει τιποτα καλωδια ψιψιψινια κτλπ???Γιατι σε μενα δεν εχει ερθει ακομα κανενας
Οι 3 μηνες δωρο που ειχα με την αιτηση θα ισχυουν και τωρα που σταματησε αυτο το δωρο???Εχει καποιος εμπειρια απο την hol στην Κορινθο??

Vitruvian78
22-09-09, 14:34
Εφόσον έκανες την αίτηση μέσω της ιστοσελίδας τους και την εποχή που ίσχυε η προσφορά, τότε την δικαιούσαι και θα σου την δώσουν. Πότε έκανες την αίτηση; Γιατί από τον Αύγουστο και μετά (αν όχι νωρίτερα) χρεώνουν τέλος εγκατάστασης και ενεργοποίησης νέας γραμμής (πάει κάπου στα 84€). Όταν ενεργοποιηθεί ο βρόνχος σου, θα σε πάρουν τηλέφωνο να κλείσουνε ραντεβού να έρθει ο τεχνικός να σου συνδέσει τη γραμμή, μην ανησυχείς. Στην περίπτωσή σου, κατά τις 29 περίπου να περιμένεις οτι θα γίνει αυτό, δηλαδή τη μέρα της ενεργοποίησης σου, ή μια με δύο μέρες μετά. Ως τότε θα περιμένεις. Εξοπλισμό σου έστειλαν;

akiscybernet
22-09-09, 14:49
Εφόσον έκανες την αίτηση μέσω της ιστοσελίδας τους και την εποχή που ίσχυε η προσφορά, τότε την δικαιούσαι και θα σου την δώσουν. Πότε έκανες την αίτηση; Γιατί από τον Αύγουστο και μετά (αν όχι νωρίτερα) χρεώνουν τέλος εγκατάστασης και ενεργοποίησης νέας γραμμής (πάει κάπου στα 84€). Όταν ενεργοποιηθεί ο βρόνχος σου, θα σε πάρουν τηλέφωνο να κλείσουνε ραντεβού να έρθει ο τεχνικός να σου συνδέσει τη γραμμή, μην ανησυχείς. Στην περίπτωσή σου, κατά τις 29 περίπου να περιμένεις οτι θα γίνει αυτό, δηλαδή τη μέρα της ενεργοποίησης σου, ή μια με δύο μέρες μετά. Ως τότε θα περιμένεις. Εξοπλισμό σου έστειλαν;

Να σαι καλα για την γρηγορη απαντηση σου!Εχω κανει την αιτηση μεσω της ιστοσελιδας μεσα αυγουστου , εχω ενημερωθει για το κοστος ενεργοποιησης (80 και κατι για ολα μαζι μου ειπαν).Εξοπλισμο οκ μου εχουν στειλει

restos
22-09-09, 14:54
η τηλεφωνια ειναι pots h voip?

akiscybernet
22-09-09, 15:02
η τηλεφωνια ειναι pots h voip?

Συγνωμη ειμαι λιγο ασχετος απο αυτα , μια κανονικη γραμμη ζητησα για ιντερνετ απλα επειδη ηταν αριθμοδοτηση αναγκαστικα επρεπε να βαλω double play (internet-τηλεφωνο)
Αν θα ηθελες να βοηθησεις λιγο με αυτες τις ορολογιες

Vitruvian78
22-09-09, 16:26
pots είναι η παραδοσιακή τηλεφωνία που έχεις και στον ΟΤΕ, ενώ voip είναι όταν πρέπει να συνδέσεις το τηλέφωνο πάνω στο ρούτερ για να έχεις τηλεφωνία. Η πρώτη θεωρείται η πιο αξιόπιστη, αν και με voip που είχα μέχρι πρόσφατα, μια χαρά λειτουργούσε. Θα μάθεις τί τηλεφωνία έχεις όταν θα ενεργοποιηθείς. Γράψε μας τις εντυπώσεις σου. ;)

shora
24-09-09, 16:07
Γεια σας,

Εχω μια απορια σχετικα με την on line εγγραφη στην HOL (γιατι ειδα την προσφορα με τους 3 πρωτους μηνες δωρεαν οποτε μιας και ηθελα να βαλω ιντερνετ ας παρω αυτο λεω). Το σπιτι που θελω να ενεργοποιηθει η συνδεση δεν εχει καμια τηλεφωνικη γραμμη οποτε στην εισαγωγικη σελιδα δινω εναν ''γειτονικο αριθμο'' (για την ακριβεια του αποπανω σπιτιου).Στην συνεχεια δινω τα στοιχεια μου αλλα οταν παταω επομενο με βγαζει εδω:
61963

Eφοσον στο σπιτι δεν υπαρχει αλλη γραμμη και προκειται περι νεας συνδεσης στα 4 κουτακια δεν επιλεγω τιποτα σωστα? Επισης απο κατω που λεει ''Στοιχεια κατοχου, οπως αυτα...'' τι γραφω?

Οπως καταλαβατε η απορια μου ειναι σχετικα με την νεα συνδεση χωρις να υπαρχει αλλη πριν.

Ευχαριστω.

mondeo
25-09-09, 13:33
Γεια σας,

Εχω μια απορια σχετικα με την on line εγγραφη στην HOL (γιατι ειδα την προσφορα με τους 3 πρωτους μηνες δωρεαν οποτε μιας και ηθελα να βαλω ιντερνετ ας παρω αυτο λεω). Το σπιτι που θελω να ενεργοποιηθει η συνδεση δεν εχει καμια τηλεφωνικη γραμμη οποτε στην εισαγωγικη σελιδα δινω εναν ''γειτονικο αριθμο'' (για την ακριβεια του αποπανω σπιτιου).Στην συνεχεια δινω τα στοιχεια μου αλλα οταν παταω επομενο με βγαζει εδω:
61963

Eφοσον στο σπιτι δεν υπαρχει αλλη γραμμη και προκειται περι νεας συνδεσης στα 4 κουτακια δεν επιλεγω τιποτα σωστα? Επισης απο κατω που λεει ''Στοιχεια κατοχου, οπως αυτα...'' τι γραφω?

Οπως καταλαβατε η απορια μου ειναι σχετικα με την νεα συνδεση χωρις να υπαρχει αλλη πριν.

Ευχαριστω.

Αν η γραμμή ενεργοποιηθεί στο όνομά σου θα βάλεις τα δικά σου στοιχεία.Αν όχι,τα στοιχεία του ατόμου στο όνομα του οποίου θα ενεργοποιηθεί η γραμμή.

akiscybernet
02-10-09, 10:13
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Χτες ενεργοποιηθηκε το dp lite οι μεχρι τωρα εντυπωσεις μου:
1)εκανα μετρηση με το speedtest.Download= 7,9mbps - Upload 0.9...
Απο τη στιγμη ομως που εχω το dp lite με τα 6 mbps πως γινεται να πιανω 8 ,οχι οτι με χαλαει αλλα φοβαμαι μηπως μου εχουν βαλει το μεγαλο πακετο
2)Καποια downloads που προλαβα να κανω με Torrent εγραψε 750 kbps(αψογα δηλαδη)
3)Κανενα προβλημα με youtube ειτε κανονικα video ειτε hd

1 ημερα δεν ειναι το καλυτερο δειγμα για να κρινεις μια υπηρεσια αλλα μετα την εργασιακη εμπειρια που ειχα στην Tellas ολα μου φαινονται τελεια εδω

jkoukos
02-10-09, 11:22
Στο έχουν ξεκλείδωτο μέχρι να κάνουν τις ρυθμίσεις για τη γραμμή σου. Κάποια στιγμή θα πέσει στη κανονική ταχύτητα. Σε μένα κλείδωσε μετά από 2 περίπου βδομάδες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.