PDA

Επιστροφή στο Forum : Απάντηση απο Οτε σχετικά με Ταγαράδες



Σελίδες : [1] 2

rockstarhs
20-02-06, 04:17
Διαβασα σχεδον ολα τα προιγουμενα μηνυματα..με γυρισαν τα μυαλα και θυμηθηκα μια φαση με τον ΟΤΕ.
Παιρνω μια μερα στον ΟΤΕ Θεσσαλονικης (Αγιας Σοφιας) να ρωτησω ποτε επιετελους θα φτασει η μαμιμενη η ADSL στους Ταγαραδες και τι μου λεει ο τελειωμενος....
"στους Ταγαραδες ισως ποτε"!!!!!!!!!!!!
Και σκεφτομαι εγω τωρα.... ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ Μ****** 40 EURO ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΓΙΟ ΚΑΘΕ 2ΜΗΝΟ!!!!!!! οχι τα τελη,οχι το ΦΠΑ,οχι η στρογγηλοποιηση!!!
Ε Λ Ε Ο Σ !!!:evil: :evil: :evil:

FFGR
20-02-06, 07:18
Μια λέξη :

Μονοπώλιο.

Δεν μπορείς με αυτούς δεν μπορείς χωρίς αυτους.

Λύση ? Ανταγωνισμός, αλλά οι περισότεροι την κλασική αρπαχτή θα πάνε να κάνουν

george_apan
20-02-06, 12:47
Και δεν τον άρχισες στα βρισίδια; Με το συγκεκριμένο κατάστημα εγώ έχω άσχημα προηγούμενα. Ότι να'ναι είναι όλοι εκεί μέσα. Δεν είναι δυνατόν. Οι Ταγαράδες είναι δυο βήματα από τη Θεσσαλονίκη. Και μετά αυξάνουν τον ΕΠΑΚ για να "σπρώξουν" κόσμο στην ADSL η οποία ή δεν θα είναι διαθέσιμη ή και να είναι δεν θα υπάρχουν πόρτες. Α ρε ιδιωτικοποίηση (και απολύσεις) που τους χρειάζεται. Όπως είπε και ο FFGR... μονοπώλιο...

yiapap
20-02-06, 12:54
Πόσους κατοίκους έχει το Δημοτικό Διαμέρισμα;

savdown
20-02-06, 13:14
Τώρα τελευταία βάλανε και στην Αίγινα με 13500 δημότες. Για ξαναδοκίμασε μήπως βαλαν και στον δήμο σου. Αν και στην Αίγινα αναγκάστηκε ο ΟΤΕ να προσλάβει 3 νέους τεχνικούς δικτύων γιατί οι υπάλληλοι του είναι ή το παίζουν άσχετοι με το ADSL για να μην τους σηκώσουν από τα γραφεία. Μάλλον κάτι τέτοιο θα ισχύει και στους Ταγαράδες για αυτό σου είπε ποτέ.

yiapap
20-02-06, 15:16
Τώρα τελευταία βάλανε και στην Αίγινα με 13500 δημότες. Για ξαναδοκίμασε μήπως βαλαν και στον δήμο σου.
Δημοτικό Διαμέρισμα Ταγαράδων, απογραφή 2001:
923 Δημότες.

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω rockstarhs... αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτός με τον οποίον μίλησες... είχε δίκιο :(

euri
20-02-06, 15:20
Οι Ταγαράδες πρέπει να ανήκουν σε έναν ευρύτερο δήμο (ελέω Καποδίστρια), οπότε αλλάζουν τα πράγματα. Νομίζω ότι μαζί στον ίδιο δήμο βρίσκεται η Σουρωτή και άλλα μέρη, ανεβάζοντας το συνολικό πληθυσμό. Και έχω την εντύπωση ότι οι "προδιαγραφές" του ΟΤΕ για δίκτυο aDSL αναφέρονται σε πληθυσμό δήμου και όχι δημοτικού διαμερίσματος.

yiapap
20-02-06, 15:25
Οι Ταγαράδες πρέπει να ανήκουν σε έναν ευρύτερο δήμο (ελέω Καποδίστρια), οπότε αλλάζουν τα πράγματα. Νομίζω ότι μαζί στον ίδιο δήμο βρίσκεται η Σουρωτή και άλλα μέρη, ανεβάζοντας το συνολικό πληθυσμό. Και έχω την εντύπωση ότι οι "προδιαγραφές" του ΟΤΕ για δίκτυο aDSL αναφέρονται σε πληθυσμό δήμου και όχι δημοτικού διαμερίσματος.Ανήκουν στο Δήμο Θέρμης. Όμως το θέμα είναι ότι σαν οικισμός βρίσκονται χιλιόμετρα μακριά από τον επόμενο οικισμό και πολλά χιλιόμετρα από το κέντρο του ΟΤΕ στη Θέρμη. Οπότε πιθανολογώ ότι με το "ίσως ποτέ" εννούσανε ότι για να αποκτήσουν ADSL θα πρέπει να μπει ξεχωριστό κέντρο στους Ταγαράδες. Και για 923 δημότες... δύσκολο.

nrg_polini
20-02-06, 19:24
Καλα αντε γεια !! Τι σχεση εχει το παγιο του τηλεφωνου με το οτι δεν εχουν οι Ταγαραδες dsl μονο εσυ το ξερεις! Περιμενε να σου φερει η βιβοντι dsl. Ελεος δηλαδη... Ειναι σαν να μου λες γιατι δεν ανοιγει στους Ταγαραδες ενα καρφουρ και παω και δινω τα μαλιοκεφαλα μου στο τοπικο σουπερμαρκετ?

george_apan
20-02-06, 19:40
Καλα αντε γεια !! Τι σχεση εχει το παγιο του τηλεφωνου με το οτι δεν εχουν οι Ταγαραδες dsl μονο εσυ το ξερεις! Περιμενε να σου φερει η βιβοντι dsl. Ελεος δηλαδη... Ειναι σαν να μου λες γιατι δεν ανοιγει στους Ταγαραδες ενα καρφουρ και παω και δινω τα μαλιοκεφαλα μου στο τοπικο σουπερμαρκετ?
Τώρα εσύ είσαι σοβαρός; Θέλουμε ADSL μέχρι και το τελευταίο χωριό λέμε! 100% κάλυψη. Και οι Ταγαράδες δεν είναι και σε κανένα βουνό αποκλεισμένο από τα χιόνια. Βολεύτηκες εσύ επειδή εκεί που μένεις έχεις πρόσβαση και στα τέτοια σου για τους άλλους ε; Ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση να δώσει πρόσβαση ADSL σε όλη την επικράτεια, ΤΕΛΟΣ.

Και το παράδειγμα σου είναι το πλέον άσχετο. Οι Ταγαράδες απέχουν από το πλησιέστερο Carrefour το πολύ 10λεπτο.

nrg_polini
20-02-06, 21:50
Τώρα εσύ είσαι σοβαρός; Θέλουμε ADSL μέχρι και το τελευταίο χωριό λέμε! 100% κάλυψη. Και οι Ταγαράδες δεν είναι και σε κανένα βουνό αποκλεισμένο από τα χιόνια. Βολεύτηκες εσύ επειδή εκεί που μένεις έχεις πρόσβαση και στα τέτοια σου για τους άλλους ε; Ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση να δώσει πρόσβαση ADSL σε όλη την επικράτεια, ΤΕΛΟΣ.

Και το παράδειγμα σου είναι το πλέον άσχετο. Οι Ταγαράδες απέχουν από το πλησιέστερο Carrefour το πολύ 10λεπτο.

To 1o σκελος μαλλον ειναι αστειο ε? Οσο για το 2ο, με αεροπλανο να το κανεις, 10 λεπτα ταγαραδες- καρφουρ μακεδονια δεν το κανεις :lol:

sdikr
20-02-06, 21:56
Τώρα εσύ είσαι σοβαρός; Θέλουμε ADSL μέχρι και το τελευταίο χωριό λέμε! 100% κάλυψη.

Αυτο σε ποια άλλη χώρα το έιδες;

Να ξέρω ωστέ να το κάνω συγκρίση με του Οτε

Υπάρχει και η άλλη λύση βέβαια, βάζει ο Οτε ενα πάγιο 100 ευρώ για την 384 (για όλη την Ελλάδα) και σου βάζει και στα ΙΜΙΑ αν θέλεις, θέλεις;

skroutzer
20-02-06, 22:16
...ποτε επιετελους θα φτασει η μαμιμενη η ADSL στους Ταγαραδες...Στην περίπτωση που ο ΟΤΕ βάλει DSL στους φίλους εκεί στους Ταγαράδες, το επόμενο που θα πρέπει να γνωρίζουν είναι (μην το χάσετε αυτό το τηλέφωνο είναι το κλειδί της τεχνολογίας) 121

laylow
20-02-06, 22:17
συγνώμη δηλαδη ρε παιδια 40 ευρω δεν δινουμε ολοι?δεν καταλαβα γιατι ασ πουμε η αιγινα η η σαλαμινα να εχουν dsl και ενα χωριο αποστασης 50 χλμ απο πρωτευουσα νομου να μην εχει.Νταξει ναι μεν να δινουμε προτεραιοτητα στους πολλους αλλα οχι να εκμηδενιζουμε και τους αλλουσ.Οτι δικαιωματα εχεισ εσυ αθηναιε και σαλονικιε για dsl εχει και ο αλλος στην κολοπετινιτσα. Το να εναι κανεισ ειρωνικος με του αλλου το προβλημα και την αγωνια ειναι πολυ ποταπο. το λεω αυτο ενω μενω αμπελοκηπους. ασ ειμαστε εκτος απο ανθρωποι και συνανθρωποι.

sdikr
20-02-06, 22:22
συγνώμη δηλαδη ρε παιδια 40 ευρω δεν δινουμε ολοι?δεν καταλαβα γιατι ασ πουμε η αιγινα η η σαλαμινα να εχουν dsl και ενα χωριο αποστασης 50 χλμ απο πρωτευουσα νομου να μην εχει.Νταξει ναι μεν να δινουμε προτεραιοτητα στους πολλους αλλα οχι να εκμηδενιζουμε και τους αλλουσ.Οτι δικαιωματα εχεισ εσυ αθηναιε και σαλονικιε για dsl εχει και ο αλλος στην κολοπετινιτσα. Το να εναι κανεισ ειρωνικος με του αλλου το προβλημα και την αγωνια ειναι πολυ ποταπο. το λεω αυτο ενω μενω αμπελοκηπους. ασ ειμαστε εκτος απο ανθρωποι και συνανθρωποι.

Στην Αγγλια κάναν κάτι άλλο, σελίδα που μπορεί κάποιος να εκδήλωσει ενδιαφέρον, όταν οι χρήστες που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον είναι πχ ενας αριθμός τότε η bt βάζει στο κέντρο dslam

Γνώριζεις πιστέυω οτι οι χρήστες στις πόλεις πλήρωνουν το χ πάγιο για να μπορεί να υπάρχει κάλύψη και σε κάποια χωρία που μπορεί να έχει 10-50 χρήστες το κέντρο.


Απο την μιά δεν μας αρέσει το πάγιο, απο την άλλη θέλουμε να κάνει κάλυψη παντού, ποιος θα τα πληρωσει αυτά;

Γιατι δεν κάνετε παράπονα στην vivodi ή στην tellepassort ή στον isp σας;

george_apan
20-02-06, 22:24
To 1o σκελος μαλλον ειναι αστειο ε?
Δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που το θεωρούν αστείο.

Οσο για το 2ο, με αεροπλανο να το κανεις, 10 λεπτα ταγαραδες- καρφουρ μακεδονια δεν το κανεις :lol:
Ναι γιατί το αεροπλάνο θα κάνει περίπου 20 λεπτά να τροχοδρομήσει, άλλα 10 να κάνει τον απαραίτητο κύκλο και άλλα 10 να προσγειωθεί στο ίδιο αεροδρόμιο μ'αυτό που ξεκίνησε.

george_apan
20-02-06, 22:28
Αυτο σε ποια άλλη χώρα το έιδες;

Να ξέρω ωστέ να το κάνω συγκρίση με του Οτε

Υπάρχει και η άλλη λύση βέβαια, βάζει ο Οτε ενα πάγιο 100 ευρώ για την 384 (για όλη την Ελλάδα) και σου βάζει και στα ΙΜΙΑ αν θέλεις, θέλεις;
Καλά, συμβιβάζομαι με 99%. Ο ΟΤΕ τί κάλυψη έχει;
http://eco.btwholesale.com/broadband1/index.asp

Και θα προτιμούσα να καλύψει πρώτα τις κατοικοιμένες περιοχές και στη συνέχεια τις βραχονισίδες. :down:

sdikr
20-02-06, 22:28
Καλά, συμβιβάζομαι με 99%. Ο ΟΤΕ τί κάλυψη έχει;
http://eco.btwholesale.com/broadband1/index.asp

Και θα προτιμούσα να καλύψει πρώτα τις κατοικοιμένες περιοχές και στη συνέχεια τις βραχονισίδες. :down:

χμ 99% ποιων περιοχών το διάβασες;

laylow
20-02-06, 22:35
αρχικα εγω δεν εκανα παραπονο.παρατηρηση εκανα. επειτα καλως παρατηρησες οτι γνωριζω πως πληρωνουμε-οσοι μενουμε στα κεντρα τα 40 για να εχουν αυτοι που ζουν στιν κολοπετινιτσα οτε και dsl. Γνωριζεις μηπως εσυ οτι αυτοι ασ πουμε πληρωνουν φορους για να κανουμε οι αθηναιοι ολυμπιαδα ή μετρο? Εφοσον μπαινεις σε τετοιου ειδους νοοοτροπια καλο ειναι να βλεπεις ολοες τισ οπτικες. Εφοσον ο οτε λεει (σε καθε ευκαιρια και σε καθε διαφημιση) πως ειναι ο τηλεπικονωνιακος παροχος των ελληνων ή της ελλαδας βασισμενος σε ενα μονοπωλειο ανηκουστο παγκοσμιος, να εχει και την πολιτικη να το υποστηριζει. Ελληνες ειναι μονο οσοι ζουν στα κεντρα? Δεν καταλαβαινω πραγματικα τον λογο που υπερασπιζεσαι τον οτε .Δεν λεω, 100% καλυψη πουθενα δεν υπαρχει αλλα δεν μιλαει για ζαγοροχωρια η δεν ξερω και εγω που αλλα για πλησιεστερη σε μεγαλο αστικο κεντρο περιοχη. Μονο μην μου λες οτι ειναι λογικο και φυσικο να μην εχουν αυτοι τισ παροχεσ που εχουμε εμεις για τα ιδια δινουν και αναλογικα για αυτα που παιρνουν δινουν και ΠΟΛΛΑ περισσοτερα...

rockstarhs
21-02-06, 00:31
Δημοτικό Διαμέρισμα Ταγαράδων, απογραφή 2001:
923 Δημότες.

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω rockstarhs... αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτός με τον οποίον μίλησες... είχε δίκιο :(

Εχεις δικιο yiapap για την απογραφη. Μονο που οι Ταγαραδες ειναι μια αναπτυσομενη περιοχη,κατι σαν την Περαια.Το καλοκαιρι του 2005 οι κατοικοι ειχαν φτασει τους 2500,και τα σπιτια ακομα φυτρωνουν σαν μανιταρια.

rockstarhs
21-02-06, 01:01
Καλα αντε γεια !! Τι σχεση εχει το παγιο του τηλεφωνου με το οτι δεν εχουν οι Ταγαραδες dsl μονο εσυ το ξερεις! Περιμενε να σου φερει η βιβοντι dsl. Ελεος δηλαδη... Ειναι σαν να μου λες γιατι δεν ανοιγει στους Ταγαραδες ενα καρφουρ και παω και δινω τα μαλιοκεφαλα μου στο τοπικο σουπερμαρκετ?
Το παγιο του ΟΤΕ εχει σχεση φιλε μου διοτι ολοι ημαστε πολιτες αυτης της ανεθεματισμενης χωρας και πελατες του ΟΤΕ.Εχει να κανει με τον σεβασμο.Δεν τους κατηγορω τοσο για την προσβαση ADSL στο συγκεκριμενο μερος αλλα για τον τροπο που μου μιλησε.


Ανήκουν στο Δήμο Θέρμης. Όμως το θέμα είναι ότι σαν οικισμός βρίσκονται χιλιόμετρα μακριά από τον επόμενο οικισμό και πολλά χιλιόμετρα από το κέντρο του ΟΤΕ στη Θέρμη. Οπότε πιθανολογώ ότι με το "ίσως ποτέ" εννούσανε ότι για να αποκτήσουν ADSL θα πρέπει να μπει ξεχωριστό κέντρο στους Ταγαράδες. Και για 923 δημότες... δύσκολο.
Οι Ταγαραδες μαζι με το Νεο Ρυσιο και την Ραιδεστο ανηκουν στον δημο Θερμης αλλα το τηλεφωνικο κεντρο ειναι στην Περαια.Ο τηλ κωδικος αρχιζει απο 23920 και οχι 2310.Νομιζω οτι κανανε κεντρο στο Νεο Ρυσιο αλλα δεν ειμαι σιγουρη
Οι Ταγαραδες εχουν προσβαση τωρα πια.Το παραδειγμα που ανεφερα στην αρχη ηταν πιο παλια.Ηθελα απλα να θειξω το θεμα πως δεν μας υπολογιζουνε και μας μιλανε ασχημα.Δεν σκεφτονται πως επειδη τους πληρωνουμε εχουν αυτοι δουλεια.

ZORO
21-02-06, 01:05
Υπάρχει και η άλλη λύση βέβαια, βάζει ο Οτε ενα πάγιο 100 ευρώ για την 384 (για όλη την Ελλάδα) και σου βάζει και στα ΙΜΙΑ αν θέλεις, θέλεις;


Ναι βάζε ιδέες εσύ.

yiapap
21-02-06, 11:49
Οι Ταγαραδες μαζι με το Νεο Ρυσιο και την Ραιδεστο ανηκουν στον δημο Θερμης αλλα το τηλεφωνικο κεντρο ειναι στην Περαια.Ο τηλ κωδικος αρχιζει απο 23920 και οχι 2310.Νομιζω οτι κανανε κεντρο στο Νεο Ρυσιο αλλα δεν ειμαι σιγουρη
Οι Ταγαραδες εχουν προσβαση τωρα πια.Το παραδειγμα που ανεφερα στην αρχη ηταν πιο παλια.Ηθελα απλα να θειξω το θεμα πως δεν μας υπολογιζουνε και μας μιλανε ασχημα.Δεν σκεφτονται πως επειδη τους πληρωνουμε εχουν αυτοι δουλεια.Καλύτερα να ρωτήσεις που βρίσκεται το τηλεφωνικό κέντρο και επίσης περίπου σε πόση απόσταση είναι. Με τα προθέματα δε βγάζεις πλέον άκρη.

Για το ότι δε μας υπολογίζουν και για το όλο στυλάκι, θα συμφωνήσω απόλυτα.
Όσο για το ότι είναι αναπτυσσόμενη περιοχή, μόλις μετακόμισα μεταξύ Θέρμης/Τριαδίου και εκκρεμεί η αίτηση μεταδημότευσης μου. I KNOW!

Όμως πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι όσο και να μας χαλάει είναι πολύ δύσκολο για τον οποιοδήποτε να αναλάβει το κόστος τοποθέτησης ενός κέντρου στον οποιοδήποτε οικισμό, όταν σε καμιά περίπτωση δε θα έχει αρκετούς πελάτες. Σκέψου μόνο ότι σε 4-5 χρόνια που οι Ταγαράδες ίσως να έχουν πιάσει τους 7000 κατοίκους τα μηχανήματα για ADSL θα είναι για το μουσείο. Δε βάζω το κόστος του κτιρίου, των τεχνικών για τις βλάβες κτλ.κτλ.

Η λύση του DSL ΔΕΝ είναι για όλους τους οικισμούς. Μπορείτε όμως να περιμένετε λίγο... ελπίζοντας ότι το WiMax δε θα αργήσει πολύ.

magnesius
21-02-06, 16:21
Τον Δεκέμβριο ξεκίνησε η DSL bit-οδότηση του Πλαγιαρίου (στο οποίο μένω) απο το καινούριο κέντρο, στο Τριάδι. Να υποθέσω οτι δεν ανήκεις εκεί παρόλο που είσαι 23920? (το υποθέτω).

Μην απελπίζεσαι ωστόσο με αυτά που σου λένε στον ΟΤΕ. Δύο μέρες πριν με πάρουν τηλέφωνο απο το telemarketing του ΟΤΕ για να με ρωτήσουν αν ενδιαφέρομαι για DSL :O (είχα εκκρεμή αίτηση 13 μηνών), οι ΟΤΕτζήδες την Περαίας έσκιζαν τα ρούχα τους λέγοντας μου οτι δεν ξέρουν πότε θα μπέι DSL.. Είναι πιθανό να υπάρχουν κάποια κενά πληροφόρησης μέσα στον οργανισμό *γκουχ*γκουχ* φτου, θα πνιγώ.

greekfragma
22-02-06, 08:21
Θέλουμε ADSL μέχρι και το τελευταίο χωριό λέμε! 100% κάλυψη.

απο το δικο σου ΘΕΛΩ

εως το

ΕΧΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ως ΟΤΕ

η αποσταση ειναι λιγο μεγαλυτερη απο 2 πλανητες σε διαφορετικους γαλαξιες...........;)



Εχει να κανει με τον σεβασμο.Δεν τους κατηγορω τοσο για την προσβαση ADSL στο συγκεκριμενο μερος αλλα για τον τροπο που μου μιλησε.

Ηθελα απλα να θιξω το θεμα πως δεν μας υπολογιζουνε και μας μιλανε ασχημα.Δεν σκεφτονται πως επειδη τους πληρωνουμε εχουν αυτοι δουλεια.


απο σεβασμο ο ελληνας προς τον συνανθρωπο του ξεχειλιζει......σχεδον οι παντες πατανε επι πτωματων προκειμενου να βολεψουν τον δικο τους πωπουδακο

ο τροπος που σου μιλησε ειναι αναλογος του τροπου με τον οποιο προσληφθηκε και συμφωνα με τα προσοντα και το επιπεδο που διαθετει

και οσο για το τελευταιο BOLD της παραθεσης ειναι μια πολυ μεγαλη ιστορια αντιληψης στη φιλοσοφια του αργοσχολου νεοελληνα που δεν βλεπει την ωρα να ερθει η παρασκευη για να παει στο χωριο του ωστε να κοπροσκυλιασει το σαββατοκυριακο.

george_apan
22-02-06, 15:32
απο το δικο σου ΘΕΛΩ

εως το

ΕΧΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ως ΟΤΕ

η αποσταση ειναι λιγο μεγαλυτερη απο 2 πλανητες σε διαφορετικους γαλαξιες...........;)

Ναι ε; Μάθε λοιπόν ότι το ίδιο δικαίωμα που έχεις εσύ στη γνώση και την πρόσβαση το έχουν και όσοι είναι σε χωριουδάκια και σε νησιά μακρυά από τα αστικά κέντρα. Και εννοείται πως οι Ταγαράδες δεν ανοίκουν ούτε στα χωριουδάκια, ούτε είναι μακρυά από αστικά κέντρα έτσι κι αλλιώς.

Με την λογική τη δική σου ο ΟΤΕ δεν είχε και δεν έχει καμιά υποχρέωση να διατηρεί τηλεφωνικό δίκτυο και να απλώνει γραμμές σε απομακρυσμένα χωριά και σε νησιά με 10 κατοίκους. Αν θέλουν να βάλουν κεραίες κινητής τηλεφωνίας ε; Ο ΟΤΕ όμως είναι κρατική εταιρεία. Δεν θέλω να ακούω αηδίες για ιδιωτικοποιήσεις γιατί ποιός πληρώνει τις εθελουσίες και τα ελείμματα; Και πως ο νυν Πρωθυπουργός (αλλά και όλοι οι άλλοι μαζί, ανεξαρτήτως παράταξης) υπόσχεται φτηνή πρόσβαση για όλους αν δεν είναι κρατική εταιρεία και δεν είναι υπό τον έλεγχο της εκάστοτε κυβέρνησης; Και αν είναι ιδιωτική τελικά γιατί υπάρχουν μόνιμοι υπάλληλοι; Η υλοποίηση των υποσχέσεων από ποιόν υποτίθεται θα γίνει; Ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση να δώσει φτηνή πρόσβαση. Δεν με ενδιαφέρει με ποιον τρόπο. Ας δώσει flatrate ISDN και PSTN σε όσες περιοχές δεν καλύπτονται από δίκτυα ADSL. Απλά δεν με νοιάζει πως, ας βρουν λύση. Μόνο να αυξάνουνε τα πάγια και τις χρεώσεις ξέρουν. Και δυστυχώς υπάρχει κόσμος που όχι απλά ανέχεται αυτή τη συμπεριφορά αλλά την επικροτεί κιόλας γιατί έχει βολευτεί και δεν τον νοιάζει για κανέναν άλλο. Θα ήθελα όμως να έμενες σε κάποια ελάχιστα απομακρυσμένη γειτονιά, χωρίς πρόσβαση και να ρωτούσες τον ΟΤΕ "μα αφού τα σπίτια στην απέναντι πλευρά του δρόμου έχουν ADSL, εγώ γιατί όχι;" και αυτοί να σου απαντούσανε "γιατί αυτά τα σπίτια ανήκουν σε άλλο τηλεφωνικό κέντρο και στο δικό σου δεν ξέρουμε αν και πότε θα έρθει".

Και εννοείται πως καταλαβαίνω πως το κόστος ύπαρξης γραμμών adsl παντού είναι ακριβό αλλά υπάρχουν κι άλλες λύσεις όπως του flatrate που ανέφερα παραπάνω. Δυστυχώς WiMax εμείς θα δούμε σε 6-7 χρόνια.

george_apan
22-02-06, 15:35
χμ 99% ποιων περιοχών το διάβασες;
Εσύ το διάβασες; Αναφέρει καθαρά πως το 99% όλων των κατοικιών και επιχειρήσεων στο Ηνωμένο Βασίλειο (όχι μόνο Αγγλία) έχουν broadband πρόσβαση. Εσύ δεν μου απάντησες όμως, το αντίστοιχο ποσοστό του ΟΤΕ ποιό είναι;

sdikr
22-02-06, 16:41
Εσύ το διάβασες; Αναφέρει καθαρά πως το 99% όλων των κατοικιών και επιχειρήσεων στο Ηνωμένο Βασίλειο (όχι μόνο Αγγλία) έχουν broadband πρόσβαση. Εσύ δεν μου απάντησες όμως, το αντίστοιχο ποσοστό του ΟΤΕ ποιό είναι;

99% των κατοικιών στις μεγάλες πολλέις έχει η bt ;)

Διάβασε το λίγο καλύτερα

Ακόμα πάνε στο adslguide.org.uk, να δείς πόσοι περιμένουν ακόμα και σε πόλλεις να μπεί dslam

macgiorgosgr
22-02-06, 16:49
Ο ΟΤΕ όμως είναι κρατική εταιρεία. Δεν θέλω να ακούω αηδίες για ιδιωτικοποιήσεις γιατί ποιός πληρώνει τις εθελουσίες και τα ελείμματα;

Δεν είναι κρατική πλέον. Είναι ιδιωτική. Τώρα θυμηθήκαμε ότι οι κρατικές επιχειρήσεις είναι καλές και προς το συμφέρον του λαού; Λουστείτε τα!

george_apan
22-02-06, 16:53
99% των κατοικιών στις μεγάλες πολλέις έχει η bt ;)

Διάβασε το λίγο καλύτερα

Ακόμα πάνε στο adslguide.org.uk, να δείς πόσοι περιμένουν ακόμα και σε πόλλεις να μπεί dslam
Τί να διαβάσω καλύτερα; Λέει κατά λέξη: "99% of all UK homes and businesses can already get broadband". Αυτό δεν σημαίνει στις μεγάλες πόλεις. Σημαίνει σε όλο το UK! Μην τρελαθούμε...

george_apan
22-02-06, 16:58
Δεν είναι κρατική πλέον. Είναι ιδιωτική. Τώρα θυμηθήκαμε ότι οι κρατικές επιχειρήσεις είναι καλές και προς το συμφέρον του λαού; Λουστείτε τα!Έτσι είναι οι ιδιωτικές επιχειρήσεις; Εγώ δεν ξέρω ιδιωτική επιχείρηση με αφεντικό την κυβέρνηση. Δεν ξέρω ιδιωτική επιχείρηση της οποίας τα ελλείμματα τα πληρώνει το κράτος (δηλαδή ο λαός). Δεν ξέρω ιδιωτική επιχείρηση με υπαλλήλους που βαριούνται να δουλέψουν και το μόνο που ξέρουν είναι σε χλευάζουν γιατί ξέρουν ότι την καρέκλα τους δεν πρόκειται να την χάσουν. Δεν ξέρω ιδιωτική επιχείρηση που να μην σέβεται τους πελάτες της, γιατί ξέρει ότι από αυτούς τους πελάτες ζει.

macgiorgosgr
22-02-06, 17:06
Έτσι είναι οι ιδιωτικές επιχειρήσεις; Εγώ δεν ξέρω ιδιωτική επιχείρηση με αφεντικό την κυβέρνηση. Δεν ξέρω ιδιωτική επιχείρηση της οποίας τα ελλείμματα τα πληρώνει το κράτος (δηλαδή ο λαός). Δεν ξέρω ιδιωτική επιχείρηση με υπαλλήλους που βαριούνται να δουλέψουν και το μόνο που ξέρουν είναι σε χλευάζουν γιατί ξέρουν ότι την καρέκλα τους δεν πρόκειται να την χάσουν. Δεν ξέρω ιδιωτική επιχείρηση που να μην σέβεται τους πελάτες της, γιατί ξέρει ότι από αυτούς τους πελάτες ζει.

Τα ΚΕΡΔΗ της επιχείρησης ποιός τα παίρνει; Είναι ή δεν είναι ιδιωτική λοιπόν;
Εγώ πάλι δεν ξέρω ΚΡΑΤΙΚΗ επιχείρηση που να απολύει "εθελουσίως" τους εργαζόμενους της...
Ο ΟΤΕ είναι ιδιωτικός, χωνέψτε το. Άμα δεν σας αρέσει, αλλάξτε την κατάσταση. Άμα δεν θέλετε να αλλάξει η κατάσταση, λουστείτε τα!!!

george_apan
22-02-06, 17:18
Τα ΚΕΡΔΗ της επιχείρησης ποιός τα παίρνει; Είναι ή δεν είναι ιδιωτική λοιπόν;
Εγώ πάλι δεν ξέρω ΚΡΑΤΙΚΗ επιχείρηση που να απολύει "εθελουσίως" τους εργαζόμενους της...
Ο ΟΤΕ είναι ιδιωτικός, χωνέψτε το. Άμα δεν σας αρέσει, αλλάξτε την κατάσταση. Άμα δεν θέλετε να αλλάξει η κατάσταση, λουστείτε τα!!!
Ποιά κέρδη; Έλλειμα έχει. Ποιός το πληρώνει; Και την εθελουσία ποιός την πληρώνει;

rockstarhs
22-02-06, 17:54
Δεν είναι κρατική πλέον. Είναι ιδιωτική. Τώρα θυμηθήκαμε ότι οι κρατικές επιχειρήσεις είναι καλές και προς το συμφέρον του λαού; Λουστείτε τα!

Το 1999 πουληθηκε το 49% του ΟΤΕ.Το αλλο 51% εξακολουθει να ειναι κρατικο.Το 134 νομιζω φαινεται πως ανηκει στο 49%.Ολο γλυκιες ειναι οταν τους καλεις.LOL
Οι υπαλληλοι παλι στα γραφεια,αυτοι μαλλον ανηκουν στο 51% γιατι τα ξυνουν κανονικοτατα:mad: (sorry για την εκφραση)
Στον ΟΤΕ Καλαμαριας ο υπαλληλος καπνιζε μπροστα στην πινακιδα "απαγορευετε το καπνισμα".Δηλαδη τι να πω αλλο πια....δεν βγαζεις ακρη με δαυτους.
Ειναι πολυ μεγαλο το θεμα μεταξυ κρατικης και ιδιωτικης περιουσιας.Ας μην το θιξουμε καλυτερα γιατι δεν θα βγαλουμε ακρη και μπορει να χαλασουμε και τις καρδιες μας.:)

ZORO
22-02-06, 18:18
Τα ΚΕΡΔΗ της επιχείρησης ποιός τα παίρνει; Είναι ή δεν είναι ιδιωτική λοιπόν;
Εγώ πάλι δεν ξέρω ΚΡΑΤΙΚΗ επιχείρηση που να απολύει "εθελουσίως" τους εργαζόμενους της...
Ο ΟΤΕ είναι ιδιωτικός, χωνέψτε το. Άμα δεν σας αρέσει, αλλάξτε την κατάσταση. Άμα δεν θέλετε να αλλάξει η κατάσταση, λουστείτε τα!!!


Αφού είναι ιδιωτική επιχείρηση να επιστρέψει πίσω στο κράτος το μέρος του τηλεπικοινωνιακού δικτύου που έγιναν με λεφτά του κράτους επίσης να αγοράσει από το κράτος τα κτίρια και τον εξοπλισμό που πιθανόν αγοράστηκαν με λεφτά του Κράτους, να πάψει ο προστατευτισμός του Κράτους απεναντί του, να δημιουργηθούν πραγματικές συνθήκες ανταγωνισμού στην αγορά και τότε το ξανασυζητάμε. Και πες μου πότε λειτούργησε σαν κρατική εταιρία υπέρ το συμφέρον του λαού; Υποθέτω όταν έπρεπε να περιμένεις καμιά 10αριά χρόνια στην αναμονή για να πάρεις τηλέφωνο και πλήρωνες καμιά 200 χιλιάδες δραχμές για την σύνδεση.


Διευκρίνηση το ακριβές ποσό που πλήρωνες για την σύνδεση δεν το θυμάμαι ακριβώς αλλά έχω την εντύπωση ότι ήταν αυτής της τάξης μεγέθους

MNP-10
22-02-06, 19:12
Αυτη τη στιγμη ειναι 62 ιδιωτες 38 κρατος και σκεφτονται να περασουν ενα νομο για να πεσει κατω απ'το 33 (αυτη τη στιγμη απαγορευεται το δημοσιο να εχει κατω απο 33, γι'αυτο και χρειαζεται νομοθεσια για να ξεπουληθουν και τα υπολοιπα ποσοστα)..

Και ναι ο ΟΤΕ εχει παντα κερδη >500εκ Ευρω. Μονη εξαιρεση φετος που ενεγραψε το κοστος της εθελουσιας στα αποτελεσματα Γ τριμηνου. Αλλα και η εθελουσια ειναι κοστος φετος και κερδη επι πολλα χρονια στη συνεχεια.

joseph
25-02-06, 23:50
Μήπως ξεφύγαμε απο το θέμα;

Πρώτον 10 λεπτά είναι απο τις ταγαράδες εως το carefour πυλαίας , το γνωστό μακεδονία
Δευτερον διαπιστωμένο ότι ο ΟΤΕτζης της περιοχής σου ξέρει καλύτερα απο τον ΟΤΕτζή του κέντρου για την περιοχή, πχ για Σουρωτή ρώτησα στα Βασιλικά και μου είπε ότι μπήκε κέντρο DSLAM το περασμένο καλοκαίρι , και απο πίνακα που είδα εδώ , βλέπω μπήκε και στην Σουρωτή. Επίσης με πήραν και απο τον ΟΤΕ επειδή προφανώς παρακολουθεί την κίνηση INTERNET .... Πάντως η αίτηση μου εκρεμεί ακόμα...
Γιατί όχι και οι Ταγαράδες; Το μόνο που έχεις να κάνεις , είναι να δηλώσεις ενδιαφέρον στο 134 , όσο πιο πολλοί τόσο πιο γρήγορα ....

rockstarhs
26-02-06, 01:14
Μήπως ξεφύγαμε απο το θέμα;

Πρώτον 10 λεπτά είναι απο τις ταγαράδες εως το carefour πυλαίας , το γνωστό μακεδονία
Δευτερον διαπιστωμένο ότι ο ΟΤΕτζης της περιοχής σου ξέρει καλύτερα απο τον ΟΤΕτζή του κέντρου για την περιοχή, πχ για Σουρωτή ρώτησα στα Βασιλικά και μου είπε ότι μπήκε κέντρο DSLAM το περασμένο καλοκαίρι , και απο πίνακα που είδα εδώ , βλέπω μπήκε και στην Σουρωτή. Επίσης με πήραν και απο τον ΟΤΕ επειδή προφανώς παρακολουθεί την κίνηση INTERNET .... Πάντως η αίτηση μου εκρεμεί ακόμα...
Γιατί όχι και οι Ταγαράδες; Το μόνο που έχεις να κάνεις , είναι να δηλώσεις ενδιαφέρον στο 134 , όσο πιο πολλοί τόσο πιο γρήγορα ....

Εγινε μ*****. πηγα στον ΟΤΕ για να κανω αιτηση. Ρωτησα πρωτα αν εχει πορτες και ο μ**** ο πΟΤΕτζης ειπε ναι. ΑΛΛΑΑΥΤΟΣ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΑ οχι Ταγαραδες!!!!!!:evil: Και γω ο βλακας δεν σκεφτηκα οτι δεν γινεται το DSLAM για Ταγαραδες να βρησκεται στη Περαια.Τελος παντων ...εκανα την αιτηση και μετα απο καμιααα 6 μερες ειδα το post με τα DSLAM (νανε καλα το παλικαρι) και ειδα οτι εχει στο Ν.Ρυσιο.Τωρα πρεπει να παρω τηλεφωνο να μαθω αν εχει πορτες.grrrrrr

groove54
26-02-06, 01:47
Αυτο σε ποια άλλη χώρα το έιδες;
Στην ιρλανδία

nrg_polini
26-02-06, 02:48
Στην ιρλανδία

Στη βορειο Ιρλανδια. Η οποια εχει λιγοτερο πληθυσμο και απο τη Θεσ/νικη http://en.wikipedia.org/wiki/Northern_ireland

H republic of Ireland (η οποια ειναι χωρα της ΕΕ) εχει μολις 72% καλυψη, 2η χειροτερη στην Ευρωπη.

Και επειδη ενας καλος φιλος εχει μανια με τα στοιχεια,

http://www.forfas.ie/news.asp?page_id=361

Broadband Availability Notwithstanding significant improvements in DSL availability in Ireland since its launch in 2002, DSL coverage in Ireland based, on population, stands at 72%, making it the second lowest of the EU-15 countries.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/northern_ireland/4616890.stm

Northern Ireland has become the first region in Europe to have 100% access to high speed internet, according to the government.

rockstarhs
01-03-06, 23:35
Ενημερωση για οσους εχουν κανει αιτηση για ADSL συνδεση ή περιμενουν να ενεργοποιηθει στην περιοχη των Ταγαραδων.
Δεν υπαρχει δικτυο και δεν μπορει να προχωρισει κανενα αιτημα.Το προβλημα θα λυθει μετα απο ενα μηνα.(ετσι μου ειπαν...μπορει και θα κανει παραπανω,στην Ελλαδα ημαστε).

sdikr
01-03-06, 23:38
Αυτα είναι καλά νέα, αυτό σημαίνει οτι θα βάλουν dslam στην περιόχη σας

ravenloft4
05-11-07, 16:41
Παιδιά ξεθαύω αυτό το thread για να ρωτήσω τι έγινε τελικά με την περιοχή των Ταγαράδων.
Σε μερικές εβδομάδες μετακομίζω προς τα εκεί και θέλω να σιγουρευτώ οτι δεν θα έχω προβλήματα με το adsl.
Δοκίμασα να βάλω κάποια τηλέφωνα στο oteshop.gr και μου λέει οτι υπάρχει κάλυψη εως 2mbit, αλλά επειδή τα τηλέφωνα έχουν ιδιο κωδικό με Θέρμη (η Ν. Ρύσιο, δεν θυμάμαι) αλλά απέχουν πολλά χιλιόμετρα..
Θα ήθελα να ξέρω απο πρώτο χέρι.
Ευχαριστώ

Asdic
06-11-07, 00:15
λοιπόν επειδή εγώ είμαι Σουρωτή και από τον τοπικο βρόγχο είμαι μάλλον περι τα 300 μέτρα, όταν έκανα αίτηση πριν κανα μήνα, μου είπαν οτι υπήρχαν 7 πόρτες ακόμα ελευθερες. Τώρα γιατί υπάρχει τέτοια κενό στους ταγαράδες, απορίας άξιον...

mixas_gr
18-11-07, 06:13
Παιδιά ξεθαύω αυτό το thread για να ρωτήσω τι έγινε τελικά με την περιοχή των Ταγαράδων.
Σε μερικές εβδομάδες μετακομίζω προς τα εκεί και θέλω να σιγουρευτώ οτι δεν θα έχω προβλήματα με το adsl.
Δοκίμασα να βάλω κάποια τηλέφωνα στο oteshop.gr και μου λέει οτι υπάρχει κάλυψη εως 2mbit, αλλά επειδή τα τηλέφωνα έχουν ιδιο κωδικό με Θέρμη (η Ν. Ρύσιο, δεν θυμάμαι) αλλά απέχουν πολλά χιλιόμετρα..
Θα ήθελα να ξέρω απο πρώτο χέρι.
Ευχαριστώ

Καλό θα ήταν να πάρεις ένα τηλέφωνο σε κανα 1242...αυτοί ξέρουν το πόσες πόρτες υπάρχουν κτλ...δεν ξέρουν όμως πόσες αιτήσεις υπάρχουν...

οπότε αν σε πούν υπάρχουν 5 πόρτες μόνο τότε βιάσου και προσευχήσου! :sorry:

Η απόσταση παίζει ρόλο σε σχέση με το τοπικό DLSAM, των Ταγαράδων... ουσιαστικά αυτό βρίσκεται στο κέντρο ας πούμε του χωριού...
και πρόβλημα έχεις αν είσαι πάνω από 7-8 χιλιόμετρα για ADSL γραμμές ως 8 Μbit ή 3 χιλιόμετρα για ADSL2 ως 24 Mbit ή έχεις χάλια τηλεφωνική γραμμή...
Έτσι κ αλλιώς μόνο μέχρι 2αρα μπορούμε να βάλουμε ακόμα...οπότε do not worry!

Οι Ταγαράδες ανήκουν στην Περαία σαν και εμάς στο Ρύσιο...

Πάντως είστε καλύτερα από εμάς γιατί εμείς δεν ξέρουμε που τελικά ανήκουμε (Διοικητικά είμαστε στο Δήμο Θέρμης - Νομό Θεσσαλονίκης, Αστυνομικά και Τηλεφωνικά στην Περαία, Εκκλησιαστικά στην Χαλκιδική- ο παπάς διακονεύει τον μητροπολίτη Χαλκιδικής! :p )

Ανεξάρτητο Ρύσιο Τώρα!...την Θέρμη τους!Πότε θα μας φτιάξουν τον εδω και εναμισιχρονο υπο κατασκευή κεντρικό δρόμο...αλήτες! :cool:

ravenloft4
18-11-07, 15:43
Σε ευχαριστώ για την απάντηση mixas_gr.
Αν ήταν στο χέρι μου θα την είχα κάνει ηδη την αίτηση.
Πρέπει πρώτα να πάρω κάτι χαρτιά ώστε να μπορώ να κάνω αίτηση για τηλεφωνο στην Περαία και μετά αμέσως η ταυτόχρονα και αίτηση για adsl

yiapap
20-11-07, 15:13
Ανεξάρτητο Ρύσιο Τώρα!...την Θέρμη τους!Πότε θα μας φτιάξουν τον εδω και εναμισιχρονο υπο κατασκευή κεντρικό δρόμο...αλήτες! :cool:Δεν μπορούμε τώρα. Προς στιγμήν φτιάχνει ο Καλατράβα τη νέα πλατεία (εκείνη πάνω από το υπόγειο πάρκινγκ)

mixas_gr
21-11-07, 15:58
Δεν μπορούμε τώρα. Προς στιγμήν φτιάχνει ο Καλατράβα τη νέα πλατεία (εκείνη πάνω από το υπόγειο πάρκινγκ)

:worthy: :rofl:

Ωραίος...
ελπίζω να μην σας (...) προσέβαλα, απλά το λέει το ρητό... [δεν εννοώ όλους τους Θερμιώτες...]
Ψήστε τον Δήμαρχο να βάλει κανα wireless γιατί εμάς δεν μας ακούει...

ravenloft4
24-11-07, 09:26
Εχουμε ευχάριστες εξελίξεις μάλλον.
Σήμερα έβαλα ένα τηλέφωνο απο Ταγαράδες στον έλεγχο διαθεσιμότητας του oteshop και μου έβγαλε οτι υπάρχει κάλυψη πλέον και για 4-8mbps.

mixas_gr
24-11-07, 23:35
Εχουμε ευχάριστες εξελίξεις μάλλον.
Σήμερα έβαλα ένα τηλέφωνο απο Ταγαράδες στον έλεγχο διαθεσιμότητας του oteshop και μου έβγαλε οτι υπάρχει κάλυψη πλέον και για 4-8mbps.

Άρχισε να φτάνει ο πολιτισμός στην περιοχή μας...
περίπου κατά την Άνοιξη θα πρέπει να φτάσει και ο...ανταγωνισμός, δηλαδή να φτάσουν τα ιδιόκτητα...

τι ταχύτητα σκέφτεσαι να βάλεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.