PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με συχνους αποσυγχρονισμους



toulge
25-09-09, 18:28
Παιδια καλησπερα,

Μετα απο 1,5 χρονο στην Νετονε αποφασισα να φυγω λογο των συχνων αποσυγχρονισμων και της διακοπης της τηλεφωνιας παραλληλα (voip) που μου προκαλουσε.Ετσι ειπα οτι θα παω στον ΟΤΕ μιας και ειναι ο πιο καταλληλος για να μου φτιαξει το ιντερνετ και να ηρεμησω απο τις αποσυνδεσεις..

Ομως μετα απο 1,5 μηνα αυτες συνεχιζονται αμειωτες..Αφου εως τωρα με εχουν επισκεφθει συνολικα 4 φορες αλλαζοντας μου εισερχομενο καλωδιο απο κατανεμητη εως διαμερισμα , δικτυο απο καφαο μεχρι κατανεμητη , μολις σημερα και router απο το bauntec στο Tomson TG585 ομως ηδη προλαβε και εκανε εναν αποσυγχρονισμο.

Θεωρειται οτι τελικα αυτο ειναι κατι που δεν το αποφευγω??Βλεπω αλλους γνωστους που ειναι σε παροχους και εχουν uptime 10 - 15 ακομα και 30 μερες και εγω εχω καθημερινα 4-5 αποσυγχρονισμους και μετα συγχρονιζει σε μικροτερη ταχυτητα.Απο τα 16000/1023 που συνηθως συγχρονιζει αμα κλεισω και ξανανοιξω το router μετα απο τον 1ο αποσυγχρονισμο παει στα 14.00/1.000 και κατεβαινει ολο και περισσοτερο στον 2ο , 3ο και 4ο αποσυγχρονισμο..Τα στοιχεια της γραμμης μου αμεσως μετα απο εναν αποσυγχρονισμο και ενα κλεισιμο και ξανανοιγμα του router ειναι τα ακολουθα....
DSL Connection
Link Information
Uptime: 0 days, 0:16:24
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 16.756
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 20,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 10,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0
FEC Errors (Up/Down): 68 / 31.271
CRC Errors (Up/Down): 68 / 125
HEC Errors (Up/Down): 6.587.705 / 115

Με το που κανει εναν αποσυγχρονισμο αμεσως αυξανεται το Loss of signal και δειχνει 1/0 που συνεχως ανεβαινει μετα απο καθε εναν αποσυγχρονισμο.Ομως βλεπω και πολλα HEC errors..Ειναι λογικα??Μημπως επηρεαζει τη γραμμη μου καποιος εξωτερικος παραγοντας οπως ενα ασυρματο τηλεφωνο??FAX , συναγερμος κλπ δεν υπαρχουν στο σπιτι.

Τελικα μετα απο τοσες αλλαγες μημπως δεν υπαρχει λυση και πρεπει να μαθω να ζω με αυτους τους αποσυγχρονισμους???Εχουν αλλαξει απο τον ΟΤΕ εισερχομενη στη ρεγκλετα στον κατανεμητη , δικτυο στο καφαο , ρουτερ κι'ομως το προβλημα επιμενει..Καμια ιδεα τι μπορει επιτελους να ειναι???

maik
26-09-09, 01:02
Καποια συσκευη στο σπιτι (ή στου γειτονα ) που κανε παρεμβολες RF ισως;

toulge
26-09-09, 02:00
Καποια συσκευη στο σπιτι (ή στου γειτονα ) που κανε παρεμβολες RF ισως;
Να σου πω επειδη ειμαι συνεχεια πανω απο τα στατιστικα του router και βλεπω την περιεργη συμπεριφορα της γραμμης που για καποιες ωρες εχει σταθεροτητα και οταν το πιανει κανει 4-5 μαζεμενους αποσυγχρονισμους και εκεινη την ωρα βλεπω το snr να χορευει απο το 10 στο upstream να πηγαινει στο 2 -3 ακομα και 1 , ειχα σκεφτει μημπως υπαρχει καποια παρεμβολη αλλα αντε να βρεις απο που ειναι..νομιζω δεν την βρισκεις με τιποτα την παρεμβολη αυτη..τι να ψαξω?αλλωστε στα αμεσως διπλανα σπιτια βρισκεται μια παιδιατρος χωρις τιποτα μηχανηματα κλπ και ενας συνταξιουχος οφθαλμιατρος αρα δεν εχουν τιποτα μηχανηματα αυτοι..Μημπως να κανει παρεμβολη ενα απο τα 2 ασυρματα τηλεφωνα που εχω?Ειναι για 2 τηλεφωνικες γραμμες 1 για το τηλεφωνο που λειτουργει και το DSL και 1 μονο για τηλεφωνο...

Ομως ακομα και οταν το snr ειναι σταθερο μετα απο καποιες ωρες και δεν βλεπω ειδικα στο upstream καποια σημαντικη μεταβολη , οταν χτυπαει το τηλεφωνο μου , τοτε πεφτει αισθητα ακομα και 5 μοναδες κατω απο αυτο που κινουταν πριν χτυπησει το τηλεφωνο και παντα στο upstream.Εχω αλλαξει και 5 spliter μεχρι τωρα με ενα που εχω βαλει τωρα να το ειχα αγορασει απο το πλαισιο 10 ευρω αλλα τιποτα..Ε δεν μπορει ολα να ειναι χαλασμενα ή οτι και το 2ο ρουτερ που μου εφεραν να εχει και αυτο προβλημα....

Μακαρι να βρεθει το προβλημα αν και πολυ αμφιβαλω μετα απο τοσο καιρο ταλαιπωριας....

maik
26-09-09, 10:14
Οταν παιζει το snr στο upstream το πιθανοτερο ειναι κατι στον χωρο σου. Κοντα στο ρουτερ δηλαδη. Ακομα και μια λαμπα μπορει να το προκαλεσει. Ειναι δυσκολο να το βρεις πραγματικα. Θελει παρατηρηση.

Ξερω περιπτοσεις για φωτεινες επιγραφες, για ιονιστη, για μετασχηματιστη τηλεορασης, για ψυγεια.

emeliss
26-09-09, 10:24
Καλά τα λέει ο maik. Ξεκινάς απομακρύνοντας τα δύο ασύρματα τηλέφωνα και τις βάσεις τους.

toulge
26-09-09, 12:03
Καλά τα λέει ο maik. Ξεκινάς απομακρύνοντας τα δύο ασύρματα τηλέφωνα και τις βάσεις τους.
Το ενα ασυρματο τηλεφωνο ειναι σε αλλο δωματιο. Το αλλο ειναι ακριβως πανω απο το router.Θα δοκιμασω να το απενεργοποιησω για 2 μερες να δω. Αν και το router πηγε εκει μετα απο προτροπη του τεχνικου του ΟΤΕ που ειχε ερθει στο σπιτι και επειδη το ειχα στο δωματιο που εχω και τον υπολογιστη και ετρεχε ενα καλωδιο τηλεφωνου 5 μετρα μου ειπε να το παω στον τοιχο που ειναι η πριζα του τηλεφωνου και απο εκει να τρεχει ethernet αντι για καλωδιο.Με αυτο τον τροπο κερδισα 1-2 μβιτ αλλα οι αποσυγχρονισμου συνεχιζοταν.Και στο δωματιο με τον υπολογιστη που τα χωριζει ενας τοιχος αλλα και στο δωματιο που ειναι η πριζα , ειχα και εξακολουθω να εχω αποσυγχρονισμους..

Κοιταξτε πως χορευε η γραμμη ολη την νυχτα που δεν λειτουργουσε τιποτα (κλειστα υπολογιστης και δεκτης)...

Uptime: 0 days, 5:29:43
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 17.295
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 20,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 9,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 320 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 237 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 565 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 425.364
CRC Errors (Up/Down): 0 / 1.125
HEC Errors (Up/Down): 6.695.335 / 863

Κοιταξτε ποσα Loss of Signal εχω...Επισης 6.695.335 hec errors πολλα δεν ειναι?

emeliss
26-09-09, 12:05
Τα "Loss of Signal" σε ενδιαφέρουν.
Την βάση του ασύρματου την είχες βγάλει τελείως; Και από την γραμμή και από το ρεύμα;

toulge
26-09-09, 12:20
Οχι τωρα θα δοκιμασω να την βγαλω.Η βαση ειναι παντα με τον μετασχηματιστη της στο ρευμα για να λειτουργει το τηλεφωνο.Ομως εμενα με απασχολει οτι και στο αλλο δωματιο που ηταν το router και ετρεχε τηλεφωνικο καλωδιο 5 μετρων αντι για ethernet τα προβληματα ηταν τα ιδια.Εκτος αν επηρεαζει την εισερχομενη γραμμη του ΟΤΕ και οχι την πριζα ή το router.Εχτες μου αλλαξαν router και μου φερανε πιο αξιοπιστο (Τοmson) απο αυτο που ειχα (bauntec).Ομως τα προβληματα συνεχιζονται και το πιστευα οτι δεν φταινε τα router..

Επισης βλεπω οτι τωρα για παραδειγμα ειναι σχεδον 6 ωρες uptime και αλλες φορες ειναι και 20 ωρες uptime και μετα εντελως ξαφνικα χωρις να εχει αλλαξει κατι απο πλευρας μου αρχιζει να χορευει η γραμμη και κανει μαζεμενους 6-7 αποσυγχρονισμους..Παντως 2 μερες uptime δεν εχω κλεισει ποτε..

yiapap
26-09-09, 12:36
Άλλοι κοντά στο σπίτι σου έχουν παρόμοια προβλήματα; Γιατί αν έχουν τότε οι παρεμβολές, που είναι κατά 99% το πρόβλημά σου, δεν είναι στο τελευταίο κομμάτι, αλλά νωρίτερα. Εναέρια τηλεφωνικά έχετε στην περιοχή σου;
Αν είσαι σε πολυκατοικία, μπορείς να περάσεις ένα καλώδιο δοκιμαστικά ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας στο σπίτι σου; Αν ναι, δοκίμασέ το για να αποκλείσεις πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης

toulge
26-09-09, 12:42
Άλλοι κοντά στο σπίτι σου έχουν παρόμοια προβλήματα; Γιατί αν έχουν τότε οι παρεμβολές, που είναι κατά 99% το πρόβλημά σου, δεν είναι στο τελευταίο κομμάτι, αλλά νωρίτερα. Εναέρια τηλεφωνικά έχετε στην περιοχή σου;
Αν είσαι σε πολυκατοικία, μπορείς να περάσεις ένα καλώδιο δοκιμαστικά ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας στο σπίτι σου; Αν ναι, δοκίμασέ το για να αποκλείσεις πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης
Αυτο ειπαμε με εναν ηλεκτρολογο , να συνδεσουμε ενα καλωδιο απ'ευθειας απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα αλλα ο τεχνικος του ΟΤΕ που ηρθε και εκανε την μετρηση ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο τον κατανεμητη μεχρι το διαμερισμα και γιατι να μπω στε τσαμπα εξοδα κλπ.

Μα ειναι λογικο τοσοι αποσυγχρονισμοι??Δεν ξερω αν καποιος αλλος εχει προβληματα στην πολυκατοικια αλλα αν θυμαμαι καλα μονο ενας εκτος απο μενα εχει ιντερνετ με την on telecoms..

emeliss
26-09-09, 12:46
Κάνε την δοκιμή χωρίς τα ασύρματα πάνω και πας μετά σε πιο δύσκολες δοκιμές.

yiapap
26-09-09, 12:54
Αυτο ειπαμε με εναν ηλεκτρολογο , να συνδεσουμε ενα καλωδιο απ'ευθειας απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα αλλα ο τεχνικος του ΟΤΕ που ηρθε και εκανε την μετρηση ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο τον κατανεμητη μεχρι το διαμερισμα και γιατι να μπω στε τσαμπα εξοδα κλπ.Το θέμα είναι ότι έτσι που το λες το πρόβλημα δεν είναι διαρκές. Άλλωστε και τα νούμερα που έδωσες δεν είναι άσχημα και δεν δικαιολογούν αποσυνδέσεις. Επομένως ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε, πέτυχε σε στιγμή που δεν υπάρχε πρόβλημα και γι αυτό σου είπε ό,τι σου είπε.

Φυσικά συμφωνώ και με τον emeliss. Πρώτα κάνε ότι δεν κοστίζει (απομάκρυνε πηγές παρεμβολών, ρώτα τους γείτονες) και μετά πήγαινε σε λύσεις που απαιτούν τεχνικούς, υλικά, εξοπλισμό. Imho και ο καινούργιος router ήταν ψιλοϋπερβολή.

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν ξερω αν καποιος αλλος εχει προβληματα στην πολυκατοικια αλλα αν θυμαμαι καλα μονο ενας εκτος απο μενα εχει ιντερνετ με την on telecoms..
Συνελεύσεις δεν κάνετε; Ε, στην επόμενη κάνε μια ερώτηση ;)

nmavro73
26-09-09, 15:59
Είχα το ίδιο πρόβλημα μόλις ενεργοποιήθηκα. Μου άλλαξαν και θέση στο κουτί στο δρόμο. Τελικά, ανέβαζα λίγο μόνη μου το SNR από 9 σε 12 και ήμουν οκ. Ξαφνικά μετά από κάνα μήνα δεν το ανέβασα. Και για κάποιο λόγο δεν αποσυγχρόνισα καθόλου. Είχε διορθωθεί από μόνο του

toulge
26-09-09, 18:53
Το θέμα είναι ότι έτσι που το λες το πρόβλημα δεν είναι διαρκές. Άλλωστε και τα νούμερα που έδωσες δεν είναι άσχημα και δεν δικαιολογούν αποσυνδέσεις. Επομένως ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε, πέτυχε σε στιγμή που δεν υπάρχε πρόβλημα και γι αυτό σου είπε ό,τι σου είπε.

Φυσικά συμφωνώ και με τον emeliss. Πρώτα κάνε ότι δεν κοστίζει (απομάκρυνε πηγές παρεμβολών, ρώτα τους γείτονες) και μετά πήγαινε σε λύσεις που απαιτούν τεχνικούς, υλικά, εξοπλισμό. Imho και ο καινούργιος router ήταν ψιλοϋπερβολή.

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συνελεύσεις δεν κάνετε; Ε, στην επόμενη κάνε μια ερώτηση ;)
Ξεκινησαν εντελως ξαφνικα πριν 4-5 μηνες και προσπαθω να θυμηθω αν αλλαξε κατι τοτε.Παλιοτερα παρεμβολη γινοταν απο εναν ηλεκτρικο διαδρομο που μολις τον εθετα σε λειτουργια , μετα απο 50 ακριβως δευτερολεπτα εκανε εναν αποσυγχρονισμο (και μονο εναν) το router.Εψαξα μεσα στο ιντερνετ γιατι κανεις δεν μπορουσε να το σκεφτει , εβαλα κατω τη σκεψη μου και θυμηθηκα οτι ξεκινησαν τα προβληματα απο τοτε που αγορασα το διαδρομο.Ομως εκανε μονο 1 αποσυγχρονισμο 50 δευτερα αφου εθετα σε λειτουργια τον ηλεκτρικο διαδρομο.Ετσι διαβασα στον ιντερνετ σε ενα site απο την Αμερικη οτι ο ηλεκτρικος διαδρομος απελευθερωνει με την λειτουργια του μοτερ ενα παρασιτο που παει και σκαει στη dsl που λειτουργει σαν δεκτης παρασιτων..

Πλεον εβγαλα το ενα ασυρματο τηλεφωνο μαζι με τον μετασχηματιστη του να δω αν τελικα το ασυρματο εκανε ολη τη ζημια.Κατοπιν θα ενημερωσω αν φοβαμαι οτι δεν ειναι αυτος ο λογος.Μετα θα πρεπει να βρω ειδικο ηλεκτρολογο να τραβηξω μια προσωρινη γραμμη απο τον κατανεμητη μεχρι το διαμερισμα.Μου ειπαν να ειναι καλωδιο UTP κατηγοριας CAT5.

Το προβλημα ειναι οτι στην πολυκατοικια ο φωταγωγος σταματαει στον πρωτο οροφο δηλαδη στον οροφο μου και δεν ξερω απο που μπορει να τραβηχτει προσωρινα ενα καλωδιο γιατι δεν επιτρεπεται να τρεχει ενα καλωδιο απο τις σκαλες βεβαια...

toulge
27-09-09, 13:55
Uptime: 0 days, 1:29:53
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 16.848
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 5,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 20,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 10,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 64 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 44 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 264 / 0
FEC Errors (Up/Down): 1.375 / 123.284
CRC Errors (Up/Down): 1.375 / 2.358
HEC Errors (Up/Down): 6.815.545 / 2.040

Δημοσιευω τα σημερινα στατιστικα της γραμμης μου για να τονισω οτι το προβλημα παραμενει (ισως και να εχει μεγαλωσει) παρολο που απενεργοποιησα τα ασυρματα τηλεφωνα.Εχω Loss of Signal 44 και Loss of Framing 64!!!Αν δεν ειναι αυτο προβλημα βρογχου τοτε τι ειναι?Μα ειναι δυνατον ολοκληρος ΟΤΕ και να μην μπορει εδω και ενα μηνα να εντοπισει και να αποκαταστησει τη βλαβη????Ειναι δυνατον να πρεπει να συνηθισω να εχω τοσους πολλους αποσυγχρονισμους μεσα σε μια μερα??Το γεγονος οτι το snr στο upstream ωρες ωρες χορευει και δειχνει απο 10,5 - 11 που ειναι να πηγαινει στο 0 και μετα παλι στο 9 και ξανα μετα στο 1 και να σου μετα απο καποια λεπτα να κανει και εναν αποσυχρονισμο - αποσυνδεση και να λεω οτι ...ενταξει ετσι λειτουργει η γραμμη????

Σε καποια στιγμη εκανε εχτες εναν αποσυγχρονισμο-αποσυνδεση και μου εδειξε το ρουτερ αυτο....

DSL Type: ANSI T1.413
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 992 / 10.272

Ενω παντα το ρουτερ εχει αυτη την ενδειξη.....

DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 16.848

Σημαινει κατι οτι μετα απο αποσυγχρονισμο εδειξε διαφορετικο dsl type?????

emeliss
27-09-09, 14:16
Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα βρόχου. Τώρα πάμε στις πιο δύσκολες ενέργειες που σου είπε ο yiapap.

toulge
27-09-09, 17:44
Άλλοι κοντά στο σπίτι σου έχουν παρόμοια προβλήματα; Γιατί αν έχουν τότε οι παρεμβολές, που είναι κατά 99% το πρόβλημά σου, δεν είναι στο τελευταίο κομμάτι, αλλά νωρίτερα. Εναέρια τηλεφωνικά έχετε στην περιοχή σου;
Αν είσαι σε πολυκατοικία, μπορείς να περάσεις ένα καλώδιο δοκιμαστικά ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας στο σπίτι σου; Αν ναι, δοκίμασέ το για να αποκλείσεις πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης
Εναερια τηλεφωνικα καλωδια δεν νομιζω να υπαρχουν.Το καφαο ειναι ακριβως απεναντι απο το σπιτι μου.

Αρχιζω σιγα σιγα να αποκλειω προβληματα παρεμβολων.Το ασυρματο τηλεφωνο το απενεργοποιησα βγαζοντας το εντελως απο την πριζα αλλα δεν ηταν αυτο.Απεκλεισα και την πιθανοτητα να εφταιγε και η ασυρματη δικτυωση και η πιθανοτητα καποιος hacker (παρολο που ειχα κωδικο για το ασυρματο ιντερνετ)απενεργοποιωντας και το wireless για 1 μερα...

Τωρα αν δοκιμασω (και μπω και σε εξοδα φωναζοντας εναν ειδικο ηλεκτρολογο-ηλεκτρονικο) να μου τραβηξει προσωρινα ενα καλωδιο UTP κατηγοριας CAT5 για να δουμε πως θα αντιδρασει η γραμμη και τελικα δεν ειναι και αυτο νομιζω οτι μετα μπλεξαμε γιατι δεν υπαρχει κατι αλλο να δοκιμασω..

Το μονο που με απασχολει ειναι οτι οταν εφυγα για τον ιδιο λογο (αποσυνδεσεις-αποσυγχρονισους) απο τον παροχο που ημουν , μου ειπαν στο καινουργιο παροχο που θα πας ή στον ΟΤΕ να σου δωσουν ΑΝΕΝΕΡΓΟ ΒΡΟΓΧΟ και μαλιστα μου τονισαν κατι σαν UNDUB η καπως ετσι διοτι αν δεν το πεις , θα σου δωσουν τον ιδιο βρογχο που εχεις σε μας και τοτε τα προβληματα σου θα μεταφερθουν απο μας στον νεο παροχο...

Εγω ομως στην αιτηση που εκανα στον ΟΤΕ δεν μπορουσα να πω κατι τετοιο γιατι δεν το ηξερε κανεις και αντε να βγαλεις ακρη....

Ξερει κανεις κατι αναλογο???

toulge
27-09-09, 20:11
Μολις εκανε παλι εναν αποσυγχρονισμο και κοιταξτε ασχετα στατιστικα....

Link Information


Uptime: 0 days, 0:22:55
DSL Type: ANSI T1.413
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 992 / 10.144
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 16,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB /
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 2 / 0
FEC Errors (Up/Down): 25 / 2.206
CRC Errors (Up/Down): 25 / 190
HEC Errors (Up/Down): 21 / 6

Αλλαξε ο τυπος dsl που ελεγα και πριν καθως και το line atten. που απο 20,5 πηγε στο 16...Μα τι συμβαινει επιτελους ξερει κανεις??????

manicx
28-09-09, 10:30
Αυτές οι περιπτώσεις είναι trial and error. Σε παρόμοια περίπτωση με αποσυγχρονισμούς και συγχρονισμούς όσο κι όσο, η λύση δόθηκε με αλλαγή ζεύγους στο ΚΑΦΑΟ.

toulge
28-09-09, 10:38
Αυτές οι περιπτώσεις είναι trial and error. Σε παρόμοια περίπτωση με αποσυγχρονισμούς και συγχρονισμούς όσο κι όσο, η λύση δόθηκε με αλλαγή ζεύγους στο ΚΑΦΑΟ.
Επειδη ηρθαν 3 φορες εως τωρα απο τον ΟΤΕ μου εχουν αλλαξει αρχικως καλωδιο εισγωγης απο κατανεμητη εως διαμερισμα και αφετερου δικτυο οπως μου ειπαν...

Οταν λενε δικτυο , εννοουν ζευγος στο καφαο οπως λες ή κατι αλλο???Και αν ναι , υπαρχει περιπτωση να ειναι και αυτο το ζευγος που μου αλλαξαν προβληματικο????

@ ADSLgr.com All rights reserved.