PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα 422 εκατομμύρια θα φτάσουν οι ευρυζωνικές συνδέσεις παγκοσμίως μέχρι το τέλος του 2009



nm96027
25-09-09, 22:10
Ένα στα πέντε σπίτια παγκοσμίως θα είναι συνδεδεμένο στο διαδίκτυο μέχρι το τέλος του έτους, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της εταιρείας Gartner. O αριθμός των σπιτιών με σταθερή ευρυζωνική σύνδεση αναμένεται να φτάσει τα 422 εκατομμύρια κάτι που μεταφράζεται σε αύξηση 10.5% σε σύγκριση με πέρσι. Το 2008 ο αντίστοιχος αριθμός ήταν 382 εκατομμύρια σπίτια ενώ μέχρι το 2013 οι εκτιμήσεις της Gartner προβλέπουν 580 εκατομμύρια συνδεδεμένα σπίτια μέσω ευρυζωνικών συνδέσεων.

Μέχρι τα τέλη του προηγούμενου χρόνου 21 χώρες μετρούσαν ποσοστό διείσδυσης της ευρυζωνικότητας (σε σπίτια) πάνω από 50%.

Η Ασία εμφανίζει μεγάλη διασπορά στην διείσδυση, αφού καταγράφονται χώρες με πολύ υψηλά νούμερα της τάξης του 86% όπως στην Νότιο Κορέα ενώ το αντίστοιχο ποσοστό διείσδυσης στην Ινδονησία είναι μόλις 1%. Σύμφωνα με την έρευνα οι Ασιατικές χώρες θα παραμείνουν στην κορυφή της λίστας αφού η πρόβλεψη για την Ν. Κορέα για το 2013 είναι γύρω στο 93% και στο Χονγκ-Κονγκ και την Σιγκαπούρη στο 80% και 78%.

Στον δυτικό κόσμο η αναμενόμενη ευρυζωνική διείσδυση σε σπίτια στον Καναδά, την Ολλανδία και την Δανία είναι 78%, 81% και 78% αντίστοιχα. Μετρώντας ρυθμούς ανάπτυξης για τα επόμενα 5 χρόνια οι χώρες που αναμένεται να έχουν τα πρωτεία είναι η Βραζιλία, η Ρωσία, η Ινδία και η Κίνα.

Προχωρώντας προς το μέλλον η έρευνα προβλέπει πως έως το 2013 το 20% των σταθερών ευρυζωνικών συνδέσεων θα είναι FTTH (fiber-to-the-home) ή FTTP (fiber-to-the-premises) σε παγκόσμια κλίμακα. Το μεγαλύτερο μερίδιο των δικτύων νέας γενιάς θα βρίσκεται σε χώρες με αναπτυγμένες αγορές όπως η Ιαπωνία, η Νότιος Κορέα και οι Ηνωμένες Πολιτείες.

Στον αντίποδα οι dsl συνδέσεις θα παραμείνουν η πλειονότητα των σταθερών ευρυζωνικών συνδέσεων, μειούμενες ως ποσοστό όμως μέχρι το 2013 γύρω στο 60%. Σε απόλυτους αριθμούς αναμένονται άλλες 98 εκατομμύρια νέες συνδέσεις dsl σε παγκόσμιο επίπεδο, πάντα σύμφωνα με την έρευνα της εταιρείας Gartner.

Πηγή: Cnet (http://news.cnet.com/8301-1035_3-10361744-94.html)

qwertyuiop
26-09-09, 21:09
Tα υπόλοιπα 5 δις θα ψάχνουν για φαΐ στα σκουπίδια.

Msot
26-09-09, 22:54
Tα υπόλοιπα 5 δις θα ψάχνουν για φαΐ στα σκουπίδια.

+1 qwertuiop ηταν η πρώτη μου σκεψει..,;)

skyliner34
27-09-09, 04:56
Έλεος! τι απαισιοδοξία είναι αυτή μπροστά στα τόσο καλά νέα;

Raven84
27-09-09, 05:47
Ο καθένας έχει την σκεψει του...........

Έλεος όμως να κοιτάμε τι γράφουμε:whistle:

Audie_Murphy
27-09-09, 11:51
Tα υπόλοιπα 5 δις θα ψάχνουν για φαΐ στα σκουπίδια.

δηλαδή οποιος έχει adsl είναι αυτόματα πάνω από το όριο της φτώχειας η περνάει καλά...
δεν υπάρχουν γεροι άτομα που δεν θέλουν internet όχι.. μονο αυτοί που έχουν internet και αυτοί που πεινάνε

qwertyuiop
27-09-09, 13:15
Δεν ξερω πως σας φαίνεται, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Κοιτάμε ποσο μπήκε το διαδίκτυο σε ζάπλουτες χώρες, τη στιγμή που ο μισός πληθυσμός+ της γης δεν έχει καν λεφτά για αυτό. (και να είχε δλδ, σιγά μην είχε adsl δυνατότητα η γραμμή του.)

sonic
27-09-09, 13:18
The original Toronto Sun piece, from the Business section of October 13th of 1994) read:

So you think the world is wired? Half the world's population -- an
astounding three billion people -- has never made a phone call, a
telecommunications conference was told Wednesday.
Πηγή:http://www.shirky.com/writings/half_the_world.html

nothing
27-09-09, 15:03
Δεν ξερω πως σας φαίνεται, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Κοιτάμε ποσο μπήκε το διαδίκτυο σε ζάπλουτες χώρες, τη στιγμή που ο μισός πληθυσμός+ της γης δεν έχει καν λεφτά για αυτό. (και να είχε δλδ, σιγά μην είχε adsl δυνατότητα η γραμμή του.)

δεν διαφωνω καλη η ανθρωπια γενικοτερα αλλα τι σχεση εχει αυτο εδω?
και παλιοτερα πεινουσαν οπως και τωρα...
ο υπολοιπος κοσμος να μην παει μπροστα και να χαιρομαστε? (γιατι για να αλλαξει η κατασταση αν οχι απιθανο αλλα τοσο μακρινο που μαλλον δε θα ζουμε εμεις)
γιατι πολλοι το λενε και το διαδιδουν αλλα λιγοι εχουν δωσει χρηματα σε καποιο φτωχο εστω(δεν παει σε εσενα qwertyuiop γενικα μιλαω).

και να συνεχιστει αυτη η αναπτυξη με πιο μεγαλους ρυθμους ευχομαι! :oneup:

sonic
27-09-09, 15:11
Δεν ξέρω αν έχεις σκεφτεί ποτέ ότι είχες 80% πιθανότητα να είσαι ένας από αυτούς, και αν ήσουν πως θα αισθανόσουν αν κάποιος το έλεγε αυτό;

nothing
27-09-09, 17:39
αν ημουν δεν θα ηξερα οτι υπαρχει καποιος που το ειπε αυτο...
δε το λεω επειδη ειμαι απο τους "τυχερους" αλλα και παλι ειμαι σε αυτους που αναγκαστηκαν να δουλευουν απο μικροι γιατι απλα δε μας περισσευαν και γνωριζω οτι οι πιο "τυχεροι" δεν ασχοληθηκαν αντιστοιχα...
ζουμε σ'ενα κοσμο που ειναι ετσι και δεν μαρεσει να κρυβομαι και παρολο που στεναχωριεμαι για ολους τους δε μπορω να υποκρινομαι οτι δε με απασχολει να παω εγω μπροστα και οτι με νοιαζουν πρωτα αυτοι...
οταν θα εχω πολλα για να μπορω να τα μοιραζω τοτε μου το ξαναλες....

(να σου δωσω ενα χαζο παραδειγμα τι εννοω που το λενε πολυ και μου ακουγεται χαζο :
"- ελα ρε συ ειναι κριμα να το πεταξεις αυτο....(φαγητο εννοουμε)
-γιατι δηλαδη?
-ε να οι αλλοι δεν εχουν να φανε και εσυ το πετας...
-δηλαδη αν το φαω εγω δεν θα πεινανε οι αλλοι ? πρεπει να σκασω επειδη ειναι κριμα? "
δε μπορω να σκεφτομαι καθε φορα τις μπουκιες μου επειδη καποια πειναει...
χαζο,απλοποιημενο και πιστευω να καταλαβες πως το θετω)

αν ολοι αυτοι που "ενδιαφεροντουσαν" στελναν 10 ευρω το μηνα πραγματικα και οχι απλα να το λενε για χαρη καλοσυνης τοτε μαλλον δεν θα καναμε αυτη τη συζητηση...
αφου ολοι ξερουμε πως η πλειοψηφια του κοσμου λεει "εγω ναμαι καλα και για τα υπολοιπα βλεπουμε" και ποσο μαλλον ειδικα οι ελληνες,γιαυτο ας μην κρυβομαστε...

(και σου μιλαει ανθρωπος που εχει στειλει λεφτα οταν μπορουσε,εχει αγορασει πραγματα σχετικα για να υποστηριξει σκοπους και οποτε μπορει και δινει και ψιλα)

Μεσσήνιος
28-09-09, 11:27
Παιδια καλά νεα οι συνδέσεις που έφτασαν σε αυτό το νούμερο,
θλιβερό που υπάρχουν όλοι αυτοί χωρίς να είναι καν φτωχοί,
όλοι όμως φέρουμε μερίδιο ευθύνης.

Μακάρι να είχαν όλοι τη δυνατότητα να έχουν πρόσβαση στο Ιντερνετ με τους καλύτερους όρους.
το θέμα είναι να προσπαθήσουμε για το καλύτερο, σε όλους τους τομείς.

ST2008
28-09-09, 11:27
κι εγώ είμαι αντίθετος στην σύγκριση ανόμοιων μεγεθών. εξάλλου αν δεν υπήρχε ισχυρή ανταγωνιστική αγορά σε πολλά αγαθά (υλικά τε και άυλα) η εξέλιξη δεν θα ήταν αλματώδης και οι τιμές δεν θα έπεφταν τόσο ώστε να επιτρέπουν και την, με χαμηλό κόστος, διακίνηση τους και στον υποανάπτυκτο και φτωχό νότο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.