PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια παιδιάααα Conn-x σε Isdn πρόβλημα!



Desparate
25-09-09, 22:50
Καλησπέρα σε όλους σας,

Ζητώ συγγνώμη αν δεν είναι η σωστή θέση ως θέμα σε αυτό το forum αλλά είμαι αρκετά φρέσκια εδώ μεσα και χρειάζομαι βοήθεια όσο πιο σύντομα γίνεται..γιατί θα μου στρίψει!!


Εδώ και 2 χρονάκια είχα βάλει ISDN στο σπίτι μου. Τον καιρό εκείνο...που είχε έρθει ο τεχνικός σπίτι να βάλει το netmod γιατί είμαι ολίγον τι άσχετη, επειδή ήθελα το μοντεμ στο δωμάτιο και η κεντρική παροχή η τηλεφωνική βρισκόταν στο σαλόνι, αντί να μπει το μοντεμ στο σαλόνι και να το ενώνω με μία καλωδιάραααααααα μέχρι το δωμάτιο, αποφάσισε ο τεχνικός να κάνει "κάποια εσωτερική πατέντα...ή κάτι σωστό δεν το αποκλείω...και 'νόμιμό΄και έφτιαξε στο δωμάτιο μου στην μπρίζα του τηλεφώνου 2 υποδοχές για φισάκια. Από εκεί έβγαλε 2 καλώδια. Το αριστερό - γιατί παίζει ρόλο και ποιο είναι που - μπαίνει στην υποδοχή του netmod από κάτω από το κουτί. Το δεξί μπαίνει σε μία από τι ab1 θύρες. Μετά ένα άλλο καλώδιο στην ab θύρα καταλήγει στο τηλέφωνο. Και μέ ένα usb-ακι το συνέδεα με το Pc μου.

ώσπου...μετά απο ώριμη απόφαση :) αποφάσισα να συμμορφωθώ και να βάλω αισίως internet και συγκεκριμένα Conn-x. . έτσι μια ωραία ημέρα μου στάλθηκε ένα μήνυμα ότι ενεργοποιηθηκε η adsl γραμμούλα μου και την επόμενη μέρα ήρθε το μοντεμ!! Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν περιμένα όλη η διαδικασία αυτή να ολοκληρωθεί σε 4 μόνο μέρες!
Αλλά επίσης οφείλω να ομολογήσω ότι δεν περίμενα να συνδεθώ εύκολα....μιας και συνήθως σκάνε διάφορα σε τέτοιες περιπτώσεις.

έτσι πήρα ένα ασύρματο BaudTec και ένα ωραιότατο φυλλάδιο με τις οδηγίες για Conn-x πάνω σε ISDN γραμμή. όλα καλά όλα ωραία..αλλάαααααααααααααααα η παροχή του τηλεφώνου μου εμένα έχει 2 υποδοχές θυμάστε ή σας ζάλισα γράφοντας τόσα??
έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός από Ultrex αλλά τίποτα. Το Link αναβοσβήνει πανηγυρικά και τώρα σας γράφω από το ασύρματο δίκτυο της ευγενικής μου γειτόνισσας.

Χρήσιμες πληροφορίες
Δοκίμασα:

1. Να βάλω κατευθείαν απο κάθε υποδοχή ένα καλώδιο στο Line του router. Τζίφος. Αναβόσβηνε πάλι..

2. Επίσης έκανα και το πιο απλό. έφερα μια τηλεφώνική συσκευή και τη συνέδεσα πότε με το ένα και πότε με το άλλον καλώδιο. Και εκεί τιποτα!! Αν δεν περνάνε όπως σας είπα τα καλώδια στο netmod δεν παίζει τίποτα!

3. Επίσης μη με ρωτήσετε αν δοκίμασα να λείπει εντελώς το ένα καλώδιο από τους υποδοχείς το δοκίμασα και αυτό.

Δεν ξέρω τι συνδυασμό να κάνω. Μου διαφεύγει τι έχει κάνει ο τεχνικός εκεί στην πρίζα.
Μια επιστημονική εξήγηση που κάνω είναι ότι με τη μία γραμμή μεταφέρει data και την άλλη επιστρέφει τη φωνή στο τηλ του σαλονιού. όμως δε μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνωωωω

Εννοείται ότι πήρα 1242 (ο ένας μου έδωσε κάποιες οδηγίες σωστές αλλά δεν έπαιξαν..ο δεύτερος ήταν για τα πανηγύρια..προσπαθούσα να του πω από την αρχή τι συμβαίνει και εκείνος μου έλεγε το γνωστό ποίημα που έχει μάθει χωρίς να με αφήνει να του πω τι συμβαίνει λες και ήμουν η 500χρονών γιαγιά που δεν ξέρει τι σημαίνει καλώδιο. Μόλις κατάφερα να του πω τι έχω..κόμπιασε και είπε..ε τότε αυτό είναι βλάβη και πρέπει να πάρετε το 121) Πήρα και 121 με καταχώρησαν...ωραία...και τώρα??

απλά άρχισε μια συνδρομή για conn-x χωρίς internet!!!!!!!!!!

Η ψυχραιμία μου χάνεται. Ακούω ιδέες. Αν καταφέρατε να διαβάσετε την έκθεσή μου...σας υπερ-σούπερ-παρακαλώ να με βοηθήσετε.

Αδελφότητα της ADSL περιμένω τη συμπαράστασή σας!

Ευχαριστώ πολύ που με διαβάσατε τουλάχιστον (φτου φτου τι λέω βριαδιάτικα!)

emeliss
26-09-09, 10:42
Σωστά έκανες το 1. Θα σου έλεγα να το ξανακάνεις. Βγάλε το αριστερό καλωδιάκι που μπαίνει στο netmod από το netmod και βάλε το απευθείας στο router.

Αυτό που είχε κάνει ο τεχνικός είναι να γυρίσει με το δεξί καλωδιάκι μία από τις δύο τηλεφωνικές γραμμές στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού.

ps. Το ρούτερ σου γράφει Baudtec TW263R4-B1, όχι TW263R4-A1, έτσι;

Desparate
26-09-09, 16:38
Καλησπέρα και ευχαριστώ emeliss για τη στήριξη!

Το BaudTec γράφει TW263R4-A2/B2. υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το μοντέλο αυτό?

Το είχα δοκιμάσει να πάρω το καλώδιο που πάει στο netmod και να το συνδέσω με το router..ελπίζοντας ότι έτσι θα έχω link...αλλά και πάλι αναβόσβηνε.

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αν έχεις κάτι άλλο να προτείνεις...ευπρόσδεκτο..!

........Auto merged post: Desparate πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

σ.σ. νομίζω ότι είπα βλακεία. αυτό το γράφει το cd εγκατάστασης!
Το τιμολόγιο γράφει BaudTec Annex B (over isdn) γιατί το ίδιο γράφει απλά BaudTec.

emeliss
26-09-09, 17:49
To B είναι για isdn το Α για pstn. Το -Α δεν θα δούλευε σε isdn γραμμή. Πρέπει να γράφει κάπου από κάτω ποιο μοντέλο είναι.

Βάλτο με splitter, δηλαδή το αριστερό καλωδιάκι στο "line" του splitter, το router στο "dsl" και το netmod στο "phone". Τα τηλέφωνα θα πρέπει να δουλεύουν κανονικά. Αν έχεις αμφιβολία για την εγκατάσταση μπορείς να τηλεφωνήσεις στο 1242. Αν δεν λυθεί πάρε τηλ. στο 121 και δήλωσε βλάβη.

Desparate
26-09-09, 18:04
Λοιπόν, επαληθεύω τι δοκίμασα μήπως έκανα κάτι λάθος.

Το αριστερό καλωδιάκι της μπρίζας που πήγαινε κάτω από το netmod το συνέδεσα με το Line του splitter. Με ένακαλώδιο συνέδεσα το modem του splitter με το Line του router. Και με ένα άλλο καλώδιο συνέδεσα το netmod (απο κάτω) με το phone του spliiter.

Τα τηλέφωνα λειτουργούν. Αλλά το Linκ αναβοσβήνει....δυστυχώς..
Στο 121 το έχω δηλώσει αλλά...απλά περιμένω...

4η μέρα που conn-x έχώ αλλά conn-x δεν βλέπω...!
ελπίζω να μη φτάσει μήνας να έρθει τεχνικός!! Για αυτό παλεύω μήπως καταφέρω και βρω τη σωστή σύνδεση σε αυτό...μόνη μου αλλά...δεν το χω μου φαίνεται!!!
:D:D

Thanks anyway..

emeliss
26-09-09, 18:08
Σωστά τα έχεις κάνει. Ελπίζω από Δευτέρα να είναι όλα ok.

senios7
27-09-09, 00:20
Kalispera. Exo akrivos to idio provlima enw exoun sindesi tin adsl adsl den vlepw. Einai asterio to oti logo metatropis apo forthnet se OTE isdn den exo Internet gia 14 meres tora... Ola ta teleutaia stadia apo ti mera pou kopike i forthnet [iran 14 meres kai metraw. Apo forthnet pstn se ote pstn, ote pstn se ote isdn, energopoiisi adsl sto ote isdn diladi. Einai toso tragika argoi se otidipote paei strava pou mexri na idopoiithoun oi vlaves kai na erthei kapoios pianei savatokiriako kai meta ti deutera sineiditopoieis oti o aparadektos pou sou dilodose ti vlavi den sti dilose kan

maik
27-09-09, 10:39
Λοιπόν, επαληθεύω τι δοκίμασα μήπως έκανα κάτι λάθος.

Το αριστερό καλωδιάκι της μπρίζας που πήγαινε κάτω από το netmod το συνέδεσα με το Line του splitter. Με ένακαλώδιο συνέδεσα το modem του splitter με το Line του router. Και με ένα άλλο καλώδιο συνέδεσα το netmod (απο κάτω) με το phone του spliiter.

Τα τηλέφωνα λειτουργούν. Αλλά το Linκ αναβοσβήνει....δυστυχώς..
Στο 121 το έχω δηλώσει αλλά...απλά περιμένω...


Σωστα το εκανες. Ετσι πρεπει να ειναι η συνδεση. Αν το δηλωσες βλαβη θα το δουν συντομα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.