PDA

Επιστροφή στο Forum : DrayTek Vigor 2500



NeK
21-02-06, 13:35
6208

Το Vigor 2500 για ISDN γραμμές πρόκειται για ένα ADSL modem/router που είναι ιδανικό για ένα μικρό δίκτυο χάρις στο ενσωματωμένο τετράπορτο switch που έχει. Επίσης υποστηρίζει VPN καθώς και Firewall και DoS protection. Γενικά πρόκειται για μια πλήρεις λύση ακόμα και για τον απαιτητικό χρήστη.
Εξωτερικά

Από πλευράς μεγέθους πρόκειται για ένα μικρό Modem/Router. Στην μπροστινή πλευρά βρίσκονται αρκετά ενδεικτικά LEDs (φωτάκια) τα οποία ενημερώνουν για τις διάφορες λειτουργίες και την κατάσταση του Modem/Router.
Act Υποδηλώνει ότι το Modem/Router είναι σε λειτουργία
ADSL Line Αναβοσβήνει όταν συγχρονίζετε και παραμένει ανοικτό όταν έχει συγχρονιστεί και συνδεθεί επιτυχώς με το δίκτυο ADSL
ADSL Data Όταν αναβοσβήνει υποδηλώνει ότι υπάρχει κίνηση με το Internet.
LAN Link 1~4 Το αντίστοιχο νούμερο υποδηλώνει ότι υπάρχει συνδεδεμένος υπολογιστής στην αντίστοιχη θήρα του switch ενώ όταν αναβοσβήνει υποδηλώνει την μεταφορά δεδομένων με τον υπολογιστή.
LAN 100M 1~4 Υποδηλώνει ότι στην αντίστοιχη θύρα το δίκτυο είναι στα 100MBit.
VPN Υποδηλώνει την λειτουργία VPN.Ευκολία

Αναλογικά με τις δυνατότητες που παρέχει πρόκειται για ένα σχετικά απλό στην χρήση Modem/Router. Αυτό που μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι στο συνοδευτικό CD περιέχεται και ένας οδηγός εύκολης εγκατάστασης.

Με τον οποίο η αρχική παραμετροποίηση του Modem/Router είναι ιδιαίτερα εύκολη.

6209

Για τους ποιο απαιτητικούς χρηστές το web interface παρέχει κάθε πιθανή ρύθμιση.

6210

Εντύπωση επίσης μας έκανε το γεγονός ότι μέσο του web interface παρέχεται η δυνατότητα το Modem/Router να κάνει αυτόματα τον εντοπισμό των ρυθμίσεων της γραμμής όσο αναφορά τα VPI, VCI, Encapsulation και το πρωτόκολλο (PPPoA ή PPPoE).
Software

Το λογισμικό του είναι ενσωματωμένο στο Modem με αποτέλεσμα να είναι ανεξάρτητο από το λειτουργικό σύστημα και αυτόνομο. Με το Menu μπορεί κανείς να συνδεθεί είτε μέσο του web interface είτε μέσο telnet.

6211

Οι επιλογές και οι πληροφορίες που παρέχονται μέσο του λογισμικού θα καλύψουν ακόμα και τον απαιτητικό χρηστή καθώς αυτό κρίνεται πλήρες. Οι πληροφορίες από το ανάλογη σελίδα του web interface είναι πλήρεις.

6212

Στο menu NAT παρέχεται η δυνατότητα να ρυθμιστεί το NAT καθώς και το port forwarding. Επίσης από εδώ μπορεί να ρυθμιστεί πια PC ανήκουν στην DMZ.
Τεχνικά

Τεχνικά έχουμε να κάνουμε με ένα πλήρες router το οποίο υποστηρίζει όλα τα γνωστά πρωτόκολλα καθώς και Firewall και VPN. Εδώ να αναφέρουμε ότι υποστηρίζει και δεύτερο subnet μέσο του DHCP server που έχει δίνοντας έτσι την δυνατότητα να χωρίσει κάποιος το δίκτυο σε δυο τομείς με διαφορετικές ρυθμίσεις ασφαλείας. Ο διαχωρισμός για το ποια PC ανήκουν στο δεύτερο subnet γίνεται μέσο MAC Address list.
Επιδόσεις

Bandwidth
Απροβλημάτιστο και ιδιαίτερα σταθερό ήταν κατά την διάρκεια της δοκιμής.
Uptime
Επίσης κανένα πρόβλημα δεν παρουσιάσθηκε κατά την δόκιμη.

Συνδεσιμότητα

Η πίσω πλευρά από τα αριστερά έχει την υποδοχή για τον μετασχηματιστή (ρεύμα), έναν πολύ χρήσιμο διακόπτη on/off, την υποδοχή για την ADSL γραμμή από το splitter, το τετράπορτο Ethernet Switch και τέλος ένα μικρό κουμπάκι για Reset.
Τεκμηρίωση

Περιλαμβάνει ένα απλό Quick Start Guide το οποίο καλύπτει τα τελείως βασικά. Στο συνοδευτικό CD όμως υπάρχει ένα πλήρες βιβλιαράκι οδηγιών που καλύπτει τα περισσότερα θέματα.
Συσκευασία

Στη συσκευασία θα βρείτε εκτός του Modem και του μετασχηματιστή για την παροχή του ρεύματος ακόμα ένα καλώδιο RJ-45 για της σύνδεση με τον υπολογιστή, ένα τηλεφωνικό καλώδιο για την σύνδεση με το splitter, CD που το συνοδεύει καθώς και το Quick Start Guide.
Συνοπτικά

Αν και προέρχεται από μια άγνωστη μάρκα πρόκειται για μια πλήρης λύση που καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες και προσφέρεται σε αρκετά καλή τιμή έχοντας παράλληλα καλή ποιότητα. Ιδιαίτερα χρήσιμη η υποστήριξη VPN σε σχετικά χαμηλή τιμή για τα δεδομένα του ανταγωνισμού.

filathlos
15-04-06, 10:16
το 2600 Vg Εχει Αμετρητεσ Λειτουργιεσ.
Η Draytek Ειναι Απο Τισ Ποιο Αξιοπιστεσ Εταιριεσ Στο Χωρο.
Και Στο Λεει Καποιοσ Που Λογο Δουλειασ Ασχολειται Με Ολα Τα Router Που Κυκλοφορουν Στην Αγορα.
Το Μεγαλο Πλεονεκτημα Του Vigor Ειναι Ενα.κανει Παντα Μονο Του Reconnect Kai Πολλεσ Φορεσ Ο Χρηστησ Δεν Καταλαβαινει Πτωσεισ Δυκτιου.

Αν Θελεισ Να Δεισ Το Interface Toy 2600 Vg Μπορω Να Σου Ανοιξω Προσβαση Και Να Το Δεισ.

Σειμ. Ειναι Το Πρωτο Που Κυκλοφορησε Στην Ελληνικη Αγορα Πριν 1.5 Χρονια Με Voip On Board.

pstratos
26-04-06, 15:29
Εχω ένα vigor2600 VGi.
To προβλημά μου είναι οτι δε λέει να συγχρονίσει με τίποτα.
ADSL over ISDN είναι η γραμμή μου. Τι firmware έχετε και σας δούλεψε το 2600?
Εχω εντύπωση ότι έχω μπλέξει ANEX A me B !!!

filathlos
28-04-06, 09:49
Εχω ένα vigor2600 VGi.
To προβλημά μου είναι οτι δε λέει να συγχρονίσει με τίποτα.
ADSL over ISDN είναι η γραμμή μου. Τι firmware έχετε και σας δούλεψε το 2600?
Εχω εντύπωση ότι έχω μπλέξει ANEX A me B !!!

Αν δεν κάνω λάθος το router που εχεις είναι isdn αλλά δες αν είναι annex b.
Το firmware που εχω είναι v2.5.5.3 και είναι το τελευταίο.

Kowalski
08-06-06, 16:57
Έχω το Draytek Vigor 2500We, που έχω πάρει από το Ebay πριν κανένα χρόνο. Έτσι για τις εντυπώσεις του έχω αναβαθμίσει και την κεραία με μια άλλη +25dbi και ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!

Το μόντεμ δεν πρόκειται να χάσει το συγχρονισμό που να το χτυπάς με ρόπαλο!

Καταπληκτικό, καλύτερη ποιότητα κατασκευής και υλοποίησης από όσα έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα συγκρίνεται πιθανώς μόνο με τα Zyxel.

WiFi 11mbps, αλλά πραγματικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Κάλυψη παντού ( στην κυριολεξία! ). Να καταλάβετε δοκίμασα με το φορητό μου μέσα στο ασανσέρ 2 ορόφους κάτω και έπιανε με σήμα 77%!!

Πολύ καλή υλοποίηση QoS, Άριστες ρυθμίσεις ασφαλείας. Δεν το αλλάζω με κανένα, παρά μόνο όταν σταθεροποιηθεί η ασύρματη τεχνολογία σε flat rate 100+ mbit, ανεξαρτήτως άκρων.

Φιλικά
Γιάννης

@ ADSLgr.com All rights reserved.