PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι το ρεύμα του ΟΤΕ (τηλεφώνου εννοώ, όχι παρόχου) εναλλασσόμενο ή συνεχές???



chosen0ne
26-09-09, 20:37
Μην βιαστείτε να μεταφέρετε το θέμα σε άλλο πάροχο, ΔΕΝ έκανα λάθος. :p Και εξηγώ....... έχω forthnet double play (όπως και γράφω) απο τις 9 σεπτεβρίου.... και το απο την αρχή είχα "περίεργες" διακοπές στο τηλέφωνο ΚΑΠΟΙΕΣ φορές όταν μιλούσα...... απλά αυτές τις φορές κατέβαζα και φουλ απο το διαδίκτυο (τυχαίο?).
Επειδή η μπρίζα του δωματίου μου που έβαλα το modem είναι δικιά μου (έφερα καλώδιο απτην κεντρική μπρίζα και έβαλα "μπριζάκι" τύπου RJ όμως κανονικό με το σύγχρονο βύσμα) και επειδή εγώ πέρασα τα καλώδια, είχα την απορία σε περίπτωση που το "ρεύμα" είναι συνεχόμενο.....μήπως τα καλώδια μπήκαν ανάποδα....... Σήμερα τα γύρισα ανάποδα (μέσα στο μπριζάκι) και παρατήρησα (μέχρι στιγμής) στο τηλέφωνο ΔΕΝ υπάρχουν προβλήματα..... στο ιντερνετ συνδέομαι και πάλι κανονικά..... ΑΛΛΑ έχω σχεδόν πάντα τον ίδιο συγχρονισμό (αξιοπερίεργο για forthnet) και συνδέομαι πάντα στον ίδιο bras (όπως δείχνει και η εικόνα) ενώ συνδεόμουν ΠΑΝΤΑ σε bras (αθηνών?) ath... πχ ath 1 ή 2 ή 4.....
ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ??? :what::shock::scared:Τυχαίο γεγονός ή έχει σχέση με το ποια σειρά είναι τοποθετημένα τα καλώδια στο μπριζάκι που μπαίνει το καλώδιο??? :hmm:

ΥΓ Στις δυο συσκευές τηλεφώνουν που έχω στις μπρίζες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι υπάρχουν φίλτρα (τα είχα απο εποχής ΟΤΕ με connex :D) και ότι στο μπριζάκι του modem ΔΕΝ υπάρχει φίλτρο ή splitter. Τα φώτα σας παρακαλώ........ :oops:

ΥΓ2 Ξέχασα να γράψω ότι με τα νέα δεδομένα παρότι ο συγχρονισμός είναι πάντα πάνω απτα 18mbps δεν πιάνω με τίποτα πάνω απο 1mb/sec....... ΟΣΑ torrents κι αν βάλω, ή αρχεία ταυτόχρονα να κατεβαίνουν............. :hmm::hmm:

cranky
26-09-09, 20:45
Συνεχές είναι, 50-55 V.

chosen0ne
26-09-09, 20:51
Συνεχές είναι, 50-55 V.

Δηλαδή όπως κι αν βάλεις τα καλώδια είναι το ίδιο, σωστά? :oops:

cranky
26-09-09, 20:52
Ακριβώς.

scorpios
26-09-09, 22:15
Βρε φίλε cranky αν είναι συνεχες και βέβαια έχει σημασία η πολικότητα, δηλ το πως θα βάλεις τα καλώδια.

chosen0ne
26-09-09, 22:24
Βρε φίλε cranky αν είναι συνεχες και βέβαια έχει σημασία η πολικότητα, δηλ το πως θα βάλεις τα καλώδια.

έχει δίκιο.......στο εναλασώμενο δεν παίζει ρόλο σαν αυτό της ΔΕΗ... τελικά τι ισχύει ρε παιδιά???? απαντήστε κάποιος ΣΙΓΟΥΡΑ.

karavagos
26-09-09, 23:38
DC, αλλά λογικά "όλες" οι εγκεκριμένες συσκευές POTS που τροφοδοτούνται από την γραμμή πρέπει να περιέχουν μια δίοδος γέφυρα (ή γέφυρα διόδων που λένε οι ηλεκτρονικοί) που δίνει την ίδια πολικότητα στην έξοδο ασχέτως της πολικότητας στην είσοδο.

cranky
27-09-09, 00:49
53.2 V, DC .(με κάνατε κι' έτρεχα με το πολύμετρο στην πρίζα, βραδυάτικα :p)

euri
27-09-09, 01:09
Σε πήρες και τηλέφωνο; :p

chosen0ne
28-09-09, 18:56
Επειδή πέρα απο άσχετος ΔΕΝ είμαι και ηλεκτρολόγος (ή ηλεκτρονικός), το DC είναι εναλλασόμενο ή συνεχές? και παίζει ρόλο τελικά πως θα βάλεις τα καλώδια?? Σορρυ αν γίνομαι κουραστικός...... :whistle:

ΥΓ Συνεχίζω να συνδέομαι σε αυτούς τους **λο BRAS και κατεβάζω με πολύ αργή ταχύτητα.....τόσο τυχαίο ήταν ή αν αλλάξω την σειρά των καλωδίων στο μπριζάκι θα συνδέομαι και πάλι με ath bras?? :hmm:

karavagos
28-09-09, 20:30
Δεν έχουν σχέση τα τηλεφωνικά καλώδια με τους bras. Μην αγχώνεσαι τζάμπα.
DC είναι το συνεχές και τα καλώδια (εφόσον δεν έχεις κάποια περίεργη συσκευή) μπορείς να τα βάλεις όπως θες. Αφού όμως παίζει οκ έτσι όπως το έχεις, δεν υπάρχει λόγος να το πειράζεις.

chosen0ne
28-09-09, 20:50
Μα δεν παίζει ακριβώς ΟΚ φίλε μου..... αυτό είναι το θέμα... Το τηλέφωνο ακούγεται ΣΑΦΩΣ καλύτερα (ΔΕΝ είναι η ιδέα μου, μου το είπαν πολλά άτομα) στους συνομιλητές (σε μένα πάντα καθαρά ακουγόταν), αλλά το ίντερνετ.....πάει πιο αργά και συνδέομαι σε bras εκτός ath (αθηνών?)..... Δεν ξέρω αν είναι τόσο "τυχαίο" αυτό. Μέρες που όλοι λέγατε ότι εδώ σέρνεστε......εγώ κατέβαζα με 800+kb/sec και μέρες που λέγατε ότι πάτε καλά κατέβαζα ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ με 1,7MB/sec σε torrents.................. Τώρα δεν πιάνω πάνω απο 1mb/sec στην καλύτερη περίπτωση!!!! Εφόσον είναι συνεχές όμως, παίζει ρόλο η πολικότητα....... απο περιέργεια θα τα αλλάξω, για να σας δείξω αν αλλάζω bras. (και ταχύτητες....... :hmm::whistle:)

ΥΓ Τώρα συνδέομαι με "lsf", ειδού! Επανέρχομαι σε λίγα λεπτά με άλλη εικόνα....

karavagos
28-09-09, 20:58
Σήμερα ("μόνο?" θα συμπληρώσουν κάποιοι) έχει πρόβλημα η περιοχή σου ("μόνο?" θα συμπληρώσουν πάλι κάποιοι).

chosen0ne
28-09-09, 22:58
Τελικά ασχέτως αν το ρεύμα είναι συνεχές (κι οχι σαν της ΔΕΗ εναλασσόμενο), ΔΕΝ παίζει ρόλο πως θα τοποθετήσεις τα καλώδια.... έκανα 2 αλλαγές και στις 2 αλλαγές έμπαινα στον ίδιο bras και δεν άλλαζε τίποτα απολύτως.
Το μόνο που άλλαξε.....είναι ότι βίδωσε-ξεβίδωσε χάλασα την υποδοχή (της βίδας) που συγρατεί τα καλώδια και το καλώδιο στηρίζεται, αλλά όχι σφιχτά..... Οπότε πρέπει να πάρω καινούργιο μπριζάκι.... :oops: Αν και απο τα νεύρα μου θα το αφήσω κανα μήνα έτσι, αφού συγχρονίζει και συνδέεται κανονικά. :biggrin:

imitheos
29-09-09, 15:10
Τελικά ασχέτως αν το ρεύμα είναι συνεχές (κι οχι σαν της ΔΕΗ εναλασσόμενο), ΔΕΝ παίζει ρόλο πως θα τοποθετήσεις τα καλώδια.... έκανα 2 αλλαγές και στις 2 αλλαγές έμπαινα στον ίδιο bras και δεν άλλαζε τίποτα απολύτως.


DC=Direct Current δηλαδή συνεχές. Όπως σωστά είπε ο karavagos οι τηλεφωνικές
συσκευές για να πάρουν έγκριση πρέπει να τηρούν κάποια πρότυπα για αυτό δεν
έχεις πρόβλημα όπως και να βάλεις τα καλώδια.

Εννοείται πως όποια από τις δύο φορές να έχουν τα καλώδια, δεν θα δεις διαφορά
στην ποιότητα του ήχου και στην ταχύτητα του Internet.

Η τάση είναι γύρω στα 50V, όπως αναφέρθηκε, υπό κανονικές συνθήκες και όταν
σηκώνουμε το ακουστικό και ανοίγει η γραμμή πέφτει γύρω στα 10V.

@ ADSLgr.com All rights reserved.