PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα σκληρου σε acer 5670



xriskrik
27-09-09, 00:21
Λοιπον το προβλημα μου:
Το laptop μου (acer aspire 5620) πεταξε μπλε οθονη..με μηνυμα unmountable boot volume.
Προσπαθησα επανελημενα να του κανω φορματ αλλα..τιποτα.Ενω γινεται η εγκατασταση των windows καπου κολλαει στην εκκινηση και πεταει παλι μπλε οθονη.
Εκανα επιδιορθωση με το cd των windows και chkdsk /r μετα fixboot αλλα και fix mbr..και παλι τπτ.Να σημειωσω οτι στον ελεγχο δισκου βρισκει καποια bad sectors και λεει οτι δεν μπορει να εχει προσβαση στις συγκεκριμενες διευθυνσεις και στα καπακια μετα κανει τις διορθωσεις του, χωρις αποτελεσμα φυσικα..
Κατεβασα επειτα το hdd regenerator και το εκανα BOOT απο δισκετα και εκανε ελεγχο δισκο μεσω του προγραμματος αυτου σε γραμμη εντολων.H διαδικασια κρατησε κοντα μια μερα(ναι καλα διαβασατε) βρισκοντας τα bad sectors και διορθωνοντας τα αλλα....και παλι δεν κανει boot.Ξανα φορματ μπας και αλλαξε τπτ αλλα το μονο που αλλαξε ειναι το μηνυμα λαθους στην οθονη...κατι κινεζικα.Ελεος.

Τωρα σκεφτομαι να ζητησω τα recovery disk απο την acer μπας και γινει τπτ απο εκει.
Πιστευετε οτι θα εχει αποτελεσμα η τσαμπα κοπος?
Γνωριζετε ποσο τα χρεωνουν?
Ενας εσωτερικος δισκος ποσο παει περιπου εκει στα 120 ή 160GB ?
Ο δισκος μου ειναι χωρισμενος σε δυο partition 40 το λειτουργικο και 80 τα δεδομενα που θελω να τραβηξω..
Hitachi ο σκληρος λεει στο bios
Για πειτε γνωμες γιατι ειμαι σε απογνωση
Ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ για το μεγαλο ποστ
Χρηστος

@ ADSLgr.com All rights reserved.