PDA

Επιστροφή στο Forum : Iad2 και USB problem



trellos
27-09-09, 10:00
Έχω το modem netfaster iad2 που δίνει η hol θέλω να του συνδέσω ένα USB hard disk αλλά μου βγάζει προειδοποίηση πως δέχεται μονο´fat 32 .το πρόβλημαμου είναι πως μεfat32 δεν θα μπορώ να μεταφέρω μεγάλα αρχεία μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ

aa144
28-09-09, 13:23
Μάλλον όχι. Αλλά και να γινότανε, για πόσο μεγάλα αρχεία μιλάμε; Και πόση ώρα είσαι διατεθειμένος να περιμένεις για τη μεταφορά;

(Αλλά αυτό θα το σκεφτείς μάλλον αργότερα... )

trellos
29-09-09, 18:47
κατάλαβα τι εννοείς αλλά σκέφτομαι περισσότερο μια υλοποίηση σε file server που να μπορώ όμως να μεταφέρω αρχεία και αρχεία όπως μια ταινία σε hd ή ένα game δεν μεταφέρονται.

AgentWolf
19-10-09, 21:53
Kατέβα στην αποθήκη, ξέθαψε το παλιό σου PC (Pentium I και πάνω), βάλτου ένα μεγάλο δίσκο, κάψε σε ένα CD το FreeNAS (http://www.freenas.org/), και είσαι έτοιμος. Θα έχεις έναν FileServer αντίστοιχο των επαγγελματικών λύσεων.

Και θα μπορείς να του βάζεις και εξωτερικούς USB δίσκους επάνω...

nikgl
29-10-09, 00:45
Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Εξωτερικός δίσκος NTFS του οποίου το fs δεν προτίθεμαι να το αλλάξω σε fat32. Έχω μέσα τα πάντα.
Αν ήταν εφικτή η σύνδεση θα μου έλυνε τα χέρια με το laptop.
Ας ελπίσουμε ότι σε κάποιο firmware update θα ληφθεί υπόψη.
Προς το παρόν έχω βάλει τον εκτυπωτή.
Όσο για την προτροπή του φίλου από πάνω για file server με pc: Όλα αυτά απαιτούν να έχεις χώρο. Αλλά και πάλι να έχεις ένα pc μονίμως ανοιχτό στο σπίτι σου...
Το πρόβλημα αυτό σου το λύνει μια συσκευή με usb host όπως το netfaster iad 2.

@ ADSLgr.com All rights reserved.