PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελος ενεργοποιησης για Double Play lite



matrix1
27-09-09, 10:18
Απο οτι μπορω να δω στο site της Hol, υπαρχει τελος ενεργοποιησης 35 ευρω (παντα θυμαμαι πως ηταν "δωρεαν μεχρι τελος του τρεχοντος μηνα").
Τωρα το πληρωνεις κανονικα προφανως;

Να πω οτι ειμαι ηδη πελατης σε πακετο ADSL HOL 6Mbps στο ιδιοκτητο δικτυο - Αθηνα.

Επισης αν καποιος εχει την εμπειρια μεταβασης απο πακετο ADSL HOL (ιδιοκτητο) σε HOL Double play lite (η non lite) μπορει να μου πει ποσο χρονο εκανε η ενεργοποιηση και του τηλεφωνου και γενικα εντυπωσεις/παρατηρησεις.

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον βοηθησει!
:hmm:

john84
27-09-09, 11:54
Το τελος ενεργοποιησης πλεον χρεωνεται κανονικα, δεν ειναι πλεον δωρεαν. Εγω ημουν με Οτε και περιπου μου πηρε 20 μερες. Νομιζω ομως οτι αν εχεις ΟΤΕ με μεριζομενο βροχο απο HOL η μεταφορα ειναι πολυ γρηγορη.:)

Vitruvian78
27-09-09, 12:20
Εγώ θα σου έλεγα να κάτσεις όπως είσαι. Γιατί θες να βάλεις τηλεφωνία με τη HOL; Με τα διάφορα πακέτα που προσφέρει ο ΟΤΕ, πιο πολλές επιλογές έχεις να πάρεις αυτό ακριβώς που σε συμφέρει στο κομμάτι της τηλεφωνίας, παρά με τη HOL. Η διαφορά στο τελικό κόστος θα σου βγαίνει το ίδιο, και κρατάς και την αξιοπιστία της τηλεφωνίας του ΟΤΕ, χωρίς να πληρώνεις τέλη ενεργοποιήσεων. Δεν ξέρω αν σε συμφέρει η κίνηση που πας να κάνεις.

matrix1
27-09-09, 18:34
Εγώ θα σου έλεγα να κάτσεις όπως είσαι. Γιατί θες να βάλεις τηλεφωνία με τη HOL; Με τα διάφορα πακέτα που προσφέρει ο ΟΤΕ, πιο πολλές επιλογές έχεις να πάρεις αυτό ακριβώς που σε συμφέρει στο κομμάτι της τηλεφωνίας, παρά με τη HOL. Η διαφορά στο τελικό κόστος θα σου βγαίνει το ίδιο, και κρατάς και την αξιοπιστία της τηλεφωνίας του ΟΤΕ, χωρίς να πληρώνεις τέλη ενεργοποιήσεων. Δεν ξέρω αν σε συμφέρει η κίνηση που πας να κάνεις.

Επειδη
1ον χρησιμοποιω ελαχιστα το τηλεφωνο οποτε δεν θα ειναι με τιποτα ιδιο κοστος
και
2ον εζησα την "αξιοπιστια" του ΟΤΕ την Ανοιξη οταν εμεινα 20 μερες με νεκρο τηλεφωνο και μαλιστα ο ΟΤΕ αντι να επιστρεψει μετα απο αιτηση μου το ποσο που αντιστοιχουσε στις 20 μερες απο τα παγια επεστρεψε 0,5 ευρω για 2 μερες γιατι "ετσι προεκυπτε απο αρχεια του" . Τοτε σκεφτηκα οτι αντι να τους κυνηγησω για τα αυτονοητα και να ξαναχασω την ηρεμια μου, θα ηταν καλυτερα να τους βαλω στα αρχεια μου φευγοντας...
(off topic: ) Σιγουρα αυτο που εζησα δεν ειναι το συνηθες, αλλα δεν θα το ανεχτω ακριβως επειδη 20 χρονια πληρωνω για την αξιοπιστια του ΟΤΕ και εχουν παρει παρα πολλα για να τυχω τετοιας αντιμετωπισης! Ο καθε εναλλακτικος δεν θα εχει παρει (με απλους υπολογισμους) παγια 20 ετων ας πουμε 200*20χρονια (σημερινες τιμες) ~4.000 ευρω απο μενα, οποτε δεν θα ειναι το ιδιο.
Ο,τι αφηνεις "ατιμωρητο" σιγουρα θα επαναληφθει...

gravis
28-09-09, 14:59
το τελος τις ενεργοποιησης ανερχεται στα 84,80 ευρω, για νεα τηλεφωνικη συνδεση. για μετατροπη απο ΟΤΕ δεν γνωριζω

johnson
28-09-09, 22:55
35ε για μετατροπή και ΕΛΕΟΣ και εγώ θυμάμαι πως δεν υπήρχε κάποια χρέωση μέχρι πριν ~1-2 βδομάδες.
Θυμάμαι μάλιστα που η Τελλάς είχε αυτή τη χρέωση και πήρα τηλέφωνο για να σιγουρευτώ.
Μας είχαν κακομάθει τόσο καιρό στις δωρεάν ενεργοποιήσεις και τώρα τα 35ε μου κακοφαίνονται.

dleyteris
28-09-09, 23:02
πριν απο 10 μερες ενεργοποιηθηκε νεα γραμμη στο αλλο σπιτι προγραμμα double play lite με 23.90 το μηνα και προσφορα 3 μηνες δωρεαν.

Το σπιτι δεν ειχε ποτε τηλεφωνικη γραμμη γιατι ειναι καινουργια πολυκατοικια.
Πριν 4 μερες ηρθε ενας λογαριασμος 84 ευρω τελικη τιμη με φπα.
Εχει ερθει σε κανενα τοσα χρηματα?

Στην αναλυση γραφει τελος νεας τηλεφωνικης γραμμης και εγκατασταση

gravis
28-09-09, 23:11
ναι οπως ειπα και πιο πανω , ειναι 84,80 ευρω για νεα συνδεση!

trd64
29-09-09, 03:20
Υπάρχουν και άλλες εταιρείες χωρίς κερατιάτικα.

john84
29-09-09, 14:04
Υπάρχουν και άλλες εταιρείες χωρίς κερατιάτικα.

Aν κανεις νεα γραμμη πληρωνεις σε ολες.
Αν εχεις ηδη αριθημοδοτηση απο ΟΤΕ πληρωνεις στις Hol,Tellas,On,vivodi,netone το τελος ενεργοποιησης απο 34 εως 65 ευρω αναλογα τον παροχο.
Δωρεαν σε προυπαρχουσα γραμμη εχει η Forthnet;)

Vitruvian78
29-09-09, 14:06
Aς μην πιανώμαστε κοροίδα. Εγώ έκατσα και τα υπολόγισα. Ουσιαστικά μόνο το πάγιο του ΟΤΕ δεν πληρώνουμε στους εναλλακτικούς αυτή τη στιγμή, διαφορετικά αν αφαιρέσεις το παγιο του ΟΤΕ τότε ΟΤΕ και εναλλακτικοί κοστίζουν το ίδιο πάνω κάτω. Στην περιπτωσή μου, που πιάνω μέγιστη ταχύτητα 5Μ, αν πάω ΟΤΕ μάλλον θα αναγκαστώ να μπω στα 2Μ, και εκεί όπως είπα απλά θα πληρώνω 14,50 παραπανω το δύμηνο.....και ο ΟΤΕ είναι ΟΤΕ.....δεν είχα ποτέ παράπονο με τισ υπηρεσίες του, πέρα απο το γεγονός οτι ήτανε πιο ακριβός. Θεωρώ όμως οτι είναι ο πιο αξιοπιστος.

group131
29-09-09, 14:17
14,50 το μήνα εννοείς...

8anos
29-09-09, 18:25
35ε για μετατροπή και ΕΛΕΟΣ και εγώ θυμάμαι πως δεν υπήρχε κάποια χρέωση μέχρι πριν ~1-2 βδομάδες.
Θυμάμαι μάλιστα που η Τελλάς είχε αυτή τη χρέωση και πήρα τηλέφωνο για να σιγουρευτώ.
Μας είχαν κακομάθει τόσο καιρό στις δωρεάν ενεργοποιήσεις και τώρα τα 35ε μου κακοφαίνονται.


πριν απο 10 μερες ενεργοποιηθηκε νεα γραμμη στο αλλο σπιτι προγραμμα double play lite με 23.90 το μηνα και προσφορα 3 μηνες δωρεαν.

Το σπιτι δεν ειχε ποτε τηλεφωνικη γραμμη γιατι ειναι καινουργια πολυκατοικια.
Πριν 4 μερες ηρθε ενας λογαριασμος 84 ευρω τελικη τιμη με φπα.
Εχει ερθει σε κανενα τοσα χρηματα?

Στην αναλυση γραφει τελος νεας τηλεφωνικης γραμμης και εγκατασταση

να ρωτήσω πότε κάνατε την αίτηση;

johnson
29-09-09, 18:39
να ρωτήσω πότε κάνατε την αίτηση;

Εγώ δεν έκανα αίτηση, απλά παρακολουθώ τις προσφορές επειδή είμαι σε φάση αλλαγής provider.
Υπήρχε μια σκέψη του στυλ "Αν είναι να έχω χάλια internet, τουλάχιστον ας πληρώνω τα λιγότερα",
αλλά με +35ε ακόμα και το χάλια internet ακρίβυνε.

group131
29-09-09, 19:09
Εγώ έκανα την αίτηση 13/7 όταν στο site έγραφε για μηδενικό τέλος, αλλά μια χαρά μου το φορέσανε το 35άρι...

johnson
29-09-09, 19:15
Εγώ έκανα την αίτηση 13/7 όταν στο site έγραφε για μηδενικό τέλος, αλλά μια χαρά μου το φορέσανε το 35άρι...

Τι σοβαρά? Και δεν έκανες κάτι για αυτό?

Vitruvian78
29-09-09, 22:37
Για στείλετε ένα ωραιότατο απειλητικό γραμματάκι οτι θα προσφύγετε στην ΕΕΤΤ, να δείτε για πότε το 35αρι θα πιστωθεί πίσω στο λογαριασμό. Άντε γιατι ΚΑΡΤΕΛ πάνε να δημιουργήσουνε, ενώ μέχρι πριν με το τουφέκι κηνυγάγανε τον πελάτη!

group131
01-10-09, 13:56
Ξέρει κάποιος πώς να ανοίξω θέμα στα management tools για διαφωνία σε λογαριασμό? Γιατί το mail που έστειλα στο support μάλλον πήγε βρόντο...

HELL_pegaSOS
10-10-09, 01:31
Κρίμα τα 35€ και ήθελα να προχωρήσω από Τελλάς σε lite...:evil:


Τουλάχιστον το ρούτερ που δίνουν είναι της προκοπής ή για τα μπάζα?
(Ασφάλεια, εμβέλεια, σταθερότητα)

trd64
10-10-09, 02:30
Καλό είναι όσοι δεν πάνε στην HOL ή δεν κάνουν upgrade ή φεύγουν καλό είναι να στέλνουν ένα mail και να τους λένε ότι φταίει το 35€. ίσως γλυτώσουν μελλοντικούς πελάτες,

Προσωπικά, ήθελα να πάω από shared σε double αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τους δώσω 35€ όταν σε άλλους είναι δωρεάν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.