PDA

Επιστροφή στο Forum : 100% POTS/PSTN η τηλεφωνία στο HOL double play;



matrix1
27-09-09, 19:00
Τελευταια φορα που κοιτουσα τα δεδομενα της αγορας τηλεπικοινωνιων πριν μερικους μηνες ημουν προς double play HOL αλλα με κρατησε μακρια το ενδεχομενο τηλεφωνιας Voip. Εχει αλλαξει κατι; Κατι τετοιο εχω ακουσει... Ειναι τωρα πλεον 100% οτι μπαινει τηλεφωνια POTS/PSTN και οτι το τηλεφωνο ΔΕΝ μπαινει πανω στο ρουτερ;

DSLaManiaC
27-09-09, 19:15
Σε κάποια κέντρα μπαίνει voip αλλά κατά κανόνα δίνει POTS.

matrix1
27-09-09, 19:32
Ξεχασα να πω οτι μιλαω για περιοχη της Αθηνας.
Και 1% να υπαρχει να μου δωσουν voip θα ειναι προβλημα.

guzel
28-09-09, 18:34
πριν βαλεις ρωτησε τους να εισαι σιγουρος

matrix1
29-09-09, 14:12
πριν βαλεις ρωτησε τους να εισαι σιγουρος

Αν ειχαν αξιοπιστια θα τους ρωτουσα μονο και δεν θα εβαζα εδω το ερωτημα, αλλα οπως βλεπουμε κατ'επαναληψη ολοι οι providers κοιτανε να σε δεσουν με αληθειες και ψεματα και μετα τρεχεις... Για να μην πουμε για την ασχετοσυνη των CS.
Γι αυτο ρωτησα εδω να μου πουν οσοι εβαλαν double play τον τελευταιο καιρο, τι τους εδωσαν (voip ή PSTN) ;

ariadgr
29-09-09, 14:19
Γι αυτο ρωτησα εδω να μου πουν οσοι εβαλαν double play τον τελευταιο καιρο, τι τους εδωσαν (voip ή PSTN);

Εξαρτάται από το αστικό κέντρο.
Στείλε email ζητώντας να σου απαντήσουν εγγράφως.

satmania1
29-09-09, 18:22
Στην Λάρισα όλες η γραμμές είναι POTS/PSTN

matrix1
29-09-09, 20:21
Στην Λάρισα όλες η γραμμές είναι POTS/PSTN

Ωραια, μαθαμε για την Λαρισα, για την Αθηνα δεν υπαρχει καποιος να μας πει αν γνωριζει κατι αντιστοιχο; :p

bill27
29-09-09, 20:23
Στην Λάρισα όλες η γραμμές είναι POTS/PSTN

στην γιανουλη δινουνε voip

matrix1
29-09-09, 20:26
Στείλε email ζητώντας να σου απαντήσουν εγγράφως.

Σωστη παρατηρηση, οταν λες ομως να μου απαντησουν εγγραφως εννοεις με mail ή να τους δωσω διευθυνση να μου το στειλουν;
Απο ο,τι καταλαβαινω λοιπον, για να λεει αυτο και ο super mod, στην Αθηνα παιζει ακομα να δινουν και Voip σε καποιες/πολλες περιπτωσεις...

bored01
29-09-09, 20:58
Eγώ πάντως που έχω κάνει αίτηση για hol (τώρα είμαι στη forthnet), πήρα σήμερα στο 13844 να ρωτήσω και αφού τους έδωσα τον αριθμό μου είπαν πως θα έχω PSTN (POTS).

Άρα συμβουλεύω και εσένα απλώς να τους καλέσεις και να ρωτήσεις.

matrix1
29-09-09, 21:03
Eγώ πάντως που έχω κάνει αίτηση για hol (τώρα είμαι στη forthnet), πήρα σήμερα στο 13844 να ρωτήσω και αφού τους έδωσα τον αριθμό μου είπαν πως θα έχω PSTN (POTS).

Άρα συμβουλεύω και εσένα απλώς να τους καλέσεις και να ρωτήσεις.

Θα το κανω (κατα ποσο ειναι αξιοπιστοι δεν ξερω αλλα τεσπα, θα το ζητησω εγγραφως) απλα ειχα την εντυπωση οτι τουλαχιστον οι μεγαλοι δημοι της Αθηνας ειναι πλεον στανταρ pots

ariadgr
30-09-09, 11:09
Σωστη παρατηρηση, οταν λες ομως να μου απαντησουν εγγραφως εννοεις με mail

Αυτό εννοώ.

kasi
30-09-09, 22:02
Τελευταια φορα που κοιτουσα τα δεδομενα της αγορας τηλεπικοινωνιων πριν μερικους μηνες ημουν προς double play HOL αλλα με κρατησε μακρια το ενδεχομενο τηλεφωνιας Voip. Εχει αλλαξει κατι; Κατι τετοιο εχω ακουσει... Ειναι τωρα πλεον 100% οτι μπαινει τηλεφωνια POTS/PSTN και οτι το τηλεφωνο ΔΕΝ μπαινει πανω στο ρουτερ;

κάνε αναζήτηση στην σελίδα της HOL με τον τηλεφωνικό αριθμό ΤΟΥ ΔΉΜΟΥ ΣΟΥ , αν στα αποτελέσματα λέει hol telephony

δηλαδή σκέτη τηλεφωνία , τότε κατά 99,9% έχεις POTS.....

όταν μπήκα στο δίκτυο τους , δέν είχε αυτό το hol telephony και μπήκα με VoIp , που ακόμα δεν μου έχουν μετατρέψει σε POTS

Papados
30-09-09, 22:29
εχω pots με ποιοτητα ισαξια του ΟΤΕ.
με ενα τηλεφωνο στην ΧΟΛ θα μαθεις τι υποστηρίζει το κέντρο σου.

iakinthos
01-10-09, 09:46
Κι εγώ που πήρα τηλέφωνο και ρώτησα για ενεργοποιήση DP σε Περιστέρι, μου είπανε για POTS

@ ADSLgr.com All rights reserved.