PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΑ SPORT (4) ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ + GAP(ΦΑΡΑΓΓΙ) ΣΤΟ ADSL



afric
28-09-09, 00:01
Θα μου πειτε τι σχέση μπορεί να έχει η ΕΡΑ SPORT με το adsl ....
έλα ποτυ έχει ..
ο σταθμος βρίσκεται στο Ηράκλειο Κρήτης και εκπέμπει στους 954khz

http://tvradio.ert.gr/radio/localprofil.asp?id=2180

Ηρακλείου/Ξεροπόταμος(είναι ο ίδιος) 10 KW 954 KHZ

κάπου εδώ ξεκιναέι και το πρόβλημα
αφού δημιουργει gap από τους 900-1000 (δεν παίζει τίποτα εκει ....βλεπεις το φαραγγι της σαμαριας..λολ) εννοείται οτι τις ώρες που δεν εκπέμπει ο σταθμος δηλαδή σαββατοκύριακα και καθημερίνες μετα τις 22.00-06.00 δεν υπάρχει το gap...
το πρόβλημα παρατηρείτε σε όλο το Ηράκλειο και όχι μόνο κοντά στον σταθμό!!
τι προτείνεται να κάνω;:(:(




Y.Γ. Ο Ραδ. Σταθμός λειτούργησε για πρώτη φορά το 1972 στα Μεσαία κύματα ως Ραδιοφωνικός Σταθμός της τότε ΥΕΝΕΔ με πομπό ισχύος 10KWatt.:worthy::worthy:

η παρακάτω φώτο ειναι πολύ καλή σε σχέση με άλλες περιοχές.

62186

sotos65
28-09-09, 00:27
Τι είπες τώρα!! Ούτε καν που είχα σκεφθεί μια τέτοια πιθανότητα, και ας έχω παρατηρήσει αντίστοιχες παρεμβολές στο τηλέφωνο! Στα 1200 περίπου μέτρα από το σπίτι μου βρίσκεται ο ραδιοφωνικός σταθμός μεσαίων της ΕΡΑ Χανίων, που εκπέμπει με μόλις ...100KW! Αν και προσωπικά δεν παρατηρώ προβλήματα στη σύνδεσή μου μιας και η απόσταση από το dslam είναι αρκετά μικρή και το router συγχρονίζει πολύ καλά, ψάχνοντας το θέμα που ανέφερες με το DMT βρήκα κι εγώ μια αντίστοιχη τρύπα στην περιοχή συχνοτήτων που εκπέμπει ο σταθμός (1512ΚΗz). Φαντάζομαι τι προβλήματα θα προκαλεί στους πολύ κοντινούς που είναι και μακρύτερα από το DSLAM! Δεν ξέρω, μάλλον η ΕΕΤ και το ΕΣΡ πρέπει να ασχοληθεί με αυτά τα θέματα...

http://tvradio.ert.gr/radio/localprofil.asp?id=2195

emeliss
28-09-09, 00:47
Να ασχοληθεί και να κάνει τι; Ουσιαστικό πρόβλημα δεν υπάρχει. Αλλά και να υπήρχε, ο σταθμός είναι νόμιμος, δεν θα άλλαζε κάτι.

sotos65
28-09-09, 00:55
Σε μένα μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα, αλλά υπάρχουν κατοικίες (η μισή Σούδα ουσιαστικά, με δημοτικό σχολείο έξω ακριβώς από την περίφραξη του σταθμού) σε απόσταση μόλις 150-200 μέτρων από το σταθμό, είναι αδύνατον να μην έχουν παρεμβολές κι όχι μόνο στο adsl, αλλά ακόμα και από το ...μπάνιο (που λέει ο λόγος) θα ακούν τις εκπομπές του σταθμού. Το ότι είναι νόμιμος δεν σημαίνει τίποτα, αφενός υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια αίτημα να μεταφερθεί σε θέση που δεν θα βρίσκεται τόσο κοντά σε κατοικημένη περιοχή, αφετέρου ακόμα κι αν είναι νόμιμος ένας σταθμός θα πρέπει να λαμβάνει μέτρα ώστε να μην παρεμβάλλει άλλες υπηρεσίες. Εξάλλου τη σημερινή εποχή δεν έχει καν λόγο ύπαρξης η εκπομπή του στα AM, και άνετα θα μπορούσε να κλείσει χωρίς να λείψει σε κανένα...

emeliss
28-09-09, 01:13
Αν θα πρέπει να μετακινηθεί το κέντρο εκπομπής είναι ένα άλλο θέμα. Αν θα πρέπει να καταργηθούν τα AM επίσης είναι άλλο θέμα, απλά για την ιστορία είμαι κάθετα αντίθετος σε αυτό που προτείνεις.

Αλλά ο σταθμός δεν είναι αυτός που θα λάβει μέτρα. Αυτός εκπέμπει στην συχνότητα του. Δεν παρεμβάλει πουθενά. Αν άλλοι έχουν πρόβλημα (που στην πραγματικότητα δεν έχουν) είναι πρόβλημα των άλλων.

sotos65
28-09-09, 01:24
Πρόκειται να σου λείψουν οι εκπομπές στα AM δηλαδή; Πρέπει να είναι κάποιος στη μέση του πουθενά για να μην έχει πρόσβαση σε ραδιοφωνικές εκπομπές από άλλες πηγές (FM, διαδίκτυο, δορυφορικές εκπομπές), ώστε να του λείψουν τα AM...

emeliss
28-09-09, 01:26
Πολλοί είναι ακόμα στην μέση του πουθενά, καλό είναι να μην τους ξεχνάμε.

sotos65
28-09-09, 01:29
Δε νομίζω να ισχύει και πολύ αυτό, όσον αφορά τους ραδιοφωνικούς σταθμούς τουλάχιστον...

emeliss
28-09-09, 01:33
Τότε μάλλον δεν κάνεις αρκετές βόλτες στα ορεινά του όμορφου νησιού σου.

sotos65
28-09-09, 01:40
Ακόμα και στα ορεινά, αν θέλει κάποιος μπορεί να πιάσει δορυφορικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς (κόστος εξοπλισμού όχι παραπάνω από 150-200€), στον Hellas sat βρίσκονται τουλάχιστον 25-30 ελληνικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί ελεύθερης λήψης, με ποιότητα ήχου που δεν έχει καμία σχέση με τα AM. Εκτός πάλι αν βρίσκεται κάποιος σε φαράγγι, ή έχει ολόκληρο βουνό μπροστά του που εμποδίζει ΚΑΙ το σήμα από το δορυφόρο...

ΥΓ. Νομίζω πάντως ότι ξεφύγαμε, το θέμα είναι οι - όποιες - παρεμβολές από σταθμούς ΑΜ στο adsl. Αν υπάρχουν άλλοι φίλοι που μπορούν να δώσουν τις δικές τους αναφορές στο θέμα, θα ήταν καλό. Πάντως αναφορές γενικότερες γι αυτό το θέμα υπάρχουν στο διαδίκτυο, ακόμα και εδώ στο φόρουμ...

emeliss
28-09-09, 01:46
Όταν ξαναβρεθώ κατά εκεί θα πιάσω τους βοσκούς να τους πείσω να βάλουν πιάτα στα μιτάτα...

Πλατιάζουμε χωρίς να αναφέρουμε τι "κοστίζει" τελικά στο adsl η ύπαρξη των AM. Και μην ξεχνάμε πως "κύρης" είναι ο σταθμός και ο "κλέφτης" το adsl.

sotos65
28-09-09, 01:49
Καλά ναι, οι βοσκοί όντως ασχολούνται με τα AM (αλλά και με το πως θα εμποδίζουν τους κυνηγούς στα "χωράφια" τους, πως θα δημιουργούν ζημιές σε διάφορες περιουσίες τρίτων για να τις μετατρέπουν σε βοσκοτόπους, και άλλα παρόμοια χαριτωμένα).

afric
28-09-09, 02:00
Να ασχοληθεί και να κάνει τι; Ουσιαστικό πρόβλημα δεν υπάρχει. Αλλά και να υπήρχε, ο σταθμός είναι νόμιμος, δεν θα άλλαζε κάτι.

δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα;;!!!!!
μα τι λές δηλάδη οτι σε όλο το Ηράκλειο παρεμβάλει και κόβει ταχύτητα για σενα δεν θεωρείτε πρόβλημα....
μήπως μου πληρώνεις εσύ το adsl..που εχει τα χάλια που έχει .,,να το αφήσουμε να γίνεται χειρότερο....
ελεος πια ελεος....

ασε που και σε αυτό τον σταθμό στα 70 μέτρα έχει σχολείο...αλλα πορσωπικά δεν με ενδιαφέρει ....

παλίοτερα μάλιστα το ακουγαν και μεσα στα τηλέφωνα οι κάτοικοι τριγυρώ..χαχα
και θα μας πείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.... απο άυριο που θα ανοίξει και θα δεις τις φώτο θα μου πεις αν θπάρχει προβλημα ..που μένω στα 10 χιλιόμετρα και κανει ότι σχεδον κάνει σε αυτόν που μένει δίπλα!!!
άσε που δεν απαντάς στο αρχικό ερώτημα ....δηλαδη στο τι μπορεί να γίνει...

balander
28-09-09, 06:43
Δηλαδη οταν ειναι κλειστος ο σταθμος στα ποσα κλειδωνεις; Και οταν ανοιξει στα ποσα; :cool:

emeliss
28-09-09, 15:40
@afric.
Χαλάρωσε και άσε τα έλεος. Ποια είναι η διαφορά στο κλείδωμα για να πεις ότι υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα;

Σου απάντησα τι μπορεί να γίνει. Απολύτως τίποτα από τον σταθμό γιατί είναι σίγουρα νόμιμος. Δεν παρεμβάλει. Εκπέμπει νόμιμα στην συχνότητα του. Εσείς ίσως να μπορείτε να ζητήσετε υπογειοποίηση των καλωδίων του ΟΤΕ. Αλλά κάτι τέτοιο θα σας στοιχίσει αρκετά.

afric
28-09-09, 20:07
@afric.
Χαλάρωσε και άσε τα έλεος. Ποια είναι η διαφορά στο κλείδωμα για να πεις ότι υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα;

Σου απάντησα τι μπορεί να γίνει. Απολύτως τίποτα από τον σταθμό γιατί είναι σίγουρα νόμιμος. Δεν παρεμβάλει. Εκπέμπει νόμιμα στην συχνότητα του. Εσείς ίσως να μπορείτε να ζητήσετε υπογειοποίηση των καλωδίων του ΟΤΕ. Αλλά κάτι τέτοιο θα σας στοιχίσει αρκετά.

σου είπε κανείς οτι ο σταθμός δεν είναι νόμιμος και το λες και το ξαναλές!!!
και παρεμβάλει πως να το κάνουμε τώρα ....δεν παρεμβάλει επειδή το 72΄που τον έφτιαξαν δεν υπήρχε adsl;;..τι αντίληψη είναι αυτή;;

φώτο κατα τισ 22.00 .....στο αρχικο ποστ ώστε να φανούν οι διαφορές ....

emeliss
28-09-09, 20:32
τι αντίληψη είναι αυτή;;
Η νόμιμη μάλλον αντίληψη... Δεν ζούμε μόνοι μας στον κόσμο οι adslάκηδες. Αν ο σταθμός λειτουργούσε παράνομα, αν έκπεμπε σε λάθος συχνότητα, αν αν αν, τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

Αλλά επειδή η γνώμη μου δεν σου φτάνει συμπλήρωσε την καταγγελία για παρεμβολή και στείλτην στην ΕΕΤΤ. Θα την βρεις εδώ (http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Electronic_Communications/Radio_Communications/Monitoring/broadcasting_form.doc).

ps. Θα σε πιστέψω και χωρίς φωτό για το κλείδωμα. Δεν θυμάσαι πάνω κάτω;

johnson
29-09-09, 11:03
Παίδες και εγώ Ηράκλειο είμαι, στο ίδιο dslam κιόλας, αλλά δεν έχω παρατηρήσει το πρόβλημα αυτό.
Να και ένα πρόχειρο γράφημα αυτή την ώρα.

http://www.imageshack.gr/files/38jo97bjgopzzoixv8l2.png (http://www.imageshack.gr/view.php?file=38jo97bjgopzzoixv8l2.png)

manicx
29-09-09, 11:15
Κι εσύ φαίνεσαι να έχεις το πρόβλημα, απλά δεν είναι τόσο μεγάλο. Αν προσέξεις, έχεις ένα ελάχιστο κοψιματάκι μεταξύ 862 και 1000. Ίσα που ξεκινάει. Στο ίδιο σημείο έχει και ο afric.

Εγώ σε απόσταση 600 μέτρων από το παλιό σπίτι στο νέο, είδα αυτό το κόψιμο. Στο παλιό δεν είχα. Δεν ξέρω πως μπορεί να επηρεάζει ένας σταθμός περισσότερο από περιοχή σε περιοχή (ειδικά όταν μιλάμε για μικρές αποστάσεις). Αυτό με τις παρεμβολές είναι περίεργο γενικά. Μέχρι και σε πετάλι για κιθάρα, όταν το συνδέω ακούω ραδιόφωνο...

johnson
29-09-09, 11:19
Δίκιο έχεις, απλά περίμενα να δω gap σαν αυτό που είδα στο 1ο post και αμέσως με θεώρησα ok.
Θα τσεκάρω πάλι λίγο πριν και λίγο μετά τις 22.00 .

eLeKtriK EyE
29-09-09, 11:40
Αν και προσωπικά δεν παρατηρώ προβλήματα στη σύνδεσή μου μιας και η απόσταση από το dslam είναι αρκετά μικρή και το router συγχρονίζει πολύ καλά, ψάχνοντας το θέμα που ανέφερες με το DMT βρήκα κι εγώ μια αντίστοιχη τρύπα στην περιοχή συχνοτήτων που εκπέμπει ο σταθμός (1512ΚΗz). Φαντάζομαι τι προβλήματα θα προκαλεί στους πολύ κοντινούς που είναι και μακρύτερα από το DSLAM!
Σύμφωνα με το Google Earth απέχω 1 χιλιόμετρο από την κεραία και 3 από το DSLAM της Σούδας σε ευθεία γραμμή.
Ιδού τα αποτελέσματα.
Και σε μας ο σταθμός δεν κλείνει ποτέ! Μπορείς να φανταστείς τι συμβαίνει το βράδυ που ανεβαίνει το attenuation...

sotos65
29-09-09, 15:03
Αυτά να τα βλέπουν κάποιοi που λένε ότι όλα τελειώνουν επειδή αυτοί οι σταθμοί λειτουργούν νόμιμα. Βρε αυτό δεν είναι τρύπα, το χάος είναι...

emeliss
29-09-09, 15:15
Δεν τα λένε "κάποιοι", εγώ το λέω. Όποιος διαφωνεί στέλνει την διαφωνία του όπως ανέφερα παραπάνω. Την διαφορά πάντως στο κλείδωμα ακόμα δεν την μάθαμε.

sotos65
29-09-09, 15:24
Την τρύπα στο snapshot του φίλου παραπάνω την βλέπεις νομίζω, έχουν εξαφανιστεί όλα τα bin από ~1450-1600KHz. Όταν έχεις και αρκετές απώλειες λόγω απόστασης, να έχεις και από παρεμβολές όπως αυτή, είναι υπερβολικό νομίζω. Στο πρώτο μήνυμα του τόπικ έχει βάλει και τη φωτό ο afric με τα δικά του, μικρότερη προφανώς η τρύπα, αλλά και πάλι όχι και λίγες οι απώλειες σε bin...

emeliss
29-09-09, 15:32
Την τρύπα την βλέπω, τα Mbit που αντιστοιχούν δεν είδα.

afric
29-09-09, 15:33
Δεν τα λένε "κάποιοι", εγώ το λέω. Όποιος διαφωνεί στέλνει την διαφωνία του όπως ανέφερα παραπάνω. Την διαφορά πάντως στο κλείδωμα ακόμα δεν την μάθαμε.
η διαφορά είναι στο 1mbit
δυστηχώς το βράδυ δεν παίζει καλα τελευταία οπότε θα περιμένω το ΣΚ ώστε να πάρω screenshot μέρα την ίδια ώρα περίπου..

giwrgosth
29-09-09, 15:39
Αυτά να τα βλέπουν κάποιοi που λένε ότι όλα τελειώνουν επειδή αυτοί οι σταθμοί λειτουργούν νόμιμα.
Νομιμότατα εκπέμπει, το αν παρεμβάλει λόγω κακών φίλτρων ή όχι θα πρέπει να το κοιτάξει η ΕΕΤΤ.
Το θέμα πάντως είναι ότι κατά 99% δεν φταίει η εκπομπή, αλλά η κακή καλωδίωση, είτε του ΟΤΕ, είτε της εγκατάστασης που γίνετε κεραία λήψης.
Ας δοκιμάσει ο φίλος να βάλει κανένα φερίτη στα καλώδιά του.

emeliss
29-09-09, 15:39
δυστηχώς το βράδυ δεν παίζει καλα τελευταία.
Κάπου υπάρχει ένα κουτάκι που ενώνει το εσωτερικό σου δίκτυο με το καλώδιο του ΟΤΕ. Δες εκεί για υγρασίες, οξειδώσεις κλπ.

afric
29-09-09, 15:42
Κάπου υπάρχει ένα κουτάκι που ενώνει το εσωτερικό σου δίκτυο με το καλώδιο του ΟΤΕ. Δες εκεί για υγρασίες, οξειδώσεις κλπ.
εχουν γίνει όλα μέχρι και καλώδιο αλλάξαμε...το εχουμε γειώση κτλ

ubuntubu
29-09-09, 15:47
Ζητήστε απο τον ΟΤΕ,όπου υπάρχουν εναέρια καλώδια ,να γειωθεί το πλέγμα.

giwrgosth
29-09-09, 15:49
εχουν γίνει όλα μέχρι και καλώδιο αλλάξαμε...το εχουμε γειώση κτλ
Αν έχει ο ΟΤΕ τίποτα εναέρια καλώδια τότε μάλλον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα στην εγκατάστασή σου. Το μόνο να δοκιμάσεις με μερικούς φερίτες καλωδίων σε διάφορα σημεία μήπως και το κόψεις.

sotos65
29-09-09, 15:51
Νομιμότατα εκπέμπει, το αν παρεμβάλει λόγω κακών φίλτρων ή όχι θα πρέπει να το κοιτάξει η ΕΕΤΤ.
Το θέμα πάντως είναι ότι κατά 99% δεν φταίει η εκπομπή, αλλά η κακή καλωδίωση, είτε του ΟΤΕ, είτε της εγκατάστασης που γίνετε κεραία λήψης.
Ας δοκιμάσει ο φίλος να βάλει κανένα φερίτη στα καλώδιά του.

Δεν υπάρχει παρεμβολή, με την έννοια των αρμονικών ή κακής εκπομπής λόγω μηχανημάτων. Οι όποιες παρεμβολές γίνονται στην φέρουσα συχνότητα του σταθμού, λόγω μεγάλης ισχύος και εγγύτητας με τις κατοικίες...

Στη φωτό από το google φαίνεται η θέση του, υπάρχουν κατοικίες ακόμα και στα 150 μέτρα μακριά (το ύψος της κεραίας είναι κι αυτό περίπου 150 μέτρα)

62189

giwrgosth
29-09-09, 16:16
Δεν υπάρχει παρεμβολή, με την έννοια των αρμονικών ή κακής εκπομπής λόγω μηχανημάτων. Οι όποιες παρεμβολές γίνονται στην φέρουσα συχνότητα του σταθμού, λόγω μεγάλης ισχύος και εγγύτητας με τις κατοικίες...
Ναι συγνώμη μπέρδεψα 2 διαφορετικά ποστ.
Όπως και να έχει κανείς από την πλευρά της ΕΡΤ δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
Αν ο ΟΤΕ έχει εναέρια καλώδια τότε έχει μια πολύ καλή κεραία λήψης.
Παρ΄ όλα αυτά μπορεί κάποιος αν νομίζει ότι υπάρχει παρανομία να κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ και αυτή με τη σειρά της θα κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις.
Επίσης μια δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ, που θα μετρήσει και δε θα βρει κάτι κακό ;)

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 16 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έφαγα τον τόπο αλλά το βρήκα!
Αυτό εδώ είναι δοκιμασμένο http://www.ky-filters.com/rfchoke.htm
Ελλάδα δεν θα βρεις μάλλον, ήταν πριν κάτι χρόνια να φέρει ο Μανιάτης στην Θεσ/νικη αλλά δεν ξέρω τι έκανε τελικά.
Εγώ τα είχα φτιάξει μόνος μου και δούλευαν άψογα.

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 2 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ουπς ξέχασα να γράψω πως δεν τα δούλεψα σε ADSL, αλλά σε απλή τηλεφωνική γραμμή. Πιστεύω όμως πως και σε ADSL θα δουλέψουν σωστά, δεν θα κόψουν κάτι.

emeliss
29-09-09, 16:18
Πιστεύω όμως πως και σε ADSL θα δουλέψουν σωστά, δεν θα κόψουν κάτι.
Μην βάζεις το χέρι σου στην φωτιά.

giwrgosth
29-09-09, 16:26
Μην βάζεις το χέρι σου στην φωτιά.
Κάπου υπάρχει ένα ξεχασμένο, θα περάσω να το πάρω όταν μπορέσω και θα το μετρήσω.
Λογικά θα δουλέψει, εκτός αν κόψει όλη την ADSL :p

manicx
30-09-09, 12:06
Εμένα η απορία μου είναι πως είναι δυνατό άλλες φορές το 'κόψιμο' να είναι άμεσο (αμέσως μετά από restart του router) και μεγάλο, και άλλες φορές να παίρνει από ώρες εως και μία μέρα για να ξεκινήσει το 'κόψιμο΄αυτό;

potis21
16-11-09, 03:03
Ο πιό συχνός λόγος για ομοιες παρεμβολές, δεν ειναι

-ουτε οι ίδιοι οι πομποί

-ουτε το δίκτυο του ΟΤΕ.

είναι η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιου.

Αλλαξα στην περιοχή την παλαιολιθική εγκατάσταση με κοκκινο - μπλέ ραζίμι με 5 συστροφές ανα μέτρο, με utp Cat.5e. Απο συνεχείς αποσυνδέσεις, 8mbps & 6 db snr, κατέληξα στα 16MBPS και 8db snr.

Πρώτα αλλάξτε την εσωτερική καλωδίωση της οικίας σας, βάλτε το ρουτερ στην 1η αφιξη μπρίζας στο διαμέρισμα, οδηγήστε με φίλτρο την γραμμή πίσω στο δίκτυο στις υπόλοιπες διακλαδώσεις, και αν οι "βουτες" στα φέροντα των ΑΜ σταθμών συνεχίζουν, δείξτε τις φασματομετρήσεις στους τεχνικους του ΟΤΕ, μαζι με τα μέτρα που λάβατε.

Δεν φταινε οι ραδιοφωνικοι σταθμοι που τα καλώδια γινονται κεραίες και ακουνε, ουτε φταινε πάλι οι ραδιοφωνικοι σταθμοι που τα καλώδια γινονται κεραίες και... εκπέμπουν τα carrier των DSL σε 3 τετράγωνα απόσταση. Το πιό πιθανό σημειο ελεγχου ειναι η εσωτερική καλωδίωση της οικίας, και ακολουθει μακριά ο ΟΤΕ. Και λέω μακριά, γιατί αν σπάσει η συμμετρία στο ζευγος που αφικνύει την γραμμή στο σπίτι μας (box ή ακραίος διακλαδωτής) τότε δεν συγχρονίζει ουτως ή άλλως η γραμμή, ουτε με σφαίρες.

και πετάξτε τα "πλακέ" καλωδιάκια τηλεφώνου που συνδέουν το ρουτερ στην μπρίζα. Φτιάξτε καλώδια απο CAT5e με Rj11 φισάκια. ΔΕΝ μοιράζετε τηλέφωνο πιά. Μοιράζετε ραδιοσυχνότητες με ζυγισμένες παράλληλες γραμμές μεταφοράς. Αν η συστροφή σπάσει, σπάει η συμμετρία και έπονται μύρια κακά.

a11
16-11-09, 11:22
Ο πιό συχνός λόγος για ομοιες παρεμβολές, δεν ειναι

-ουτε οι ίδιοι οι πομποί

-ουτε το δίκτυο του ΟΤΕ.

είναι η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιου.

Αλλαξα στην περιοχή την παλαιολιθική εγκατάσταση με κοκκινο - μπλέ ραζίμι με 5 συστροφές ανα μέτρο, με utp Cat.5e. Απο συνεχείς αποσυνδέσεις, 8mbps & 6 db snr, κατέληξα στα 16MBPS και 8db snr.

Πρώτα αλλάξτε την εσωτερική καλωδίωση της οικίας σας, βάλτε το ρουτερ στην 1η αφιξη μπρίζας στο διαμέρισμα, οδηγήστε με φίλτρο την γραμμή πίσω στο δίκτυο στις υπόλοιπες διακλαδώσεις, και αν οι "βουτες" στα φέροντα των ΑΜ σταθμών συνεχίζουν, δείξτε τις φασματομετρήσεις στους τεχνικους του ΟΤΕ, μαζι με τα μέτρα που λάβατε.


και πετάξτε τα "πλακέ" καλωδιάκια τηλεφώνου που συνδέουν το ρουτερ στην μπρίζα. Φτιάξτε καλώδια απο CAT5e με Rj11 φισάκια. ΔΕΝ μοιράζετε τηλέφωνο πιά. Μοιράζετε ραδιοσυχνότητες με ζυγισμένες παράλληλες γραμμές μεταφοράς. Αν η συστροφή σπάσει, σπάει η συμμετρία και έπονται μύρια κακά.

τι εννοεις ανα μετρο συστροφες , αυτο εχω απορια αν μπορεις να το διευκρινησεις λιγο περισσοτερο

potis21
17-11-09, 16:17
τα συνεστραμμένα ζευγη των δικτύων τηλεπικοινωνιών εχουν εναν ορισμένο αριθμό συστροφών ανα μέτρο. Οσο περισσότερες στροφές εχουν, μεχρι ενός ορίου, τοσο πιό κοντά ειναι το ενα συρμα με το άλλο, και τόσο πιό καλά αντέχουν τις εξωγενεις παρεμβολές (καθως τα ρευματα μιας παρεμβολής αναπτύσσονται ταυτόχρονα και στα 2 συρματα, και χαρη στον τρόπο λειτουργίας του συνεστραμμενου ζευγους (διαφορά 180 μοιρες αναμεσα στα 2 συρματα) ακυρώνονται ρευματα που αναπτύσσονται ισόποσα και στα 2. Θεωρητικά, δουλευει και απλά παράλληλα χωρίς συστροφές, οπως το κάνουμε στα βραχέα, αλλά οι συστροφές προσθέτουν ακόμα μια αυτακύρωση στα εξωγενή ρευματα (γι αυτό πολλοί συστρέφουν και την παράλληλη γραμμή στα βραχέα, απαλά.)

οσο πιό σωστες ειναι οι συστροφές, σωστός αριθμός και χωρίς "κοιλιές" ανάμεσα, τόσο ανεβαίνει η συχνότητα αποκοπής των εξωγενών παρεμβολών. λ.χ. παρεμβολή απο κινητή τηλεφωνια ειναι σχεδόν αδύνατο να εξαλειφθει πλήρως απο συνεστραμμένο ζευγος, γιατι η απόσταση αναμεσα αστα 2 συρματα ειναι σεβαστό κλάσμα του μηκους κύματος λειτουργίας της κινητής. Οπότε αν μεταφέρεις cctv (κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης) με συνεστραμμένο ζευγος και εχεις κεραία κινητής στην γειτονιά, η εικόνα θα ειναι σχεδόν πάντα "κοτλέ" λογω της μη ακύρωσης της εξωγενους παρεμβολής.

Αλλά για να γινει παρεμβολή απο AM Broadcast σε συνεστραμμένο ζευγος, είτε το ζευγάρι ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ χαλαρό (συχνή περίπτωση σε εσωτερικές οικιακές καλωδιώσεις οπου τα 2 συρματα μπορει απλά να ειναι... παράλληλα χωρίς καμία συστροφή), ειτε τα 2 συρματάκια δεν εχουν το ίδιο ακριβώς μήκος και το κομμάτι κατα το οποιο ειναι μακρύτερο, εχει το μήκος που περισσέυει να λειτουργεί σαν κεραία, εξ ου και η αντίκατάσταση με utp ειναι προτεινόμενη) είτε ειμαστε ΠΟΛΥ κοντά στην κεραία εκπομπής.
____________

Υπάρχει πάντα και η περίπτωση χρήσης FTP καλωδίου που εχει εξωτερικά θωράκιση, αλλά πρέπει να συνδεθει στην γείωση το πλέγμα και στις 2 μεριές (διαφορετικά δουλευει απλά σαν κεραία μεσαιων(!) και οι γειώσεις να ειναι πολύ προσεγμένες για να λειτουργήσει σωστά....και σε κανένα οικιακό δίκτυο οι γειώσεις δεν ειναι οπως πρέπει για να ασχοληθείς.)

giwrgosth
17-11-09, 16:26
Το εξηγείς πολύ αναλυτικά και σωστά :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.