PDA

Επιστροφή στο Forum : "Προβλημα" με τον κωδικο



balander
28-09-09, 16:21
Γεια σας,

Σημερα ενεργοποιηθηκε η Adsl στην γραμμη μου αλλα δεν μου εχει ερθει το ρουτερ με τους κωδικους.

Μετα απο επικοινωνια στο 134 μου λενε θα ερθει το ρουτερ στις 5/10. Και τους λεω τοσο καιρο χωρις κωδικους θα ειμαι; Και μου εδωσε το τηλεφωνο της ΟΤΕΝΕΤ.

Εκει βγηκε ενας αγενης και μου λεει δεν ενεργοποιηθηκε η γραμμη μου και δε μπορει να μου δωσει username Και Password. Οταν τον λεω στο 134 βλεπουν οτι ενεργοποιηθηκε μου ειπε παρε αυριο μεθαυριο.

Παιρνω το 134 παλι και βγηκε ενας αλλος και μου εδωσε απ΄οσο λεει τους κωδικους μου για να μην περιμενω. Το θεμα ειναι οτι τους βαζω αλλα δεν "δουλευουν".

Παιρνω Ip του στυλ 10.χ.χ.χ. και δεν μπαινει σε σελιδα ενω δειχνει οτι ειμαι συνδεδεμενος.

Εντομεταξυ εαν τον βαλω με καταλληξη @otenet.gr δεν μπαινει. Εαν τον βαλω χωρις καταλληξη μπαινει.

Καμια ιδεα;

vamvakoolas
28-09-09, 16:26
ping σε καμια σελιδα κανεις?p.x linux.org?
τι λαμπακια στο ρουτερ ειναι αναμμενα?π.χ adsl

balander
28-09-09, 16:30
H adsl Ειναι και το online.

Ping δε κανει πουθενα. Οπου και να κανω παει απο δικο του "δρομο".

........Auto merged post: balander πρόσθεσε 3 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Target Name: my.otenet.gr
IP: 62.103.147.102
Date/Time: 28/9/2009 4:29:37 ìì

1 83 ms 70 ms 56 ms dsldevice.lan [192.168.1.1]
2 26 ms 26 ms 26 ms [83.235.1.86]
3 28 ms 28 ms 28 ms [62.103.14.129]
4 * 28 ms 27 ms [83.235.5.13]
5 27 ms 27 ms 27 ms [62.103.147.102]

Ping statistics for my.otenet.gr
Packets: Sent = 3, Received = 3, Lost = 0 (0,0%)
Round Trip Times: Minimum = 27ms, Maximum = 27ms, Average = 27ms

enwsitis21
28-09-09, 16:32
Γεια σας,

Σημερα ενεργοποιηθηκε η Adsl στην γραμμη μου αλλα δεν μου εχει ερθει το ρουτερ με τους κωδικους.

Μετα απο επικοινωνια στο 134 μου λενε θα ερθει το ρουτερ στις 5/10. Και τους λεω τοσο καιρο χωρις κωδικους θα ειμαι; Και μου εδωσε το τηλεφωνο της ΟΤΕΝΕΤ.

Εκει βγηκε ενας αγενης και μου λεει δεν ενεργοποιηθηκε η γραμμη μου και δε μπορει να μου δωσει username Και Password. Οταν τον λεω στο 134 βλεπουν οτι ενεργοποιηθηκε μου ειπε παρε αυριο μεθαυριο.

Παιρνω το 134 παλι και βγηκε ενας αλλος και μου εδωσε απ΄οσο λεει τους κωδικους μου για να μην περιμενω. Το θεμα ειναι οτι τους βαζω αλλα δεν "δουλευουν".

Παιρνω Ip του στυλ 10.χ.χ.χ. και δεν μπαινει σε σελιδα ενω δειχνει οτι ειμαι συνδεδεμενος.

Εντομεταξυ εαν τον βαλω με καταλληξη @otenet.gr δεν μπαινει. Εαν τον βαλω χωρις καταλληξη μπαινει.

Καμια ιδεα;

Δοκίμασε να συνδεθείς με username otenet@otenet.gr και σαν password otenet.
Εάν η ip address είναι της μορφής 85.χχχ.χχχ.χχχ ή 83.χχχ.χχχ.χχχ ή κάτι άλλο εκτός 10.χχχ.χχχ.χχχ τότε υπάρχει κάποιο λάθος στους κωδικούς τους οποίους χρησιμοποιείς.
Εάν και με αυτά τα στοιχεία πάιρνεις ip address η οποία ξεκινάει από 10.χχχ τότε δέν έχει ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση του dsl κυκλώματος και απλά συγχρονίζεις.

terko
28-09-09, 16:33
Τηλέφωνο στο 1242 έκανες ? για αυτή τη δουλειά βρίσκονται αυτοί εκεί σε 24ωρη βάση.

balander
28-09-09, 16:36
Με otenet@otenet.gr μπαινει κανονικα. Και κανω κανονικα ping μονο σε www.otenet.gr

Μιλησα με ολους και ο ενας μου λεει παρε τον αλλον. το 1242 μου πε ειναι υπευθυνο το 134. Το 134 ειπε οτι η οτενετ δινει μονο κωδικους. Η οτενετ μου λεει οτι δεν εχω ενεργοποιηθει ακομα.


Υπαρχουν ακομα οι καρτες απο το περιπτερω για καποιες ωρες που σου δινουν κωδικο για ιντερνετ; (και για Adsl ? )

terko
28-09-09, 16:38
Κατάλαβα σε έχουν κάνει μπαλάκι.
Α ρε μπάαααχαλο.

balander
28-09-09, 16:39
Κανω ακομα μια γυρα τηλεφωνων και επανερχομαι :twisted:

sdikr
28-09-09, 16:41
Αμά δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα, πως να σου δώσουν κωδικούς;
σημαίνει οτι θα αρχίσει και η χρέωση απο εκείνη την στιγμή

terko
28-09-09, 16:43
Και αυτούς που του έδωσαν τελικά τι ήταν μαϊμού.

balander
28-09-09, 16:44
Στο 134 ειμαι ενεργοποιημενος. Μου εδωσαν και κωδικο πελατη ΟΤΕΝΕΤ.

Και γιατι να περιμενω επιπλεον 1 εβδομαδα; Το ρουτερ πιο πριν με τους κωδικους δεν μπορουν να το στειλουν;

enwsitis21
28-09-09, 16:49
Ίσως το next2u του ΟΤΕ (πρώην ΟΤΕΝΕΤ) θα μπορούσε να σου δώσει demo κωδικούς μέχρι να φανεί και στο δικό τους σύστημα ενεργοποιημένο το dsl σου.
Τηλεφώνησέ τους και ρώτησε εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

terko
28-09-09, 16:49
Και Συνθηματικό Πελάτη ? ή μόνο τον Κωδικό Πελάτη.

sdikr
28-09-09, 16:49
Στο 134 ειμαι ενεργοποιημενος. Μου εδωσαν και κωδικο πελατη ΟΤΕΝΕΤ.

Και γιατι να περιμενω επιπλεον 1 εβδομαδα; Το ρουτερ πιο πριν με τους κωδικους δεν μπορουν να το στειλουν;

Αν σου έχουν δώσει κωδικό πελάτη - συνθηματικό μπορείς να μπεις στο my.otenet.gr και λογικά να κάνεις κωδικό.

τώρα το γιατί να περιμένεις, γιατί απλά τόσο κάνει η διαδικασία αποστολής

balander
28-09-09, 16:52
Demo κωδικους δεν γινεται λεει να μου δωσουν. Μονο το username μπορουν να δουν και να κανουν αλλαγη password. ΚΑι αυτο απο αυριο.

Μονο συνθηματικο μου εδωσαν.

enwsitis21
28-09-09, 16:59
Το συνθηματικό είναι το password της σύνδεσής σου.Μήπως δέν το γράφεις σωστά;

balander
28-09-09, 17:02
Λαθος, ζαλιστηκα.

Κωδικο πελατη μου εδωσαν.

terko
28-09-09, 17:12
Τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρά να περιμένεις μέχρι αύριο τα <<παιδιά της ΟTEnet>>.

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 4 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το συνθηματικό είναι το password της σύνδεσής σου.Μήπως δέν το γράφεις σωστά;

Αλλο Συνθηματικό Πελάτη και άλλο Κωδικός Password.
Το Συνθηματικό Πελάτη συνδυάζεται με τον Κωδικό Πελάτη και το Ρassword με το UserName.

enwsitis21
28-09-09, 17:13
Αν έχεις χρόνο μπορείς να κάνεις το άλλο.
Στέλνεις ένα ευγενικό και σωστά διατυπωμένο e-mail στη διεύθυνση noc@otenet.gr , ζητώντας δοκιμαστικούς κωδικούς.
Αν σου απαντήσουν και από εκεί αρνητικά, τότε παράτησέ το και περίμενε ως αύριο ή μεθαύριο.

........Auto merged post: enwsitis21 πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρά να περιμένεις μέχρι αύριο τα <<παιδιά της ΟTEnet>>.

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 4 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αλλο Συνθηματικό Πελάτη και άλλο Κωδικός Password.
Το Συνθηματικό Πελάτη συνδυάζεται με τον Κωδικό Πελάτη και το Ρassword με το UserName.

Μόνο που ο φίλος μιλάει για συνθηματικό και όχι συνθηματικό πελάτη.

terko
28-09-09, 17:19
Δυστυχώς η απάντηση στο Email ίσως έρθει και σε μία εβδομάδα ίσως και καθόλου.

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 3 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Μόνο που ο φίλος μιλάει για συνθηματικό και όχι συνθηματικό πελάτη.

Το ίδιο πράγμα είναι το συνθηματικό με το συνθηματικό πελάτη, αλλά και πάλι το διόρθωσε σε κωδικό πελάτη.

enwsitis21
28-09-09, 17:20
Δυστυχώς η απάντηση στο Email ίσως έρθει και σε μία εβδομάδα ίσως και καθόλου.

Δέν χάνει κάτι και να δοκιμάσει πάντως.

terko
28-09-09, 17:22
Σωστά.

ipo
28-09-09, 17:29
Το καλοκαίρι που ενεργοποιήθηκε το conn-x στη γραμμή μου, μόλις είδα ότι συγχρόνιζε το router (αυτό που είχα από παλιά, αφού του ΟΤΕ δεν είχε έρθει ακόμα) τηλεφώνησα στο 134 και ζήτησα τους κωδικούς. Μου τους έδωσαν αμέσως (username και password, όχι κωδικό πελάτη), τους έβαλα στο router και συνδέθηκα.

Στο status του crm του 134 η γραμμή μου δε φαινόταν ενεργή, αλλά τους ήταν αρκετή η δήλωσή μου. Κι όλα αυτά πριν ακόμα συγχρονίσει σταθερά η γραμμή (στην αρχή ADSL και μετά ADSL2+) και αρκετές μέρες πριν έρθει το modem/router. Όταν ήρθε το router, είχε μαζί τους κωδικούς που μου είχε δώσει ήδη το παλικάρι στο 134. Όμορφα κι ωραία. :)

balander
28-09-09, 18:11
Το περιεργο ειναι οτι 3 φορες που πηρα το 134 μονο ενα παλικαρι μου ειπε τους κωδικους. Την τριτη φορα επεσα στο ιδιο παλικαρι (ενω τις αλλες 2 φορες αλλοι εκει μεσα ελεγαν δεν γινεται και τετοια) και τους επιβεβαιωσα.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ.

Ο κωδικος ειναι username @otenet.gr (username@otenet.gr) σωστα ;

Θα δοκιμασω και το βραδυ με τους ιδιους κωδικους και βλεπουμε. (Παντως χωρις το @otenet.gr μπαινει θεωρητικα, αναβει το λαμπακι, αλλα δεν μπαινει πουθενα επειδη η ip ειναι του στυλ 10.Χ.Χ.Χ)

ipo
28-09-09, 18:19
Ο κωδικος ειναι username @otenet.gr (username@otenet.gr) σωστα ;
Δε μπορούμε να σε βοηθήσουμε, αν δεν ξεκαθαρίσεις πρώτα στο μυαλό σου, και κατόπιν μας πεις, τι σου έχουν δώσει τελικά:
1) Κωδικό πελάτη/συνθηματικό πελάτη.
2) Username/password.

Κωδικός username@otenet.gr δεν υφίσταται. Αυτό λέγεται username. Είναι διαφορετικά και δεν έχει νόημα να μιλάμε αν δε μας βοηθήσεις να καταλάβουμε τι έχεις στα χέρια σου, χωρίς να τα συγχέεις, διότι δεν είναι αυτονόητο το τι έχεις, ενώ και η ακριβής περιγραφή τους είναι σημαντική.

balander
28-09-09, 18:33
Οπως ειπα μιλησα 3 φορες με το 134.


Απο αυτες τις φορες μου ειπαν:

1 κοπελα τον ΚΩΔΙΚΟ ΠΕΛΑΤΗ (και τιποτα αλλο), για να παρω την ΟΤΕΝΕΤ με τον κωδικο πελατη και να μου δωσουν και καλα το username και Password.

1 παλικαρι μετα απο ψαξιμο μου ειπε το username Και το password. Τον ειπα οτι δεν συνδεεται και μου ειπε παρε το 1242. Αυτος δεν μπορει να κανει τιποτα.


Ναι εννοουσα το username, ειναι του τυπου username @otenet.gr; Η μπαινει και χωρις το @otenet.gr ;

ipo
28-09-09, 18:50
Ναι εννοουσα το username, ειναι του τυπου username @otenet.gr; Η μπαινει και χωρις το @otenet.gr ;
Χρειάζεται απαραίτητα το @otenet.gr

Δες κι εδώ (https://my.otenet.gr/otenetselfcare/login.asp) το status της συνδρομής σου. Πληροφορίες σύνδεσης εδώ (http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl_menu15.htm).

balander
28-09-09, 19:35
Ολα ενταξει.

Τωρα να πω οτι φταιει η μαυρη μοιρα μου; Ο υπαλληλος;

Τεσπα.

Αντι για b ήταν p ....... (μπι. . πι ...) οτι να ναι.

Καληνυχτα :evil:

enwsitis21
28-09-09, 23:13
Ολα ενταξει.

Τωρα να πω οτι φταιει η μαυρη μοιρα μου; Ο υπαλληλος;

Τεσπα.

Αντι για b ήταν p ....... (μπι. . πι ...) οτι να ναι.

Καληνυχτα :evil:

Για αυτό το λόγο πάντα κάνουμε spelling το password.

emeliss
29-09-09, 00:23
Ή περιμένουμε να μας έρθει γραπτά.

Anyway :closed:

ipo
29-09-09, 10:07
Κλασσικό πρόβλημα με τους κωδικούς μεταξύ των p/b, t/d κι ακόμα περισσότερα προβλήματα εμφανίζονται αν ο κωδικός είναι χειρόγραφος.

boliziner
29-09-09, 13:32
Εάν και με αυτά τα στοιχεία πάιρνεις ip address η οποία ξεκινάει από 10.χχχ τότε δέν έχει ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση του dsl κυκλώματος και απλά συγχρονίζεις.

Το Private IP το βγάζει αν γράφεις λάθος το @otenet.gr ή δεν το βάζεις καθόλου. Θα έπρεπε να σου εμφανίζει και μια σελίδα να στο λέει, δεν ειναι θέμα γραμμής.

Πληροφοριακά από το 134 μπορούν να δουν αν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή ( έχουν προμηθέα ) αλλά δεν μπορούν να δουν αν έχουν ενεργοποιηθεί οι κωδικοί σου. Αυτό το βλέπουν από την Οτενετ. Μάλλον αυτό θα σου έλεγαν και χρειάζεται 4-5 ώρες να ενεργοποιηθούν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.