PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα homeplug σε Conn-x TV



antonsar
29-09-09, 09:06
Από χθες ενεργοποίησα το Conn-x TV, συνδέθηκε κανονικά. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ παίζει κανονικά όταν το συνδέω απευθείας στο router, όταν το συνδέω μέσω homeplug (Linksys by Cisco Powerline AV Network Kit PLK300), βλέπω κανονικά το μενού, παίζουν κανονικά τα βίντεο (film club) αλλά δεν παίζουν τα κανάλια. Όταν επιλέγω κάποιο κανάλι βλέπω μαύρο. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Ξέρει κανεις γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να το διορθώσω? :hmm:

Minus_gr
29-09-09, 16:57
Δυστυχώς μόνο με άλλου τύπου homeplug.Τα καναλια θέλουν multicast

antonsar
29-09-09, 18:39
Είσαι σίγουρος ότι αυτα που έχω δεν υποστηρίζουν multicast? ;)

vgk
02-10-09, 09:33
Εγώ έχω βάλει Power line της Crypto (PowerNet 85) και παίζουν μια χαρά.
Δες αν το power line σου είναι πάνω σε κάποιο πολύπριζο με σταθεροποιητή τάσης.
Αν ναι βγάλε τον και βάλτων απευθείας στη πρίζα στο τοίχο. Επίσης δες αν έχεις στη ίδια πρίζα κάποιο μοτεράκι (πχ από ενυδρείο) :oneup:

vgk
02-10-09, 16:25
Είσαι σίγουρος ότι αυτα που έχω δεν υποστηρίζουν multicast? ;)

http://www.linksysbycisco.com/US/en/products/PLK300

Δυστυχώς δεν σου κάνουν :nono:. Επίσης υπάρχει και ένα θέμα με την ΔΕΗ και τα 200Mbps PowerLine δεν παίζουν καλά έως καθόλου...:hmm: άσε που πρέπει να τα πλήρωσε πανάκριβα...:cry:

pankostas
21-10-09, 16:57
Και μενα μεσω 134 μου εστειλαν home plug 200αρια.Ακομα δεν τα δοκιμασα διοτι εχω προβλημα με το χειριστηριο του tilgin.Υπαρχει περιπτωση να μην παιζουν τα 200αρια?

baskon
21-10-09, 17:00
μια χαρα θα παιζουν αφου τα πηρες απο το 134 υποστηριζουν Multicast,unicast..
Εαν δεν εχεις τριφασικο ρευμα δε θα πρεπει να εχεις κανενα προβλημα

TeoT
21-10-09, 18:52
Και μενα μεσω 134 μου εστειλαν home plug 200αρια.Ακομα δεν τα δοκιμασα διοτι εχω προβλημα με το χειριστηριο του tilgin.Υπαρχει περιπτωση να μην παιζουν τα 200αρια?

Τα εχω και εγω στο Tilgin και δουλευουν αψογα.

jerakeen
22-10-09, 21:11
Χρησιμοποιώ τα PLK 300 Linksys by Cisco σε μεζονέτα από τον δεύτερο όροφο στην κρεβατοκάμαρα προς την τηλεόραση στο σαλόνι στον πρώτο όροφο κάτι που σημαίνει ότι η σύνδεση πάει 3com modem/router ------->homeplug ----> πρίζα δεύτερος ----> πίνακας δεύτερος-----> πίνακας πρώτος -----> πρίζα πρώτος ----> homeplug -----> pc + αποκωδικοποιητή(ote)----->tv

Κανένα μα κανένα πρόβλημα και όχι μόνο .... τα υποστηρίζουν όλα και είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί κατά την δική μου άποψη.....downloading/surfing/connex-tv όλα ταυτόχρονα και πρόβλημα ουδέν.

Έχω σύνδεση 8άρα ... αυτά !!!

chempara
07-03-10, 22:24
Εγώ δοκίμασα τα Βelkin sta 1000mbps και δεν δούλεψε το CONNX - TV.
Η συνδεσμολογία που έκανα ήταν η παρακάτω

585V7 STB PORT --> HOMEPLUG --> ΠΡΙΖΑ 1

ΠΡΙΖΑ 2-->HOMEPLUG-->IPTV BOX

και όμως δεν δούλεψε.

Καμιά πρόταση?

p.s.

Εννοείται ότι καλώδια δικτύου που χρησιμοποιήθηκαν είναι τύπου CAT6 και τα homeplug συνδέθηκαν πάνω σε ανεξάρτητες πρίζες.

jvasiliadis
02-04-10, 17:31
θέλω να βάλω connex-tv και θέλω να στειλω έχω connex και σε αλλο όροφο ( μένω στον τρίτο και θέλω να στείλω στον πτώτο)
Αρα συνδέω το router στον αποκωδικοποιητή , για την δικιά μου tv , πέρνω από το wifi internet στο pc και το laptop ,

Και μετά συνδέω από το router ethernet με http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?...AV-ADAPTER-KIT μέσω ρεύματος στον πρώτο και εκεί συνδέω τον δευτερο αποκωδικοποιητή !!! Αν έχω 24 γραμμή θα έχω και ιντερνετ.....


Το θέμα είναι πως συνδέω στο router δύο αποκωδικοποιητές ???
Και αν ισχιει ολο το παραπάνω.......

Παρακαλώ για παρατηρήσεις σχόλια

@ ADSLgr.com All rights reserved.