PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΛΑΒΑΊΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ?



ikonsgr
19-12-03, 07:27
Λοιπον παιδιά, τη δευτερα έρχονται και μου βγάζουν το isdn (αίτηση είχα κάνει την τρίτη) Και απο χθες έκανα αίτηση για adsl απο OΤΕ. TΗ δευτέρα θα τους ρίξω ένα τηλ. να μου πουν πότε θα μου την εγκαταστήσουν και να μου φέρουν και το Modem/router . Τι λέτε θα προλάβω μεχρι τις 24 Δεκεμβρίου ή θα παμε για του χρόνου? :D Με την ACN πάντως απ'ότι μου είπαν μόλις βάλω την adsl αμέσως μπορούν να μου γυρίσουν την σύνδεση που έχω ήδη (isdn 128) σε adsl. Μία διευκρίνηση: αν ποτέ θελήσω να διακόψω την adsl απο τον OTE θα πρέπει για την επαναενργοποιηση να ξαναπληρών ττα τελη ενεργοποιήσεως (τι ρωτάω τώρα θα μου πείτε, είναι δυνατόν αυτοι κοιταν να βγάλουν απ'τη μύγα ξύγκι.... 8) )

Athlon_XP
19-12-03, 12:39
Υπολόγιζε περίπου μια εβδομάδα από την στιγμή που θα σε βγάλουν το ISDN (λένε τόσο γιατί πρέπει να φανεί στο κέντρο του πΟΤΕ το οποίο ανήκεις η αλλαγή της γραμμής από ISDN σε PSTN).

Axilleass
19-12-03, 12:53
οπως στα ειπε ο Athlon_XP ειναι.. απο την στιγμη που θα ερθουν να παρουν το netmod θελεις αλλες 3 μερες για να το δουν στο pc τους.. και μετα κανεις αιτηση.

Ολα παιζονται.. μπορει να σαι τυχαιρος.. εσυ απο την 2η μερα παρε τηλεφωνο και ρωτα αν βλεπουν την αλλαγη για να κανεις αιτηση.

camelot21
19-12-03, 14:24
ετσι ειναι απο την στιγμη που θα φανει η γραμμη σου pstn απο isdn στο συστημα ονλινε :mrgreen: προμηθεας του οτε τοτε μπορεις να κανεις αιτηση για dsl.μολις κανεις αιτηση υπολογιζεις περιπου στις 12 ημερολογιακες μερες μεχρι να εισαι always on.

ikonsgr
19-12-03, 18:27
Tι μου λέτε ρε παιδιά, εγώ την τρίτη έκανα αίτηση για pstn και τη Πεμπτη για adsl απλώς τους είπα ότι οι τεχνικοι θα έρθουν δευτερα να μου την αλλάξουν και για να κερδίσω χρόνο έκανα την αίτηση για adsl απο τη πέμπτη, Ουτε τη δευτέρα περίμενα ουτε 3 μέρες μετά.Και Ουδεν πρόβλημα, μια χαρά έκανα την παραγγελία, κανόνισα και τις δόσεις για το modem/router . Να φανταστείτε ουτε καν με ρώτησαν αν έχω pstn ή isdn ή είμαι σε μετατροπή εγω τους το είπα 8) . Αποκλείεται άλλωστε να με πάρουν οι τεχνικοι για την adsl πριν τη δευτέρα, αν είμαι λίγο τυχερός και τους πάρω εγω τη δευτέρα ίσως προλάβω να τη βάλω μέχρι την τετάρτη, απο εκει και πέρα η παροχη Internet μεσω acn νομίζω ότι γίνεται αυθημερόν , απλώς θα τους τηλ. να μου πούν τις ρυθμίσεις για τα modem απ'ότι μου είπαν και θα είμαι οκ... :mrgreen:

Axilleass
19-12-03, 21:55
Μακαρι..
Εμενα παντως, παροτι εκανα κι εγω πιο νωρις απο οτι μου ειπαν την αιτηση, για να κερδισω χρονο, ουσιαστικα δεν κερδισα τπτ γιατι απλα ειχαν την αιτηση μου σε αναμονη για το διαστημα των 3 ημερων, μεχρι να φτιαξει η εικονα του λογ/μου μου στα comp. και να μπορεσουν να την καταχωρησουν. Το ξερω γιατι με πηραν τηλ.οταν την περναγαν (μετα 3 μερες) για καποια συμπληρωματικα στοιχεια..

ogenikos
19-12-03, 22:43
Ναι όντως, αν στο pc του 134 είναι σε αναμονή η αλλαγή isdn se pstn δεν μπορούν να περάσουν την αίτηση για dsl, και αν σου καταγράψαν τη αίτηση μάλλον το έκαναν χειρόγραφα.
Τα υπόλοιπα είναι όπως τα λέει ο Αχιλλέας.

party-pooper
20-12-03, 06:36
re paidia ti lete mia abdomadoula mono??? emena mou ekane ligo ligotero( kapies meres) apo ena mina!!!! LMAO tora den ksero pos exei i katastasi pantos an mporeis na baleis toso grigora!!! MPRAVO O POTES!!! ti le re paidi mou!


PS: min ta skaseis gia tin egatastasi molis deis ton P****I ton texniko na bazei ena kalodio kai na pairnei 45 euro tha ekneuristeis :mrgreen:

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

camelot21
20-12-03, 09:28
Tι μου λέτε ρε παιδιά, εγώ την τρίτη έκανα αίτηση για pstn και τη Πεμπτη για adsl απλώς τους είπα ότι οι τεχνικοι θα έρθουν δευτερα να μου την αλλάξουν και για να κερδίσω χρόνο έκανα την αίτηση για adsl απο τη πέμπτη, Ουτε τη δευτέρα περίμενα ουτε 3 μέρες μετά.Και Ουδεν πρόβλημα, μια χαρά έκανα την παραγγελία, κανόνισα και τις δόσεις για το modem/router . Να φανταστείτε ουτε καν με ρώτησαν αν έχω pstn ή isdn ή είμαι σε μετατροπή εγω τους το είπα 8) . Αποκλείεται άλλωστε να με πάρουν οι τεχνικοι για την adsl πριν τη δευτέρα, αν είμαι λίγο τυχερός και τους πάρω εγω τη δευτέρα ίσως προλάβω να τη βάλω μέχρι την τετάρτη, απο εκει και πέρα η παροχη Internet μεσω acn νομίζω ότι γίνεται αυθημερόν , απλώς θα τους τηλ. να μου πούν τις ρυθμίσεις για τα modem απ'ότι μου είπαν και θα είμαι οκ... :mrgreen:
αιτηση dsl να εχει περαστει online αποκλειεται και αυτο διοτι δεν τους αφηνει το συστημα να την καταχωρεισουν.απλος σου εκαναν ψηφιακες ευκολιες λεγετε αυτη η υπηρεσια απλος δεν θελο να γινο απαισιοδοξος αλλα παρτους τηλεφωνο δευτερα και ρωτησε τους η γραμμη μου ειναι πλεον pstn? εαν ναι μπορειτε να δειτε που βρισκετε η ατισηση μου σχετικα με την ενεργοποιηση γραμμης dsl που εχω κανει?εγω πιστευο μαλλον οτι 8α σου απαντησουν πια dsl γραμμη εμεις δεν βλεπουμε τιποτα.μακαρι να λεο μαλακιες αλλα εχει γινει σε πολλους αποδω μεσα αυτο.δηλαδη να κανουν αλλαγη απο isdn se pstn και καπακι να ζητανε και παροχη υπηρεσιας adsl.μακαρι να βγω ψευτης φιλε μου και να σου πανε ολα καλα.παντος να ξερεις μετα απο το κουμπωμα της γραμμης σου απο το τεκ οτε που ανικεις του POTS ΣΤΟ DSLAM χρειαζονται απο κωλετη περι της 1 εβδομαδα να για φτιαξουν το κυκλωμα και να δωσουν ΙΡ για να εισαι κ.

ikonsgr
20-12-03, 11:34
Τι να σας πω ρε παιδιά, εγω είμαι απο θεσσαλονικη περιοχή χαριλάου, 2 φίλους μου που ξέρω , κάναν αίτηση για adsl και σε 1 βδομάδα ειχαν τη σύνδεση έτοιμη. Λέτε η κοπέλα στο 134 να μου έλεγε μαλ#@ς? Και γιατί να το κάνουν αυτό ? Θα μπορούσαν να μου πουν ξέρεις αφου εκρεμει η μετατροπή σου πάρε οταν θα έχει γίνει. Εμένα ουτε καν με ρώτησαν, εγω τους είπα οτι τη δευτερα εχω κλεισει με τους τεχνικους να μου κάνουν τη μετατροπή σε pstn η οποία γίνεται σε λίγες ώρες το πολύ, (το ξέρω γιατί όταν είχα βαλει isdn ήρθαν στις 11 και απο τις 1 μιση το μεσημερι έιχα τη γραμμη έτοιμη. Τέτοιου είδος κόλλημα φαίνεται να μην υπάρχει δηλ. αν τους πάρεις και τους πεις οτι θέλω adsl pstn και έχεις isdn δεν προκειται να ψάξουν (2 φορές πήρα στο 134 και τις 2 βασίζονταν σε ότι τους πω... ) δηλ. περιμένουν ΕΣΥ να τους πεις τι έχεις οπώτε αν τους πεις λάθος μπορεί να έρθουν να σου βάλουν την adsl pstn και εσυ να έχεις isdn γραμμή :? Μπορεί να ακούγεται λίγο κουλό αλλά στην Ελλαδα όλα να τα περιμένεις. Εχω την εντύπωση πάντως ότι οι περισσότεροι που απαντήσατε πρεπει να έχετε adsl αρκετό καιρό, διότι το καλοκαίρι ας πούμε σίγουρα μπορεί να περίμενες και 1 μηνα για να τελειώσεις τις διαδικασίες, επίσης μεγάλη σημασία στο χ΄ρονο παίζει και η πολη αλλά και η περιοχή που είσαι (αν ήμουν κέντρο πχ είμα ι σίγουρος ότι ακόμα και ΑΝ έβρισκα ελευθερη θέση σε dslam θα μου περνε πάνω απο 2 βδομάδες διότι στο κέντρο είναι πολυ περισσότεροι που πρέπει να εξυπηρετηθούν απ'οτι στις γύρω περιοχές, φαντάζομαι το ίδιο θα συμβαίνει και στην Αθήνα), αν δε βαριέσται κάντε ένα post με την πολη την περιοχή και το ποσες μέρες κάνατε για να σας βάλουν την ρημαδα την adsl (μιλάμε απο την ημέρα που την παραγγείλατε μέχρι να μπορείτε να μπειτε στο Internet με adsl έτσι?) Καλά άμα έχει γίνει τέτοια μαλ@#! θα φαν χεσιμο, θα πάρω τους τεχνικούς τη δευτέρα να δω αν έχουν την παραγγελία μου για adsl, γιατί αν δεν την έχουν, δεν ώφειλαν να με ενημερώσουν ωστε να μην περιμένω κι'εγώ σαν το ΅μ@#@ 8) ?

Axilleass
20-12-03, 15:15
Παρτους οπως ειπε ο camelot21.. Μπορει απο μονοι τους να περασουν την αιτηση -οπως εγινε στην δικη μου περιπτωση...Αλλα μπορει και οχι, και να περιμενεις αδικα.
ενα τηλεφωνημα δεν βλαπτει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.