PDA

Επιστροφή στο Forum : ipv6



mixanobios
30-09-09, 15:20
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς εδώ ξέρει μήπως ο ΟΤΕ δίνει ipv6, και αν ναί πως μπορώ να το ζητήσω.

phantom_thess
01-10-09, 20:13
οκ τωρα πες μου εναν ελληνικο παροχο που να δινει IPV6, επειδη ζητας απο ΟΤΕ... δεν υπαρχει... απ'οτι ξερω δεν κυκλοφορει καν στην Ευρώπη (Γερμανια, Αυστρια, Σουιδια σιγουρα οχι !). Σε καμια 20 χρονια μπορει να γινει κατι σχετικο, μεχρι τοτε πρεπει να μας φτασει το IPV4 :P. Και δεν ειναι μονο απο πλευρα του ISP, πρεπει να σκεφτεις οτι καθε προγραμα που εχεις στο PC το οποιο δουλευει με sockets δεν θα λειτουργησει με το νεο προτοκολο, διοτι δεν βγικαν ακομα τα libraries για το IPV6 (υπαρχουνε βασικα, αλλα ειναι σε μορφη beta - στην C/C++ τουλαχιστον).

karavagos
01-10-09, 21:23
Μόνο από ΕΔΕΤ για την ώρα.

mixanobios
01-10-09, 21:52
Η ΕΔΕΤ δίνει και έχω κάνει αίτηση από το πανέπι μου για να πάρω. Αλλά πιστευω ότι πρέπει και οι προβάιντερς να δώσουν σύντομα ipv6 γιατί λύνει πολλά προβλήματα όπως το NAT κλπ. Από την άλλη αν δεν το ζητάει κανείς πώς θα δώσουν; γιαυτό και θέλω να μάθω πώς θα το ζητήσω, ώστε να δούν σιγά σιγά ότι υπάρχουν άνθρωποι που το θέλουν.
@phantom: τα 20 χρόνια σου κάντα 2-3 και πολλά λέω. Προβλέπω ότι τα p2p θα είναι αυτά που θα σπρώξουν το ipv6 και μάλιστα πολύ σύντομα...

psyxakias
03-10-09, 13:31
Το πρόβλημα δεν είναι να το ζητήσουν οι χρήστες αλλά ότι σε αρκετές περιπτώσεις, ακόμα και απλώς για να απλή υποστήριξη IPv4 & IPv6 σε ένα δίκτυο, απαιτεί αλλαγές σε δικτυακό εξοπλισμό που κοστίζει χρόνο και χρήμα. Ενώ για να υποστηριχθεί πλήρως, ώστε να αρχίσει να καταργείται σιγά-σιγά το IPv4, παίζει σημαντικό ρόλο και η native υποστήριξη στους διαδικτυακούς διακομιστές (servers) και στο λογισμικό των χρηστών (αν και υπάρχουν λύσεις για backwards IPv4 compatibility) όπως αναφέρθηκε.

Πάντως μια χαρά λειτουργούν τα P2P με NAT, δεν βλέπω να ασκείται κάποια πίεση τα τελευταία 10 χρόνια που έχει γίνει ευρέως γνωστή η P2P αρχιτεκτονική (μέσω των προγραμμάτων για κατέβασμα αρχείων). Το βασικότερο πλεονέκτημα, μεταξύ άλλων, έως τώρα που δελεάζει σιγά-σιγά τους παρόχους είναι ότι παρέχει μεγαλύτερο φάσμα IP αριθμοδότησης σε μια περίοδο που το IPv4 εξαντλείται (http://penrose.uk6x.com/)... παρά τα P2P.

Εσύ από περιέργεια, για ποιο λόγο έχεις τόσο ανάγκη το IPv6 που δε σε καλύπτει το NAT; Υποθέτω πως γνωρίζεις ότι με την τόσο μικρή διάδοση που υπάρχει ακόμα, στο ~99.9% των προορισμών θα συνεχίσεις να συνδέεσαι μέσω IPv4. Σύμφωνα με ένα απλό progress report (http://bgp.he.net/ipv6-progress-report.cgi), κάτω από το 5% των δικτύων έχουν αποκτήσει & δρομολογήσει IPv6 allocations (χωρίς να σημαίνει ότι τα έχουν αξιοποιήσει πλήρως) και απειροελάχιστα sites.

karavagos
03-10-09, 13:35
Πάντως τα P2P (και συγκεκριμένα το utorrent) έχουν ανεβάσει κατακόρυφα την χρήση του IPv6, κάτι που δεν το περίμενε κανείς.

psyxakias
03-10-09, 13:49
Πάντως τα P2P (και συγκεκριμένα το utorrent) έχουν ανεβάσει κατακόρυφα την χρήση του IPv6, κάτι που δεν το περίμενε κανείς.Ενδιαφέρον. Πέρα από πιθανή μείωση χρήσης πόρων κατά το routing processing (λόγω διαφορετικότητας των IPv6 headers) στο δικτυακό εξοπλισμό των παρόχων, πρακτικά θα ωφελούσε σε κάτι τους ελληνικούς ISPs; Μια καλή αρχή πάντως, για να εγκλιματιστούν και οι χρήστες, θα ήταν να υποστηρίζεται το IPv6 για την κίνηση στα AIX/GRIX κυκλώματα εθνικής διασύνδεσης. Έχει ακουστεί καμιά πρόβλεψη για τέτοια υλοποίηση σύντομα; :whistle:

--- ipv6.l.google.com ping6 statistics ---
5 packets transmitted, 5 packets received, 0.0% packet loss
round-trip min/avg/max/std-dev = 72.064/72.373/72.948/0.331 ms

:twisted: :twisted: :twisted:

karavagos
03-10-09, 18:17
Ενδιαφέρον. Πέρα από πιθανή μείωση χρήσης πόρων κατά το routing processing (λόγω διαφορετικότητας των IPv6 headers) στο δικτυακό εξοπλισμό των παρόχων, πρακτικά θα ωφελούσε σε κάτι τους ελληνικούς ISPs; Μια καλή αρχή πάντως, για να εγκλιματιστούν και οι χρήστες, θα ήταν να υποστηρίζεται το IPv6 για την κίνηση στα AIX/GRIX κυκλώματα εθνικής διασύνδεσης. Έχει ακουστεί καμιά πρόβλεψη για τέτοια υλοποίηση σύντομα; :whistle:


Αυτό με το καλύτερο routing processing μην το θεωρείς δεδομένο. Τα περισσότερα ASICs είνα κατασκευασμένα με γνώμονα το IPv4, οπότε παρουσιάζουν μικρότερη απόδοση όταν χρησιμοποιούνται για IPv6. Εννοείται ότι κάτι τέτοιο θα αλλάξει στο μέλλον, αλλά για την ώρα το IPv6 υστερεί.
Γενικότερα το ενδιαφέρον στον ελληνικό χώρο των παρόχων είναι κυρίως περιορισμένο σε managerial επίπεδο. Μόνο το ΕΔΕΤ κάθεται και ασχολείται και σε τεχνικό επίπεδο (αν φυσικά εξαιρέσουμε τις όποιες υλοποιήσεις σε labs από τους υπόλοιπους).

Επίσης, σχετικά με την εξάπλωση του IPv6, θα βοηθήσει σημαντικά και το IPoSN (http://tools.ietf.org/html/rfc5514) :whistle:

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για IPv6 συνδεσιμότητα, μπορεί να χρησιμοποιήσει και κάποιο από τα free toredo relays (http://www.bgpmon.net/teredo.php) ή κάποιο IPv6 tunneling software.

mixanobios
05-10-09, 11:54
ipv6 θέλω να βάλω διότι
1) θέλω να εξασκήσω τις γνώσεις μου πάνω του
2) υποστηρίζεται πλέον από το utorrent
3) υπάρχουν newsgroup servers που παρέχουν δωρεάν download αν συνδέεσαι με ipv6

SfH
05-10-09, 12:02
Πέρα από πιθανή μείωση χρήσης πόρων κατά το routing processing (λόγω διαφορετικότητας των IPv6 headers) στο δικτυακό εξοπλισμό των παρόχων, πρακτικά θα ωφελούσε σε κάτι τους ελληνικούς ISPs;

Πέρα από καινούριους routers (δεν έχει πέσει στα χερια μου κάνας ASR ακόμα να δοκιμάσω. Δέχομαι δωρεές! :p ), μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Ειδικά όταν μιλάμε για πράγματα πέρα του απλού τυφλού routing (ACLs κτλ), η απόδοση είναι αρκετά χαμηλότερη σε σχέση με το ipv4.

@ ADSLgr.com All rights reserved.