PDA

Επιστροφή στο Forum : 6 μέρες συγχρονίζει αλλά χωρίς IP



cpu0
01-10-09, 11:09
Ρε παιδιά είμαι στο DSLAM εξοχής-Θεσ/νίκης.
Ενώ το connx μου παίζει στα 1,5mbps με χαμηλό συγχρονισμό, όπως πάντα, λόγω απόστασης κυρίως, ζητώ έλεγχο δυο βδομάδες πριν για τις χαμηλές ταχύτητες στο upstream που διαρκώς χειροτερεύουν (έπεσα και στα 87 Kbps)
Για μία εβδομάδα δεν έχω καμία ενημέρωση ούτε αλλάζει κάτι στη σύνδεσή μου.

Από την προηγούμενη Παρασκευή κάτι μου άλλαξαν (πόρτα ίσως; να με έβαλαν σε προβληματική; ) και συγχρονίζω (χάλια όπως πάντα με attn 55 ως 58) αλλά πλέον δεν παίρνω IP. Από το Σάββατο το κοιτούν οι τεχνικοί. :down:Τόσο λίγοι είναι εκεί στην Τούμπα ή βαριούνται να πάνε μέχρι την Εξοχή να αλλάξουν καμιά πόρτα ; Περιττό να πω ότι τηλεφωνώ καθημερινά, κάνω restart το speedtouch, άλλαξα PPOE σε PPOAκαι τούμπαλιν, δοκίμασα άλλο router κλπ

Ε Λ Ε Ο Σ !

Βρε εξυπηρέτηση, μήπως είμαι σε εναλλακτικό και δεν το ήξερα!?

obillias
02-10-09, 10:51
φιλε μου και εγω ειχα κατι τετοια προβληματα και τελικα ειχαν κουμπωσει σε λαθος πορτα
εκαναν 10 μερες? δεν θυμαμαι μεχρι να βρουν τι εφταιγε
εγω ειμαι πειραια

psyxakias
03-10-09, 12:58
Αφού δοκίμασες ήδη άλλο router, για ρίξε μια ματιά στο log (αν θες, ανάρτησέ το εδώ αφαιρώντας οτιδήποτε προσωπικά στοιχεία, user/pass κτλ) για να δεις τι μηνύματα εμφανίζει. Γενικότερα αν συνεχίσει το πρόβλημα:
- Τηλέφωνο στο 121 για δήλωση βλάβης
- Αποστολή γραπτής αναγγελίας για βλάβη μέσω fax/email
- Καταγγελία ΕΕΤΤ για μη αποκατάσταση προβλήματος

giannis42
03-10-09, 13:44
DSLAM εξοχής-Θεσ/νίκης......

Οι κ. του ΟΤΕ, εβαλαν ενα DSLAM, σε αποσταση μεγαλυτερη των 3χλμ. απο το Ασβεστοχωρι, που εχει περιπου 10.000 κατοικους, ενω η Εξοχη εχει περιπου 500..αν αυτο ποτε αποφερει κερδοφορια στο ΟΤΕ...:hmm:

maik
03-10-09, 18:50
DSLAM εξοχής-Θεσ/νίκης......

Οι κ. του ΟΤΕ, εβαλαν ενα DSLAM, σε αποσταση μεγαλυτερη των 3χλμ. απο το Ασβεστοχωρι, που εχει περιπου 10.000 κατοικους, ενω η Εξοχη εχει περιπου 500..αν αυτο ποτε αποφερει κερδοφορια στο ΟΤΕ...:hmm:

Το DSLAM δεν μπαινει οπου ερθει στο κεφαλι καποιου. Μπαινει διπλα-μεσα στο Α/Κ.
Οταν λοιπον εγινε το Α/Κ της Εξοχης το adsl ηταν απλα επιστημονικη φαντασια. Τελος της δεκαετιας του 70 αρχες του 80 περιπου. Για την τηλεφωνια ηταν μια χαρα.
Ειχε και διπλα το Παπανικολαου.
Αν τωρα η οικιστικη επεκταση σταματησε (για καποιο λογο ) στην Εξοχη και γιγαντωθηκε στο Ασβεστοχωρι και μαλιστα στην πλευρα προς το Ρετζικι αυτο εγινε την τελευταια τριετια-τετραετια και φυσικα δεν μπορουσε να προβλεφθει απο κανεναν.

emeliss
03-10-09, 20:07
Μπορούν όμως σήμερα να βάλουν μια καμπινούλα και να μείνουν ευχαριστημένοι οι Ασβεστοχωρίτες.

maik
03-10-09, 23:20
Μπορούν όμως σήμερα να βάλουν μια καμπινούλα και να μείνουν ευχαριστημένοι οι Ασβεστοχωρίτες.

Βαζουν. Αλλα εχει περασει απο 400 κυματα οχι 40:evil:

cpu0
04-10-09, 01:04
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Δεν έχω πρόχειρο το log, αν και του speedtouch δεν ήταν πλήρως κατατοπιστικό. Όταν έβαλα το παλιο-φριτζ, το error ήταν PPoE error: timeout και κάτι ανάλογο όταν επέλεγα το PPoA (Timeout during PPP negotiation μάλλον). Μου είχε ξαναπαρουσιαστεί πριν 2 - 2,5 χρόνια στην ίδια σύνδεση πρόβλημα με το ακριβώς error, και πάλι μετά από ενέργειές τους και πάλι κωλυσιεργούσαν να ασχοληθούν. Περιττό να πω πόσο μου έχουν σ π ά σ ε ι τα νεύρα.

Τηλεφωνώ στο 121 σε καθημερινή βάση. "Το έχουν αναλάβει οι τεχνικοί". Μου έχουν δώσει και το σταθερό των τεχνικών στην Τούμπα. Εκεί σπανιότατα βέβαια απαντούν.
psyxakias σωστές οι σκέψεις για την έγγραφη αναγγελία, από Δευτέρα θα το κάνω μάλλον και αυτό αν δεν έρθουν. Μα με τα πόδια από την Τούμπα θα είχαν έρθει και θα το χαν διορθώσει 5 φόρες, δέκα μέρες κοντεύουμε! Ίσως περιμένουν τη νέα κυβέρνηση, να δείξουν ότι κάτι αλλάζει :D

Ελπίζω πάντως να έρθουν πιο γρήγορα από ότι η φορθνετ στο Ασβεστοχώρι (20/10/09) με το επιδοτούμενο..

ΥΓ. Λογική η εξήγηση για το Α/Κ. 30 χρόνια μετά ωστόσο υπάρχουν άλλες ανάγκες, για τις οποίες κάποια λύση πρέπει να δοθεί.

yiannis99
04-10-09, 13:03
Τηλεφωνώ στο 121 σε καθημερινή βάση. "Το έχουν αναλάβει οι τεχνικοί". Μου έχουν δώσει και το σταθερό των τεχνικών στην Τούμπα. Εκεί σπανιότατα βέβαια απαντούν.
psyxakias σωστές οι σκέψεις για την έγγραφη αναγγελία, από Δευτέρα θα το κάνω μάλλον και αυτό αν δεν έρθουν. Μα με τα πόδια από την Τούμπα θα είχαν έρθει και θα το χαν διορθώσει 5 φόρες, δέκα μέρες κοντεύουμε! Ίσως περιμένουν τη νέα κυβέρνηση, να δείξουν ότι κάτι αλλάζει.


Να τους καλείς από 07.50 έως 08.20 για να έχεις πιθανότητες επιτυχίας, μετά φεύγουν τα συνεργεία.

psyxakias
04-10-09, 13:08
Να τους καλείς από 07.50 έως 08.20 για να έχεις πιθανότητες επιτυχίας, μετά φεύγουν τα συνεργεία.Αν όντως αληθεύει αυτό, έχω τις αμφιβολίες μου (διότι το 121 δεν είναι απευθείας τηλ τεχνικών αλλά καταγραφής βλαβών), είναι πραγματικά τραγικό. Υπάρχει σύστημα καταγραφής βλαβών που θα έπρεπε να κάνει τη δουλειά του χωρίς ο συνδρομητής να βάζει ξυπνητήρι και να έχει 30' ανά μέρα στη διάθεσή του για να καλέσει, ώστε "να έχει επιτυχία".

sdikr
04-10-09, 13:09
Αν όντως αληθεύει αυτό, έχω τις αμφιβολίες μου (διότι το 121 δεν είναι απευθείας τηλ τεχνικών αλλά καταγραφής βλαβών), είναι πραγματικά τραγικό. Υπάρχει σύστημα καταγραφής βλαβών που θα έπρεπε να κάνει τη δουλειά του χωρίς ο συνδρομητής να βάζει ξυπνητήρι και να έχει 30' ανά μέρα στη διάθεσή του για να καλέσει, ώστε "να έχει επιτυχία".


οχι ρε εσύ μιλάει για το τηλέφωνο των τεχνικών στην τούμπα

yiannis99
04-10-09, 13:11
Αν όντως αληθεύει αυτό, έχω τις αμφιβολίες μου (διότι το 121 δεν είναι απευθείας τηλ τεχνικών αλλά καταγραφής βλαβών), είναι πραγματικά τραγικό. Υπάρχει σύστημα καταγραφής βλαβών που θα έπρεπε να κάνει τη δουλειά του χωρίς ο συνδρομητής να βάζει ξυπνητήρι και να έχει 30' ανά μέρα στη διάθεσή του για να καλέσει, ώστε "να έχει επιτυχία".



""Μου έχουν δώσει και το σταθερό των τεχνικών στην Τούμπα. Εκεί σπανιότατα βέβαια απαντούν. ""

Λέει ο φίλος, ότι του έδωσαν το απευθείας σταθερό των τεχνικών και τους καλεί ο ίδιος. Δεν καλεί στο 121. Για αυτήν την περίπτωση παίζει το ωράριο.

........Auto merged post: yiannis99 πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με πρόλαβε ο αντμινιστράτορας, AVE!

psyxakias
04-10-09, 13:14
Έχεις δίκιο, είχα παρατηρήσει μόνο το "τηλεφωνώ στο 121 σε καθημερινή βάση". Σε αυτή τη περίπτωση, έχει περισσότερη λογική αυτό που λες όντως. Ζητώ συγνώμη, δε το πρόσεξα. :down:

icy20
06-10-09, 10:29
Τωρα πια μετα απο ολα αυτα που εχω περασει μπηκα και εγω στο club αυτου του thread...
Εδω και μια βδομαδα εχω τουλαχιστον 1 αποσυνδεση την ημερα (ετσι νομιζω δηλαδη γιατι οταν λειπω αποσυνδεεται) και μετα το βρισκω παντα συγχρονισμενο αλλα χωρις ip...Αυτο και με το baudtek και με το zyxel.Εχω δηλωσει βλαβη εδω και μερες.Παιρνω χτες να τους πρηξω λιγο και παω το βραδυ και οσο ημουν εκει (3 ωρες) τις 2 τουλαχιστον το ρουτερ προσπαθουσε να κανει sync και οταν εκανε 1/3 επαιρνε ip και για λιγο net.Μετα απο 5 λεπτα (και κυριως οταν εμπαινα στο interface του router) επεφτε με τη μια!!!!!SNR να ξερετε εχω 2 LOL...

@ ADSLgr.com All rights reserved.