PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα,δικαιολογημένη?



alexmouris
01-10-09, 15:11
συμφωνα με το γνωστο calculator βρηκα οτι η αποσταση απο το dsl (λαμια) ειναι 1.9 km.
εχω conx 24αρα και χρησημοπειω το baudtec το ενσυρματο που μου εδωσαν
τα στοιχεια που μου δεινει ειναι τα εξεις:

--------------------- down ----------up------------------------

SNR Margin:------- 11.3-----------11.8 db

Line Attenuation: ---22.1----------15.6 db

Data Rate:---------10356-----------861 kbps

και ρωτω...δικαιολογειται τοσο χαμηλη ταχυτητα η θα επρεπε να παιζω καπου στα 15+?
να σημειωσω οτι η γραμμη μου ειναι σταθεροτατη χωρις κανενα προβλημα
απλα η ταχυτητα ειναι χαμηλη.
πιστευεται οτι με αλλο router μπορω να δω αλλαγη?
και αν ναι πιο θα μου προτινατε?
ευχαριστω προκαταβολικα,
αλεξανδρος

psyxakias
03-10-09, 13:05
Αρχικά θα πρέπει να ελέγξεις το ADSL modulation για να σιγουρευτείς ότι είσαι ADSL2+ και όχι σκέτο ADSL2 (που θα δικαιολογούσε την χαμηλότερη ταχύτητα). Έπειτα το SNR σου είναι σχετικά υψηλό που είτε σημαίνει custom profile (πχ λόγω θορύβου/αστάθειας συγρονισμού), είτε ότι έχεις αστάθεια θορύβου (αν επανασυγχρονίσεις, πιθανόν να ανέβει η ταχύτητα αλλά να ξαναπέσει στον επόμενο επανασυγχρονισμό).

Με 22 dB attenuation θεωρητικά θα έπρεπε να "παίζεις" στα 19+ Mbps, πρακτικά (αν υπάρχουν συνακροάσεις / θόρυβος) άντε 2-3 Mbps παρακάτω. Αν δοκιμάσεις με ένα δανεικό router (το baudtec που έστειλαν σε εμένα ήταν μάπα!) και δεν δεις διαφορά, ρίξε ένα τηλέφωνο στο 121 να το κοιτάξουν (λογικά θα υποτιμούσαν το αίτημα, αλλά ξέρω γω σύμφωνα με τη νέα διαφήμιση του ΟΤΕ μπορεί να το κοιτάξουν).

alexmouris
04-10-09, 18:09
μολις γυρισω θα το τσεκαρω το modulation (λοιπω λογο εκλογων) αλλα μηπως μπορεις να μου πεις τι ακριβως ειναι το custom profile?
με "κλειδωνουν" σε οποια ταχυτητα θελουν και ετσι?
παντως με το 121 δεν νομιζω να βγει κατι αφου να σκεφτεις οτι για να κανω αναβαθμιση της γραμης σε 24 μου ειπαν να παρω τους τεχνικους να κλεισω ραντεβου γιατι για καποιον λογο δεν μπορουσε να γινει αλλιως...μονο αυτο να σκεφτεις αντε για...οσο για δανικο router ενας φιλος εχει το speedtouch 585 v7
εχω ακουσει καλα λογια για το συγκεκριμενο router..θα το βαλω να δω διαφορες και θα ξαναστειλω με λεπτομεριες

@ ADSLgr.com All rights reserved.