PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραγικός διάλογος με πωλητή HOL



lef
01-10-09, 20:08
Τραγικός διάλογος με πωλητή γένους θηλυκού της HOL (θέλω να πιστεύω ότι ανήκει σε άλλη συνεργαζόμενη εταιρία) που ήθελε να μου πουλήσει double play. Πήρε σήμερα το μεσημέρι στο γραφείο (στο σπίτι έχω ήδη HOL) και έγιναν τα παρακάτω:

(σημειώνω ότι μιλούσε στο 2ο πρόσωπο και για αρχή νόμισα ότι ήταν γνωστή που μου έκανε πλάκα)

Πωλ: Καλό μεσημέρι, σου τηλεφωνώ από την HOL.
Εγώ: Επίσης, τί θα θέλατε;
Πωλ: Βλέπω πως το τηλέφωνο που χρησιμοποιείς καλύπτεται από την HOL και μπορείς να έχεις γρήγορο Internet και δωρεάν τηλέφωνα
Εγώ: Ευχαριστώ αλλά εδώ έχω conn-x
Πωλ: Και αυτό είναι καλό;
Εγώ: (παγωμένος) Ευχαριστώ αλλά δε με ενδιαφέρει
Πωλ: Νομίζεις! (και το κλείνει)

Έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum, αλλά σήμερα μετά τα νεύρα που μου προκάλεσε, με έπιασαν τα γέλια, και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. :rofl::rofl:

mathcore
01-10-09, 20:17
:rofl: αν δεν το έκλεινε έπρεπε να συνεχίσεις την κουβέντα..τρελιάρα φαίνεται μπορεί να έβγαινε και καμιά "άκρη"..χεχεχε

nnn
01-10-09, 20:19
Έπρεπε να ζητήσεις να σου φέρουν οπτική :rofl:

mmoukiou
01-10-09, 20:56
Καινούριες στρατηγικές μάρκετινγκ... Και καλά, τώρα, θα τους κυνηγάς εσύ...:rofl: Πού τα μαθαίνουν αυτά ήθελα να ήξερα. Ούτε σε μωρά παιδάκια δεν πιάνουν.

guzel
01-10-09, 21:06
:lol:


όπως κατάλαβες δεν σε πήρε η χολ

DaveMurray
01-10-09, 21:40
και ποιός πήρε; Ο εξωγήινος παπανδρέου;

(και ο πωλητής, "συνεργαζόμενος" με την HOL, όταν αναφέρει το "όνομα της" αυτήν εκπροσωπεί....)

Τα παράπονα στην HOL γιατί εκείνη και μόνο εκείνη φταίει για τα γελοία, κουφά, τραγελαφικά, και ανάποδα που βλέπουμε και ακούμε.....

Και εγώ είχα μια "εμπειρια" με καποιά πωλήτρια, αλλά όχι από το τηλ, αλλά από κοντά (στην είσοδο του διαμερίσματος μου)..... Σκέτο μανουλομάνουλο!!!!..... Πήγε να μου πουλήσει HOL, ενώ είχα..... Τι ήθελα ρε γμτ να πω κατευθείαν ότι ήδη είμαι στην HOL.... Θα την έβαζα μέσα για καφέ να μου λέει για την "HOL" :p

gangel
02-10-09, 10:51
Καθόλου περίεργο με την ανεπαρκή εκπαίδευση + την έλλειψη ελέγχου ποίοτητας...

pan34
02-10-09, 10:59
αν και εχω ποσταρει 2 φορεs για τα τερτιπια των πωλητων ειδικα τηs hol προχθεs κανανε κατι ακομα καλυτερο.Τρειs και μιση το μεσημερι χτυπαει κουδουνι,ευπαρουσιαστη κοπελα στην πορτα.Γεια σαs κυριε εκπροσωπουμε την εταιρεια μετρησηs ποιοτηταs ευρυζωνικηs συνδεσηs.Ποια εταιρεια εχετε;Οτε.Μου δινετε σαs παρακαλω ενα λογαριασμο του οτε να γραψουμε καποια στοιχεια που θελουμε και προχωραμε παρακατω;αφου την ρωτησα 3-4 φορεs απο ποια εταιρεια ειναι και τι θελει τον λογαριασμο και στο φιναλε δεν ενδιαφερομαι,μου απαντησε εσειs χανετε κυριε που δεν θα εχετε οπτικη ινα στο σπιτι σαs απο την hol!Hμαρτον

matelas
02-10-09, 11:19
αυτό με την οπτική ίνα στο σπίτι μου το έχουν πει και σε εμένα (παρόλο που είμαι πελάτης τους τηλεφωνούν :p ). Ότι να ναι.

nm96027
02-10-09, 11:26
:lol:


όπως κατάλαβες δεν σε πήρε η χολ

Έχει όντως σημασία; Αν βάλω εγώ έναν τρίτο και σε σκοτώσει θα πεις "όντως δεν με σκότωσε ο nm96027 αλλά ο υπάλληλος του. Όπως και να χει, έχει διαφορά".

Επίσης


όταν με φορολογεί άδικα η κυβέρνηση, δεν φταίει η κυβέρνηση αλλά ο τοπικός έφορας. ή μήπως ο ταμίας της εφορίας που εισπράτει τα λεφτά.
όταν η τράπεζα μου δίνει χαμηλό επιτόκιο στις καταθέσεις, ή μου παίρνει υψηλό στα δάνεια, δεν φταίει η τράπεζα αλλά ο υπάλληλος της τράπεζας.
όταν χαλάσει το καινούργιο μου αυτοκίνητο ασφαλώς και φταίει ο τελευταίος εργάτης του εργοστασίου που έβαλε την βίδα. Ο μηχανικός παραγωγής τι δουλειά έχει;



και ποιός πήρε; Ο εξωγήινος παπανδρέου;

(και ο πωλητής, "συνεργαζόμενος" με την HOL, όταν αναφέρει το "όνομα της" αυτήν εκπροσωπεί....)

Σωστός.


Και εγώ είχα μια "εμπειρια" με καποιά πωλήτρια, αλλά όχι από το τηλ, αλλά από κοντά (στην είσοδο του διαμερίσματος μου)..... Σκέτο μανουλομάνουλο!!!!..... Πήγε να μου πουλήσει HOL, ενώ είχα..... Τι ήθελα ρε γμτ να πω κατευθείαν ότι ήδη είμαι στην HOL.... Θα την έβαζα μέσα για καφέ να μου λέει για την "HOL" :p

Διπλά σωστός.


αν και εχω ποσταρει 2 φορεs για τα τερτιπια των πωλητων ειδικα τηs hol προχθεs κανανε κατι ακομα καλυτερο.Τρειs και μιση το μεσημερι χτυπαει κουδουνι,ευπαρουσιαστη κοπελα στην πορτα.Γεια σαs κυριε εκπροσωπουμε την εταιρεια μετρησηs ποιοτηταs ευρυζωνικηs συνδεσηs.Ποια εταιρεια εχετε;Οτε.Μου δινετε σαs παρακαλω ενα λογαριασμο του οτε να γραψουμε καποια στοιχεια που θελουμε και προχωραμε παρακατω;αφου την ρωτησα 3-4 φορεs απο ποια εταιρεια ειναι και τι θελει τον λογαριασμο και στο φιναλε δεν ενδιαφερομαι,μου απαντησε εσειs χανετε κυριε που δεν θα εχετε οπτικη ινα στο σπιτι σαs απο την hol!Hμαρτον

Αυτά κάποτε πρέπει να μαζευτούν εδώ στο adslgr και να γίνει ομαδική καταγγελία.

akiscybernet
02-10-09, 12:03
φιλε pan34 καποτε εργαζομουν σε μια απο αυτες τις εταιρειες direct marketing κ εκπροσωπουσαμε διαφορες εταιρειες hol,tellas,on κτλπ...ΠΡΟΣΟΧΗ μη ψαρωνετε στις ατακες τυπου : κανουμε μετρηση της γραμμης σας,αξιολογουμε την γραμμη σας,θα σας βαλουμε οπτικη ινα,θα εχετε δεκαπλασια ταχυτητα στο internet απεριοριστες κλησεις κτλπ...Η στρατηγικη ειναι να ζητανε τους λογαριασμους ωστε να εχουν τον ελεγχο απεναντι στον πελατη ωστε να κανουν οσο πιο γρηγορα μπορουν το συμβολαιο.Δυστυχως οι υπαλληλοι αυτων των <<εταιρειων>> δουλευουν με ποσοστα και για να βγαλουν το μεροκαματο αναγκαζονται να λενε αρκετα ψεματα εις βαρος των καταναλωτων αλλα υπαρχουν και αλλοι πλασιε που για να πουλησουν λενε τα απιστευτα θυμαμαι τοτε εναν συναδερφο να λεει θα σας φερουμε λαπτοπ δωρο η' βαλτε μου μια υπογραφη εδω να φαινεται οτι σας επισκευθηκα και καναν συμβολαιο εις αγνοια του πελατη.Αυτο το ειδος marketing ειναι αρκετα διαδεδομενο στο εξωτερικο και σιγα σιγα εισερχεται κ εδω.Τις εταιρειες τις ικανοποιει γιατι εχουν μετρησιμα αποτελεσματα χωρις να πληρωνουν μισθους ,ενδεικτικα στην Ελλαδα η Ηol εχει 300-500 καινουριες συνδεσεις.Δυστυχως η νομικη μορφη αυτων των εταιρειων ειναι καθολα νομιμη κ δε μπορει να κανει κανενας τιποτα εις βαρος τους...
Συγνωμη αν κουρασα...

nnn
02-10-09, 12:10
Αν αυτή η πρακτική θεωρείται νόμιμη, τότε και εγώ θεωρώ πως έχω το δικαίωμα της νόμιμης άμυνας απέναντι τους και ας μην είμαι βίαιος σαν χαρακτήρας, γιατί αυτό που κάνουν είναι καθαρή εξαπάτηση.
Αν στο κάνει κάποιος ανώνυμος στον δρόμο θα τον πλακώσεις στις φάπες...

pan34
02-10-09, 12:13
akiscybernet ευτυχωs τα ξερω τα τερτιπια τουs.Αν ηταν η μητερα μου ομωs που δεν ξερει απο αυτα;και οπωs λεει και ο nm καποια στιγμη ισωs πρεπει να γινει μια ομαδικη καταγγελια να βαλουν λιγο μυαλο

vamvakoolas
02-10-09, 12:14
εγω παντως θα το γυριζα στο καμακι
(θες να παμε για καφε να μου τα εξηγησεις αναλυτικα?):whistle:

prodromosfan
02-10-09, 12:16
γαμωτο, γιατι δεν με παιρνουν και εμενα τηλέφωνο να μου φερουν οπτικη ινα στο δευτερο τηλεφωνο που ειναι εδω και κατι χρόνια φερεσυχνο και ο ΟΤΕ δεν κανει τιποτα γιαυτο;;;;;;; :cry:

:rofl:

euri
02-10-09, 12:17
εγω παντως θα το γυριζα στο καμακι
(θες να παμε για καφε να μου τα εξηγησεις αναλυτικα?):whistle:

...έλα να σου κάνω εγώ συμβόλαιο, να σου βάλω και τον...όρο...

sexrazat
02-10-09, 12:30
φιλε pan34 καποτε εργαζομουν σε μια απο αυτες τις εταιρειες direct marketing κ εκπροσωπουσαμε διαφορες εταιρειες hol,tellas,on κτλπ...ΠΡΟΣΟΧΗ μη ψαρωνετε στις ατακες τυπου : κανουμε μετρηση της γραμμης σας,αξιολογουμε την γραμμη σας,θα σας βαλουμε οπτικη ινα,θα εχετε δεκαπλασια ταχυτητα στο internet απεριοριστες κλησεις κτλπ...Η στρατηγικη ειναι να ζητανε τους λογαριασμους ωστε να εχουν τον ελεγχο απεναντι στον πελατη ωστε να κανουν οσο πιο γρηγορα μπορουν το συμβολαιο.Δυστυχως οι υπαλληλοι αυτων των <<εταιρειων>> δουλευουν με ποσοστα και για να βγαλουν το μεροκαματο αναγκαζονται να λενε αρκετα ψεματα εις βαρος των καταναλωτων αλλα υπαρχουν και αλλοι πλασιε που για να πουλησουν λενε τα απιστευτα θυμαμαι τοτε εναν συναδερφο να λεει θα σας φερουμε λαπτοπ δωρο η' βαλτε μου μια υπογραφη εδω να φαινεται οτι σας επισκευθηκα και καναν συμβολαιο εις αγνοια του πελατη.Αυτο το ειδος marketing ειναι αρκετα διαδεδομενο στο εξωτερικο και σιγα σιγα εισερχεται κ εδω.Τις εταιρειες τις ικανοποιει γιατι εχουν μετρησιμα αποτελεσματα χωρις να πληρωνουν μισθους ,ενδεικτικα στην Ελλαδα η Ηol εχει 300-500 καινουριες συνδεσεις.Δυστυχως η νομικη μορφη αυτων των εταιρειων ειναι καθολα νομιμη κ δε μπορει να κανει κανενας τιποτα εις βαρος τους...
Συγνωμη αν κουρασα...

Δεν κούρασες. Έχω μιλήσει όλα αυτά τα χρόνια με πολλά παιδιά που δούλευαν σε τέτοιες εταιρείες και κάποια στιγμή πέρασαν κι από τον ΟΤΕ σαν έκτακτοι. Ιστορίες για αγρίους, τις έχουμε πει πολλές φορές και έχει καταντήσει κουραστικό.

Αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα. Ότι όλα αυτά πλέον τα θεωρούμε δεδομένα και φυσιολογικά, κάτι σαν Ελληνικό φολκλόρ των τηλεπικοινωνιών.

Ακόμα θυμάμαι τη συνέντευξη του πρώην αντιπροέδρου της ΕΕΤΤ Κου Κουλούρη, ότι όλα αυτά δεν είναι τίποτα σημαντικό απλά υπερβολικός ζήλος κάποιων πωλητών των εταιρειών αυτών.:whistle:

ipo
02-10-09, 12:38
Ένας γνωστός μου έβαλε προεπιλογή FORTHnet επειδή ψάρωσε στο φλερτ μίας υπαλλήλου. Μετά πήγε να τη βρει στην εταιρεία, αλλά ήταν άφαντη. Έλεος με αυτή την αθωότητα μερικών.

Απαράδεκτο και το φλερτ σαν τακτική προώθησης πωλήσεων, αλλά δυστυχώς είναι συχνό φαινόμενο στον εργασιακό χώρο, στις παρουσιάσεις, τα meeting, τα εργασιακά γεύματα. Κάποιοι λένε ότι "για να πετύχεις μία καλή εταιρική συμφωνία, πρέπει να συνοδεύεσαι από γοητευτική γυναίκα στη συνάντηση". Κατάντια και ξεφτίλα για την αδυναμία των ανδρών έναντι των ελκυστικών γυναικών. :down:

Μία φορά πριν χρόνια, είχε σκάσει σπίτι ένα κοστουμάτο παλικάρι και του άνοιξε η μάνα. Πριν προλάβω να πάω στο σαλόνι, του είχε ήδη δώσει το λογαριασμό του ΟΤΕ. :shock: Τον ρώτησα 3 φορές αν έχει καταγράψει κάτι και κράτησα τα στοιχεία του, λέγοντάς του ότι θα προσφύγω νομικά εις βάρος του, αν προβεί σε ενέργεια ενεργοποίησης της HOL. Από τότε έχω κάνει μαθήματα στους γονείς να μη δίνουν ποτέ καμία πληροφορία για τον τηλεφωνικό λογαριασμό και να κόβουν τη συζήτηση.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η προώθηση πωλήσεων, επειδή καταφεύγει σε ύπουλες μεθόδους, πρέπει να υπαχθεί στο phishing και να απαγορευτεί. Μα να πηγαίνει ο άλλος στη γιαγιά και να της λέει ότι είναι από τον ΟΤΕ και κάνει κάποιο τεχνικό έλεγχο και να βρίσκεται η γιαγιά μετά από 2 μήνες με HOL double play; Ενδεχόμενη, αλλά ακραία, λύση θα ήταν, να υπάρχει υψηλή αποζημίωση σε περίπτωση που ο πελάτης ισχυριστεί ότι παραπλανήθηκε, ακόμα κι αν δεν έχει αποδεικτικά στοιχεία. Να τρέχουν και να μη φτάνουν!

akiscybernet
02-10-09, 14:13
φιλε nnn στην Ελλαδα ολα επιτρεπονται και ολα απαγορευονται.Οι πλανωδιοι πλασιε δεν εκβιαζουν καποιον να μπει στο προγραμμα της εκαστοτε εταιρειας που αντιπροσωπευουν,ασχετα αν μερικες φορες ξεφευγουν εκτος οριων.Φιλε pan σωστο το επιχειρημα με την μητερα σου μιας και οι πλασιε προσπαθουν να ψησουν μεγαλες κυριες-γιαγιαδες και αλλοδαπους λεγοντας οτι θα μιλανε με την αδερφη τους στην Κομοτηνη πχ απο το πρωι ως το βραδυ δωρεαν , αλλα μηπως θα επρεπε οι μεγαλες κυριες να ειναι λιγο πιο καχυποπτες να μη βαζουν την υπογραφη τους σε οποιο συμβολαιο τους πλασαρουν και να ρωτανε καποιο νεοτερο μελος της οικογενειας???Φιλε ipo εχεις απολυτο δικαιο για υπουλες μεθοδους αλλα σκεψου οτι μερικα παιδια λογω ανεργιας αναγκαζονται να δουλευουν σε αυτες τις εταιρειες με μισθο βαση αποδοσης(πουλας?πληρωνεσαι) και χρησιμοποιουν αυτους τους τροπους ωστε να βγαζουν τα προς το ζην κατω απο αθλιες συνθηκες

ipo
02-10-09, 14:33
ipo εχεις απολυτο δικαιο για υπουλες μεθοδους αλλα σκεψου οτι μερικα παιδια λογω ανεργιας αναγκαζονται να δουλευουν σε αυτες τις εταιρειες με μισθο βαση αποδοσης(πουλας?πληρωνεσαι) και χρησιμοποιουν αυτους τους τροπους ωστε να βγαζουν τα προς το ζην κατω απο αθλιες συνθηκες
Πιστεύω ότι ο τρόπος με τον οποίο κάνεις τη δουλειά σου, είναι αντίστοιχος του ήθους σου. Άνθρωποι με υψηλό ήθος θα προτιμούσαν να καθαρίζουν σκάλες ή να δουλεύουν σε χωράφι ως απλοί εργάτες, παρά να λένε ασύστολα ψέματα και να εξαπατούν τον κόσμο, προκειμένου να είναι αποδοτικοί ως πλασιέ.

Αν το πάμε παραπέρα, με την πρόφαση της ανάγκης δικαιολογείς και το βαποράκι και τον κλέφτη. Ουδείς εκών κακός. Όλοι αθώοι γεννηθήκαμε και υπό κάποιες συνθήκες βρεθήκαμε σε καλή ή κακή κατάσταση, έχοντας ή μη περιθώρια επιλογών. Όταν όμως κάποιος επιλέγει να κάνει με ύπουλο τρόπο μία δουλειά που του φαίνεται πιο εύκολη, αντί να βγάζει τίμια το ψωμί του, δεν τον δικαιολογώ.

akiscybernet
02-10-09, 15:30
Πιστεύω ότι ο τρόπος με τον οποίο κάνεις τη δουλειά σου, είναι αντίστοιχος του ήθους σου. Άνθρωποι με υψηλό ήθος θα προτιμούσαν να καθαρίζουν σκάλες ή να δουλεύουν σε χωράφι ως απλοί εργάτες, παρά να λένε ασύστολα ψέματα και να εξαπατούν τον κόσμο, προκειμένου να είναι αποδοτικοί ως πλασιέ.

Αν το πάμε παραπέρα, με την πρόφαση της ανάγκης δικαιολογείς και το βαποράκι και τον κλέφτη. Ουδείς εκών κακός. Όλοι αθώοι γεννηθήκαμε και υπό κάποιες συνθήκες βρεθήκαμε σε καλή ή κακή κατάσταση, έχοντας ή μη περιθώρια επιλογών. Όταν όμως κάποιος επιλέγει να κάνει με ύπουλο τρόπο μία δουλειά που του φαίνεται πιο εύκολη, αντί να βγάζει τίμια το ψωμί του, δεν τον δικαιολογώ.

Καταρχην να ξεκαθαρισω οτι ουδεποτε υποστηριξα αυτον τον τροπο marketing ασχετα αν για ενα χρονικο διαστημα εβγαλα καποια χρηματα.Φιλε μου στον Ελληνα οπως ξερεις αρεσει η βιτρινα ειτε αυτο λεγεται αυτοκινητο ειτε κινητο ειτε εργασια ειτε lifestyle γενικοτερα.Σε ποιον δεν αρεσει να κυκλοφορει με το κουστουμι τον φακελο του και να παριστανει τον συνεργατη της hol και να συστεινεται σαν συνεργατης πολυεθνικης εταιρειας εξ Αυστραλιας
Αν αγορασεις τα προιοντα που σου πουλαει ενα βαπορακι εχεις κινδυνο να χασεις την ζωη σου η' αν θες να μιμηθεις τον ρωχαμη ισως να σου φερνει η μητερα σου τσιγαρα στην φυλακη εδω το χειροτερο που μπορεις να παθεις ειναι να μεινεις χωρις τηλεφωνο για 1 μηνα.Πιστεψε με λογω εγκεφαλικης τρελας μου ποτε δεν ηθελα να ειμαι οικονομικα αγκυστρωμενος στην οικογενεια μου εκανα πολλες δουλειες απο μαθητης αυτη ηταν ισως η πιο δυσκολη δουλεια που εκανα ποτε.
Επαναλαμβανω ειμαι 100% κατα αυτων των εταιρειων,των managers που πιεζουν ασφυκτικα για sales(συμβολαια) τους κακομοιρους πλασιεδες.Αν γινοταν με καποιο τροπο να γινει καποια καταγγελια προς αυτες τις εταιρειες ευχαριστως θα ειμουν μεσα...

ipo
02-10-09, 15:47
Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, δεν κατηγορώ τους πλασιέ γενικά, αλλά μόνο εκείνους που εξαπατούν τους υποψήφιους πελάτες (είτε βγαίνουν στο δρόμο, είτε τηλεφωνούν στα σπίτια). Πολύ περισσότερο εκτιμώ τον οικοδόμο με τα λερωμένα ρούχα, παρά τον απατεώνα με το κουστούμι. Διότι τέτοιοι είναι. Παράσιτα της κοινωνίας.

aa144
02-10-09, 16:02
Και όμως, αν αντί για 3 μήνες δωρεάν έδιναν στη HOL με κάθε συμβόλαιο και ένα προσωπικό ραντεβού με πωλήτρια 20-25 "εμφανίσιμη" δεν θα είχαν καλύτερες πωλήσεις;

Αφού τελικά για τις πωλήσεις γίνονται όλα αυτά, γιατί δεν το κάνουν σωστά;

Φυσικά μπορούν να έχουν και αγοράκια για τις κυρίες (ή τους ..... )

lef
02-10-09, 21:34
χαίρομαι που έδωσα το έναυσμα γι' αυτή τη συζήτηση, αλλά λυπάμαι γιατί αναφέρονται τόσο συχνά οι περιπτώσεις "καμακιού" και εμφανίσημων κοριτσιών.. αν ο άλλος είναι ικανός να καμακώσει το κοριτσάκι που τρέχει 8ωρο από πόρτα σε πόρτα για να πουλήσει υπηρεσίες που ούτε αυτή δε καταλαβαίνει καλά-καλά τις δυνατότητες τους, είναι άξιος της μοίρας του.. παρ' όλα αυτά οι περισσότεροι με βρίσκετε σύμφωνο σε ό,τι έχετε γράψει..
Και να κλείσω με μια ακόμα περίπτωση που πήραν τ' αυτιά μου. Συμπαθέστατος συνταξιούχος παραλαμβάνει με κούριερ στο σπίτι εξοπλισμό double-play, και καλώντας την εξυπηρέτηση πελατών να ρωτήσει τί είναι όλα αυτά τα μήχανήματα και πού να τα συνδέσει, ακολουθεί ο διάλογος:

Πελ: ρε κορίτσι μου, πού θα τα βάλω όλα αυτά τα καλώδια και μηχανήματα;
Πωλ: στον υπολογιστή που θέλετε να έχετε Internet, κύριε!
Πελ: κορίτσι μου, δεν έχω καν υπολογιστή!

Όπως καταλάβατε, άλλος ένας τσακαλάκος πούλησε double-play σε νοικοκυριό της 14" τηλεόρασης με δόσεις απ' τη σύνταξη..

DaveMurray
02-10-09, 23:31
Νομίζω, έτσι όπως το περιγράφεις αυτό το τελευταίο, είναι "ποινικό" αδίκημα..... Αν δεν έδωσε ο ίδιος ο άνθρωπος στοιχεία για να μπορέσει ο άλλος να τα χρησιμοποιήσει, και έγινε το οτιδήποτε εν πλήρη άγνοια του.....

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-10-09, 23:45
χαίρομαι που έδωσα το έναυσμα γι' αυτή τη συζήτηση, αλλά λυπάμαι γιατί αναφέρονται τόσο συχνά οι περιπτώσεις "καμακιού" και εμφανίσημων κοριτσιών.. αν ο άλλος είναι ικανός να καμακώσει το κοριτσάκι που τρέχει 8ωρο από πόρτα σε πόρτα για να πουλήσει υπηρεσίες που ούτε αυτή δε καταλαβαίνει καλά-καλά τις δυνατότητες τους, είναι άξιος της μοίρας του.. παρ' όλα αυτά οι περισσότεροι με βρίσκετε σύμφωνο σε ό,τι έχετε γράψει..Σαφώς και δεν είναι σωστό να εκμεταλλεύεσαι την κατάσταση να έχεις ένα/μια ελκυστικό/ή άνθρωπο μέσα στο σπίτι σου και να κάνεις καμάκι ή πέσιμο όταν προσπαθεί να σου πουλήσει κάτι με λόγο και πειθώ.
Αν όμως χρησιμοποιεί τεχνικές άλλου επαγγέλματος(του προφανούς)για να μου πουλήσει το οτιδήποτε άσχετο, είτε επειδή τέτοιες υποδείξεις έχει, είτε επειδή αυτός είναι ο τρόπος που γνωρίζει, ε άνθρωπος είμαι και εγώ παρασύρθηκα :whistle:

pan34
03-10-09, 14:21
φιλε nnn στην Ελλαδα ολα επιτρεπονται και ολα απαγορευονται.Οι πλανωδιοι πλασιε δεν εκβιαζουν καποιον να μπει στο προγραμμα της εκαστοτε εταιρειας που αντιπροσωπευουν,ασχετα αν μερικες φορες ξεφευγουν εκτος οριων.Φιλε pan σωστο το επιχειρημα με την μητερα σου μιας και οι πλασιε προσπαθουν να ψησουν μεγαλες κυριες-γιαγιαδες και αλλοδαπους λεγοντας οτι θα μιλανε με την αδερφη τους στην Κομοτηνη πχ απο το πρωι ως το βραδυ δωρεαν , αλλα μηπως θα επρεπε οι μεγαλες κυριες να ειναι λιγο πιο καχυποπτες να μη βαζουν την υπογραφη τους σε οποιο συμβολαιο τους πλασαρουν και να ρωτανε καποιο νεοτερο μελος της οικογενειας???Φιλε ipo εχεις απολυτο δικαιο για υπουλες μεθοδους αλλα σκεψου οτι μερικα παιδια λογω ανεργιας αναγκαζονται να δουλευουν σε αυτες τις εταιρειες με μισθο βαση αποδοσης(πουλας?πληρωνεσαι) και χρησιμοποιουν αυτους τους τροπους ωστε να βγαζουν τα προς το ζην κατω απο αθλιες συνθηκες

στην μητερα μου επεσε παντωs καινουριο φροντιστηριο και νεεs οδηγιεs:p

mogsub
03-10-09, 17:38
"νομίζεις";; χαχα! πραγματικά ο καλύτερος πωλητής. Εγώ θα αγόραζα!

gboy
07-10-09, 19:54
Ο καλυτερος:p

aza
07-10-09, 20:04
ρε δεν παμε καλα ....................

XronisR
07-10-09, 21:10
στην μητερα μου επεσε παντωs καινουριο φροντιστηριο και νεεs οδηγιεs:p

Καλά είναι να κάνεις σε μητέρες σε παππούδες και γιαγιάδες εκεί τι κάνεις..

utp
08-10-09, 01:30
Eμενα 4 φορες εχουν ερθει απο τελλας, χολ. Tαχα μου καναν ερευνα για το τι ταχυτητα εχω και οτι με την εταιρια τους θα πεταει το ιντερνετ!!Τους απεφυγα, και να ηθελα να βαλω την εταιρια που μου προτειναν δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη. Παντα παω σε καταστημα για ο,τι θελω να κανω.

Μετα που εφυγα τους πετυχα παρακατω να μιλανε σε μια γιαγια που ποτιζε τις ντοματιες της στο περβόλι οτι θα εχει πολυ γρηγορο ιντερνετ και υπαρχει οπτικη ινα στην περιοχη και της ζηταγαν τον λογαριασμο του οτε.
Θα επρεπε να ντρεπονται που παραμυθιαζουν αδαης ηλικιωμενους με συντάξεις της πεινας κυριολεκτικα!!!

Ασε που μου χουν ερθει και μερικοι γλοιώδης τυποι λες και σε ξερουν απο οταν γεννηθηκες που μονο φιλική καρπαζά δεν σου δινουν. Πως πανε να πουλησουν ετσι? Λιγη σοβαροτητα χρειαζεται!!

DSLaManiaC
08-10-09, 02:10
Σε μια φίλη που έχει ΟΝ την πήραν κ της είπαν οτι η ΟΝ θα κλείσει κ βάλτε hol.

alexandros
08-10-09, 12:02
Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να βάλουμε ένα μήνυμα όταν σηκώνουμε το τηλέφωνο και να λεει "Για την διασφάλιση της ποιότητας της επικοινωνίας μας αυτή η κλήση ενδέχεται να καταγραφεί"

Εκεί να δεις που η ευγένεια θα πάει σύννεφο!!! :respekt:

ipo
08-10-09, 12:05
Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να βάλουμε ένα μήνυμα όταν σηκώνουμε το τηλέφωνο και να λεει "Για την διασφάλιση της ποιότητας της επικοινωνίας μας αυτή η κλήση ενδέχεται να καταγραφεί"

Εκεί να δεις που η ευγένεια θα πάει σύννεφο!!! :respekt:
Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό. Πώς φαίνεται αυτός που ψωνίζει από eshop.gr... :p

Αυτό που κάνω τελευταία, είναι πριν αρχίσει η ενημέρωση να ζητάω τα στοιχεία του συνομιλητή, τα στοιχεία της εταιρείας που εργάζεται (διεύθυνση, τηλέφωνο επικοινωνίας) και τα στοιχεία του προϊσταμένου του. Συνήθως το κλείνουν.

Είναι απόλυτα λογικό να ζητάς από το συνομιλητή σου (που ξέρει ποιον καλεί) να σου δώσει και τα δικά του στοιχεία. Η ευγένεια μάλιστα ορίζει ότι πρέπει να τα λέει εκείνος πριν του τα ζητήσεις.

karavagos
08-10-09, 12:25
Μόλις με πήρε και εμένα μια ευγενική δεσποινίδα/κυρία (που είπε ότι είναι από τη HOL - στα συν το ότι δεν είχε απόκρυψη) και με ρώταγε διάφορα για το αν ενδιαφέρομαι για internet/τηλεφωνία, κοκ. Μιας και είχα χρόνο (και φαινόταν ευγενική...και έλειπε και το έτερον ήμισυ :cool:), την άφησα να μιλάει...μέχρι που μου ανέφερε την μαγική λέξη "οπτική ίνα".:twisted:
...
Αυτή : "Δεν γίνεται. Μήπως έχετε εταιρία?" - να υποθέσω ότι κάτι γνωρίζει?
Εγώ : "Όχι. απλός ιδιώτης είμαι. Αν θέλετε όμως, μπορείτε να έρθετε να την δείτε" - την ίνα :oops:
Αυτή : "Και πόσα πληρώνετε?"
Εγώ : "Όσα θα πλήρωνα και σε εσάς"
Αυτή : "Και είσαστε ευχαριστημένος?"
Εγώ : "Μια χαρά είμαι"
Αυτή : "Τότε ευχαριστώ για τον χρόνο σας"
...

ΥΓ : Εντωμεταξύ πάντα προσέχω πως απαντάω μη τυχον και γίνει καμιά ύπουλη ανακατασκευή των απαντήσεών μου και βγει σαν αποτέλεσμα η αποδοχή της προσφοράς.

fanboysgotohell
08-10-09, 12:35
Εγώ : "Όχι. απλός ιδιώτης είμαι. Αν θέλετε όμως, μπορείτε να έρθετε να την δείτε" - την ίνα :oops:

Πρόστυχε.. :p

ipo
08-10-09, 12:41
Αυτή : "Δεν γίνεται. Μήπως έχετε εταιρία?" - να υποθέσω ότι κάτι γνωρίζει?
Εγώ : "Όχι. απλός ιδιώτης είμαι. Αν θέλετε όμως, μπορείτε να έρθετε να την δείτε" - την ίνα :oops:
Αυτή : "Και πόσα πληρώνετε?"
Εγώ : "Όσα θα πλήρωνα και σε εσάς"
Αυτή : "Και είσαστε ευχαριστημένος?"
Εγώ : "Μια χαρά είμαι"

Αν ήμουν εγώ ο πωλητής θα σε ρωτούσα πώς τα κατάφερες και είσαι fiberόμενος @last, στον προσωπικό σου χώρο.

Πόσα δίνεις; Τι τον έχεις το θεό; Πατέρα, θείο; Πόσο συγχρονίζει το cpe σου; :)

karavagos
08-10-09, 12:51
Αν ήμουν εγώ ο πωλητής θα σε ρωτούσα ... :)
Σε εσένα (αλλά και στον οποιονδήποτε) θα το είχα κλείσει μετά το καλημέρα :p
Εκτός αν η φωνή σου με ξεγελούσε :lol:

ipo
08-10-09, 12:54
Σε εσένα (αλλά και στον οποιονδήποτε) θα το είχα κλείσει μετά το καλημέρα :p
Εκτός αν η φωνή σου με ξεγελούσε :lol:
Άσε τις υπεκφυγές και πες τώρα πώς θα φέρουμε σε προσιτή τιμή οπτική ίνα στο σπίτι. :rtfm:

alwaysalone
08-10-09, 23:21
Τραγικός διάλογος με πωλητή γένους θηλυκού της HOL (θέλω να πιστεύω ότι ανήκει σε άλλη συνεργαζόμενη εταιρία) που ήθελε να μου πουλήσει double play. Πήρε σήμερα το μεσημέρι στο γραφείο (στο σπίτι έχω ήδη HOL) και έγιναν τα παρακάτω:

(σημειώνω ότι μιλούσε στο 2ο πρόσωπο και για αρχή νόμισα ότι ήταν γνωστή που μου έκανε πλάκα)

Πωλ: Καλό μεσημέρι, σου τηλεφωνώ από την HOL.
Εγώ: Επίσης, τί θα θέλατε;
Πωλ: Βλέπω πως το τηλέφωνο που χρησιμοποιείς καλύπτεται από την HOL και μπορείς να έχεις γρήγορο Internet και δωρεάν τηλέφωνα
Εγώ: Ευχαριστώ αλλά εδώ έχω conn-x
Πωλ: Και αυτό είναι καλό;
Εγώ: (παγωμένος) Ευχαριστώ αλλά δε με ενδιαφέρει
Πωλ: Νομίζεις! (και το κλείνει)

Έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum, αλλά σήμερα μετά τα νεύρα που μου προκάλεσε, με έπιασαν τα γέλια, και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. :rofl::rofl:


χαχαχα!
:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.